Moravskoslezský kraj nabízí testování ve školách i očkovaným

Moravskoslezský kraj nabízí testování ve školách i očkovaným

Moravskoslezský kraj nabízí dobrovolné antigenní testování ve školách, které zřizuje. Otestovat se tak mohou žáci i pedagogové, kteří testovánínemají povinné, protože jsou očkovaní nebo covid v posledním půlroce prodělali. Kraj chce tímto způsobem zintenzivnit snahu zastavit šířeníkoronaviru ve školách, které se v mnoha případech staly ohnisky nákazy. Pro tyto účely svým školským zařízením rozdělí asi 55 tisíc testovacích sad.

ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com
Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Podle dat krajských hygieniků je právě ve školách velká část clusterů, tedy ohnisek,kde se šíří nákaza. Mezi nejmladší generací máme zatím ještě pořád poměrně nízkouproočkovanost a co si budeme povídat, mladí lidé a děti nejsou vždy tak uvědomělí,aby důsledně dodržovali epidemiologická opatření. A tak chceme situaci řešit takédobrovolným testováním žáků a pedagogů, kteří to povinné nemají. Záleží jen nanich, zda chtějí mít jistotu, zda právě oni nevědomky koronavirus nešíří."

Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhlásilo 22. listopadu tohoto roku mimořádné opatření,které stanovuje povinnost testování ve školách. Antigenní testy musí podstoupit žácia zaměstnanci škol, kteří nejsou očkovaní proti covidu a ti, kteří onemocněnív posledním půlroce neprodělali. Pro tyto účely kraje pravidelně od státu dostávajípotřebné množství testovacích sad, které jsou následně distribuovány na obces rozšířenou působností.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Kraj nyní ze svých zásob svým školským zařízením rozdělil14 250 antigenních testovacích sad a vyzval ředitele škol, aby dobrovolné testováníumožnili i těm, kteří ho nemají ministerstvem nařízené. Krajský úřad připravujenákup dalších 40 tisíc testů za dohromady 1,4 milionu korun."
Ivo Vondrák, hejtman MSK: "První várku testů rozvezou ve čtvrtek 9. prosince zaměstnanci krajského úřadu dovšech šesti okresů v regionu. V každém z nich jsme určili spádovou školu, ve které sizástupci ostatních krajem zřizovaných škol testovací sady vyzvednou. Všechny našeředitele jsme dopisem poprosili o spolupráci, věřím, že naši snahu podpoří a dobrovolné testování na svých školách zájemcům umožní. Také jsme po projednánína Krizovém štábu Moravskoslezského kraje vyzvali zřizovatele všech ostatních školv regionu, aby se k nám připojili a také oni ve svých školských zařízeních dobrovolnétestování očkovaných realizovali."

Zájemci o dobrovolné testování se budou moci otestovat v příštím týdnu. Další kolatohoto dobrovolného testování kraj připravuje na začátek příštího roku.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "V rámcinákupního systému Moravskoslezského kraje pořídíme na rozšířené testování veškolách celkem čtyřicet tisíc testů. Náklady ve výši 1,4 milionu korun pokryjemez financí, které máme v krajském rozpočtu vyčleněny na řešení koronavirové krize.Tento balík peněz čítal přes 72 milionů korun, které jsou využívány pro potřebynemocnic, sociálních zařízení, ale také například na nákupy ochranných prostředků."

Pro očkované i pro ty, kteřív posledních šesti měsících covid prodělali, je testování dobrovolné, u nezletilýchžáků pouze za předpokladu souhlasu zákonných zástupců.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Všichni si už přejeme, aby to otravné a únavné covidové období skončilo. A jestliexistuje nástroj, který může šíření nákazy zastavit nebo alespoň zpomalit, musíme poněm sáhnout. Děkuji proto všem ředitelům i zaměstnancům škol, že naši snahupodpoří. A neodpustím si zopakovat mou výzvu ke všem lidem v našem kraji: Prosím,vydržme to, dodržujme opatření, buďme trpěliví. A nechme se očkovat. To je jedinácesta, jak se vrátit k normálnímu životu."
Nahlásit chybu
Chyba byla úspěšně nahlášena.
Popis chyby:
V případě zájmu o odpověď, prosím zanechte na sebe email v textu zprávy.
Tagy: