Jsou krásné, jsou stylové a jsou v Česku. Vybíráme nejzajímavější ubytování, kde můžete strávit noc - CZECHDESIGN

Jsou krásné, jsou stylové a jsou v Česku. Vybíráme nejzajímavější ubytování, kde můžete strávit noc - CZECHDESIGN

Tenhle příběh je skoro jako z červené knihovny. Mladí manželé se zkušeností z korporátu i práce v zahraničí se jednoho dne rozhodli, že svůj čas chtějí věnovat něčemu úplně jinému. V malebném, ale stále ještě místy dost zanedbaném centru Znojma si vyhlídli starý, zdevastovaný dům, kde bývala pekárna. A vlastní pílí ho postupně mění v kouzelné apartmány, příznačně nazvané Stará Pekárna.

Prostor s vysokými stropy, původními 150 let starými podlahami a zrenovovaným nábytkem vás inspiruje a nabije energií. | Zdroj: Stará Pekárna Znojmo

Z ulice byste jistě nečekali, jaké krásy vás čekají uvnitř domu. Ačkoliv je vše ještě stále v procesu, už nyní můžete žasnout nad historickým stropem v bývalém mázhauzu, dnes centrální části celého prostoru. Majitelé Valerie a David se rozhodli rekonstrukci pojmout po svém a po malých krůčcích vše postupně oprašují. Inspirací je jim eklektický styl, který si oblíbili během svých cest. Nutno říct, že celý prostor působí vzdušně a čistě.

Minimalistický interiér v krásně prosvětleném pokoji | Zdroj: Stará Pekárna Znojmo

Žádné zbytečné historizující prvky a umělé odkazy k úctyhodnému věku starého domu. Ačkoliv je jihomoravské Znojmo mezi turisty oblíbené, druhý dech stále chytá. Stará Pekárna má štěstí, že leží v ulici Velká Mikulášská, která vede nejen ke slavné rotundě, ale i k ceněné Enotéce od úspěšné dvojice Chybík a Krištof. Navíc naproti ubytování má svoje zázemí snad nejhezčí kavárna ve Znojmě – Balance Coffee and Wine. Majitelé apartmánů se také nedávno domluvili s kultovními fotografy moderní architektury Boys Play Nice a ti budou mít v přízemních prostorech svůj malý ateliér. Ze Znojma se tak pomalu, ale jistě stává mekka lokálního designu. I díky odhodlaným a nadšeným majitelům Staré Pekárny.

Mnoho z toho, co zde uvidíte, jsou původní materiály. | Zdroj: Stará Pekárna Znojmo

Nadšení a odhodlání nechybí ani v našem druhém příběhu. Je o poznání velkolepější a vykřesat ho z popela stojí jistě nemalé úsilí. Pivovar Cvikov leží na druhém konci republiky v krásných Lužických horách, které sice uchvacují svojí přírodou, ale stále nesou na svých bedrech řadu historických jizev.

Kouzelný pohled na celou budovu Pivovaru Cvikov | Zdroj: Pivovar Cvikov

Sudety zkrátka na období rozmachu stále jen vzpomínají a často pro místní zbývá na jazyku jen hořká pachuť. Změnit se to rozhodl místní rodák a majitel Pivovaru Cvikov Jiří Jakoubek. Ten před necelými deseti lety koupil celý areál historického pivovaru a rozhodl se pro citlivou a kompletní přestavbu, kde našel své místo i Hotel Kleis. Projektu záchrany pivovaru, který na svém místě stál již v polovině 19. století, se ujala architektonická kancelář Architekti Adikon a právem si odnesla vítězství v soutěži Fasáda roku 2015. Celá konverze je pojatá nadmíru empaticky a důsledně a vzbuzuje obdiv především vzhledem k množství a velikosti budov. Jak bohužel víme z řady jiných příkladů, ne každý majitel je takto osvícený a historické technické budovy v Česku mají často naplánovanou jinou budoucnost. V hromadách suti.

Návštěvníci pivovaru se mohou seznámit s procesem výroby piva během prohlídky. Hlavní částí prohlídky je srdce pivovaru – měděná varna umístěná v místnosti s monumentálními industriálními okny, dále to jsou prostory původních valených sklepů, kde jsou ležácké tanky a spilka. | Zdroj: Pivovar Cvikov

Pivovar Cvikov a v jeho areálu i Hotel Kleis jsou naštěstí jiný příběh. Aktuálně se pracuje na renovaci dalších objektů, kde by brzy měla být vlastní pekárna a společenské zázemí pro hotelové hosty. Ve výhledu přibude také velká biergarten u rybníka, kde se budete jistě cítit jako ve vyhlášených venkovních německých pivnicích, které u nás chybějí. Tohle místo je zářným příkladem, jak odhodlaní jednotlivci dokážou měnit charakter místa a vracet mu pomalu jeho ztracenou důstojnost. Snad jich u nás bude jen přibývat.

Naše další dva tipy v sobě spojují lásku k přírodě a netradiční design. Ostatně jde o nový trend, který si oblíbilo čím dál tím víc lidí a říká se mu glamping. Proč se vzdávat pohodlí a kvalitního zázemí, i když jste jinak duší výletník? Naším prvním tipem jsou atypické stany v Hutích pod Třemšínem – Glamping Brdy.

Stan leží přímo v srdci chráněné krajinné oblasti Brdy a nabízí vám nezapomenutelný zážitek. | Zdroj: Glamping Brdy

Jsou krásné, jsou stylové a jsou v Česku. Vybíráme nejzajímavější ubytování, kde můžete strávit noc - CZECHDESIGN

Možná vás překvapí, že stojí v malé vesničce na rozlehlém pozemku rodinného domu, ale nic se neděste, umístění jednotlivých stanů je tak sofistikované, že sepětí s loukami a lesy je zaručené. Velké stany jsou prototypy, které si lze pořídit na míru, ale ten správný prostor, kde je umístíte, hraje hlavní roli. Jejich velkým benefitem je totiž průhledná frontální část, díky které můžete přímo z postele ráno pozorovat ptáky a večer sledovat nebojácné srnky. Zkrátka bez pořádné krajiny pod okny to není ono. Brdy přesně tuto výhodu mají.

Venkovní sauna a dřevěný koupací sud vám dokonale zrelaxují tělo i mysl. | Zdroj: Glamping Brdy

Navíc je hned vedle každého stanu soukromá předzahrádka se saunou, venkovním sezením a pro zimní nečas i kádí s vyhřívanou vodou. V kombinaci s promyšleně řešeným interiérem, který vám poskytne veškeré zázemí a pohodlí, jde o ideální víkendovou kombinaci. Futuristický vzhled vnějšího pláště může staromilce pobuřovat, ale v případě citlivého umístění jde jistě o menší zásah do krajiny než u leckteré české výstavby. Glamping Brdy je tak skvělou volbou pro všechny, kdo mají na obyčejný stan už moc opotřebované kosti a příliš honosné hotely jim nevoní.

Altány Orlice jsou relativně nový projekt, který najdete v Hradci Králové. Jak ale název napovídá, nejedná se o žádné bydlení v centru města. Naopak při usínání vás bude chlácholit zvuk řeky Orlice. Dřevěné minidomky leží totiž v prostoru koupaliště v okrajové hradecké čtvrti Slezské předměstí, a vy tak budete mít pocit, že jste spíš v divočině než východočeské metropoli Josefa Gočára.

Představte si, že se probudíte, posadíte na posteli a kamkoli se podíváte, bude řeka. | Zdroj: Altány Orlice

Altány Sasanka a Stulík odkazují k finskému stylu chataření a pravdou je, že si jak na severu můžete připadat. Altán je celý prosklený, samozřejmě s možností všechna okna zatáhnout, a vy se tak probouzíte doslova s pohledem na kouzelnou řeku.

Nechte se unést kouzlem řeky a užijte si čas pro sebe v Altánu Sasanka. | Zdroj: Slezská Plovárna

Vše je jednoduše, přesto vkusně zařízené a pobyt si bez problémů užije i rodina s malým dítětem. Pokud dorazíte v zimních měsících, lákadlem budiž říční sauna Saunalautta, která leží hned pod Altány a bez problémů by se dostala do TOP 5 nejkrásnějších saun v republice. V létě si zas můžete užít průzračné řeky hned pod okny, ostatně Orlice je již léta vyhlášena svojí čistotou. Nebo stačí jen sedět před altány se sklenkou vína a pozorovat kachny a ptáky. Idyla říčních lázní zaručena.

Naším posledním tipem je unikátní realizace kousek od Tábora. Stavba s netradičním jménem Gvendolína, které má původ ve skladbě Vladimíra Poštulky, otce majitelky, stojí v malé jihočeské vesničce a stejně jako ostatní výše zmíněné projekty sází na těsné sepětí s okolní krajinou. Její autoři ze studia Skvadra architekti se nebáli atypických tvarů, a přesto se jim podařilo vymyslet neinvazivní moderní chatu.

S poetickým názvem Gvendolína se nepojí jen standardní apartmánový dům. Svým atypickým zjevem tuto moderní dřevostavbu rozhodně nepřehlédnete. | Zdroj: Gvendolína House

Dřevostavba měla původně sloužit majitelům jako soukromý rekreační objekt, naštěstí se ale rozhodli o svoji Gvendolínu podělit. A vy tak máte šanci užít si pár nocí v místě, kde je trávit víkendy radost. Svoji roli bude v parných vedrech jistě hrát i bazén, který mají hosté k dispozici. A hlavně celkově vkusně zařízený interiér chaty, na kterém se podílela také majitelka, grafická designérka Eva Poštulková, která si před lety odnesla cenu Dobrý studentský design za zpracování typografických novin.

V přízemí se nachází velký a útulný otevřený prostor s kuchyní, sedačkou a krbem. | Zdroj: Gvendolína House

Na místě stálo v minulosti původní vesnické stavení, ze kterého se ale nic nedochovalo. Přesto je atmosféra minulých staletí přítomná. Obvodové zdivo Gvendolíny je tvořené starými kameny, které zůstaly při likvidaci starého domu. I díky tomu působí celý areál příjemně a hřejivě.Skvadroid, jak ho nazývají sami architekti, je skvělým příkladem, jak v české vesnici pracovat s tvarem a hmotou a nerezignovat přitom na invenci. Za nás určitě palec nahoru!

Tagy: