Cesta hrdinov SNP / Cesta hrdinů SNP - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Cesta hrdinov SNP / Cesta hrdinů SNP - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Hold slovenské armádě, které přeběhla a obrátila se proti Němcům od srpna do října 1944, a po své porážce přešla na partyzánský boj, vzdává Cesta hrdinov Slovenského národnieho povstania.

Cesta hrdinov SNP je dálková turistická trasa přes většinu pohoří o délce 750 kilometrů a celkovém převýšení 30 kilometrů. Obvyklá délka pochodu s batohem je necelý měsíc. Je vedená po červené turistické značce od Dukly na Děvín. Je součástí Evropské dálkové turistické trasy E-8.

Cesta SNP prochází celé Slovensko z průsmyku Dukla na severovýchodě ke hradu Devín na jihozápadě.

Trasa

Všeobecně se jde po hřebenech a mezi jednotlivými pohořími se přechází přes navazující sedla nebo přes vedlejší údolí.

Dukla - Svidník - Bardejov - Veľký Šariš - Kysak - Košice - Štós kúpele - Dobšinský kopec - Telgárt - Kráľová hoľa - Čertovica - Chopok - Donovaly - Kremnické Bane - Pod Vyšehradom - Čičmany - Trenčín - Javorina - Myjava - Pezinská Baba - Devín.

Podrobný itinerář přečtěte zde:

1. Dukla - Košice2. Košice - Donovaly3. Donovaly - Kykula4. Kykula - Bratislava

KOSMAS.cz: Vyberte turistický průvodce po Slovensku.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Ubytovanie a stravovanie

Trasa prechádza cez mestá, kde sa dá prespať v penzióne či hotelie. Taktiež sa popri trase nachádzajú viaceré prístrešky a altánky, kde sa dá prespať na lavičkách alebo na karimatke na zemi. Hrebeňovky ponúkajú útulne a chaty. Stanovanie kdekoľvek mimo súkromných pozemkov a národneho parku Nízke Tatry je takmer všade možné.

Trasa krížuje viaceré dedinky a mestá, kde sa dajú doplniť zásoby potravín či najesť v reštauráciach. Netreba sa nato spoliehať a je viac ako nutné nosiť so sebou varič a variť z vlastných zásob.

Cesta hrdinov SNP / Cesta hrdinů SNP - Horydoly.cz - Outdoor Generation

V priebehu trasy sa nachádza viacero prameňov, na ktoré sa tiež netreba spoliehať, pretože v období väčšieho sucha môžu byť vyschnuté. Všeobecne s vodou a jedlom ovšem nie je problém.

Doporučené vybavení

Kemping: stan včetně kolíků a tyček, nebo aspoň tarp, spací pytel, karimatka, batoh 50-60 l, čelovka, mapa, hodí se trekové hole.

Oděv a obuv: funkční prádlo (2x triko, 3x trenýrky či kalhotky, mikina, softshell, 3x ponožky, podprsenka nebo top pro ženy) nepromokavá bunda, nepromokavé kalhoty, krátké kalhoty, dlouhé kalhoty, kotníkové pohorky, návleky na boty, sandále, čepice či šátek, triko a spodky na spaní.

Jídlo a pití: plynový vařič, zapalovač či křesadlo, dvojdílný ešus, lžíce, nůž, 2x lahev, může se hodit pila.

Zdraví: zubní kartáček, pasta, proti komárům, mýdlo, malý ručník, opalovací krém, tmavé brýle, lékárnička, toaletní papír.

Ostatní: outdoorový mobil, nabíječka, chytré hodinky, powerbanka, fotoaparát, solární panel, peníze, pojištění, platební karta, doklady, hodí se dalekohled.

KOSMAS.cz: Vyberte turistický průvodce po Slovensku.

Slovenské národní povstání na Horydoly

Moje Cesta hrdinů SNP

Koľko ludí prešlo Cestu hrdinov SNP?

Live sledovanie Cesty SNP

Cesta hrdinů SNP: 750 km v jedné knize

POPRAD Čím víc fašisti, tím víc komunisti

BANSKÁ BYSTRICA Památník Slovenského národního povstání

NÍZKE TATRY Fučík: Lidé, měl jsem vás rád

VYSOKÉ TATRY Brnčal: horolezec a letec

VYSOKÉ TATRY: Zamkovský: Zamkovského chata

Tagy: