Energetické průkazy. Vše, co o nich potřebujete vědět
Ceny energií rostou a průkaz má sloužit jako ochrana spotřebitele před nákupem energeticky náročné stavby.| foto: iDNES.cz / Profimedia.cz
1.Koho se průkazy týkají?
K budovám, které jej měly mít podle původního znění zákona (novostavby, výrazné rekonstrukce...), přibudou administrativní a také bytové a rodinné domy, ty ovšem jen při prodeji či pronájmu.
2.Když dům nebo byt nechci pronajímat ani prodávat, musím mít průkaz energetické náročnosti budov? K čemu mi bude?
Pokud vlastníte rodinný domek či byt a nechcete je prodat ani pronajmout, tak se na vás povinnost nechat si zpracovat průkaz nevztahuje. Bytový dům, vlastněný družstvem či společenstvím vlastníků, průkaz postupně potřebovat bude.
3.Kdo se může vystavení průkazu vyhnout při prodeji nemovitosti?
Pouze vlastník bytové jednotky. A to tím, že doloží účty za energii za uplynulé tři roky. I když je doma nemáte, můžete si je zpětně vyžádat u energetické společnosti.
4.Kdo průkazy vydává? Kde najdu kontakty na energetické auditory?
Seznam lidí oprávněných vydávat energetické průkazy najdete na internetové stránce ministerstva průmyslu a obchodu: www.mpo-enex.cz/experti. Touto osobou může být po absolvování příslušného přezkoušení energetický auditor, autorizovaný inženýr či autorizovaný technik.
5.Kolik je energetických specialistů?
V současné době asi tisíc. Jejich počet bude stoupat, neboť poptávka po zapsání do seznamu těchto odborníků je velká.
6.Kolik bude průkaz stát? Je na to nějaká tabulka?
Náklady na zpracování průkazu závisí na tom, jak je hodnocená budova velká a kolik času to odborníkovi zabere. Průkaz na rodinný dům bude stát do deseti tisíc korun, na větší domy pochopitelně více. Záležet bude i na tom, jaké podklady budou k dispozici a co si bude muset energetický auditor zajišťovat sám.
7.Musí k nám domů energetický auditor přijít osobně?
Zpracovatel by měl prověřit skutečný stav nemovitosti a porovnat ho s předloženou dokumentací, měl by tedy přijít domů.
8.Jak dlouhou lhůtu má energetický auditor na zpracování průkazu?
Doba není nijak ohraničená. Záleží na dohodě mezi auditorem a majitelem nemovitosti. U novostaveb, které průkaz musí mít už dnes a dělá se podle projektové dokumentace, to obvykle bývá do týdne.
9.Mohu si pozvat auditora z jiného kraje, než kde bydlím?
Ano, můžete.
10.Jak dlouho energetický štítek platí?
Průkaz energetické náročnosti budovy platí deset let nebo do provedení větší změny dokončené stavby.
11.Co je to energeticky vztažná plocha?
Laicky se dá říci, že u běžných domů to je součet všech podlahových ploch počítaných z vnějšího rozměru budovy.
12.Jak to bude v případě bytového domu s nebytovým prostorem, ve kterém je například kosmetické studio nebo nějaká prodejna? Počítá se nebytový prostor do celkové energeticky vztažné plochy?
Záleží na tom, jak je objekt vytápěn a jak v něm jsou udělané tepelné izolace. Například v klasické panelákové kočárkárně předělané na kosmetické studio není žádná tepelná izolace mezi obchodem a byty ani není odděleno vytápění - zde bude objekt pravděpodobně považován za jeden celek.
13.U nových staveb se průkaz vystavuje na základě projektové dokumentace před zahájením stavby. Jak se bude postupovat u starších budov, k nimž žádný projekt neexistuje? Například vesnických domů, městských činžáků z 19. století a podobně?
Velmi často si lze vyžádat kopii projektové dokumentace na stavebním úřadě, kde mají archivované i projekty z 19. století. Pokud skutečně nebude k dispozici, bude si muset energetický specialista objekt zaměřit tak, aby byl schopen průkaz zpracovat.
14.Kdo žádá o kopii projektové dokumentace na stavebním úřadě?
Vždy musí žádat majitel, ten popřípadě může někoho zplnomocnit. Někde je to vyřízené během několika dní a zadarmo, jinde to trvá déle či to zpoplatňují.
15.Co když neseženu projektovou dokumentaci ke svému domu? Co energetický specialista potřebuje k zaměření nemovitosti znát?
Bez projektu to bude dražší. Energetický odborník musí mít přístup do všech prostor v domě a prohlédne si ho ze všech stran i zvenčí, aby jej mohl zaměřit, tedy zjistit rozměry všech konstrukcí, které obalují budovu. Dále je třeba odhalit skladbu obvodových konstrukcí. Zde pomohou specialistovy zkušenosti i znalosti majitele, například z toho, jak vrtal hmoždinku do zdi. Další údaje se týkají technického systému budovy: osvětlení, vytápění, větrání, chlazení a zařízení zajišťujících mikroklimatické podmínky uvnitř.
16.Jak postupovat v případě bytového domu, kde je společenství vlastníků?
Jeden (dva) vlastníci chtějí byt pronajímat, ostatní nikoli. Štítek tudíž nepotřebují a nechtějí se podílet na uhrazení nákladů. V zákoně je jednoznačně stanoveno, že majitel budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni od 1. ledna 2013 zajistit zpracování průkazu při prodeji budovy nebo její ucelené části (například bytu), při jejím pronájmu a od 1. ledna 2016 při pronájmu ucelené části. Při prodeji a pronájmu bytu však bude průkaz možné nahradit fakturami za všechny energie za poslední tři roky.
17.Jak je to v případě bytu v družstevním vlastnictví? Potřebuji mít energetický průkaz, když ho prodávám? Jak mám postupovat?
Povinnost platí při převodu nemovitosti. U družstevního bytu nejde o převod nemovitosti, ale o převod členských práv, a tudíž zde není nutné nechat si zpracovat průkaz. Od roku 2016 však půjde o pronájem ucelené části nemovitosti, všechny družstevní byty budou muset mít tyto průkazy zpracované. Povinnost bude na majiteli domu, tedy na družstvu.
18.Co mi hrozí, když pronajímám či prodávám byt nebo dům, který nebudu mít opatřený průkazem energetické náročnosti?
Pokud se na vás vztahuje povinnost průkaz mít, hrozí vám pokuta. Ta se může vyšplhat až do výše 100 000 korun. I když kupující pořídí nemovitost bez průkazu, může jej dodatečně vyžadovat.
19.Kdo bude průkazy kontrolovat?
Kontroly bude provádět Státní energetická inspekce a ministerstvo průmyslu a obchodu.
20.Musím mít energetický štítek, když prodávám chatu či chalupu? Když ji v létě někomu pronajímám na týden?
Ne, tato povinnost se nevztahuje na rekreační objekty.
21.Musím dům opatřit průkazem, když jej zdědím v dědickém řízení a nechci ho prodávat ani pronajímat? Když ho na mě rodiče převedou? I tady se mění majitel...
V zákoně se mluví pouze o vztahu prodávající a kupující, při jiném způsobu nabytí nemovitosti průkaz není potřeba. Je především ochranou kupujícího, aby věděl, jakou spotřebu energie nemovitost má. U darů či dědictví nelze očekávat, že by měl nabyvatel možnost volby. Průkaz není nutný ani v případě rozvodu, kdy se byt převádí jen na jednoho z manželů.
22.Průkaz energetické náročnosti budovy bude mít jinou grafickou podobu než tu, kterým se dosud označovaly novostavby. Už je hotová? Jak tedy bude vypadat?
Vyhláška o průkazech ještě nevyšla, a proto ještě není možné říci, jak bude průkaz vypadat. Jisté je, že na něm bude více informací než dosud.
23.Musí být průkaz umístěn viditelně?
Jen u veřejných budov, u rodinných domů ne. Při prodeji rodinného domku či bytu je ovšem nutné jej uveřejnit všude tam, kde se nemovitost inzeruje.
24.Vztahuje se povinnost mít průkaz i na domy v památkových zónách a jejich ochranných pásmech?
Ano, i ty musí mít průkaz energetické náročnosti budov.
25.Chystám se dům či byt rekonstruovat a průkaz už mám. Při jakých stavebních úpravách se změní?
Podle zákona se za větší úpravu považuje změna na více než 25 procentech celkové plochy obálky budovy.
Pět důležitých informací o průkazu
Autoři: Michaela Bučková, Lenka KonvičkováDomy budou muset mít energetické štítky, i přes prezidentovo veto
Energetické štítky nezdraží starší domy a pronájmy, tvrdí realitky
Průkazy energetické náročnosti u bytů jsou mimo mísu, tvrdí architekt
Témata: Auditor, Bydlení , Dědické řízení, Dědictví, Družstevní byt, Družstvo, Energetický štítek budovy, chalupa, Nemovitosti, rodinný dům, Rozvod, společenství vlastníkůKomerční sdělení
Bizarní vila u Brna je stále na prodej, za šest let klesla cena na polovinu
Už od konce 90. let je v Rozdrojovicích nedaleko Brněnské přehrady rozestavěná vila ve stylu podnikatelského baroka....
Po rekonstrukci mají i v paneláku koupelnu s oknem a dostatek prostoru
Je to už klasika: starý panelákový byt a mladí majitelé potřebují razantní změnu, protože původní dispozice se příliš...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}
{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Byt na Žižkově má 260 metrů čtverečních a pokoje do trojúhelníku
Původně tu měl stát fotbalový stadion, dnes je v místech plánovaných tribun rezidenční komplex věžových domů. V 11....
Zpěvák Petr Rezek opravoval chalupu v jižních Čechách několik let
Nejen půvabné letní sídlo, ale také oáza klidu a útočiště před všelijakými lockdowny a omezeními. To je malebná chalupa...
V bytě musím mít sluchátka na uších. Hluční sousedé mě poslali k čertu
Premium Bydlím v pronájmu v prvním patře nad sousedy, kteří mají dva kluky ve věku šest a třináct let. Každý jejich krok...
Nemohu lidem zakazovat běhání. Sám běhám, pomáhá mi to, říká ortoped Váchal
Premium Trable s bolavými klouby bývají tak vážné, že lékaři musí každý rok provést na 35 tisíc operací, kdy pacienti dostanou...
Lékaři na prodej. Zoufalé špitály nabízejí stovky tisíc za „hlavu“
Premium Bezradná personální situace v nemocnicích nutí ředitele využívat služeb takzvaných headhunterů, lovců hlav. Ti si za...
Devadesátky v autech zločinců. V jakých modelech jezdil Jonák a další mafiáni
Premium Mercedesy, BMW, nebo snad favority? V čem vlastně nejčastěji jezdili v devadesátkách lumpové, jichž viditelně přibylo?...
Další nabídky PremiumObec využívá solární panely i mikroelektrárnu. Šetří tím peníze
V obci Mikolajice využívají systém, který spojuje inteligentní řízení, fotovoltaické články, bateriové úložiště a...
Fotovoltaickou elektrárnu můžete mít díky dotaci i na chalupě
Poslední rok notně zamíchal životy mnohých z nás. Někteří začali mnohem více využívat k bydlení své chalupy či chaty,...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}
{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Na fotovoltaiku dostanete dotaci. Slunce nabízí energii (skoro) zdarma
Energetická soběstačnost a nezávislost na dodávkách z veřejné sítě, to je dnes kapitál k nezaplacení. Jednou z...
Pozor na roční odečty tepla a vody, mohli byste zaplatit trojnásobek
Roční odečty tepla a vody začínají v bytových domech v listopadu a končí v lednu. Pokud uživatel bytu neumožní vstup...
Prodej bytu 1+1 29 m2
Školní, Neratovice, okres Mělník2 090 000 Kč
Více z nabídky 51 326 nemovitostí