Rekonstrukce staré chalupy. Jak postupovat a na co se zaměřit?

Rekonstrukce staré chalupy. Jak postupovat a na co se zaměřit?

Když se řekne chata nebo chalupa, většina z nás si nejspíš představí idylickou venkovskou krajinu, jezero na dohled a božský klid. Pokud ve svých představách zajdeme ještě dál, vidíme odpoledne strávená s šálkem horké kávy na verandě, nejlépe v houpacím křesle, s dekou a oblíbenou knihou. Obrázek jako z filmu. Realita ovšem ukrývá i méně příjemné zážitky – zvlášť když na dveře klepe nezbytná rekonstrukce.

Kam umístit chybějící koupelnu?

Řadě starších chat chybějí koupelny – a když zrovna nechybějí, jsou často umístěné v předsíních. Přidání nebo přesunutí koupelny je tak hlavní výzvou, která při rekonstrukci čeká na majitele těchto rekreačních objektů. Proč předsíň není tím nejlepším místem? Během horkého léta většinou žádný problém nezaznamenáte. S příchodem chladnější měsíců se ovšem situace dramaticky mění. Abyste si mohli užívat pohodlí a teplo po celý rok, vyplatí se umístit koupelnu přímo do interiéru chaty.

Nezapomeňte na zateplení

Nechcete se výletů na chatu vzdávat ani během podzimních a zimních měsíců? V tom případě byste měli zvážit kvalitní zateplení. Zvlášť si dejte pozor na podlahy, protože od nohou bývá největší zima. Až přijdou třeskuté mrazy, novou tepelnou izolaci určitě oceníte.

Zkontrolujte elektroinstalaci

Je vaše chata trochu starší ročník? Potom asi nebude mít elektroinstalaci podle nejnovějších trendů a vyhlášek. Při rekonstrukci interiéru na ni proto nezapomeňte kouknout – nejlépe i s odborníkem. Ve spolupráci s ním navíc můžete zvážit přidání nebo jiné rozmístění elektrických zásuvek, abyste později nezakopávali o prodlužovací kabely. Předělání elektroinstalace sice není nejlevnější záležitostí, z bezpečnostních důvodů i s ohledem na vaše pohodlí se ale určitě vyplatí.

Plánujte s předstihem

Starý dům je zkrátka starý dům. Proto od něj nečekejte zázraky a věnujte mu dostatek pozornosti. Třeba letité dřevo, kterému se nedostává žádné péče, může dříve či později podlehnout trvalé zkáze. Následná rekonstrukce se potom pořádně prodraží. Při každé renovaci se tak zaměřte na všechny důležité věci a připravte se na jejich údržbu a opravu. Čím méně situací vás časem překvapí, tím lépe. Oddechnout si pak můžete nejen vy, ale také vaše peněženka.

Zajímá vás, co všechno obnáší rekonstrukce starého domu? Odpověď najdete v následujícím článku: https://bydlenivevate.cz/bydleni/rekonstrukce-stareho-domu/.

Přečíst další článek
Tagy: