Panelové byty snů. I na sídlišti v paneláku se dá bydlet vkusně a nápaditě, jak dokazují povedené rekonstrukce - CZECHDESIGN

Panelové byty snů. I na sídlišti v paneláku se dá bydlet vkusně a nápaditě, jak dokazují povedené rekonstrukce - CZECHDESIGN

Původní byt 3+1 v panelovém domě z 50. let prošel poměrně radikální rekonstrukcí, která se ale rozhodně vyplatila. Z bytu vznikl vzdušný prosvětlený prostor s originálními konstrukčními prvky, jako je betonový strop nebo kruhový průhled do kuchyně, ten je zároveň spolu se sloupem a spojujícím betonovým průvlakem stěžejním prvkem interiéru.

Kruhový otvor v kuchyni | Zdroj: alanprekop.com, foto: Jakub Gulyas

Byt trpěl nedostatkem světla, bratislavský architekt Alan Prekop se proto rozhodl odstranit vnitřní příčky a jako jediný dělící prvek zde navrhnul dřevěnou konstrukci, která je prosklená a jsou v ní umístěny dvoukřídlé dveře. Základní ideou je propojenost a otevřenost bytu, zároveň se ale byt dokáže přizpůsobit svým uživatelům a v případě potřebny soukromí stačí využít hrázděnou konstrukci, která prostor rozdělí.

Dřevěná konstrukce místo příčky | Zdroj: alanprekop.com, foto: Jakub Gulyas

Svým dispozičním řešením je tak byt ideální pro mladý pár nebo rodinu. Přes den se dá byt otevřít, propojit a využít v celé své ploše, na noc se naopak jeho obyvatelé mohou ukrýt v ložnici, zavřít za sebou dveře a zatáhnout závěsy a tím tak dosáhnout požadované intimity.

Ložnice v bratislavském bytu po rekonstrukci | Zdroj: alanprekop.com, foto: Jakub Gulyas

Převažující materiály jsou zde beton a ocel, která je použita například na okenní parapety a kuchyňskou linku. Zdi se architekt rozhodl nechat neutrální, omítnuté bílou barvou, díky tomu zde ještě více vynikne otvor ve zdi, kterým je z obývací části vidět žlutá kuchyňská linka. Kombinace tohoto dominantního prvku spolu s barvenými zařizovacími předměty nebo pokojovými květinami spolu nádherně spolupracují a vytváří tak jeden vizuálně pestrý celek.

Byt v panelovém domě ze 70. let, který zdědila mladá rodina, prošel rekonstrukcí pod taktovkou studia RDTH Architekti. Ten byl před rekonstrukcí v původním stavu a bez jediného stavebního zásahu, dokonce jeho jádro bylo natolik autentické, že se po domluvě s Moravskou galerií stalo součástí její stálé expozice. Plocha o velikosti 68 m² získala nové dispoziční řešení.

Rekonstrukce bytu navržená studiem RDTH Architekti | Zdroj: magazin.aktualne.cz, foto: Alex shoots buildings

Nově navrženáobytná místnost, ve které se uprostřed nachází i kuchyně, má centrální umístění a sahá přes celou šířku budovy, která dosahuje 12 metrů. Na východní straně tohoto prostoru je umístěna jídelna a na straně západní je obývací část. Zároveň je tento prostor navržen tak, aby nabýval funkce podle potřeb majitelů bytu. Jednotlivé provozy je možné od sebe oddělit bílými závěsy, nainstalovanými mezi jednotlivými částmi místo těžkopádných příček.

Rekonstrukce bytu navržena studiem RDTH Architekti | Zdroj: magazin.aktualne.cz, foto: Alex shoots buildings

Materiálově je byt pojat v minimalistickém duchu, část původních stěn byla očištěna až na beton a ponechána v surovém stavu, na podlahy bylo použito marmoleum, které svým vzhledem odkazuje na původní podlahy panelové výstavby. Vestavěný nábytek je povětšinou v bílé barvě, spolu s bílými stěnami tak tvoří neutrální pozadí pro zbylé kousky nábytku, které svými barvami dotváří interiér. Stejně tak ho dotváří květiny, dekorace nebo předměty denní potřeby. Koupelna umístěná v prostoru za kuchyní je naopak navržena v barevných odstínech růžové až pudrové barvy, spolu s kuchyní je propojena mléčným sklem, které je umístěno nad kuchyňskou linkou. Tato vydařená rekonstrukce je důkazem toho, že méně je někdy více a jen díky umístění několika dekorací se byt může proměnit v úplně jiné prostředí.

Panelové byty snů. I na sídlišti v paneláku se dá bydlet vkusně a nápaditě, jak dokazují povedené rekonstrukce - CZECHDESIGN

I v tomto případě byla dispozice bytu architekty upravena, odstraněny byly příčky a stěny architekti ze studia MMM Architekti očistili až na betonovou vrstvu, která byla místy zanechána v surovém stavu. Byt byl navržen v minimalistickém stylu, odhalený skelet slouží zároveň jako hlavní prvek interiéru, nejen konstrukční, ale i dekorační. Surovost interiéru je podpořena i dalšími použitými materiály jako dřevěná překližka, nerez nebo šedé marmoleum na podlaze. Zároveň je zde ponecháno viditelné potrubí uprostřed dispozice, což ještě umocňuje industriální ráz bytu.

Panelový byt s odhaleným skeletem | Zdroj: archiweb.cz, foto: Pavel Svoboda

Dispozice je navržena jako otevřená, ale i v tomto případě si ji mohou uživatelé podle potřeb přizpůsobit a snadno tak oddělit jednotlivé funkce prostor. Architekti s variabilitou dispozice počítali již v návrhu, napomoci k tomu mohou vestavěné skříně nebo pohyblivé příčky, ze současné pracovny se tak může hravě stát třeba dětský pokoj během jednoho dne.

Panelový byt s odhaleným skeletem | Zdroj: archiweb.cz, foto: Pavel Svoboda

Kuchyně je umístěna uprostřed dispozice, za ní se nachází koupelna, která má tak dobrou návaznost napojení na rozvody umístěné za kuchyňskou linkou, tyto dva prostory jsou opticky propojeny pomocí nadsvětlíku umístěného nad horními skříňkami kuchyňské linky. Do bytu se vstupuje přes vstupní halu, z té se dále vchází do obývacího pokoje, koupely a WC nebo ložnice, ta je přístupná také skrze posuvné dveře pracovny. V interiéru je na míru navržena řada atypických prvků, včetně kuchyně a knihovny, vyrobeny jsou z dřevěné překližky a nerezových doplňků.

Panelový byt s odhaleným skeletem | Zdroj: archiweb.cz, foto: Pavel Svoboda

V současné době se z důvodu úspory místa setkáváme čím dál více s novými nápaditými řešeními, která uživatelům umožňují využít maximální plochu bytu. Malé byty se tak v případě chytrého řešení mohou proměnit v obydlí se všemi nezbytnými atributy současného bydlení. To je i případ garsonky nacházející se v pražské Troji, která prošla rekonstrukcí podle návrhu architektů z 0,5 Studio.

Přestavba bytu podle návrhu 0,5 Studio | Zdroj: earch.cz

Základním konceptem je zde volná plocha a dostatek úložného prostoru. Toho architekti docílili sjednocením podlahy a použitých materiálů v celém bytě a vestavěným nábytkem. Několik funkcí je tak díky návrhu sdruženo do jednotlivých bloků a po kompletní rekonstrukci bytu se zde nachází tři hlavní úložné prostory. První se nachází hned za dveřmi, kde je umístěna šatna s pračkou, tato část je navíc opatřena dveřmi se zrcadlem, které opticky zvětšuje prostor. Směrem od vchodu do obytného prostoru se nachází druhá úložná skříň, která se táhne po celé délce obytné místnosti, která slouží jako obývací pokoj a jídelna. Nachází se v ní prostor na ukládání obuvi, ten je umístěn hned u vchodu a na tuto část pak navazuje blok s kuchyňským vybavením a lednicí a dále šatní skříň.

Přestavba bytu podle návrhu 0,5 Studio | Zdroj: earch.cz

Posledním úložným prostorem je místo pod postelí, umístěné na vyvýšeném pódiu. Postel se nachází v samostatném prostoru, do kterého se vstupuje skrze dveře, umístěné v obytné místnosti vedle kuchyňské linky. Celý spací kout je obložen dřevěnou překližkou, která z něj dělá příjemné místo pro odpočinek, zároveň opticky odděluje klidovou část bytu od denní obytné části. Architektům se zde tak podařilo díky rekonstrukci vytvořit na velmi malé ploše byt, který má všechny nezbytné atributy pohodlného bydlení a není tak prostorem určeným pouze pro přespávání.

Přestavba bytu podle návrhu 0,5 Studio | Zdroj: earch.cz

Tagy: