TIPY ZAHRADNÍKA: Krásné azalky - ZLIN.CZ
Většina druhů azalek je stálezelených i v zimě a obvykle kvetou na jaře. Nejžádanější jsou tradičně červené a bílé variety, nicméně azalky jsou výjimečné širokým zastoupením barev. V našem zahradnictví máme i varianty s barevným žilkováním.
Aby rostliny prospívaly je třeba dodržet několik základních pravidel
Již při výsadbě je nutné myslet na vhodný substrát, který lze pořídit již připravený, anebo si jej můžeme vytvořit sami smícháním rašeliny a zahradnického substrátu v poměru 1:1. PH substrátu totiž musí být mezi 4,5 a 5,5. Substrát by měl být výživný, propustný a u azalek by měl být stále vlhký, nikoli přemokřený.Při přesychání rostlin dochází k opadání květů, zavadnutí listů a v nejhorším případě dochází i k opadání listů.Azalky nesnáší vápník, pro zálivku je proto vhodná dešťová voda, která je měkká.
Stanoviště by mělo být polostinné, nejlépe pod řidším stromem, jehož větvemi prostupuje sluneční záření, nebo sevorovýchodní, kde je rostlina chráněna před odpoledním ostrým sluncem.
V době nasazování poupat a kvetení je vhodné azalky přihnojovat speciálními hnojivy, v době vegetačního klidu naopak snížit hnojení i zálivku. Je-li rostlina silná a vitální, netrpí obvykle na houbové choroby. V případě nutnosti rostliny snadno ošetříme fungicidním postřikem.
Rostliny je možné tvarovat stříháním, abychom dosáhli kompaktnějšího vzhledu, případně je možnost rostliny vyvázat k opoře, abychom si vytvořili kmínkovou část.
Azalky, které pěstujeme v nádobách bychom měli na zimu umístit do světlé chladné místnosti, aby rostlinám nepromrzly kořeny. Nebo rostlinu na podzim zasadit do volné půdy, pro dobré přezimování je pak dobré její spodní část přikrýt chvojím nebo listím, aby při silných mrazech byla chráněná.
Širokou nabídku azalek najdete v zahradním centru GardenMarket.