Slavný architekt Jan Kotěra stavěl i ve středních Čechách

Slavný architekt Jan Kotěra stavěl i ve středních Čechách

Mnohá Kotěrova díla lze prohlédnout pouze zpoza plotu. Nic to ovšem nemění na jejich velikosti a důležitosti.

Architekt mezinárodního významu se narodil 18. prosince 1871. V životě postavil řadu inovativních vil zejména v Praze. Další lze obdivovat na mnoha místech středních Čech, například v Ratboři poblíž Kolína, kde pracoval na dvou vilách podobných zámkům. Stavěl je pro rodinu cukrovarníků Mandelíkových, pro něž nově postavil vilu známou jako Nový zámek čili Chateau Kotěra – nový název má podle elegantního prvorepublikového hotelu, který v něm v současné době sídlí.

Upravil i sousední Starý zámek, kterému navrhl moderní přístavbu a vytvořil tak architektonicky zcela ojedinělé dílo, patřící k nejodvážnějším počinům na českém venkově. Tento zámek si návštěvníci mohou v současné době prohlédnout pouze zvenčí zpoza plotu, jeho interiér čeká na opravu.

V nedalekém Kolíně se Kotěrova ruka podepsala na hřbitově na náhrobcích Arnošta Mendelíka a dále majitele kolínského závodu na výrobu obuvi, pana Zikmunda Feldmanna. Jeho žák František Janda je autorem kolínské rozhledny Vodárna. U Sedlčan v obci Červený Hrádek stojí stejnojmenný zámek, kterému současnou podobu vtiskl na konci 19. století právě Kotěra. Přístupný je jeho přilehlý park.

Další Kotěrovu stopu lze ve středních Čechách najít v Králově Dvoře u Berouna, kde architekt projektoval dělnické kolonie, jejichž součástí jsou úřednické domy, závodní hotel, nemocnice a další související objekty.

Slavný architekt Jan Kotěra stavěl i ve středních Čechách

Pracoval i v nedalekých Chrustenicích, kde realizoval Götzovu vilu, která je podle jeho žáka Novotného nejvěrnějším českým příkladem anglického domu.

Jednou z nejvýznamnějších vilových lokalit ve středních Čechách jsou Černošice, i tam Kotěra pracoval na Fröhlichově letní vile a na vile Emila Kratochvíla.

ČTĚTE TAKÉ K TÉMATU: Vila Tišnovských v Černošicích

Výlet za architektonickými skvosty Jana Kotěry ve středních Čechách je vhodný hlavně pro obdivovatele promyšlené architektury a pro ty, kteří rádi objevují málo známá místa. "V některých případech je sice prohlídka možná jen zpoza plotu, i tak si ovšem návštěvník uvědomí architektovu velikost a dost možná začne pociťovat větší hrdost na to, jaké skvosty ve středních Čechách máme. I my jsme na ně samozřejmě patřičně hrdí," dodává Karolína Kratochvílová, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Tagy: