Jak se staví sen v domě, kde je horní patro jen hrubá stavba

Jak se staví sen v domě, kde je horní patro jen hrubá stavba

Život záchranáře Lukáše a zdravotní sestry Radky, která má z prvního vztahu syna Matýska, vypadal takřka idylicky. Všichni tři se těšili na přírůstek do rodiny.

Druhé podlaží domu byla jen hrubá stavba... Dispozice byla daná.

Nikdo však netušil, že oba partneři trpí vzácným poškozením stejného genu, který způsobil, že Terezka onemocněla jako jediná v republice velmi vzácnou chorobou – pontocerebelární hypoplazií 2. stupně. Nikdy nebude chodit, sedět ani mluvit. I další prognóza je děsivá – děti s tímto onemocněním se dožívají sotva puberty.

Celá rodina se semkla, pomáhá i devítiletý Matýsek, který spí v pokoji s Lukášem. Maminka Radka „obsadila“ obývací pokoj s Terezkou. Proměnila jej na dětský pokoj a rehabilitační místnost, protože holčička potřebuje neustálou péči a cvičení, aby netrpěla bolestmi a atrofováním svalů. Terezce však nedělá dobře hluk televize ani šramot při vaření, takže společný život v jedné místnosti přináší řadu komplikací.

Ačkoli dům vypadá zvenčí hotový, uvnitř funguje jen přízemí. V patře, kde měly být dětské pokoje, ložnice, koupelna a WC, je vlastně jen hrubá stavba a navíc přístup pouze po žebříku.

Designéři z pořadu televize Prima Jak se staví sen – extra, Martina Pištěláková a Jan Bek, byli náročným úkolem trochu zaskočeni. Nakonec souhlasili s proměnou, avšak s tím, že Lukáš dokončí schody do patra a zařídí rozvod topení do horního podlaží.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Obětavý Lukáš, který stavěl dům sám, jen s pomocí bývalého tchána a pár kamarádů, to zvládl. Proměna mohla začít.

Když život řídí nemoc

Lukáš, Radka i Matýsek Terezku milují, vše podřídili tomu, aby byla spokojená a klidná. Jakékoli vybočení ze zaběhnutého stereotypu totiž vyvolává u děvčátka záchvaty, které pak ovlivňují život celé rodině a trvají i několik dní.

Produkce pořadu proto vyslala rodinu do designového Aparthotelu Svatý Vavřinec v Krkonoších, aby si mohli v klidu užít pár společných dní. Dokonce za nimi vyslala i babičku, aby mohl mladý pár strávit snad svůj první společný večer bez dětí za poslední dva roky…

Posuvné dveře vyřešily komplikované umístění sloupu.

V rodinném domě se zatím pustili designéři a jejich pomocníci do náročného dokončení hrubé stavby, a to dvou dětských pokojů, ložnice a chodby. Koupelnu a WC už během pěti dnů proměny nezvládli, což odhadli už předem.

„Naším úkolem bylo navázat na práci Lukáše. Při první obhlídce nás napadlo, že i když tato proměna nebude tak zásadní (nemění se celková dispozice), bude náročná, co se týče celkového objemu stavebních prací. Šlo téměř o celé patro, tedy spoustu metrů elektriky, podlah a povrchů,“ vzpomínají autoři proměny.

Při návrhu museli pamatovat i na potřeby malé Terezky, která bude časem odkázána na vozík, a tomu přizpůsobit i rozvržení nábytku. Stylově se snažili respektovat vybavení spodního patra objektu, dveře proto zvolili s obdobnou profilací jako ve spodním patře.

Matýsek se konečně dočkal vlastního pokoje.

„Nepouštěli jsme se do žádných experimentů a šli cestou jistoty. Materiálově jsme se drželi v přírodních tónech a v dřevodekoru, který imituje přírodní vzhled dubového dřeva. U nábytku jsme se zaměřili především na dětský pokoj Terezky. Zdi jsme polepili nálepkami, které budou stimulovat její vnímání prostoru,“ popisují Martina Pištěláková a Jan Bek.

V dalším díle 2. března Jak se staví sen – extra v 21:35 na televizi Prima se dozvíte, jak dopadla přestavba staršího domku pro vdovce v Pardubickém kraji.

Malý návod dal divákům už poslední díl Jak se staví sen – Tiky a triky odvysílaný na Primě 24. února ve 22:50, který radil zájemcům, jak postupovat při rekonstrukci staršího domu.

Světla výška místností v druhém podlaží domu je poměrně nízká, podle toho volili designéři i svítidla.

Náklady na proměnu

Stavební a ostatní práce130 000 Kč

Podlaha a její pokládka 120 000 Kč

Dveře a zárubně63 646 Kč

Otopná tělesa 24 089 Kč

Svítidla 14 720 Kč

Nábytek, dekorace a doplňky166 217 Kč

Celkem 518 726 Kč

Tagy: