Mistři zahrad: Zaplevelený trávník u řadového domku se změnil v kultivovaný prostor s květinami

Mistři zahrad: Zaplevelený trávník u řadového domku se změnil v kultivovaný prostor s květinami

Mistři zahrad: Zaplevelený trávník u řadového domku se změnil v kultivovaný prostor s květinami

Bezradní majitelé neměli na zahradě kolem svého řadového domu téměř nic, jen zaplevelenou trávu. Přitom jejich snem byla zahrada s krásným trávníkem, který by prostoru dominoval.

Dana Makrlíková a její tým představili návrh obrubníků a okrasných záhonů, které zahradu ozvláštnily, ale přitom splňovaly přání majitelů. Zahrada je navíc ve svahu. Ten musel být osázen vegetací tak, aby rychle srostla a vytvořila různě kvetoucí koberce.

Líbí se vám zajímavé zahrady? Podívejte se třeba na tyto:
Na návštěvě v zahradě s hrnečkovým stromem
Žirečská zahrada probudí všechny smysly
Příběh stromů v zahradě na Okoři
Inspirativní příběh lesní zahrady

Základem, se kterým tým pracoval, byl zaplevelený trávník, který zahradní architektka nechala odstranit bez použití chemie, frézováním. Speciální přístroj zahradu v podstatě zryje a drny a plevele se tak odstraní do připraveného kontejneru.

„Při takové práci je nutné dbát na to, aby pampelišky a jiné plevele s dlouhým hlubokým kořenem byly skutečně důkladně odstraněné, aby znovu nevyrostly,“ komentuje začátky přeměny Dana Makrlíková a pokračuje:

„Ve druhé fázi jsme na zahradu navezli novou zeminu, díky které se celá plocha vyrovnala. A práce mohla pokračovat. Vedle terasy je nyní svah, pak rovina a pak další svah směrem k plotu. Vše jsme osázeli bujnou vegetací.“

Na kraji svahu nechybí magnolie Susan, která své květy rozzáří na jaře. Na zahradě jsou také skalničky jako plaměnka nebo tařička, vřesovce, levandule, tavolníky japonské a zakrslé borovice kleče.

Podél plotu rostou zlatice, vajgélie, kaliny nebo krásně kvetoucí hortenzie latnaté a muchovník. Zahrada má i malou předzahrádku ve stínu, zde Dana zasadila rododendrony, azalky, kakosty, barvínky, hosty a další rostliny, které milují stín.

Mistři zahrad: Zahrada ve středomořském stylu na kraji Prahy Zahrada

Nechybí ani zakrslá borovice, kterou bude možné zdobit na Vánoce. Dominantou předzahrádky je pak na jaře překrásně kvetoucí sakura.

Pořad Mistři zahrad můžete sledovat každou sobotu na Televizi Seznam od 16:45.

Na novém zeleném koberci vzniklo jednoduché posezení.Foto: Archiv pořadu Mistři zahrad

Další1 fotografie

yknivoNumanzeSaNyknalC
Tagy: