Dům má spoustu prosklených stěn, přesto nabízí dokonalé soukromí

Dům má spoustu prosklených stěn, přesto nabízí dokonalé soukromí

Dům má spoustu prosklených stěn, přesto nabízí dokonalé soukromí

„Cílem návrhu bylo vytvořit dům, který bude orientovaný do zahrady a bude poskytovat maximum soukromí od ulice i sousedů. Dům, který ve vás zanechá jedinečný dojem svým otevřeným a vzájemně propojeným prostorem. Vzniklo tak organické atrium, které se vlévá do interiéru a vytváří tím koncept puzzle,“ vysvětluje architekt Lazarov ze studia Fandament Architects.

Celý interiér kombinuje přírodní travertin, dřevo ve výrazném odstínu a jednolitou světlou podlahu.

Tvarování atria a vhodné umístění otvorů ve střeše a střešních světlíků pak vnáší do interiéru jihozápadní odpolední slunce, které by se do domu vzhledem k omezující orientaci pozemku nikdy nedostalo. Díky tomu mohl vzniknout prosvětlený obytný prostor s výhledem do zahrady a dále do lesa.

Projekt přihlásil autor do soutěže Interiér roku 2020 v kategorii Soukromý interiér – Novostavba.

Na přání majitelů není zveřejněn půdorys.

I spousta skla může zaručit soukromí

Oblé formy uvnitř domu kontrastují s jeho elementárním pravoúhlým vnějším objemem i dojmem, který tvoří z ulice. Na exkluzivním pozemku s lesem v pozadí vyrostla elegantní vila, jedinečná vnitřním prostorem, avšak pokorná a nenápadná zvenčí.

„Celý interiér kombinuje přírodní travertin, dřevo ve výrazném odstínu a jednolitou světlou podlahu. Tento koncept doplňují prvky v šedých a černých tónech. Dům je vnitřně členěn na tři dispoziční celky, které zároveň tvoří v interiéru samostatné materiálově a hmotově rozlišené bloky rozmístěné okolo atria,“ popisuje architekt Lazarov.

První blok je ryze privátní, jsou v něm pokoje a ložnice rodičů. Další blok představuje technické zázemí s garáží. Třetím blokem je pak samotný společenský prostor. Tento blok „perforuje“ malé atrium vedle kuchyně, které interiér prosvětluje letním západním sluncem.

17 fotografií

Tyto bloky vymezují vnitřní prostor domu: atrium, komunikační křivku okolo něj, a zejména velkorysý obytný prostor, který je od atria oddělený pouze krbem s cortenovým obkladem přímove středu domu.

Obytný prostor je specifický nejen svým tvarem, ale i uspořádáním sedací soupravy orientované na dvě strany, ke krbu a atriu, a pak k TV stěně a zahradě. Mezi obývacím pokojem, atriem a zahradou je venkovní krytá terasa s možností posezení, odkud lze vstoupit rovnou do sauny.

Nový ročník i kategorie

Interiér roku vstupuje už do sedmého ročníku, architekti a interiéroví designéři se mohou hlásit už od 15. 11. 2021. Na základě ohlasů architektů, interiérových designérů, členů poroty, ale i přání fanoušků na sociálních sítích, se pořadatelé rozhodli rozšířit soutěž o kategorii Soukromý interiér – Nízkonákladové bydlení.

Ke kulatému stolu použil architekt Lazarov židlová křesla Split, která pro TON navrhl světově proslulý designér Arik Levy.

„Nemá smysl v jedné kategorii stavět proti sobě vilu a startovací bydlení mladého páru, protože u obou typů si architekt nebo designér klade docela jiné otázky,“ vysvětluje ředitel a zakladatel soutěže Interiér roku Petr Tschakert.

Autoři z ČR i SR mohou přihlašovat už od 15. listopadu interiéry, které vznikly v průběhu roku 2021. Uzávěrka soutěže je 28. února 2022, vítězové budou vyhlášeni jako vždy v závěru kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, a to 26. dubna 2022.

Tagy: