Nečekaný dopad pandemie: V zahradních centrech došli sádroví trpaslíci

Nečekaný dopad pandemie: V zahradních centrech došli sádroví trpaslíci

„Trpaslíka jsme bohužel šest měsíců neviděli,“ řekl Ian Byrne, který je zástupcem šéfa zahradnického centra ve Whitminsteru na jihozápadě Anglie. Tvrdí, že obchod zažil masivní nárůst prodeje zahradních mužíků. Souvisí to s tím, že do prodejny chodí mnohem více lidí. Podle Byrnea tam v březnu přišlo o 97 procent více lidí než v tom samém měsíci předloni. Lidé za pandemie covidu-19 tráví na zahradě mnohem více času než v minulosti.

Stejná situace je v hobbymarketech nejen v Anglii, ale i jinde v Evropě. Aby prodejci uspokojili poptávku, hledali dodavatele po Evropě i v Číně. „Problémy jsou i s materiálem a trpaslíci se bohužel stali obětí jejich nedostatku. Gnómové jakéhokoliv druhu - umělohmotní, kamenní nebo betonoví - jsou nedostatkovým zbožím,“ řekl Byrne.

Nečekaný dopad pandemie: V zahradních centrech došli sádroví trpaslíci

Britové se po rozvolnění „urvali“. Divoké party v ulicích a hospodách musela krotit policie

Výkonný ředitel Asociace zahradních center Iain Wylie řekl, že část zboží a surovin objednaných ze zahraničí se zdržela kvůli problémům v mezinárodním obchodě po zablokování Suezského průplavu. V něm koncem března uvázla skoro na týden přepravní loď Ever Given. „Zahradní nábytek, dekorace, z nichž část mohou být trpaslíci, jsou v kontejnerech, které se sem (dopravci) snaží dostat,“ uvedl Wylie.

BBC uvádí, že také nábytkářský řetězec IKEA a další prodejci nedávno oznámili, že se potýkají s nedostatkem zahradního nábytku. Je to podle nich kvůli vysoké poptávce i narušení dodavatelských řetězců.

Tagy: