(Ne)veselé rodinné příběhy: Rozvod po 30 letech kvůli koupelně? I to se může stát

(Ne)veselé rodinné příběhy: Rozvod po 30 letech kvůli koupelně? I to se může stát

Článek

Život je někdy složitý a někdy i zdánlivá banalita může napáchat velké škody. Vznikají pak konflikty a spory, které jako by ani neměly řešení. A právě v takových chvílích mohou pomoci mediátoři. Tohle je další příběh z praxe vztahové mediátorky Kateřiny Bělkové.

Milostný trojúhelník aneb Když dcera přebere matce milence

Kdysi si rozdělili děti. Matka ale umřela a dcera otce nezná

Spokojené manželství desítky let

Irena (48) a Milan (52) měli harmonické manželství, které trvalo skoro třicet let. Poznali se jako mladí a vychovali dvě dcery.Po celou dobu manželství měli jasně rozdělené role – Irena se starala o dcery a domácnost, Milan řešil zahradu a dům. Když se řešily nějaké větší investice, vždy se o nich společně poradili a hledali řešení, které bude vyhovovat oběma. Dá se říct, že vlastně byli ukázkovým párem.

(Ne)veselé rodinné příběhy: Rozvod po 30 letech kvůli koupelně? I to se může stát

Když děti odešly

Nečekaný problém ale nastal ve chvíli, kdy z rodinného hnízda vylétla i mladší dcera a Irena si řekla, že teď je ten správný čas na zvelebení domu. Vysnila si novou koupelnu. Jenže Milan nechtěl o rekonstrukci ani slyšet, koupelna byla podle něj stále funkční a investovat do ní jen proto, aby byla modernější a hezčí, mu přišlo zbytečné.

„Irena si zpočátku říkala, že to chce jen čas, že se Milan časem do rekonstrukce určitě pustí. Byl velice zručný a většinu prací na domě vždy udělal sám,“ říká Bělková. Jenže Milan byl neústupný, měsíce plynuly a kdykoli toto téma Irena nadhodila, její muž hned změnil téma.

Když ženě dojde trpělivost

Irena už dál odmítala čekat, až její muž změní názor a rozhodla se pustit do rekonstrukce sama. V koupelnovém studiu si nechala zpracovat návrh a za společné peníze, ke kterým přidala ještě své extraodměny z práce, nakoupila materiál a sehnala řemeslníka.

Vše naplánovala na víkend, kdy bude Milan s kamarády na rybách, chtěla mu připravit překvapení. Byla přesvědčená, že až uvidí výsledek, dojde mu, že to byl dobrý nápad.

Místo radosti zlost

Jenže dopadlo to přesně naopak. Milan se vrátil z víkendu, a když spatřil novou koupelnu, rozčílil se. „Naštval se a začal okamžitě v koupelně hledat nedostatky, kterých tam podle něj bylo požehnaně. Nelíbil se mu ani styl koupelny, a když zjistil, kolik to všechno stálo, byla to poslední kapka,“ popisuje Bělková.

S manželkou přestal mluvit a ani po týdnech se nic nelepšilo, ba naopak. Čím dál víc času trávil v práci nebo doma ve své dílně, o víkendech byl na rybách. Domů vlastně chodil jen přespávat.„Irena byla nejdříve také naštvaná, pak se ale začala bát, aby kvůli této její akci jejich manželství opravdu neutrpělo zásadní ránu. Proto se rozhodla vyhledat pomoc odborníka,“ říká Kateřina Bělková.

Na povrch vyplaval pocit křivdy

Milan se na mediaci sice moc netvářil, ale nakonec se sezením souhlasil. „Když dostal slovo, bylo to, jako by se protrhla hráz. Bylo v něm nahromaděno strašně moc vzteku a křivdy,“ vysvětluje Bělková.

Ukázalo se, že se již dlouhou dobu cítí po boku své ženy jako pomocná síla v domě, která jen plní její přání. „Bazén, studna, krbová kamna, venkovní kuchyně, to vše Milan udělal. Koupelna byla první věc, kterou odmítl, protože byl přesvědčený, že je to zbytečné plýtvání prostředky,“ popisuje Milanovy pocity Bělková. Navíc ho Irena zahanbila i jako muže, protože práce na domě byla vždy v jeho kompetenci.

Pravidla ozdravné hádky aneb Kdy neshody vztah vylepšují?

Nesouhlasím s tebou! Jak tohle říct a neurazit?

Strach o práci a Irenino prozření

Ale hlavní příčina problému spočívala ještě hlouběji. Milan se totiž obával toho, že přijde o práci a ve svém věku si bude těžko hledat nové zaměstnání. „Jeho žena však podle něj naprosto ignorovala jeho pocity, byla zahleděná jen do sebe a to, jak se Milan cítí a z čeho má strach, jí bylo jedno. A on ji nechtěl zatěžovat svými obavami,“ pokračuje Bělková.

Irena zůstala sedět jako opařená, vůbec ji nenapadlo, že by mohl Milan procházet tak hlubokou krizí. Když konečně slyšela pravý důvod jeho obav, uvědomila si, jak sobecky jednala. Nikdy ji nenapadlo se svého muže zeptat, proč vlastně rekonstrukci odmítá. „Upřímně se manželovi omluvila. Navrhla, že se pro následující roky vzdá pravidelných dovolených, aby se jim podařilo vytvořit si potřebnou rezervu tak, aby mohl být v klidu,“ uzavírá Bělková spor.

I tady se ukázalo, že umět spolu mluvit a naslouchat si je základem fungujících vztahů. Chce to Desatero správné komunikace. Ovládáte ho?

ynezorPumanzeSaNyknalC
Tagy: