Německé byty Waldspirale jsou 7. nejpodivnější stavba na světě

Německé byty Waldspirale jsou 7. nejpodivnější stavba na světě

Jak na to

Existuje žebříček nejpodivnějších staveb na světě, v němž jsou uvedeny atypické stavby, roztroušené po celém světě. Na třetím místě figuruje Tančící dům z pražského nábřeží, na sedmém místě skončil Waldspirale v Darmstadtu.

Podívejte se do Prahy: TANČÍCÍ DŮM / DANCING HOUSE

Hundertwasser: příroda bez pravých úhlů

Waldspirale / Lesní spirála - za tímto názvem se skrývá veškerá filozofie rakouského umělce jménem Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser (* 15.12.1928 ve Vídni, † 19.2.2000 na palubě lodi Queen Elizabeth II, která se plavila z Brisbane do Evropy). Jeho původní jméno bylo Friedrich (Fritz) Stowasser a umělecky zaměření Slované, žijící ve Vídni, ho nazývali Stovoda.

Rakouský umělec a designér Hundertwasser vypověděl přímkám a pravým úhlům boj. Jeho vzorem byl portugalský umělec Antoni Gaudi, stejně jako Ital Sabato (Simon) Rodia a Francouz Ferdinand Cheval.

Samotář Hundertwasser byl inspirován vídeňskou secesí, zejména Egonen Schielem a Gustavem Klimtem. Maloval pestrobarevné obrazy na nichž byly většinou spirálovité barevné tvary.

O své malbě tvrdil, že je vegetativní. Měl odpor k jakékoliv symetrii; z toho důvodu nosil ponožky různých barev. Snažil se být nezávislý na společenských konvencích a pokoušel se žít v souladu s přírodou. Byl proti využití jaderné energie a pro ochranu deštných pralesů. Jeho zelený radikalismus se projevil několikrát – zúčastnil se různých demonstrací, některé absolvoval dokonce zcela nahý.

Jeho původní jméno, podle některých pramenů, bylo Stowoda a někdy se dokonce podepisoval česky Stovoda. Uměl totiž anglicky, francouzsky a italsky a dorozuměl se také japonsky, rusky, česky a arabsky.

RAKOUSKÝ ROITEN: Kamp vyhlíží hrozivě a plyne přívětivě

Umělec zemřel na lodi, ale jeho stavba žije

Architektonicky nekonvenční stavba Waldspirale v německém Darmstadtu byla realizována architektem Heinzem Springmannem podle Hundertwasserova návrhu v roce 2000, což je také rok v němž Hundertwasser zemřel. Byla v tomto roce slavnostně uvedena do provozu.

V Darmstadtu se mezi lidmi šušká, že Hundertwasser nepřijel na slavnostní zahájení kvůli tomu, protože vedle jeho hezké stavby postavil supermarketový řetězec ALDI jednu ze svých prodejen. Tomu lze ovšem stěží věřit, protože Hundertwasser byl při inauguraci pravděpodobně mrtev. Při návratu z Nového Zélandu ho v únoru 2000 na lodi skolilo selhání srdce.

Celá darmstadtská stavba se 105 byty se podobá stoupající rampě a má půdorys ve formě U. Ve vnitřním dvoře je dětské hřiště a malé jezírko. Lesní spirála má nepravidelnou vnější fasádu, pomalovanou rozličnými barvami a její střecha je osázena stromy – a ne malými. Stromy také vyrůstají z různých míst fasády v níž jsou zapuštěna okna. Oken je kolem 1000 a jsou chaoticky umístěna na místech kde bychom je normálně nečekali. Sama strakatá fasáda je pokryta mozaikami a sloupky z barevného skla a keramiky. Převládají na ní pestré barvy.

Typické pro Hundertwasserův projekt je, že stavbě dominují dvě pozlacené věže, které mají formu cibule. Blýskající se věže jsou v Darmstadtu viditelné z daleka.

Bydlení ve výstavbě s názvem Lesní spirála může být zajímavé, když se nájemník dokáže vypořádat s tím, že v některých kuchyních nejsou stěny v pravých úhlech, takže je potřeba nechat vyrobit kuchyňskou linku na míru nebo že podlahy v místnostech mohou být vlnité, šikmé a na balkonech rostou stromy.

Booking.com

Hunderwasser jako designer architektury

V posledních 30 letech svého života vytvořil Hunderwasser desítky atypických staveb, rozesetých po celé zeměkouli. Tyto jsou nejznámější:

Hundertwasserhaus - dům ve Vídni na rohu Kegelgasse a Löwengasse Am Quellenpark - dům v Bad Soden, Německo Waldspirale - bytový dům Darmstadt, Německodětské jesle - Frankfurt, NěmeckoZelená citadela - Magdeburg, NěmeckoPod Dešťovou věží - obytný dům Plochingen, Německo Nádraží - Uelzen, NěmeckoLuther-Melanchthon-Gymnasium - Lutherstadt, NěmeckoKopcovitá louka - dům v Bad Blumau, Německo Kostel - Bärnbach, NěmeckoKrytá tržnice - Altenrhein, Švýcarsko Hundertwasser-toilets - veřejné záchodky, Kawakawa, Nový Zéland

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Doporučuji Hundertwasserovy stopy zhlédnout fanouškům nezvyklých, mimořádných a podivuhodných věcí.

Stěhování na Nový Zéland

Umělec Hundertwasser byl aktivní také jako návrhář poštovních známek. Realizovány byly známky pro rakouskou poštu. Také další země jako Senegal, Kapverdské ostrovy, Lichtenstein, Francie a Lucembursko využily jeho umění a atypické představivosti. Také Organizace spojených národů použila jeho návrhy.

Od roku 1986 byl Hundertwasser také občanem Nového Zélandu a v roce 1999 se tam přestěhoval, aby pracoval na svých dalších návrzích. Jedním byl návrh čističky pro japonské město Osaka.

Při pohledu na třpytící se věže Waldspirale ve tvaru cibule si uvědomíme, jak velkou pravdu najdeme v citátu jejich tvůrce: "Člověk má tři slupky: S první se narodí, druhá jsou jeho šaty a třetí je fasáda jeho obydlí."

NEJPODIVNĚJŠÍ STAVBY SVĚTA

název

kde

stát

architekt

realizace

1.

Krzywy domek

Sopoty

Polsko

Jan M.Szancer Per Dahlberg

1974

2.

Kamenný dům

Fafe

Portugalsko

neznámý

1974

3.

Tančící dům

Praha

Česko

Vlado Milunic Frank Gehry

1996

4.

Muzeum současného umění

Rio de Janeiro

Brazilie

Oscar Niemey Bruno Contarin

1956

5.

La Pedrera

Barcelona

Španělsko

Antoni Gaudi

1910

6.

Habitat 67

Montreal

Kanada

Moshe Salfdie

1967

7.

Waldspirale

Darmstadt

Německo

Hundertwasser

2000

8.

Biosfère

Montreal

Kanada

Buck. Fuller

1967

9.

Krychlové domy

Rotterdam

Holandsko

Piet Blom

1984

10.

Národní divadlo

Peking

Čína

Paul Andreu

2007

Tagy: