V soutěži zvítězila chata Inspirovaná erotickými filmy ze 70. let

V soutěži zvítězila chata Inspirovaná erotickými filmy ze 70. let

Poslední, desátý díl této série Norských domů snů, se od předchozích hodně lišil. Především tím, že tentokrát každý člen týmu bojoval jen za sebe: v soutěži měli proměnit stejné chaty v oblasti Traena, která leží až v oblasti severního polárního kruhu.

Tentokrát se Halvor se svým týmem vydal do Traeny.

Jde o jednu z nejmenších, nejodlehlejších a zároveň nejrázovitějších rybářských osad na pobřeží Norska. Souostroví Traena tvoří stovky ostrovů, ostrůvků, skalisek a mělčin, kterým vévodí vrcholky hor na ostrově Sanna. Přes odlehlost místa zde žili lidé už dávno, stopy po prvním osídlení jsou staré devěttisíc let.

Tato oblast je vyhledávanou turistou destinací, takže zde najdete i „chatovou kolonii“, kde se jednotlivé chaty pronajímají turistům. A právě tři z nich měli proměnit Halvor, Ole a Gustav s tím, že si mohli pozvat na pomoc některého ze dvou truhlářů a také malíře, avšak dokonce i další profese, podlaháře, elektrikáře či instalatéra. To nejvíce využíval Halvor, pro kterého truhlařina není zrovna oblíbený obor. Majitelky chat pak měly určit vítěze.

Gustav a jeho hispterská chata

Na rozdíl od Halvora miluje Gustav v chatách borovicové obklady, zatímco Halvor je nenávidí. Mladý tesař tak zvolil hybridní koncept, moderní chatě v hipsterském stylu dodal borovicový obklad tak trochu staromódní vzhled.

Černou kuchyňskou linku doplnil Gustav zvýšeným jídelním stolem s barovými sedačkami, „vyšisované“ čtverce na borovicových palubkách zakryla stěna z barevných čtvercových desek, které se objevily i na stropě. Jen nový rozvod pro kuchyň si nechal udělat od odborníka.

31 fotografií

Gustav vyrobil i sezení ve tvaru U, které doplnil matracemi, spoustou polštářů a praktickými odkladními deskami na šálky s kávou. Vyrobil i malý stolek. Na stěnu přibyly i police na knihy.

Ole a jeho chata pro Jamese Bonda

Začátek nebyl pro Oleho nejlepší, nastříkat barvu na stěny se mu moc nepodařilo, barva místy stékala nebo dělala puchýře. Ole si poradil, nejhorší místa zakryl. Především však vyboural jednu příčku, takže se prostor chaty opticky zvětšil.

V soutěži zvítězila chata Inspirovaná erotickými filmy ze 70. let

Místo židlí a pohovky zvolil pohodlná čalouněná křesla ke kulatému stolu, který lze jednoduše proměnit z konferenčního na jídelní. Spodní část robustních noh stolu je totiž na panty, stačí stůl nadzvednout a gravitace „přinutí“ nohy spadnout tak, aby se zvýšily o potřebné centimetry.

Ole byl pyšný zejména na svůj „sexy“ bar jak z filmů Jamese Bonda. Dvířka jsou z překližky s dekorem kamene.

Nejvíc pyšný je ovšem Ole na svůj „sexy“ bar, který by podle jeho názoru ocenil i Sean Connory jako James Bond. Za dvířky z překližky s dekorem kamene je dost místa na zásoby sklenek i alkoholu, horní dvířka skrývají televizor. Ole svůj projekt označil jako „kombinaci útulné rodinné chaty a německého erotického filmu ze 70. let...“

Halvor a inspirace mořem

Pro svou chatu zvolil Halvor styl Hamptons, který bývá označován jako směs americké klasiky a art deco neboli kombinace luxusních amerických vil a prázdninových domků na pobřeží moře. Vznik stylu bývá spojován s domy na Long Islandu, kde si stavěli domky bohatí obyvatelé New Yorku.

Vše typické pro tento styl zde Halvor použil: modrou, bílou a béžovou barvu, přírodní materiály, světlo, blízkost moře i starožitnosti. Vyrobil tak třeba stylový konzolový stolek. Stačilo mu uříznout kus starého stylového stolu koupeného na internetu. Zůstaly jen dvě nohy a úzká část stolové desky.

Vstupní prostor chaty vylepšil Halvor konzolovým stolkem, který vyrobil velmi jednoduše: uřízl kus ze stolu, který koupil na internetu.

Na rozdíl od Gustava a Oleho použil do ložnice nikoli původní palandy, ale pohodlné dvoulůžko s vysokým čalouněným čelem, na stěny přišly desky, které pak Halvor polepil textilní tapetou a přidal dlouhé závěsy až na podlahu.

Všechny tři chaty dostaly novou barvu. Klasickou skandinávskou červenou, která vyniká odolností vůči povětrnostním vlivům i teplotám díky obsahu mědi, nahradila černá, modrá a světle béžová. Všechny tři chaty změnily i zábradlí na terasách.

Halvor si byl docela jistý vítězstvím, ale prohrál: majitelky jako vítěze určily Oleho. Možná i proto, že na terasu přidal vyhřívanou vířivku a pohodlné sedací vaky.

Ole přidal na terasu nejen nové zábradlí z transparentního skla, ale hlavně vyhřívanou vířivku a pohodlné sedací vaky.

Jak se staví sen po norsku

Norové chaty milují, jen během dvacátého století jich bylo v Norsku postaveno víc než čtyři sta tisíc, mnohé ovšem bez tekoucí vody nebo elektřiny. Což často trvá dodnes, modernizaci či nákladným rekonstrukcím brání přírodní podmínky či nedostupnost místa, někdy i přísná nařízení, která se zde dodržují.

Nové díly Norských domů snů jste mohli sledovat na Prima Zoom vždy v neděli od 20:00, 23. ledna byl uveden poslední, desátý díl této série. Reprízu můžete vidět ve středu 26. února v 15:55.

Seriál Jak se staví sen à la chata má v norštině originální název – Eventyrlig Oppusssing. o nové série se přihlásily tisíce lidí, ale jen málokdo uspěje: pro výběr je důležité, aby se proměna stihla do šesti dnů a byla něčím zvláštní, standardní staré dřevěné chaty tak už nemají prakticky šanci. Veškeré náklady jdou za produkcí pořadu a jeho sponzory.

Tři chaty po proměně - zleva Halvorova, pak Oleho a nakonec černá Gustava

Halvor Bakke

* 30. října 1970

Je norskou televizní osobností a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise.

Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název: „Norská nejošklivější místnost“. Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla.

Tagy: