Historickou památku přestavěla Praha 5 na dům pro seniory. Otevírat by se mělo na podzim

Historickou památku přestavěla Praha 5 na dům pro seniory. Otevírat by se mělo na podzim

Bydlení je v celé Praze velký problém, často se mluví o nedostatku bytů pro mladé rodiny. Není to však jediný problém, zoufalý nedostatek je i bytů pro seniory, které by byly uzpůsobené jejich specifickým potřebám. Zásadní nedostatek těchto bytů je i na Praze 5, která v posledních desetiletích spíše městské byty prodávala, než že by nějaké získávala.

„Praha 5 se nachází na chvostu mezi pražskými městskými částmi, co do počtu seniorských bytů. Dosud město spíše byty rozprodávalo, než stavělo. Tak například odprodej Ženských domovů s 900 obytnými místnostmi naší městkou částí v roce 2002 byl proveden naprosto proti logice rozvoje pětky. Raudnitzův dům je prvním ze tří bytových komplexů pro seniory, které v tomto volebním období plánujeme realizovat,“ připomněl radní pro investice Prahy 5 Štěpán Rattay (Piráti). Kromě Raudnitzova domu se chystá městská část podobně přestavět i bývalé zdravotnické středisko taktéž v Hlubočepech a také v Motole nedaleko Poštovky.

V Šolínově ulici vznikne domov pro seniory 21. století. Podpoří mezigenerační propojení

Pod dohledem památkářů vzniknou malometrážní byty

Raudnitzův dům je kulturní památka a jeho přestavba naštěstí probíhala opravdu velmi citlivě. „V podstatě jsme tuto památku pouze obnovili a zlepšili její stav. Památkáři na celou přestavbu dohlížejí a pečlivě hlídají jednotlivé kroky,“ ubezpečil místostarosta Tomáš Homola (STAN).

V areálu tedy vznikne 24 bytů pro seniory ve velikosti 2+1a 1+1. Část bytů bude bezbariérová a kromě seniorů budou byty určeny i pro handicapované osoby. V Raudnitzově domě, který stojí v chráněném krajinném území, bude pro jeho obyvatele připraveno i speciální zázemí pro pečovatelskou službu a nebude chybět ani ordinace lékaře, nabídka masáží, manikúry či pedikúry.

Při plánování se také myslelo na udržitelnost a ekologii, proto zde byly vybudovány dvě akumulační nádrže, které pojmou až 70 m3 dešťové vody ze střech objektu a přilehlých dvorů. „Bude se používat na splachování wc a na zalévání. Dešťovou vodu jsme v žádném podobném zařízení takto ještě nevyužívali," říká místostarosta Tomáš Homola. Tím se také ušetří náklady na provoz.

Vznikne vůbec? Společnost, která má zbudovat Areál ledových sportů v Praze 11, opouští klíčoví lidé

Mezigenerační propojení

Areál Raudnitzova domu by ale neměl být uzavřenou komunitou, počítá se zde i komunitním centrem a mnoha aktivitami, které místní seniory propojí s lidmi s okolí. „Předpokládáme a vítáme účast místních spolků, rozvíjení sousedských vztahů a mezigenerační setkávání. Budou zde k dispozici společenské sály s čajovou kuchyní pro pořádání společenských akcí, zimní zahrada s posezením, jižní dvůr nabídne venkovní posezení na nádvoří s vyvýšenými záhonky pro pěstování okrasných i užitkových rostlin,“ uzavřel radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO).

Fotogalerie17fotografiíRaudnitzův dům v Hlubočepích má být do poloviny roku 2021 zrekonstruovaný.Autor: Jiří Marek
Tagy: