Stavba domu versus rekonstrukce - iDNES.cz

Stavba domu versus rekonstrukce - iDNES.cz

Postavit si nový dům, nebo rekonstruovat starý? To je otázka, na kterou pravděpodobně neexistuje univerzální odpověď.

Netýká se totiž pouze technické či finanční stránky této věci, ale skrývá v sobě mnoho podotázek přímo souvisejících se životem jednotlivců či celých rodin. Důkazů o tom je nespočet, stačí se rozhlédnout po svém okolí nebo si připomenout vlastní zkušenosti s obstaráváním bydlení.

Příběh první

Rodiče nabídli synovi Pavlovi po sňatku nevyužitou polovinu jejich rodinného domku s možností přistavět si další místnosti a bydlení zmodernizovat. Nejdříve návrh přijal a začal s přípravami na rekonstrukci. Ta se nakonec neuskutečnila.

Nedaleko od rodičů si Pavel raději postavil nový dům. Došel k závěru, že než "vrážet" peníze do starého bude lepší vybudovat si nové bydlení.

Příběh druhý

Karel Malina bydlel na sídlišti v okresním městě. V nedaleké vesnici koupil zachovalý domek, který nejdříve využíval k rekreaci rodiny. Pak se pustil do celkové rekonstrukce a nakonec se do zmodernizovaného domu s manželkou přestěhoval. Uskutečnil tím předsevzetí, že prostornější byt v městě uvolní početné rodině své dcery.

Podobných životních "příhod" je možno uvést nespočet. Všechny by vedly k závěru, že rozhodování, zda stavět nové, či rekonstruovat staré je především záležitost individuálních životních situací - ale i velmi rozličných přání a tužeb. A také financí.

Kdo má k dispozici celou sumu na nový dům, může si ho nechat postavit na klíč. Kdo získává finance postupně, pro toho je pravděpodobně lepší rekonstrukce, kde se dílčí opravy dají dělat postupně a dům třeba částečně užívat.

Nové voní novotou

Nové rodinné domy dnes rostou jako houby po dešti, a to jak v městech, tak na venkově. Vesměs představují splněnou touhu po komfortním bydlení ve stylu současné doby - s dostatečným počtem místností pro rodiče i děti, vybavením pro hygienu, přípravu jídel i odpočinek.

Situace s výstavbou je ulehčena jak dostatkem stavebních materiálů a stavebních firem, tak možností volit dům ve velkém cenovém rozpětí, podle stavu na účtu. "Stále více lidí opouští praxi ,lepit' si domek svépomocí jako vlaštovčí hnízdo a dávají přednost stavbě domu na klíč od firmy," potvrzuje Aleš Kocourek z jedné takové stavební společnosti.

Podobným ulehčením výběru jsou i typové projekty v různých cenách i variantách. V katalogu TOP rodinné domy 2005 například najdeme jak laciný přízemní dům Tom s obytným podkrovím 3+1 za 980 000 korun, tak pětimilionovou vilu Daniel 7+1 s obytným podkrovím a garáží.

Výstavbu domů usnadňuje i použití nových technologií a materiálů, jejichž přínosem je nejen zdravé bydlení, ale i úsporný provoz."Trendem současnosti jsou například nízkoenergetické domy s nároky na spotřebu tepla až trojnásobně nižší," uvedl Jaroslav Maroušek, ředitel Střediska pro efektivní využívání energie.

Stavba domu versus rekonstrukce - iDNES.cz

Kde stavět?

Najít vhodný pozemek je stále obtížnější hlavně v městech, kde už byly vyčerpány stavební parcely na "lukrativních" místech, se snadným přístupem k dopravě, obchodům, školkám, školám i zábavním centrům.

Z nouze tak přicházejí vhod i stavební parcely na periferii města, kde i krásný dům může připomínat bydlení na ztracené vartě. Alespoň do té doby, než se tato "nouzová kolonie" stane řádnou městskou čtvrtí se vším všudy.

K výjimkám patří jednotlivci, kterým se podaří výhodně koupit v "civilizované" části města chátrající objekt, který není pod ochranou památkářů. Ten pak mohou zbourat a využít k nové stavbě. Takové štěstí měla například zpěvačka Marie Rottrová, která toužila po vlastním domě v Praze. Koupila zchátralý domek na okraji města, nechala ho zbourat a postavit novou vilku podle svých představ.

Nikoliv ve městě, ale v místě blízkém svému srdci si vysnil žít spisovatel Michal Viewegh, který se svými rodiči předtím bydlel v domě na Sázavě. V blízkosti rodičů si nakonec přikoupil pozemky a na nich nechal postavit nový dům pro sebe a svou rodinu.

Výhody a nevýhody:Rekonstrukce starého domu x nový dům:

Novostavba:

+ dům bude podle vašich představ+ vše je nové+ vždy je nutné stavební povolení+ zvláště při stavbě na klíč majitel ušetří spoustu svého času

- vysoká počáteční investice- nutno založit zahradu- potřeba mít kde bydlet po dobu stavby

Rekonstrukce

+ lze i okamžitě bydlet a postupně opravovat+ nižší pořizovací cena+ starší dům mívá svého genia loci neboli svého ducha+ bývá zde i zahrada se vzrostlými stromy+ při menších stavebních úpravách není třeba stavební povolení, postačí pouze ohlášení (rozhoduje o tom příslušný stavební úřad)

- náklady mohou být na konci vyšší než za novostavbu- špatná nebo žádná izolace, a to jak proti vodě, tak i tepelná- špatné rozvody vody, elektřiny- chybějící kanalizace nebo kanalizace svedená do nevyhovujícího septiku- vytápění je většinou lokální- dům má již hotovou dispozici- člověk nikdy neví, jaký nový problém se při rekonstrukci objeví- stavební úpravy trvají delší dobu a zabírají majiteli čas

Nový dům představuje komfortní bydlení ve stylu současné doby

Tagy: