Rekonstrukce 3+1 si vyžádala čtyři měsíce dřiny, zato jen 180 tisíc

Rekonstrukce 3+1 si vyžádala čtyři měsíce dřiny, zato jen 180 tisíc

V těchto dnech je to zhruba rok, co jsme se nastěhovali do našeho současného bytu 3+1 v nízkopodlažním domě se dvanácti jednotkami. Našemu stěhování však předcházela celá řada vyřizování a zařizování, ať už to bylo hledání vhodného bytu nebo pak později vyřizování hypotéky. S obojím nám nakonec pomohla realitní kancelář.

Po vyřízení všech formalit a po podstoupení úřednického kolečka byl byt konečně náš. Nyní přišlo na řadu uvedení bytu do obyvatelného stavu odpovídajícího současným standardům. Byl v původním stavu, předchozí majitelé věděli, že jejich bydlení v tomto bytě pro ně představuje jen dočasnou záležitost, a tak do jeho úprav příliš neinvestovali.

Do koupelny a na WC vedou posuvné dveře do pouzdra.

Rozhodli jsme se proto, že našemu bydlení vtiskneme novou tvář. Ještě před samotnou koupí jsem pro potřeby banky musel budoucí byt zaměřit a načrtnout na papír novou dispozici bytu.

Plánování nového bytu

Majitelé, kteří v bytě ještě bydleli, mi vyšli vstříc, a tak jsem měl v ruce plánek a mohli jsme doma s manželkou vymýšlet budoucí podobu bytu. Poměrně rychle jsme sepsali naše požadavky a ty pak postupně zanesli do plánku.

Chtěli jsme zvětšit koupelnu i za cenu mírného zmenšení kuchyně. Ta měla být zase propojena s obývací místností, kterou jsme vytvořili z původní ložnice.

Obývací pokoj, značně zmenšený, se naopak proměnil na ložnici. Svým půdorysem je skutečně minimalistická, ale na spaní příliš místa nepotřebujeme. Do prostoru v obývacím pokoji se vešla i malá komora, kde „parkujeme“ jízdní kola a potřeby pro úklid.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Když byl projekt hotov, ohlásili jsme rekonstrukci na družstvu a pak jen napjatě očekávali výsledek schvalovací komise. Projekt byl schválen, a tak jsme se naplno vrhli do velké dřiny.

Dřina svépomocí

Po předchozí zkušenosti a kvůli úspoře financí jsme se rozhodli většinu práce zvládnout svépomocí a s pomocí mého otce a přátel. Práce nás čekalo opravdu hodně a času bylo zatraceně málo, protože jsme na rekonstrukci měli pouhé dva měsíce kvůli ukončení pronájmu v bytě, kde jsme dosud bydleli.

Ze dvou měsíců byly nakonec čtyři a my jsme s manželkou a tříletým synem museli dva měsíce bydlet s mým kolegou z práce v jeho bytě 2+1.

Může se hodit

Malý Háj - moderní novostavba od společnosti Finep na Praze 10.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Abychom mohli začít stavět, bylo nutno demontovat umakartové bytové jádro a zbourat téměř všechny příčky. Pouze dvě z nich zůstaly na svém místě. Protože byly zdi mezi pokoji zhotoveny z velkých tvárnic, bourání proběhlo snadno, už po dvou hodinách jsme bourací práce dokončili. Otec jako bývalý havíř oplývá velkou silou, a tak zdivo klesalo k zemi jako mávnutím kouzelného proutku.

Po vybourání a odstranění veškeré suti (byl toho plný kontejner schopný pojmout tři tuny) se před námi jako čisté plátno objevil obrovský prostor, který čekal na zastavění. Téměř celé nové bytové jádro jsme vyzdili ytongem s tloušťkou 10 cm, aby byla stavba pevná a unesla všechnu zátěž.

Na zeď s dveřmi do koupelny a na WC jsme použili dvojité stavební pouzdro pro posuvné dveře, díky tomu se nám podařilo uspořit nějaké místo v jinak úzké předsíni. Navíc jsme získali velký bonus v podobě estetického vzhledu.

Samotná montáž pouzdra byl doslova boj s milimetry kvůli trubkám topení v původní koupelně. Nakonec jsme museli odsekat několik centimetrů zdi, aby se nám tam pouzdro vešlo. Další posuvné dveře oddělují ložnici od obývacího pokoje.

Zde nám už na pouzdro nezbyly peníze, a tak jsem pojezd vyrobil sám s použitím kolejnice zakoupené u výrobce. Dveře jsou tak schované v příčce a v otevřeném stavu nikde nepřekáží.

Průběh rekonstrukce - nové příčky se stavěly ze sádrokartonu.

Ostatní příčky dělící prostor na jednotlivé místnosti jsou ze sádrokartonu, který byl potom s ostatními zdmi přetažen lepidlem s armovací tkaninou a opatřený finální štukovou omítkou, kterou mi zhotovili dva kamarádi mých přátel.

Rekonstrukce 3+1 si vyžádala čtyři měsíce dřiny, zato jen 180 tisíc

Díky tomu není poznat, kde je sádrokarton a kde zdivo, navíc díky armovací tkanině (perlince) nevznikají praskliny v napojení sádrokartonu na stávající zdivo.

Když kamarádi fungují

V celém bytě jsme s pomocí šikovného kamaráda elektrikáře udělali kompletně nový rozvod elektřiny. Nejen z tohoto důvodu jsme v celém bytě snížili podhled, aby se kabely schovaly nad ním, a my je tak nemuseli zasekávat do zdí. Mohli jsme navíc libovolně umístit světelné zdroje, které zajišťují bodovky a lustry s LED žárovkami. Světla jsou úsporná a zároveň dostatečně výkonná. Kromě elekřiny jsme udělali také rozvod počítačové sítě.

Koupelnu a WC jsem obložil obkladem RAKO ze série Textile a abychom ušetřili nějaké to místo, zabudovali jsme vanu BeHappy od firmy RAVAK, kterou charakterizuje zúžení v místě pro nohy. Funkci sprchového koutu zajišťuje praktická zástěna.

Tak nám zbylo místo na umyvadlo a malou skříňku vedle něj. Taky se nám tam vešla malá pračka, což u těchto bytů většinou nešlo. Vodoinstalaci pro nás provedl kamarád instalatér.

V kuchyni navazující na obývací pokoj jsme z nedostatku financí zatím nechali původní kuchyňskou linku, ale vše už je zde připraveno na instalaci nové. Mezi okny obýváku a kuchyně máme na zdi namontovaný malý jídelní stůl s vlastním osvětlením, které vytváří příjemnou atmosféru u rodinných večeří.

Nová ložnice s posuvnými dveřmi

Původní parketovou podlahu jsme chtěli zachovat, což se však ukázalo jako nemožné kvůli značnému opotřebení i chybějícím parketám v místech původních příček. Proto jsme povolali podlaháře, který zajistil uvolněné parkety, zatmelil díry a pak celou podlahu vyrovnal pomocí nivelační stěrky se skelným vláknem určené právě pro použití na podklady tohoto typu.

Stejně se postupovalo v kuchyni, kde po vysekání staré dlažby zůstal jen beton a v předsíni, kde se přestěrkovala původní dlažba. Pochozí vrstvu podlahy pak tvoří PVC krytina s paměťovou pěnou, díky níž je povrch měkký a vcelku odolný. Celá rekonstrukce si vyžádala přibližně 180 tisíc korun, a to jen díky práci svépomocí, pomoci přátel a rodiny.

V našem novém bydlení mě ještě nějaká práce čeká, potřebujeme nový nábytek do obývacího pokoje a vestavěné skříně do ložnice. Ale to až našetříme. Rekonstrukci našeho bydlení považuji za svůj životní projekt.

Kdo vyhraje postel za 50 tisíc v soutěži

Kdo se chtěl zúčastnit naší soutěže o nejlepší rekonstrukci bytu Paneláková rošáda, musel zaslat do 31. října 2016 fotografie svého bytu (nebo interiéru, který navrhl či zrekonstruoval), nejlépe před a po skončení rekonstrukce, a to včetně textu v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany vztahující se k rekonstrukci a jejímu průběhu.

Ze soutěžních příspěvků, publikovaných na iDNES.cz v průběhu od 17. října do 11. prosince 2016, vybere odborná porota tři nejlepší.

Vítěz získá postel a noční stolky Nuvolo v ceně 50 834 Kč od tuzemského výrobce Jitona, za druhé místo obdrží soutěžícíautomatickou umyvadlovou směšovací baterii Sanela SLU 37B, za třetí místo pak multifunkční odšťavňovač Gourmet.

Soutěžící, kteří se umístí na prvních třech místech, pak obdrží dárkový voucher v hodnotě3 999 Kč na kurz bydlení podle vlastního výběru v Institutu bytového designu. Platnost voucheru je do 31. 12. 2017.

Dále bude udělena cena za nejlepší technickou zajímavost při řešení rekonstrukce. Ten, kdo ji získá, obdrží vysokotlaký čistič Kärcher K4 Full Control.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Postel z řady Nuvolo má rozměry 180×200 cm, čalouněné čelo Foston 27, patří k ní i dva noční stolky.

Postel z řady Nuvolo: provedení dubová dýha bez suků, matný lak

Soutěž Paneláková rošáda připravila redakce Bydlení.iDNES.cz ve spolupráci s firmami Jitona, Kärcher, Sanela a e-hop www.g21-vitality.eu.

Podrobnější specifikace cen:

Postel a noční stolky Nuvolo - kolekci navrhlo známé designérské studio Vrtiška&Žák, dominantním prvkem jsou nohy z bukových kulatin, usazené na MDF desce. Cena sestavy: 50 874 Kč

Směšovací baterie Sanela SLU 37B v hodnotě 8 020 Kč funguje na principu infračerveného snímače, který spustí vodu hned, jakmile uživatel vloží ruce do snímané zóny a vypne ji, když ruce prostor opustí. Baterie umožňuje také nastavení zpoždění vypnutí vody, bezpečnostní funkce tekoucí vodu automaticky vypne po 5 minutách.

Vysokotlaký čistič Kärcher K 4 Full Control v ceně 6 990 Kč je vybaven pistolí s LED displejem a s odkládací pozicí uprostřed přístroje.

Multifunkční odšťavňovač G21 Gourmet horizontal v hodnotě 5 499 Kč- pomalé lisování probíhá při výrazně nižší teplotě, proto šťáva neztrácí vitamíny ani enzymy. Díky vyměnitelným nástavcům lze s přístrojem mlít maso, vyrobit domácí nudle a klobásy.

Baterie funguje na principu infračerveného snímače, který spustí vodu hned, jakmile vložíte ruce do vzdálenosti 0,3 m od snímače.

Multifunkční odšťavňovač G21 Gourmet horizontal funguje na principu pomalého odšťavňování pomocí otočného šneku.

Vysokotlaký čistič je vybavený i novou pistolí s LED displejem a s odkládací pozicí uprostřed přístroje.

Tagy: