EU chystá zákaz prodeje neúsporných budov. Rozhodne energetický štítek

EU chystá zákaz prodeje neúsporných budov. Rozhodne energetický štítek

Evropská komise (EK) připravuje směrnici, která může zkomplikovat pronajímání a prodej starších nemovitostí, jež nesplňují předepsané energetické standardy. Každá budova, která totiž od roku 2027 nebude mít energetický štítek alespoň na úrovni E, by podle návrhu EK nemohla být pronajata či prodána. Potíže tak mohou nastat zejména ve státech s velkým podílem starých domů, to může ještě více zkomplikovat v současnosti již napjatou situaci na trhu s bydlením.

Návrh EK, který unikl do médií minulý týden, ještě není finální. V pondělí však zprávu o připravované směrnici projednal Evropský parlament (EP) během svého plenárního zasedání ve Štrasburku. V úterý pak podle tiskové mluvčí Zastoupení EK v ČR Magdaleny Frouzové má tuto směrnici, jež je součástí energetického balíčku, projednat a schválit právě Komise. Podle navrhované směrnice by od roku 2027 nemohly být prodány či pronajaty nemovitosti, které nezískají energetický štítek alespoň na úrovni E, od ledna 2033 dokonce štítek s písmenem C.

„Každý členský stát ustanoví minimální standardy energetické náročnosti, které povedou k renovaci stávajících budov,“ uvádí se v dokumentu, jenž má k dispozici server Euractiv. „Tyto normy začnou platit nejpozději v roce 2027. Do roku 2035 se minimální normy energetické náročnosti budou vztahovat na celý národní fond budov,“ píše se také v dokumentu.

Podle návrhu má každý členský stát „vypracovat akční plán renovace budov na podporu renovace vnitrostátního fondu obytných a nebytových budov – jak veřejných, tak i soukromých – na vysoce energeticky účinný a dekarbonizovaný fond budov do roku 2050, a to s cílem přeměnit stávající budovy na budovy s nulovými emisemi,“ uvádí se v dokumentu, který připravila EK.

S tím souvisí také plán stanovení národních cílů do roku 2030, 2040 a 2050, jenž se týká očekávaného podílu opravených budov, spotřeby energie a emise skleníkových plynů z budov, rovněž přehledu politik a potřebných opatření v souvislosti s touto problematikou.

EU chystá zákaz prodeje neúsporných budov. Rozhodne energetický štítek

Návrh EK souvisí s tím, že se EU chce stát uhlíkově neutrální. Do roku 2030 by rovněž podle navrhované směrnice měly být všechny nové budovy „bezemisní“, přičemž u veřejných budov bude tento standard vyžadován již od roku 2027.

Tato směrnice by v praxi mohla znamenat, že by některé starší domy již nemohly být pronajímány či prodávány, pokud by neprošly renovací. To by tak mohlo být problematické v některých členských státech, kde je vysoký podíl starých domů, případně nedostatek prostor třeba k bydlení, což je případ České republiky, v níž je těžce dostupné bydlení zejména ve velkoměstech.

O zprávě EK jednali v pondělí europoslanci na svém plenárním zasedání ve Štrasburku. Piráti jsou stranou, která snahu Komise o zpřísnění energetických norem podporují s tím, že je to podle nich „cesta, jak se dostat k uhlíkové neutralitě“.

Naopak končící ministru průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) deníku Echo24 sdělil, že jeho ministerstvo návrh Komise nepodporuje. „S ohledem na mimo jiné nedostatek stavebních materiálů tento návrh nepodporujeme,“ uvedl Havlíček. „Dokonce se v jedné z posledních verzí objevuje, že všechny budovy (tedy i stávající a nikoliv pouze k pronájmu) mají mít energetický štítek na úrovni E,“ potvrdil ministr to, že Evropská komise plánuje zavést povinnost mít štítek E i pro stávající budovy sloužící k pronájmu či prodeji.

Naproti tomu europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) vidí v navrhované směrnici EK potenciál v podobě rychlejšího nástupu moderních technologií. „Ke směrnici přistupuji z pozice opozičního europoslance, čili nechci spekulovat o motivech Komise. Směrnice ale nijak nemění platnost existujících kolaudačních oprávnění, takže podobné obavy považuji za liché. Cílem je skutečně usnadnit investice a urychlit nástup moderních technologií v oblasti stavebnictví,“ sdělil europoslanec deníku Echo24.

Den po vydání tohoto článku kontaktoval redakci europoslanec Mikuláš Peksa, který před tím směrnici podporoval. Poté, co si prostudoval uniklou verzi dokumentu, změnil názor. Komise pro novelizaci podle něj zaujímá dost "nerealistickou pozici", Piráti proto chtějí při dalším jednání europarlamentu text směrnice opravit.
Tagy: