Valašské muzeum v přírodě je nejlepší skanzen - Horydoly.cz - Outdoor Generation
Nejstarší je Dřevěné městečko, kam byly postupně od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim byla později dostavěna kopie kostela z Větřkovic a kopie fojtství z Velkých Karlovic. Nahlédnout můžete také do Žingorova domu z rožnovského náměstí, Billovy chalupy, Vaškovy hospody či hospody Na posledním groši nebo Vlčkovy palírny z Lačnova.
Obytné stavby doplňují hospodářské budovy Panská sýpka z Prostřední Suché a Heřmanic, tkalcovské stodůlky ze Štramberka či Janíkova stodola, zvonice a studny. V průběhu roku zde probíhají lidové slavnosti, připomínající obřady a obyčeje zdejších obyvatel. Pravidelně se zde můžete seznámit s ukázkami starých způsobů domácí práce a řemesel, každoročně pak můžete navštívit Rožnovské slavnosti a jarmarky.
Chalupa miškaře i sušírna ovoce
Nejrozsáhlejším areálem je Valašská dědina. Najdete tu hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárnu, které jsou umístěny v krajině, jež svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. První stavby zde byly postaveny v roce 1962, pro veřejnost byla Valašská dědina zpřístupněna od roku 1972. V interiérech obytných domů poznáte způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách. Navštívit můžete například fojtskou stodolu z Hodslavic, pekařskou usedlost z Velkých Karlovic, kolibu z Černé hory, Mališův dům v Lužné či Blinkovu chalupu z Horní Bečvy. Zajímavá je také chalupa miškaře ze Študlova nebo sušírna ovoce ze Seninky.
Něco pro obdivovatele dopravy
Nejmladší částí Valašského muzea v přírodě je Mlýnská dolina, která byla otevřena pro veřejnost v roce 1982. Zdejší valcha, mlýn a pila jsou kopiemi objektů z Velkých Karlovic, lisovna oleje je původní stavbou z 18. století. Hamr je rekonstrukcí provozu z Ostravice. S výjimkou lisovny všechny mechanismy pohání vodní síla.
V objektu Vozovny z Ostravice můžete objevit krásy dopravních prostředků na Valašsku. Najdete tu prostředky, které se využívaly v zemědělství, lesnictví, v obchodní činnosti, při dopravě osob i v dalších živnostech a řemeslech.
Pokud obdivujete kovářské umění, vydejte se do Rožnova v červnu, naopak rybáři by sem na zdejší rybářský den měli směřovat v srpnu.
Otevírací doba
Valašské muzeum v přírodě je otevřené po celý rok s výjimkou pondělí. Vstupné činí 120 Kč za dospělé, 100 za studenty 15-26 let a seniory nad 65 let, 80 Kč za žáky 6-15 let.
Doprava
Autem přes Olomouc, Hranice, Valašské Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm. Cestovat můžete také vlakem do Olomouce a odtud autobusem do Rožnova nebo vlakem do Valašského Meziříčí a pak do Rožnova či vlakem do Přerova a odtud autobusem. Do Rožnova se dostanete také autobusem z Ostravy.
INFO: Valašské muzeum v přírodě
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Čtěte více o skanzenech na Horydoly
Historie nejsou jen domečky, ale také stroje a lokomotivy
Valašské muzeum v přírodě je nejlepší skanzen
Skanzen ve Svidníku pod Duklou
Veselý skanzen?
Botanicus: výlet do Polabí
Vikingské lodice kotví v Oslu
Výlet na Paraple / Na mašině do štoly