Z žižkovského pavlačového domu se vyklubalo luxusní bydlení

Z žižkovského pavlačového domu se vyklubalo luxusní bydlení

Rekonstrukce starého činžovního domu na Žižkově s typickým uspořádáním vnitrobloku s pavlačemi začala už v roce 2014. Až neuvěřitelnou proměnou prošly společné prostory, chybět nemohl ani nový prosklený výtah. Všech čtyřicet bytů pak má jedno společné: promyšlenou dispozici a použití kvalitních materiálů a stavebních prvků, jejichž zpracování je na nebývale vysoké úrovni.

Pavlače jsou dnes zasklené, přibyl i prosklený výtah.

„Do procesu realizace mě Lukáš Uxa, majitel domu, přizval na začátku roku 2019. Byl to intenzivní proces kompletní úpravy dispozice všech bytů, včetně ujasnění střešní nástavby s přidáním teras, které původně v projektu nebyly,“ popisuje architektka Pánková.

Jejím úkolem bylo vytvořit „směs“ bytů s různými dispozicemi a velikostmi, vznikly tak interiéry od 26 m2 až po 88 m2 s terasou 16 m2. „Projekt stavebních úprav s návrhem dispozic bytů byl současně promýšlený s interiéry,“ upozorňuje Veronika Pánková.

Tři roky práce

Celý proces výstavby až po kompletní zařízení bytů trval víc než tři roky. Každému detailu v domě byla věnována spousta pozornosti, protože majitel trval na tom, aby byly kvalitně řemeslně zpracované a zachovávaly historickou estetiku domu.

Výměnou tak prošla všechna dřevěná okna, která byla nově vyrobena na míru v laku jednotném se vstupními dveřmi bytů. Pavlače doplnilo zasklení. „Aby sklo rušilo co nejméně, je řešeno bezrámově, rovněž detaily větracích kulatých okének jsou navrženy tak, aby byly v ploše skla co nejméně nápadné,“ upozorňuje architektka Pánková.

20 fotografií

Společné prostory dostaly novou historizující dlažbu, středové schodiště zůstalo ve svém původním materiálu, žule. Dlažba společných prostor byla vybraná v malém formátu, v sérii, která umožnila použít bordury a vnitřní ornamenty. Každý prostor v domě má své originální kladení dlažby, které odpovídá jeho šířce a hloubce.

Z žižkovského pavlačového domu se vyklubalo luxusní bydlení

Dlažbu použila architektka Pánková i do vstupu, který ústí do atria domu. Otevřený vnitřní prostor je nově vydlážděný betonovou dlažbou, u jednoho ze spodních bytů byla v rámci atria vytvořena terasa. Terasy bytů mají povrch z prken z dřeviny merbau.

Dlažbu použila architektka Pánková i do vstupního koridoru, který ústí do atria domu.

Různé povrchy v atriu pak odděluje středový zahloubený květník, od počátku určený pro výsadbu vzrostlejšího stromu. Betonové květináče jsou osázeny travinami. Celý prostor doplňuje atypická celobetonová lavička Presbeton a osvětlení v podobě zemních opálových koulí.

Neopomněly se ani detaily jako poštovní schránky, částečně vyrobené na míru, které mají mosazná horní víka pro sjednocení s orientačním systémem v domě, rovněž vyrobeným v mosazi. Stejný materiál byl použitý na bytové zvonky a kování dveří i oken.

Interiéry, které se neopakují

„Interiéry bytů byly od počátku návrhu řešeny velmi individuálně. Každému bytu jsme připravili výkresy elektroinstalací tak, aby standard odpovídal dnešním potřebám. Veškerý nábytek byl rozkreslený a vyrobený na míru,“ vypočítá Veronika Pánková.

Jako jednotící prvek bytů použila shodné materiály včetně nových dubových parket, až na drobné odchylky je autorka i barevně sjednotila. Veškerý nábytek kombinuje čtyři základní materiály: foliovaná béžová dvířka s frézovanými drážkami na kuchyni, dýhovaný dubový povrch, matné lamino v bílé nebo černé barvě a speciální lamino Cleaf Emotion s tkanou strukturou v šedobéžové barvě.

Byt 2+kk se pyšní dubovými parketami a prosklenými dveřmi do chodby.

Pracovní desky kuchyní jsou z kompaktního černého laminátu s černým jádrem o tloušťce 10 mm, desky umyvadlových skříněk naopak z bílého kompaktního laminátu s černým jádrem. Všechny úchytky v domě vybrala Veronika Pánková u firmy Viefe.

Jako velmi výrazný prvek interiérů fungují černé, kovové, celoprosklené dveře mezi chodbami a hlavními obytnými prostory. Zádveří bytů je ve většině případů bez denního osvětlení, a tak se tyto dveře vybraly jak z estetických důvodů, tak kvůli prosvětlení vstupních chodeb.

Do koupelen byly zvoleny keramické obklady s dekorem mramoru ve dvou formátech: dlaždice 20 × 60 cm v bílém mramoru s šedým žíháním, menší hexagonové obklady pak v šedém povrchu s bílým žíháním, oboje od firmy Archtiles. Baterie jsou od společnosti Hansgrohe.

„Sprchové kouty jsem nechala vyrobit na míru, aby se eliminovaly nevzhledné detaily průmyslově vyráběných sprchových koutů, kde není nouze o plastové těsnění, které má velmi malou životnost,“ upozorňuje architektka Pánková.

Byt 1+kk - pohovka je rozkládací, s možností trvalého spaní.

Ta dbala také na to, aby i solitérní prvky použité v interiérech využívaly plně daný prostor, proto jsou třeba všechny sedačky vyrobené na míru. Některé nabízejí i rozkládací funkci s možností trvalého spaní.

„Na závěr musím pochválit řemeslníky ze společnosti Louer. Bez takto šikovných lidí by se náročná rekonstrukce i s nástavbou střechy nepodařila provést v tak krátkém čase a v takové kvalitě provedení. Vždy je to pro mě radost, přijít na stavbu a vidět, že řemeslníci drží domluvené detaily, umí bezchybně číst výkresy a v případě nejasností volají o radu, než aby něco udělali jinak, než je záměrem návrhu. Na stavbách takový přístup není pravidlem,“ dodává Veronika Pánková.

Tagy: