Ministerstvo zahraničí nadále nedoporučuje cestovat do ciziny. Přeshraniční doprava zůstává komplikovaná

Ministerstvo zahraničí nadále nedoporučuje cestovat do ciziny. Přeshraniční doprava zůstává komplikovaná

Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje necestovat do zahraničí, přestože je od pátku znovu povolené překročit hranice. Na svých internetových stránkách upozorňuje na to, že v jiných státech stále platí restrikce omezující pohyb cizinců, a že přeshraniční doprava zůstává komplikovaná.

"V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě," uvedla česká diplomacie.

Lidem, kteří se rozhodnou cestovat do zahraničí, doporučuje ověřit na ambasádě daného státu, jaké podmínky platí pro vstup do země a pobyt v ní. Čechům také doporučuje zaregistrovat de do dobrovolné databáze Drozd, díky níž může ministerstvo zahraničí cestovatele kontaktovat v případě, že by v zemi nastaly problémy.

Vláda od pátku zrušila zákaz volného pohybu osob, spolu s ním skončil i zákaz cest do zahraničí. Obojí platilo od poloviny března. Lidé, kteří cestují do zahraničí, se ale budou muset při návratu prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset do dvoutýdenní karantény.

ON-LINE: Pandemie Živý přenosŽivý přenos ukončen ČekámeOstatní online zpravodajství

10:00 Rusko v počtu nakažených předstihlo Velkou Británii

V Rusku přibylo za poslední den 10 899 případů nákazy koronaviru. Je to mírný pokles oproti pondělí, kdy země hlásila rekordních 11 656 případů. Celkem již Rusko eviduje 232 243 případů koronavirové infekce, což jej podle agentury Interfax řadí na druhou příčku z hlediska počtu nakažených na světě.

8:30 Za poslední tři dny zemřel v Česku jediný pacient s covidem-19

V Česku od pondělní půlnoci zemřel jeden pacient s covidem-19. Jedná se o první oběť s tímto onemocněním za poslední tři dny. Den bez obětí s covidem-19 byl zatím zaznamenán pouze 23. března a 15. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví po pondělní půlnoci. První úmrtí s covidem je z 22. března. V Česku zatím s koronavirem zemřelo celkem 283 lidí. Laboratoře v pondělí potvrdily 53 nových případů nákazy, celkem jich je 8177. Vyléčilo se 4738 nakažených.

ÚTERÝ 12. KVĚTNA

19:50 Ve Francii opět vzrostl počet mrtvých s covidem, zemřelo 263 lidí

Francie dnes oznámila opětovný denní nárůst počtu úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. V nemocnicích a domovech důchodců přibylo 263 mrtvých, jejich celkový počet tak vzrostl na 26.643. V neděli přitom úřady informovaly o 70 obětech, což byl podle ministerstva zdravotnictví nejnižší denní součet od zavedení celostátní karantény. Ta začala 17. března a od dnešního dne začalo její postupné uvolňování.

17:45 Od 25. května by mohly být povoleny akce do 500 lidí

Pokud se nebude zvyšovat počet nakažených koronavirem, od 25. května by se mohly začít konat akce s účastí do 500 lidí. Vláda o tom na dnešním zasedání ale nerozhodla. Po jednání kabinetu to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). O možnosti hovořil minulý týden ve Sněmovně.

17:30 Stoupne-li reprodukční číslo nad 1, bude podle Prymuly třeba jednat

Zvýšení takzvaného reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu nakažených od každého nemocného s covidem-19, nad jedna by podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly znamenalo pomalejší uvolňování přijatých opatření nebo návrat již zrušených. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády. V ČR je v současné době reprodukční číslo podle posledních informací zhruba 0,7, což znamená ústup epidemie. V sousedním Německu ale stouplo na více než jedna.

16:30 Lidé nebudou muset od 25. května venku nosit roušky

Lidé budou moci od 25. května chodit venku za určitých podmínek bez roušky. Schválila to dnes vláda, informoval tiskový odbor kabinetu. Nutné bude udržovat rozestupy nad dva metry. Chození bez ochranných prostředků dýchacích cest by podle návrhu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mělo být možné jen tehdy, pokud člověk bude venku sám nebo se členy své domácnosti.

15:50 Soud odmítl další čtyři stížnosti na koronavirová opatření

Ústavní soud (ÚS) odmítl další čtyři stížnosti na opatření vlády a ministerstva zdravotnictví přijatá na ochranu proti šíření nového typu koronaviru. Byl mezi nimi zákaz cestování přes hranice, zákaz osobní účasti žáků a studentů na výuce ve školách a také omezení zasedání zastupitelstev. Usnesení jsou dostupná na webu soudu.

14:35 V Belgii otevřely prodejny oblečení i nábytku, tvořily se fronty

Také v Belgii dnes mohly znovu otevřít obchody s jiným než nezbytným zbožím uzavřené v březnu kvůli obavám ze šíření koronaviru. Prodejny nicméně fungují ve speciálním režimu a na mnoha místech se tak před vchody tvořily dlouhé fronty, v nichž lidé se zakrytými obličeji dodržovali předepsané bezpečnostní rozestupy. Belgický krizový štáb zároveň oznámil, že v neděli bylo nahlášeno dalších 62 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a 368 případů nákazy koronavirem.

14:20 Nakažené ženě v Brně podají remdesivir

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přijala v pondělí z ostravské nemocnice pacientku s nemocí covid-19 ve vážném stavu. Je první, které bude tato nemocnice podávat lék remdesivir. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí svaté Anny Dana Lipovská. Nemocnice má remdesivir pro deset lidí. Stará se o pacienty s koronavirem ve vážném stavu. Nyní má dva takové pacienty, jeden ale nesplňuje podmínky pro podání remdesiviru.

12:50 Roudnická firma plánuje vyrábět 200 000 respirátorů měsíčně

Firma Pardam se sídlem v Roudnici nad Labem na Litoměřicku vyrábí nový typ respirátorů, jsou určené proti koronaviru. Vyrobí jich až 200.000 měsíčně. Dříve společnost vyráběla nanovlákna, nyní má také vlastní lisovací zařízení. ČTK to v pondělí řekl ředitel společnosti Jan Buk.

12:20 Propad turismu a služeb dopadne nejvíce na Prahu, míní analytici

Propad turismu a služeb v prvním čtvrtletí podle oslovených analytiků zasáhl nejvíce Prahu a kraje závislé na zahraničních hostech. Do českých hromadných ubytovacích zařízení přijelo 3,1 milionu lidí, meziročně o 22,2 procenta méně. Tržby poskytovatelů služeb klesly o 3,5 procenta. Výsledky analytiky nepřekvapily, epidemie se podle nich ale naplno projeví až v číslech za druhé čtvrtletí.

12:10 V Německu otevírají restaurace

V Německu se znovu začínají otevírat restaurace. Jejich návštěva ale bude v příštích týdnech výrazně jiná než před vypuknutím pandemie způsobené koronavirem. Lidé musí počítat s omezeným množstvím míst u stolů, nutností před každou návštěvou učinit rezervaci, povinností nosit roušky na toalety nebo nechat na sebe kontakt pro případ, že by se v daném podniku objevil koronavirus. Vyznat se ve všech nových pravidlech nemusí být úplně jednoduché také vzhledem k tomu, že neplatí po celém Německu stejně.

11:55 Chebská nemocnice, kde se rozšířil koronavirus, se vrací do normálu

Chebská nemocnice, v níž se minulý týden objevil zvýšený počet případů nákazy koronavirem mezi personálem i pacienty, obnovila činnost většiny svých oddělení. Mimo provoz zůstává porodnice, funguje jen lůžkové oddělení gynekologie. Porodnice by mohla znovu otevřít do týdne. Částečně omezená je i činnost lůžkového oddělení chirurgie a interny, řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vladislav Podracký.

11:00 Od března přerušilo podnikání 15 838 lidí,o čtvrtinu víc než loni

Od vypuknutí koronavirové krize v Česku přerušilo podnikání 15 838 osob samostatně výdělečně činných, což je o 26 procent víc než ve stejném období loňského roku a o 46 procent víc než v roce 2018.

10:00 Rusko hlásí rekordní přírůstek 11 656 nakažených

Nákaza koronavirem se v Rusku za uplynulý den potvrdila u dalších 11.656 lidí, jde o dosud nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Celkem se od propuknutí pandemie v zemi nakazilo 221 344 osob.

9:15 Tržby poskytovatelů služeb klesly o 3,5 procenta, v turistice o pětinu

Tržby poskytovatelů služeb v Česku klesly v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 3,5 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

8:45 Cestovní ruch v Česku se v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru propadl

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v prvním čtvrtletí ubytovalo 3,1 milionu lidí. Oproti stejnému období loni to bylo o 22,2 procenta méně. Počet přenocování se meziročně snížil o 16,7 procenta na 8,9 milionu nocí.

7:52 Viceprezident Pence v izolaci není, uvádí Bílý dům

Americký viceprezident Mike Pence není v izolaci. V neděli večer to uvedl Bílý dům a dementoval tak dřívější informaci některých médií. Ta napsala, že se viceprezident rozhodl izolovat poté, co měla jeho spolupracovnice Katie Millerová v pátek pozitivní test na koronavirus.

7:50 Koronaviru v USA podlehlo dalších 776 lidí

Spojené státy za uplynulý den registrovaly dalších 776 úmrtí pacientů s covidem-19. To je nejméně od března. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie celosvětově sleduje. Celkový počet obětí v zemi od začátku šíření nákazy vzrostl na 79.525. Celkem se nemoc potvrdila u více než 1,3 milionů lidí. Denní bilance se několik týdnů držela mezi 1000 a 2500 mrtvými. Dosud nejvyšší zaznamenaný počet úmrtí byl v polovině dubna, kdy zemřelo přes 3100 pacientů.

PONDĚLÍ 11. KVĚTNA

22:45 Až 15 dní ve vězení hrozí v Čadu za nenosení masky

21:00 Johnson: Karanténu ani po skoro sedmi týdnech zrušit nelze

Karanténní režim v Británii podle očekávání zůstává bez zásadních změn poté, co premiér Boris Johnson po necelých sedmi týdnech restrikcí oznámil několik očekávaných novinek a vyzval obyvatele, aby „prozatím zůstali ve střehu“. Zaměstnanci továren či stavební dělníci by se podle něj měli začít vracet do práce, zatímco prezenční výuka na školách nebude obnovena dříve než v červnu. Johnson také avizoval nový výstražný systém pro více cílený boj proti nákaze, detaily strategie vláda předloží v pondělí.

19:42 Guvernér Cuomo: New York je tam, kde byl na počátku karantény

V New Yorku bylo za poslední den nahlášeno 521 potvrzených případů nákazy koronavirem, což tento americký stát vrací do stavu, jaký byl těsně před zavedením omezení pohybu. Na dnešní tiskové konferenci to podle televize CNN řekl místní guvernér Andrew Cuomo. V sobotu úřady zaregistrovaly 207 úmrtí způsobených koronavirem, což je o 19 méně, než o den dříve. New York eviduje ze všech amerických států nejvíce nakažených a mrtvých, a to i v přepočtu na počet obyvatel. Se SARS-CoV-2 je zde spojováno skoro 27.000 smrtí, infekce se potvrdila u téměř 340.000 lidí. Od druhé poloviny března mají obyvatelé nařízenou izolaci.

19:17 Francie hlásí 70 obětí viru za den, nejméně od začátku karantény

Ve Francii dnes pokračoval příznivý vývoj statistik týkajících se epidemie nemoci covid-19. Vláda za den v nemocnicích a domovech důchodců registrovala 70 úmrtí způsobených koronavirem, což je podle ministerstva zdravotnictví nejnižší denní součet od zavedení celostátní karantény. Ta začala 17. března a už v pondělí bude postupně uvolňována.

19:15 V Itálii zemřelo 165 lidí s covid-19, nejméně od 9. března

V Itálii zemřelo za poslední den 165 lidí nakažených koronavirem. Je to opět méně než o den dříve, kdy úřady ohlásily 194 nových obětí, a nejméně od 9. března. Počet nově nakažených pak nyní poprvé od počátku března klesl pod 1000. Celkem jich úřad pro civilní ochranu ohlásil 802, v sobotu to bylo 1083.

19:12 Španělské kluby mohou i po pěti pozitivních testech dál trénovat

Vedení španělské fotbalové ligy potvrdilo, že v první vlně testování hráčů na koronavirus se objevilo pět pozitivních výsledků. Nic to ale zatím nemění na dalších plánech, tréninkový program by měl pokračovat podle stejných pravidel, podle kterých byl tento týden zahájen. Identitu nakažených hráčů ani postižené kluby funkcionáři nezveřejnili.

19:06 Tokio má již skoro obsazená lůžka pro pacienty s koronavirem

Více než 90 procent nemocničních lůžek určených pro pacienty s covid-19 v Tokiu je již bylo obsazeno, uvedlo japonské ministerstvo zdravotnictví v neděli a zdůraznilo naléhavou potřebu omezit další šíření koronaviru.

18:20 Britská bilance covidu-19 narostla nejméně od konce března

Britská vláda dnes navýšila svou bilanci obětí epidemie covidu-19 o 269 úmrtí na celkových 31.855. Počet nově ohlášených úmrtí podle údajů na speciálním vládním webu představuje nejnižší denní součet od konce března. Statistika známých případů nákazy od soboty stoupla o 3923 pozitivně testovaných lidí, nárůst tedy těsně před očekávaným začátkem zmírňování plošné karantény nezpomaluje.

17:50 Od rána přibylo 11 nakažených, ale tři lidé zemřeli

Od nedělního rána přibylo v ČR 11 nakažených koronavirem, komulativně tak nemoc zasáhla 8106 lidí. V nemocnici setrvává 239 pacientů s koronavirem. Od rána však zemřeli s touto nemocí další tři lidé, celkově se uzdravolo 4466 osob.

17:15 Írán má 1383 nových případů koronaviru, 51 lidí zemřelo

V Íránu bylo za posledních 24 hodin potvrzených 1383 nových případů nákazy koronavirem a 51 lidí s nemocí zemřelo. S odvoláním na dnešní sdělení mluvčího íránského ministerstva zdravotnictví Kijánúše Džahánpúra o tom informovala agentura AFP. Írán je koronavirem nejvíce zasaženou zemí Blízkého východu. Celkem bylo v zemi infikováno 107.603 osob, z toho 6640 zemřelo.

16:43 Přední britský statistik: Vláda epidemii popisuje nedůvěryhodně

Britská vláda neprezentuje statistiky o epidemii covidu-19 důvěryhodným způsobem a její komunikace představuje „číselné divadlo“. V rozhovoru s televizí BBC News to dnes uvedl profesor univerzity v Cambridge David Spiegelhalter. Realitě podle statistika neodpovídají počty zemřelých ani provedených laboratorních testů hlášené na pravidelných večerních tiskových konferencích.

16:32 Pražský dopravní podnik začne s rušením koronavirových omezení

Pražský dopravní podnik od pondělí posílí provoz autobusů omezený od března kvůli epidemii nového typu koronaviru. Jezdit budou podle takzvaných poloprázdninových jízdních řádů, které jsou běžné v lednu a únoru. S omezeními se rozjede také lanová dráha na Petřín. Tramvaje se k poloprázdninovému režimu vrátí o týden později, od pondělí 18. května, kdy také začne jezdit víc příměstských vlaků. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) to uvedl na svém webu.

15:22 Belgie rozvolňuje restrikce, scházet se mohou dvojice domácností

Belgická vláda se rozhodla vyzkoušet originální způsob rozvolňování společenských restrikcí zavedených kvůli koronaviru. Ode dneška smí každá domácnost pozvat na návštěvu maximálně čtyři lidi z jiné domácnosti. Tato skupina osob pak společně vytvoří „koronavorivou bublinu“, která se může vzájemně doma navštěvovat, neměl by ale mezi ně však vstupovat už nikdo jiný. Podle listu The Guardian tak úřady postavily občany před těžkou volbu ohledně toho, s kým ze svých blízkých či příbuzných chtějí strávit příštích pár týdnů.

14:01 Švédsko nepocítí ekonomické výhody volnějšího přístupu k pandemii

Švédsko zřejmě čeká podobný propad ekonomiky jako ostatní evropské země i přesto, že se Stockholm rozhodl nezavádět kvůli koronaviru přísná restriktivní omezení obchodu a pohybu obyvatel. Podle listu The Financial Times to vyplývá z odhadů Evropské komise i švédské centrální banky. Švédská vláda se dnes také omluvila za selhání při péči o seniory v domovech s pečovatelskou službou, které pandemie v zemi silně zasáhla.

13:26 Třetí fotbalista Brightonu má koronavirus

Anglický prvoligový klub Brighton oznámil třetí případ nákazy koronavirem mezi svými fotbalisty. První se objevil v březnu, druhý začátkem dubna. V sobotu přibyl další hráč a rovněž stráví dva týdny v domácí karanténě. Jména fotbalistů s nemocí covid-19 zveřejněna nebyla.

13:01 Papež: Pokud by situace trvala déle, dvě třetiny CK ji nepřežijí

Pokud by současná pandemická situace trvala další dva, tři měsíce, dostane cestovní ruch takovou ránu, že ji dvě třetiny cestovních kanceláří nemusí přežít. V televizi CNN Prima News to dnes řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Dodal, že kancelářím se dosud nedostalo od vlády žádné základní pomoci k tomu, aby mohly přežít.

12:30 ČR je podle počtu testů na covid-19 na 10. místě v EU

Podle počtu provedených testů ve světě je ČR s 302.493 testy na 29. místě, nejvíce se testuje v USA (téměř devět milionů testů), poté následuje Rusko, Německo, Itálie a Španělsko. V rámci EU je ČR na 10. místě těsně za Rakouskem a Dánskem a před Nizozemskem a Rumunskem.

12:05 Vláda už asi nebude žádat poslance o prodloužení nouzového stavu

Vláda už pravděpodobně nebude žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu po 17. květnu. V diskusním pořadu televize CNN Prima NEWS se na tom shodli premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prodloužení nouzového stavu do 17. května schválila na žádost vlády Sněmovna, jak stanovuje zákon.

11:24 Jihokorejský prezident se obává druhé vlny covidu-19

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes varoval před druhou vlnou nákazy poté, co země zaznamenala nejvyšší nárůst nově nemocných covidem-19 od 9. dubna. Informovala o tom agentura Reuters. Jižní Korea v uplynulých dnech začala rozvolňovat některá protipandemická opatření. Zaznamenala ale nárůst nakažených poté, co se opět otevřely noční diskotéky a kluby, což přinutilo starostu metropole Soul nechat tato zařízení opět až do odvolání zavřít.

11:13 Lidé v petici žádají, aby bylo možné žáky vyučovat i v přírodě

Lidé v petici žádají ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby bylo možné děti po znovuotevření škol vyučovat i v přírodě. Podle nich je to vhodnější než v uzavřené třídě, současná nařízení počítají jen s výukou na školních pozemcích. Od pondělí 11. května začíná nepovinná výuka pro žáky 9. tříd, děti z prvního stupně by se měly vrátit do škol 25. května, ovšem jen ve skupinách po 15 žácích. Školy byly kvůli epidemii nového typu koronaviru uzavřené od poloviny března.

11:10 Společnost Cinema City se rozhodla otevření svých kin odložit

Vedení multiplexů Cinema City v České republice se rozhodlo odložit otevření svých kin do té doby, dokud situace neumožní provoz bez větších omezení. V současné době nejsou podle společnosti potvrzené termíny a tituly velké části nadcházejících filmů, které by mohla kina nabídnout divákům. Při fungování nových nařízení a kapacitních omezení navíc není dlouhodobě možné udržet ziskovost. ČTK o tom za Cinema City informovala Denisa Šandová. Další síť multikin Cinestar zahájí provoz po dvou měsících 11. května ve 13 pobočkách v Česku.

10:24 V sobotu přibyly na Slovensku dva případy koronavirus při 1488 testech.

Slováci neevidují za sobotu žádné úmrtí, přibylo 22 vyléčeno na celkových 941.

10:14 Singapur hlásí 876 nových případů v nové vlně, celkem eviduje 23.336 nakažených

09:42 Sobotních 18 případů covidu v ČR vyrovnalo minimum od 9. března

Nových případů nemoci covid-19 v Česku bylo v sobotu stejně jako před týdnem 18, vyrovnalo se tak minimum od 9. března. Testů bylo provedeno 3717, nejméně za šest dní. Podíl nemocných mezi testovanými se tak snížil pod půl procenta. Počet testů už překročil 300.000. Od začátku epidemie v ČR byl nový koronavirus, který covid-19 způsobuje, prokázán u 8095 lidí. Vyléčilo se 4448 z nich, zemřelo 276. Počet hospitalizovaných s koronavirem v sobotu poprvé od 27. března klesl pod 250. Čísla na webu zveřejnilo kolem 09:00 ministerstvo zdravotnictví.

09:02 Německo hlásí dalších 667 lidí s koronavirem, 26 úmrtí

V Německu se přítomnost koronaviru prokázala za poslední den u dalších 667 lidí, 26 pacientů s nálezem SARS-CoV-2 tam zemřelo. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI), který situaci monitoruje. Denní počet obětí je výrazně nižší než v předchozích dnech, německé úřady však obecně v neděli hlásí nižší čísla, než ve všední dny.

08:25 Čína hlásí 14 nových případů nákazy, nejvíce od 28. dubna

Pevninská Čína dnes informovala o 14 nových případech nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší počet od 28. dubna, o den dříve úřady hlásily pouze jednoho infikovaného, uvedla agentura Reuters. Dva z nových případů byly zaznamenány u osob, které přicestovaly ze zahraničí, 11 infikovaných pochází ze severovýchodní provincie Ťi-lin. Nakažených bez příznaků země nově identifikuje 20, což je nejvíce od 1. května, uvedla čínská zdravotnická komise. O žádném novém úmrtí pacienta s covidem-19 komise neinformovala.

07:12 USA oznámily 1568 nových úmrtí pacientů s covidem-19

Spojené státy za uplynulý den registrovaly dalších 1568 úmrtí pacientů s covidem-19, méně než předchozí den. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie celosvětově sleduje. Celkový počet obětí v zemi vzrostl na 78.746. Celkem se nákaza potvrdila u více než 1,3 milionů lidí.

05:05 V Brazílii nově zemřelo 730 nakažených, obětí je přes 10.000

Brazílie za uplynulý den opět hlásí rekordní počet úmrtí pacientů s koronavirem, zemřelo 730 lidí, tedy téměř stejně jako o den dříve. Nově nakažených je 10.611. Celkový počet obětí v bezmála 210milionové zemi tak přesáhl 10.000 a celkový počet infikovaných je pak vyšší než 150.000, uvedla agentura AFP s odvoláním na informace z brazilského ministerstva zdravotnictví.

NEDĚLE 10.KVĚTNA

21:54 Rusko již týden registruje denní přírůstek nakažených přes 10.000

V Rusku se nákaza koronavirem za posledních 24 hodin prokázala u dalších 10.817 lidí. Více než 10.000 nově infikovaných za den tam tak místní úřady hlásí již týden. Celkový počet potvrzených případů od začátku pandemie se v zemi přiblížil k hranici 200.000. Co do počtu nakažených tato téměř 145milionová země před několika dny překonala Francii a Německo a je pátým nejhůře zasaženým státem na světě. Moskva však oproti Paříži a Berlínu stále hlásí mnohonásobně menší počet obětí pandemie. Za poslední den tam podle úřadů s covidem-19 zemřelo 104 lidí, celkový počet zemřelých po nákaze koronavirem je 1827. Přítomnost SARS-CoV-2 se prokázala již u 198.676 lidí.

21:20 Drážďany mají nakažené dva fotbalisty, restart sezony nestihnou

Týden před obnovením soutěží v Německu mají druholigové Drážďany další dva fotbalisty nakažené koronavirem a celému týmu byla nařízena dvoutýdenní karanténa. V Dynamu působí i česká dvojice Ondřej Petrák, Josef Hušbauer, který podle agenta mezi nemocnými není. Původně měl saský klub po dvouměsíční pauze kvůli pandemii znovu hrát soutěžní zápas 17. května v Hannoveru, nyní restart sezony nestihne.

21:00 V New Yorku i New Jersey dál ubývá hospitalizovaných s covidem-19

Ve dvou amerických státech s největší koncentrací potvrzených případů covidu-19 dále klesají počty pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze koronavirem. Uvedli to dnes guvernéři New Yorku a New Jersey Andrew Cuomo a Phil Murphy. Oficiální bilance epidemie tam od pátku narostly o 226, respektive 166 úmrtí, lékaři také dále zkoumají záhadné záněty u místních dětí nakažených virem SARS-CoV-2.

19:54 Francie má poprvé od března den s méně než 100 hlášenými oběťmi

O 80 úmrtí dnes narostla oficiální francouzská bilance epidemie nemoci covid-19. Z údajů deníku Le Monde vyplývá, že mrtvých přibylo nejméně za skoro dva měsíce, přírůstek nižší než 100 byl naposledy hlášen v předposledním týdnu v březnu. Pokračuje také pokles u statistiky vytíženosti jednotek intenzivní péče i celkového počtu pacientů s nemocí z koronaviru.

19:50 Počet obětí s koronavirem vzrostl v Izraeli na 247

19:33 Láska podle francouzské vlády není důvod pro povolení cestování

Páry ve Francii rozdělené přísným omezením cestování kvůli koronaviru si budou muset ještě počkat, než se spolu znovu setkají. Ministři zamítli návrh poslankyně za vládní stranu na úpravu zákona o prodloužení nouzového stavu v zemi, aby na seznam důvodů k cestám delším více než 100 kilometrů od domova patřila také láska, uvedl list The Guardian.

18:39 Počet mrtvých za den po nákaze koronavirem v Itálii klesl na 194

V Itálii zemřelo za poslední den 194 lidí nakažených koronavirem. Je to méně než o den dříve, kdy úřady ohlásily 243 nových obětí. Celkem v zemi zemřelo 30.395 lidí s nemocí covid-19, uvedla agentura Reuters. Itálie se v pátek stala třetí zemí, kde počet mrtvých přesáhl 30.000.

17:55 Vyléčených z koronaviru dnes v ČR přibývá rychleji než nakažených

Vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, dnes v Česku přibývá rychleji než nových nakažených. Počet uzdravených stoupl od rána o 32 na 4446. Případů nákazy před 17:30 bylo 8089, tedy o 11 více než ráno. Úmrtí s covidem-19 přibyla tři na 276. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od páteční půlnoci se počet případů nemoci zatím zvýšil o 12, denní přírůstky se tak už devátým dnem drží pod stovkou. Množství potvrzených nových případů ale souvisí s intenzitou testování, která bývá ve volných dnech nižší. Zdravotníci navíc sledují také podíl nových případů nákazy na počtu testů, který v pátek po týdnu překročil jedno procento.

17:33 V Británii umřelo dalších 346 lidí s virem, celkem přes 31.500

Po čtyřech dnech s více než 500 hlášenými případy dnes opět poklesla bilance nových úmrtí s koronavirem v Británii, když vláda informovala o 346 zemřelých nahlášených za 24hodinový úsek. Souhrnná oficiální bilance, která je platná k pátečnímu podvečeru, narostla na 31.587 mrtvých a zůstává nejvyšší v Evropě. Aktuální údaj oznámil ministr dopravy Grant Shapps, který tentokrát vedl pravidelnou tiskovou konferenci britské vlády.

17:14 Turecko vydalo dvoudenní zákaz vycházení ve 24 provinciích

Ve snaze zastavit šíření nového koronaviru, platí o víkendu ve 24 tureckých provincií zákaz vycházení. V Turecku zemřelo s nemocí covod-19 téměř 3 700 lidí.

16:50 Brazílie hlásí rekordní počet úmrtí pacientů s covidem-19

Brazílie za uplynulý den registrovala rekordní počet úmrtí pacientů s koronavirem, zemřelo 751 lidí. Nákaza se podobně jako ve středu nově potvrdila u více než 10.000 lidí. Potvrzených případů infekce je v bezmála 210milionové zemi celkem 145.328, z čehož 9897 lidí zemřelo, informovala s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

15:25 Írán eviduje dalších 1522 nakažených koronavirem a 48 mrtvých

V Íránu se za uplynulých 24 hodin potvrdilo dalších 1522 případů nákazy koronavirem a 48 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. Dohromady tak islámská republika, která je koronavirem nejzasaženějším státem Blízkého východu, evidovala už 106.220 nakažených a 6589 mrtvých. Zotavilo se a opustilo nemocnice 85.064 lidí. S odvoláním na dnešní sdělení mluvčího íránského ministerstva zdravotnictví Kijánúše Džahánpúra o tom informovala agentura AFP.

14:59 Jihokorejský Soul kvůli koronaviru uzavřel na 2100 nočních klubů

Jihokorejské hlavní město Soul nechalo uzavřít přes 2100 nočních klubů, barů a diskoték poté, co se nákaza koronavirem potvrdila u desítek lidí, kteří minulý víkend po rozvolnění protikoronavirových opatření tato zařízení navštívili. Opatření má platit, dokud úřady nerozhodnou, že se riziko nakažení ve zmíněných podnicích významně snížilo. Informovala o tom agentura AP.

14:05 Worldometers: Svět registruje přes čtyři miliony případů nákazy

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem celosvětově překonal hranici čtyř milionů. Vyplývá to ze statistiky specializovaného serveru Worldometers, podle kterého v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo přes 276.000 lidí. Bezmála 1,4 milionu lidí se podle něj zotavilo. Více než čtvrtinu všech nakažených registrují Spojené státy, které jsou co do počtu obětí i infikovaných nejhůře zasaženou zemí na světě. Velký denní nárůst množství nakažených také opět hlásí Rusko. Rekordní počet úmrtí spojených s covidem-19 zaznamenala Brazílie. Naopak Čína, odkud se nákaza začala šířit do světa, hlásí jen jednoho nově nakaženého. Slovensko v pátek neregistrovalo žádné nové infekce.

13:30 Vuelta kvůli koronaviru upraví dvě plánované portugalské etapy

Cyklistická Vuelta v letošním roce nezavítá ani do Portugalska. Pořadatelé třetího ze závodů Grand Tours oznámili, že kvůli pandemii koronaviru upraví původně plánovanou trasu a dvě etapy, které se měly jet na portugalském území, změní. Po odložení závodu na konec října už padly i tři úvodní etapy v Nizozemsku.

12: 52 Bělorusko uspořádalo i přes pandemii velkou vojenskou přehlídku

Tisíce vojáků dnes pochodovaly před zraky mnohých diváků při vojenské přehlídce v běloruské metropoli Minsku na počest výročí 75 let od porážky nacismu. Prezident Alexandr Lukašenko se oproti svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi rozhodl ignorovat výzvy k zavedení karanténních opatření kvůli pandemii covidu-19 a slavnostní shromáždění i přesto uskutečnil. Strach z nemoci přitom již dříve označil za psychózu, napsala agentura Reuters.

12:01 Ve Španělsku zemřelo s covidem-19 za den znovu méně než 200 lidí

Ve Španělsku zemřelo za poslední den 179 lidí v souvislosti s onemocněním covid-19. Denní počet zemřelých tak v zemi po třech dnech opět klesl pod hranici 200. Nákaza koronavirem se nově prokázala u 721 lidí. Více než polovina země se chystá na další fázi částečného uvolňování přísných restrikcí, která se však podle pátečního vyjádření úřadů nebude týkat oblasti kolem Madridu a Katalánska, které registrují téměř polovinu všech infekcí.

10:49 Slovensko nehlásí za pátek žádný nový případ koronaviru

Za pátek nepřibyl na Slovensku žádný nový případ koronavirus. Uskutečnilo se 3910 testů a vyléčilo se 14 pacientů. Nikdo nákaze nepodlehl.

10:40 Rusko již týden registruje denní přírůstek nakažených přes 10.000

V Rusku se nákaza koronavirem za posledních 24 hodin prokázala u dalších 10.817 lidí. Více než 10.000 nově infikovaných za den tam tak místní úřady hlásí již týden. Celkový počet potvrzených případů od začátku pandemie se v zemi přiblížil k hranici 200.000.

10:02 Singapur hlásí 753 nově nakažených, většinou jde o cizince

Singapur zaznamenal 753 nových případů nákazy koronavirem, čímž počet evidovaných infekcí v městském státě vystoupil na 22.460. Naprostou většinu z nově nakažených tvoří zahraniční dělníci. S odvoláním na sdělení ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Devět z nově zaznamenaných nemocných jsou stálí rezidenti Singapuru. Většinu z nově nakažených ale tvoří podle sdělení singapurského ministerstva migrující dělníci, kteří žijí na ubytovnách.

9:50 Čína opět hlásí jen jednoho nově nakaženého koronavirem

Pevninská Čína dnes ohlásila jeden nový případ nákazy koronavirem, což je stejně jako o den dříve. Nakažených bez příznaků země eviduje nově 15, což je o jednoho méně než v pátek. S odvoláním na tamní úřady o tom informovala agentura Reuters. Nákaza se podle čínské zdravotnické komise objevila u člověka, který přicestoval ze zahraničí.

09:05 Denní přírůstek případů koronaviru v ČR je osm dní pod stovkou

Počet případů nového typu koronaviru v České republice se v pátek zvýšil o 46, celkem se dosud nakazilo 8078 lidí. Denní přírůstek tak byl osmým dnem po sobě pod stovkou. Podíl nových případů nákazy na počtu testů ale v pátek po týdnu překročil jedno procento. Úmrtí s nemocí covid-19 dnes před 09:00 bylo 273, vyléčilo se 4414 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Vyléčených přibylo od pátečního večera šest, zemřelých s covidem-19 je o dva víc. V Česku je aktuálně 3391 nakažených. Hospitalizováno bylo k pátku 251 pacientů, 47 z nich je v těžkém stavu.

06:10 USA hlásí 1635 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19

Spojené státy za posledních 24 hodin registrovaly v souvislosti s koronavirem dalších 1635 úmrtí. Jde o pokles oproti předchozímu dni, kdy zemřelo 2448 pacientů. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie celosvětově sleduje. Celkem se nákaza potvrdila u více než 1,28 milionu lidí, z čehož 77.178 zemřelo. Za uplynulý den přibylo bezmála 30.000 případů infekce.

SOBOTA 9.5.

21:30 Německo zavádí restrikce kolem tří nových ohnisek nákazy

Uprostřed fáze uvolňování restrikcí musí úřady tří spolkových zemích zavést omezující opatření kolem nových ohnisek nákazy koronaviru. Počet nových případů překotně vzrostl v okresech v Durynsku, Severním Porýní-Vestfálsku a Šlesvicku-Holštýnsku, informovala dnes agentura DPA. Vláda Severního Porýní-Vestfálska dnes dočasně uzavřela jatka firmy Westfleisch ve městě Coesfeld, kde se nakazilo 129 lidí. Také ve Šlesvicku-Holštýnsku se koronavirus objevil na jatkách. V durynském okrese Greiz se infekce rozšířila mezi klienty a personálem šesti domovů s pečovatelskou službou a jedné geriatrické kliniky.

20:00 Hospitalizovaných je ve státě New York nejméně za šest týdnů

Počet hospitalizovaných po nákaze koronavirem ve státě New York k dnešku podle úřadů klesl na šestitýdenní minimum. Prezident Donald Trump dnes prohlásil, že celkový počet obětí epidemie ve Spojených státech může přesáhnout 95.000. New York je v USA státem nejhůře zasaženým pandemií, která si zde vyžádala už více než 26.000 obětí. Momentálně je 8196 osob hospitalizovaných, oproti 8665 o den dříve. Jde o nejnižší počet od 27. března.

18:30 V Itálii zemřelo dalších 243 lidí, obětí je již přes 30.000

V Itálii zemřelo za poslední den 243 lidí nakažených koronavirem. Jde o nižší počet než o den dříve, kdy úřady ohlásily 274 nových obětí. V celkovém součtu se nicméně Itálie stala třetí zemí světa, kde počet mrtvých přesáhl 30.000, uvedla agentura Reuters. Jak oznámil úřad civilní ochrany, počet nakažených v zemi vzrostl o 1327 na 217.185. Ve čtvrtek bylo 1401 nově infikovaných, ve středu 1444. Podle počtu nakažených je Itálie na třetím místě za Spojenými státy a Španělskem. Celkový počet obětí podle italského úřadu vzrostl na 30.201. Více mrtvých hlásí již jen Spojené státy a Británie.

18:00 Británie hlásí 626 nových obětí nákazy, více než ve čtvrtek

V Británii vzrostl za poslední den počet obětí koronaviru o 626. To je takřka o sto více než ve čtvrtek, kdy úřady oznámily 539 úmrtí. Celkem už v zemi na komplikace spojené s nemocí covid-19 zemřelo 31.241 lidí. S odvoláním na ministra životního prostředí o tom informovala agentura Reuters.

17:00 Na Tchaj-wanu se opět sportuje s diváky, do ochozů jich smí tisíc

Fanoušci na Tchaj-wanu opět mohou sledovat sportovní zápasy na stadionech. Do hlediště jich však smí nejvýš tisíc a na tribunách musejí vzhledem k nebezpečí šíření koronaviru dodržovat bezpečnostní odstupy.

16:00 Írán má dalších 1556 nakažených, 55 lidí s covidem-19 zemřelo

Nákaza koronavirem se v uplynulých 24 hodinách v Íránu potvrdila u dalších 1556 lidí, čímž celkový počet evidovaných případů onemocnění covid-19 v zemi vzrostl na 104.691. S koronavirem v Íránu zemřelo dalších 55 osob, a mrtvých tak už je 6541. S odvoláním na dnešní sdělení mluvčího íránského ministerstva zdravotnictví Kijánúše Džahánpúra to napsala agentura AFP.

15:05 Fotbalové týmy budou dočasně moci využít pět střídání místo tří

Fotbalové týmy budou moci vzhledem ke koronavirové krizi dočasně využívat v zápasech pět střídání místo dosavadních tří. Revoluční změnu pravidel dnes oznámila světová federace FIFA. Novinka bude platit ve všech soutěžích, které skončí do 31. prosince letošního roku. FIFA uvedla, že bude na jednotlivých organizátorech soutěží, zda změnu využijí. Podle světové federace byla novinka zavedena vzhledem k nabitému kalendáři, který týmy po uvolnění koronavirových opatření a opětovném rozehrání soutěží čeká.

14:45 Míra nezaměstnanosti v USA v dubnu stoupla na 14,7 procenta

Ve Spojených státech v dubnu zaniklo rekordních 20,5 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 14,7 procenta z březnových 4,4 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva práce, které odrážejí negativní dopady koronaviru na největší ekonomiku světa.

14:00 Testy fotbalistů ve Španělsku neprošlo podle médií pět hráčů

Při testování fotbalistů ve Španělsku na koronavirus bylo zjištěno pět pozitivních nálezů mezi hráči první a druhé ligy. Podle veřejnoprávní rozhlasové stanice RAC1 se jedná o tři hráče z různých klubů nejvyšší soutěže, dva případy nákazy nemocí covid-19 se objevily mezi spoluhráči v rovněž nejmenovaném celku z druhé ligy. Podle stejného zdroje naproti tomu prošli bezproblémově plošným testováním například hráči a realizační tým Barcelony. Ode dneška proto mohou fotbalisté mistrovského celku zahájit individuální přípravu.

13:00 Španělsko hlásí dalších 229 obětí koronaviru

Ve Španělsku za poslední den přibylo 229 zemřelých po nákaze koronavirem, je to mírně více než ve čtvrtek, kdy bylo úmrtí 213. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Nákazu virem SARS-CoV-2 testy potvrdily u dalších 1410 osob, takže nárůst byl vyšší než předchozí den.

12:00 V Koreji řeší případy nákazy koronavirem v nočních klubech

Zdravotnické úřady v Koreji se v posledních dnech soustředí na možné nové ohnisko nákazy koronavirem, kterým se nejspíš stalo několik nočních klubů v metropoli Soulu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. V zemi přibývalo v poslední době denně vždy jen několik nových případů infekce, mezi návštěvníky klubů ve čtvrti Itewon se ale podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) objevilo nejméně 15 nakažených.

11:00 Polská fotbalová liga se rozběhne 29. května a skončí v červenci

Polská fotbalová liga se po koronavirové přestávce opět rozběhne v pátek 29. května. Vedení soutěže oznámilo rozpis nejbližších dvou kol poté, co na konci dubna povolila obnovení zápasů tamní vláda. Sezona dohrávaná bez diváků by měla skončit o víkendu 18. a 19. července.

10:05 V Rusku šestý den v řadě přibylo přes 10.000 lidí s covidem-19

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Rusku v uplynulých 24 hodinách stoupl o 10.699, celkem tak země zaznamenala už 187.859 infikovaných. Je to už šestý den v řadě, kdy má Rusko nárůst více než 10.000 nově nemocných. S koronavirem za uplynulý den v zemi zemřelo dalších 98 lidí, mrtvých tak už je 1723. S odvoláním na údaje krizového štábu o tom informovala agentura Reuters.

9:00 Případů koronaviru ve čtvrtek v ČR přibylo 57, nejméně za tři dny

V Česku ve čtvrtek přibylo 57 nových případů koronaviru, celkem se dosud nakazilo 8034 lidí. Čtvrteční přírůstek byl nejnižší za tři dny. S nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo 270 lidí, 4372 se vyléčilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

8:00 Čína hlásí za poslední den jediný nový případ koronaviru

Za uplynulý den se v pevninské Číně prokázal koronavirus jen u jediného člověka. O den dříve to přitom byli dva. Napsala to agentura Reuters s odkazem na vyjádření místních úřadů. Na následky nákazy nikdo další nepodlehl. Severokorejská média dnes informovala, že tamní vůdce Kim Kim Čong-un zaslal zprávu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby mu poblahopřál k úspěchu při boji s koronavirem.

7:00 V USA zemřelo za 24 hodin dalších 2448 lidí s covidem-19

Ve Spojených státech zemřelo za posledních 24 hodin na následky nákazy koronavirem dalších 2448 lidí. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie průběžně monitoruje. Celkový počet zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19 v USA tak přesáhl 75.500. Koronavirus se prokázal u více než 1,25 milionu Američanů, za poslední den jich přibylo přes 27.000. Spojené státy jsou zdaleka nejvíce zasaženou země na světě.

Pátek 8. května

22:47 Do ČR se s uvolněním restrikcí vrátí zahraniční filmové štáby

Do ČR se velmi krátce po uvolnění restrikcí zavedených vládou v reakci na pandemii covidu-19 začnou vracet zahraniční filmové štáby. Napsal to dnes americký magazín Variety, který rovněž připomněl, že je Česko jednou z nejvyhledávanějších filmových destinací na světě.

21:45 Maďar: Kluby fotbalisty na koronavirus testovat nemusí

Kluby první fotbalové ligy kvůli obnovení soutěže nemusí pravidelně kontrolovat hráče, ale v případě nákazy hrozí karanténa celému týmu. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl epidemiolog Rastislav Maďar, který je koordinátorem ministerské skupiny pro uvolňování přijatých opatření.

21:01 V Bělorusku počet potvrzených případů přesáhl 20.000

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Bělorusku překročil 20.000, informovala dnes místní média s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Na Ukrajině, která má přibližně čtyřikrát více obyvatel, úřady hlásí 13.691 potvrzených případů. Bělorusko ale podle dostupných údajů provedlo více testů než sousední země (229.466 ku 151.569).

20:31 Francie opět hlásí méně než 200 úmrtí s koronavirem za den

Oficiální francouzská bilance obětí covidu-19 za den stoupla z 25.809 úmrtí na 25.987, což znamená menší nárůst než v předchozích třech dnech. Denní přírůstek se zároveň potřetí v tomto měsíci dostal pod hranici 200 mrtvých, čímž se potvrzuje sestupný trend zahájený ve druhém dubnovém týdnu. Opět výrazně klesl počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče, podle agentury Reuters je jich poprvé od 25. března méně než 3000.

20:00 Fiorentina má další tři fotbalisty nakažené koronavirem

Další tři fotbalisté Fiorentiny se nakazili novým typem koronaviru. Klub z Florencie o tom informoval po vyhodnocení výsledků testů, které provedl před pátečním návratem k tréninku po dvouměsíční pauze. Nákaza covid-19 byla odhalena také u tří členů realizačního týmu.

19:45 V Polsku je potvrzených případů více než 15.000

Počet potvrzených případů koronaviru v Polsku přesáhl 15.000, oznámila dnes polská média s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Mírný vzestup počtu nakažených hlásí i Maďarsko a Slovensko. V Polsku, které má 38 milionů obyvatel, se od počátku pandemie nákaza potvrdila u 15.047 lidí, z toho 755 zemřelo a 4862 se uzdravilo. Během uplynulých 24 hodin nad Vislou přibylo 324 nových případů a 22 úmrtí.

19:12 Zástupci podnikatelů: Poukazy na podporu turismu jsou zásadní

Podpora tuzemského cestovního ruchu formou výhodných státních poukazů je podle zástupců podnikatelů zásadní. Kromě toho požadují okamžitou, komplexní a intenzivní pomoc. Patří do ní rychlé předložení akčního plánu vládě, který nyní připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), dále snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na deset procent u služeb v cestovním ruchu a prodloužení programu Antivirus.

18:35 Itálie hlásí 279 nových úmrtí po nákaze, o sto méně než ve středu

V Itálii za poslední den zemřelo po nákaze koronavirem 274 lidí. Je to téměř o sto méně než ve středu, kdy země zaznamenala 369 mrtvých s nemocí covid-19. Celkem si už epidemie v zemi vyžádala bezmála 30.000 obětí. S odvoláním na úřad civilní ochrany o tom dnes informovala agentura Reuters. Nově nakažených dnes přibylo 1401, což je téměř stejně jako středečních 1444.

18:14 Firmy si možná budou moci odložit sociální odvody o čtvrt roku

Firmy by si mohly odložit sociální odvody za květen až červenec. Za odklad by platily pětinu obvyklého penále. Vše by pak musely uhradit do 20. října. Návrh zákona dnes schválila vláda. ČTK to sdělilo ministerstvo práce. Normu musí ještě projednat Sněmovna a Senát a podepsat prezident, aby začala platit. Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z vybraných peněz se platí třeba důchody či mateřská. Zaměstnavatel odvádí z pracovníkova výdělku 24,8 procenta, zaměstnanec pak platí dalších 6,5 procenta.

17:59 Británie hlásí 539 mrtvých za den, trend však zůstává příznivý

Počet úmrtí oficiálně spojovaných s nemocí covid-19 v Británii vzrostl na 30.615 po nahlášení dalších 539 případů během 24 hodin. Dnešní denní bilance je nižší než v úterý a ve středu, ještě výrazněji pak poklesla oproti minulému čtvrtku, kdy bylo hlášeno 674 nových obětí. Čerstvé informace oznámil na pravidelné vládní tiskové konferenci britský ministr zahraničí Dominic Raab.

17:52 Celkový počet nakažených koronavirem v ČR překročil 8 tisíc

Kumulativní počet lidí nakažených koronavirem dosáhl v Česku 8002 lidí. Celkově s nemocí covid-19 zemřelo 269 osob. Počet vyléčených stoupl na 4369 lidí, v nemocnici zůstává 275 pacientů.

17:50 V pražském metru se zdvojnásobil počet cestujících

V pražském metru přibývá cestujících. Zatímco 1. května zaznamenaly sčítače ve stanicích 393.284 vstupů a výstupů, ve středu 6. května to bylo 806.385. Proti začátku dubna to je téměř dvojnásobek. Zatím nejméně lidí jelo tento měsíc metrem v neděli 3. května. Vyplývá to z dokumentu dopravního podniku (DPP), který má ČTK k dispozici. DPP zaznamenal kvůli opatřením proti šíření koronaviru v době nejpřísnějších opatření až osmdesátiprocentní pokles cestujících.

17:42 Vláda dá v pondělí pokyny SSHR k nákupu ochranných pomůcek

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dostane nové pokyny k zajištění zásob ochranných pomůcek. Požadavky všech ministerstev projedná vláda v pondělí, řekl dnes na tiskové konferenci vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Šéf SSHR Pavel Švagr tento týden řekl, že správa je připravena vypsat veřejné zakázky na dodávky roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek poté, co jí jednotlivá ministerstva sdělí své požadavky.

17:40 Banky nebudou okamžitě reagovat na snížení základní sazby ČNB

Banky bezprostředně nebudou reagovat na dnešní snížení základní sazby České národní banky 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta změnou úročení vkladů a úvěrů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami. Okamžitý dopad snížení sazeb podle nich tak pocítí klienti s úroky vázanými na tzv. plovoucí sazby.

17:21 ČSA obnoví provoz od 18. května na čtyřech linkách

České aerolinie (ČSA) obnoví od 18. května provoz na čtyřech linkách, půjde o linky do Paříže, Frankfurtu, Stockholmu a Amsterdamu. Další přibudou o týden později. Dnes o tom informovalo pražské letiště na twitteru. Společnost v březnu kvůli krizi zastavila všechny pravidelné lety z a do Česka. Mluvčí ČSA Vladimíra Dufková už dříve avizovala, že spuštění prvních linek bude závislé na podmínkách cestování do vybraných zemí. V první vlně obnovování provozu jsou tak země, které tolik neomezují vstup cizinců. Od 24. května přibudou lety do Kyjeva, o den později do Oděsy a Bukurešti.

17:10 Zákon zpřesňující pravomoci resortu zdravotnictví vláda schválila

Zákon o mimořádných opatřeních, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii, vláda na dnešním zasedání schválila. ČTK to sdělil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Předpis s účinností omezenou do konce roku by měl vyřešit platnost opatření i po konci nouzového stavu, který trvá do 17. května. Plán kabinetu pro rozvolňování omezení ale končí 25. května. K otázce dalšího prodloužení nouzového stavu vláda žádné rozhodnutí nepřijala, dodal Hamáček. Kabinet také uložil ministerstvu vnitra zpracovat návrh změn krizové legislativy.

17:02 Belgie hlásí kumulativně 8415 úmrtí s covid-19, což je nárůst o 80 za posledních 24 hodin

16:42 FN H.Králové nemá po více než měsíci žádného pacienta s covid-19

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes k 15:45 nebyl po více než měsíci žádný pacient s onemocněním covid-19. Ve středu byl s touto nákazou v péči lékařů fakultní nemocnice jediný pacient, ten se ale již zotavil z covidu-19 a byl přeložen s jiným onemocněním do jiné nemocnice.

16:18 Řecko otevírá antické památky, turisty chce přivítat v červenci

Řecko otevře v polovině května pro návštěvníky antické památky, které osiřely v rámci přijatých opatření proti šíření koronaviru před dvěma měsíci. V polovině června začnou fungovat také muzea, uvedla dnes ministraně kultury Lisa Mendoniová. Jihoevropská země se nyní chce soustředit na to, aby zachránila alespoň část zisků z letní turistické sezóny a předpokládá, že pro zahraniční návštěvníky se otevře 1. července, napsal server Greek Reporter.

16:15 Maláčová: Vláda schválila odměny pro pracovníky sociálních služeb

Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci v době koronavirové epidemie odměny. Podle druhu činnosti a rizika nákazy by měli získat 10.000, 20.000 či 40.000 korun, sdělila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zda je příplatek jednorázový, nebo měsíční, neupřesnila.

16:00 Pacient, léčený v Motole remdesivirem, je covid negativní

Pacient, který byl ve Fakultní nemocnici v Motole léčený experimentálním lékem remdesivir, je nyní už covid negativní. Prokázal to test výtěrem z nosohltanu, který pacient podstoupil v úterý 5. května. Podle ošetřujícího lékaře a přednosty oddělení KARIM 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Tomáše Vymazala je nemocný v dobrém stavu.

15:00 RegioJet příští týden začne jezdit do zahraničí, ostatní zatím ne

První obnovené autobusové linky do zahraničí zřejmě pojedou do Německa. RegioJet plánuje jezdit od příští středy do Drážďan a Berlína, brzy chce obnovit také spojení do Vídně. Ostatní dopravci zatím s opětovným provozováním spojů do zahraničí vyčkávají, klíčové budou především podmínky cestování do dalších sousedních států. Vláda umožní dopravcům jezdit do zahraničí od pondělí.

13:50 Senátoři napadli u Ústavního soudu vládní opatření k pendlerům

Jedenáctka senátorů za Starosty napadla u Ústavního soudu vládní opatření, které se týká přeshraničních pracovníků. Soud by měl rozhodnout, zda je opatření řádně zdůvodněné a zda není diskriminační. ČTK to dnes řekl sokolovský senátor Miroslav Balatka (za STAN), který se problémům pendlerů dlouhodobě věnuje.

13:15 Mohli bychom žádat o delší nouzový stav, připustil Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes připustil, že vláda by mohla požádat o týdenní prodloužení nouzového stavu, pokud by Sněmovna nestihla včas projednat zákon rozšiřující pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii. Nouzový stav končí 17. května, kabinet s řadou opatření počítá nejméně do 25. května.

13:00 Roušky bychom mohl sundavat v polovině června

Nošení roušek venku by podle Adama Vojtěcha mohlo skončit v polovině června. Povinnost by dál platila pro uzavřené prostory, jako je MHD nebo obchody, uvedl pro Českou televizi.

12:15 Vojtěch: Od 25. 5. se obnoví návštěvy nemocnic a domovů seniorů

Návštěvy v domovech pro seniory, nemocnicích či v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) by se měly obnovit od 25. května. Na svém twitteru to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Za klienty a pacienty se tak jejich blízcí dostanou po 11 týdnech. Podle původního plánu obnovy sociálních služeb do seniorských domovů měly mít návštěvy přístup až od 8. června.

12:05 Bez práce bylo v dubnu v ČR 254 tisíc lidí, nejvíce za dva roky

V dubnu byla v ČR bez práce 254 000 lidí, což je nejvíce od března 2018. V evidenci přibývají především pracovníci ze služeb. Nezaměstnanost vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta, potvrdil dnes Úřad práce ČR. O dubnových číslech hovořila již v pondělí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní jsou data stále příznivá.

11:50 Chystá se druhá část chytré karantény s eRouškou a skrz Mapy.cz

Chystá se druhá část projektu chytré karantény, který byl testovaný od začátku dubna a plošně spuštěný 1. května. Na dnešní tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zapojená do ní bude mobilní aplikace eRouška nebo sdílení polohy skrz Mapy.cz, vznikne i velké call centrum.

9:40 Průmyslová výroba v ČR v březnu klesla nejvíc od července 2009

Průmyslová výroba v České republice očištěná o vliv počtu pracovních dnů zrychlila v březnu meziroční pokles na 10,8 procenta z únorových 0,9 procenta. Víc se propadla naposledy v červenci 2009 za hospodářské krize. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

9:30 Stavební produkce v Česku v březnu klesla o 2,3 procenta

Stavební produkce v Česku po únorovém růstu o více než pět procent v březnu reálně meziročně klesla o 2,3 procenta. Dopad epidemie koronaviru se negativně odrazil zejména v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Naopak inženýrské stavitelství, do kterého patří z velké části dopravní infrastruktura, rostlo také v březnu, i když pomalejším tempem. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

9:20 Přebytek zahraničního obchodu kvůli koronaviru klesl na 3,1 miliardy

Přebytek zahraničního obchodu ČR v březnu meziročně klesl o 12,6 miliardy korun na 3,1 miliardy Kč. Obchodování ovlivnily dopady opatření proti šíření koronaviru, klesl vývoz i dovoz. Pokles exportu byl ale výraznější. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

9:10 Kadeřnice skončila ve vězení, otevřela salon dřív

Na sedm dnů do vězení poslal soud v americkém státě Texas kadeřnici, která otevřela svůj salon ještě v době, kdy platila restriktivní opatření kvůli šíření koronaviru, včetně zákazu poskytování kadeřnických služeb. Na svých internetových stránkách o tom informuje televize CNN.

9:00 Ve Škoda Auto se nakazili dva zaměstnanci koronavirem

V mladoboleslavském závodě automobilky Škoda Auto se ve středu objevily dva případy nákazy koronavirem. Firma pracoviště obou zaměstnanců vydezinfikovala, dezinfekcí prošly i společné prostory jako závodní jídelna či sociální zařízení, které infikovaní pracovníci využívali, řekl vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera. Více píšeme zde.

8:30 Vláda bude znovu mimořádně zasedne, bude řešit co po nouzovém stavu

Na dalším mimořádném zasedání kvůli koronavirové krizi se dnes sejde vláda. Prostřednictvím videokonference budou ministři opět probírat způsob, jak by mohl kabinet udržet v platnosti některá svá opatření i poté, co by měl 17. května skončit nouzový stav v Česku. Podle tiskového odboru úřadu vlády by měli ministři projednávat hlavně další opatření pro zmírnění dopadů epidemie. Na program by se mohly vrátit i některé předlohy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

7:50 V Číně přibyly za středu jen dva případy

Pevninská Čína za středu, stejně jako tomu bylo v úterý, hlásí dva případy nákazy koronavirem. Jak dnes informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské zdravotnické úřady, přicestovali oba nově nakažení do Číny ze zámoří. Úřady evidují také šest dalších lidí, kteří sice koronavirovou infekci mají, její příznaky se u nich však neprojevily. Za úterý takových případů bylo dvacet.

6:20 Za středu přibylo v Česku 78 případů

Ve středu v České republice přibylo 78 nových případů nákazy koronavirem, zhruba stejně jako v úterý. Celkem jich je 7974. Počet provedených testů ministerstvo zdravotnictví zveřejní až v 8:30, v úterý laboratoře otestovaly rekordních 9416 lidí. Vyléčených je dosud 4205 lidí, s nemocí covid-19 zemřelo v zemi 262 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva k dnešním 00:30.

Čtvrtek 7. května

22:40 Německá fotbalová liga bude pokračovat již od příštího pátku

Německá fotbalová liga bude pokračovat již od pátku 15. května. Po dnešním udělení vládního souhlasu s obnovením soutěže po koronavirové pauze oznámilo přesný termín restartu vedení ligy. Bundesliga bude první ligou v Evropě, která se po pauze způsobené pandemií opět rozehraje, diváci na tribunách nebudou.

21:20 Většina obchodů zůstane 8. května zavřená

Většina obchodů zůstane na státní svátek 8. května zavřená. Prodejci nevyužijí nouzového stavu, kdy neplatí zákaz prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních. Fungovat nebudou velké potravinářské řetězce, hobbymarkety ani nábytkářské sítě. Výjimkou je Mountfield, který zákazníky ve svých prodejních centrech obslouží. Fungovat budou i prodejny obuvi Office Shoes a Destroy v centru Prahy.

20:40 Brno čeká kvůli koronaviru propad příjmů přes miliardu

Brno očekává kvůli koronaviru propad příjmů i více než miliardu korun, uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní je to zatím předpokládaná, nikoliv jistá částka. Město chce podle ní šetřit na provozních výdajích, ne na investicích, na druhé straně by propad příjmů mohl ohrozit například stavbu atletické haly u univerzitního kampusu téměř za 700 milionů korun.

20.00 Nošení roušek venku bude podle ministra Vojtěcha zrušeno v červnu

Zakrývání dýchacích cest venku na veřejnosti by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohlo být zrušeno během června, pokud to vývoj epidemie koronaviru umožní. V uzavřených veřejných prostorách včetně vozů MHD by mělo být dál povinné.

19:10 Dánsko otevře obchody a restaurace, do škol se vrátí i starší školáci

Dánská nákupní centra, kavárny a restaurace budou podle vládního plánu od pondělka moci otevřít a do škol se vrátí další skupina dětí. Druhou vlnu rozvolňování restriktivních opatření přijatých kvůli epidemii koronaviru dnes navrhl kabinet premiérky Mette Frederiksenové. „Vláda navrhuje, abychom otevřeli celý maloobchodní sektor včetně nákupních center, aby mohly znovuotevřít restaurace a kavárny a aby se starší školáci mohli začít vracet ke svému běžnému životu,“ řekla premiérka

19:00 Britská vláda eviduje už více než 30 000 úmrtí kvůli koronaviru

Britská vláda za den zaznamenala dalších 649 úmrtí způsobených koronavirem a bilance epidemie covidu-19 v zemi tak narostla na 30 076 mrtvých. Na tiskové konferenci to oznámil britský ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick. Mrtvých přibylo podobně jako v úterý a britská bilance tak nyní ještě výrazněji převyšuje tu italskou, která byla až do úterka nejhorší v Evropě.

18:44 Itálie hlásí více nově nakažených i úmrtí za den než v úterý

Itálie hlásí dalších 1444 lidí nakažených koronavirem, je to více, než bylo oznámeno v úterý, kdy přibylo za den 1075 potvrzených případů nákazy. Úřad místní civilní ochrany dnes oznámil také vyšší počet úmrtí s covidem-19, a to 369, v úterý přibylo 236 úmrtí. Za posledních 24 hodin se ale výrazně snížil počet aktuálně nakažených, a to z 98.467 na 91.528, informovala agentura Reuters.

18:33 Sněmovna schválila příspěvek 500 Kč denně i malým firmám

Malé společností s ručením omezeným postižené šířením koronaviru budou mít nárok na jednorázový příspěvek 500 korun denně. Jde tak o obdobnou podporu, kterou nedávno získaly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Návrh zákona dnes ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ho dostane k projednání Senát. Příspěvek je určen pro společnosti s.r.o. s nejvýše dvěma společníky, kde o podporu mohou požádat oba

17:53 Sněmovna schválila odklad EET do konce roku

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila vládní návrh na odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechna odvětví až do konce letošního roku. Důvodem pro odklad je snaha nezatěžovat podnikatele po dobu epidemie koronaviru. Zákon nyní dostane k projednání Senát. Parlament už koncem března schválil jeden odklad EET, který měl trvat tři měsíce po skončení nouzového stavu.

17:49 Nových případů od rána přibylo 34

Celkový počet nakažených novým typem koronaviru se v Česku blíží k osmi tisícům, nově infikovaných ale přibývá pomaleji než vyléčených. Zatímco počet vyléčených z covidu-19 stoupl od rána o 185 na 4202, nových případů přibylo 34 na 7933. Počet úmrtí vzrostl na 262.

16:50 Rodiče dětí, které do školy nepůjdou, asi budou mít dál ošetřovné

Záležet bude na jejich rozhodnutí, zda s potomky zůstanou doma, nebo se vrátí do práce. Vyplývá to z vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). Ošetřovné zaměstnancům poskytuje resort práce. Po ministerstvech školství a zdravotnictví žádá stanovení jasnějších pravidel kvůli dalšímu vyplácení podpory.

16:20 Německá vláda povolila od druhé půlky května rozehrát bundesligu

Vláda povolila od druhé poloviny května rozehrát bez diváků dvě nejvyšší fotbalové soutěže v zemi, které přerušila pandemie nového koronaviru. Přesný termín, odkdy se znovu začnou bundesligové zápasy hrát, určí vedení ligy.

16:00 Městská nemocnice Ostrava musela uzavřít oddělení geriatrie D

Městská nemocnice Ostrava musela zavřít oddělení geriatrie D s 28 lůžky. Důvodem je výskyt koronavirové nákazy v této části nemocnice. Aktuálně je geriatrie bez 21 zaměstnanců, u 16 se nákaza covidem-19 potvrdila, dalších pět je v karanténě, protože byli v kontaktu s kolegy na pracovišti, které muselo být uzavřeno.

15:40 Přijímací zkoušky na střední školy budou 8. a 9. června

Jednotná přijímací zkouška na střední školy bude letos delší než obvykle, protože žáci mají kvůli epidemii koronaviru a zavřeným školám horší podmínky přípravy. Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se uskuteční 8. června, na víceletá gymnázia o den později – 9. června. O termínu dnes informoval ministr školství Robert Plaga (ANO). Už dříve ministerstvo rozhodlo, že místo dvou termínů budou mít děti k dispozici pouze jeden. Termín podle ministra odpovídá harmonogramu, jak ho ministerstvo nastínilo v polovině dubna. Díky dobrému vývoji epidemie se mohou deváťáci vrátit k přípravě na přijímací zkoušky 11. května do škol.

15:20 Newyorské metro poprvé za svou historii přerušilo noční provoz

Newyorské metro dnes v jednu hodinu ráno místního času (7:00 SELČ) poprvé ve své historii přerušilo noční provoz. Místní úřady se k tomuto kroku rozhodly, aby zajistily pracovníkům více času na dezinfekci vlaků, stanic a dalšího zařízení kvůli pandemii covidu-19, kterou bylo město silně zasaženo, napsala agentura AP. New York se po dlouhou dobu pyšnil 24 hodinovým provozem svého metra, který udržuje jen hrstka dalších metropolí po celém světě. Celodenní provoz podzemky byl vnímán jako symbol neoblomné energie města, jež nikdy nespí, jak se New Yorku někdy přezdívá.

14:20 Hamáček: Štáb nerozhodl o ukončení plošného nošení roušek

Ústřední krizový štáb nepřijal rozhodnutí nebo doporučení k ukončení plošného nošení roušek. Na twitteru to uvedl jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval na tvrzení člena štábu Romana Šmuclera, který na sociální síti dnes dopoledne uvedl, že povinnost skončí po 17. květnu s koncem nouzového stavu. Později Šmucler, kterého do štábu nominovala opoziční TOP 09, své tvrzení upravil.

10:22 Maloobchodníci zažívají nejhorší meziroční pokles tržeb od začátku tisíciletí

Tržby obchodníků, kromě prodejů motorových vozidel, v březnu meziročně klesly o 8,9 procenta. V únoru o sedm procent rostly. Důvodem březnového poklesu jsou vládní opatření kvůli koronaviru. Prodeje rostly jen v nespecializovaných obchodech s potravinami, farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a v e-shopech. Pokles tržeb obchodníků s motorovými vozidly byl téměř třetinový. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici zároveň upozornili, že vzhledem k mimořádným opatřením mohou být březnová data později výrazně revidovaná.

8:57 V úterý počet testů na covid-19 v ČR poprvé překonal 9000

Laboratoře v Česku provedly v úterý poprvé více než 9000 testů na koronavirus za den. Zjistily 77 pozitivních případů, nejvíce za posledních pět dní. Poměr nakažených k celkovému množství testovaných stoupl na 0,85 procenta, v pondělí byl půl procenta. Celkem eviduje ministerstvo zdravotnictví 7899 nakažených. Počet úmrtí s covidem-19 se od úterního podvečera zvýšil o čtyři na 258. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva k dnešním 08:25.

8:25 Průzkum prokázal jen minimální promoření

Rozsáhlé testování na promořenost koronaviru, kterého se v Česku na konci dubna účastnilo 26 500 lidí, ukázalo, že nový typ koronaviru zasáhl jen absolutní minimum populace. Ve středu ráno to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dle něj se promořenost v populaci pohybuje v řádu „jednotek promile“. V nejzatíženějších lokalitách jde dle ministra o maximálně 5 procent místní populace.

STŘEDA 6. května

22:59 Airbnb masivně propouští

Šéf společnosti Airbnb, která byla tvrdě zasažena pandemií a zastavením turistiky, oznámil v úterý svým zaměstnancům propuštění asi 25% ze svých 7 500 zaměstnanců na celém světě.

22:15 Polský Senát zamítl návrh na hlasování ve volbách poštou

Polský Senát, který ovládá opozice, dnes večer odmítl novelu volebního zákona, která zavádí výhradně korespondenční hlasování v prezidentských volbách naplánovaných už na tuto neděli. Informují o tom polská média. Změna volebních pravidel, kterou před časem prosadila vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) vzhledem k epidemii covidu-19, se nyní vrací do Sejmu, dolní komory parlamentu.

21:01 Latinská Amerika eviduje už na 272.000 nakažených koronavirem

V Latinské Americe se koronavirus dosud potvrdil u téměř 272.000 lidí, z nichž jich na 14.400 zemřelo. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Zhruba polovina úmrtí připadá na největší zemi v oblasti, tedy na Brazílii, kde se koncem února potvrdil první případ nákazy v regionu a která eviduje už téměř 109.000 nakažených. Druhou nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe je Peru, které dosud zaznamenalo už přes 50.000 případů nákazy a na 1440 úmrtí. Oproti Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, ale dělá třicetimilionové Peru asi sedmkrát více testů (v přepočtu na milion obyvatel).

19:25 V USA zemřelo s covidem-19 více než 70.000 lidí

Ve Spojených státech zemřelo na komplikace související s koronavirem už více než 70.000 lidí. Uvádí to propočty americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) a také bilance agentury Reuters. V USA byla nemoc covid-19 dosud potvrzena u takřka 1,2 milionu lidí. V počtu mrtvých i v počtu nakažených jsou USA nejpostiženější zemí světa.

18:44 Itálie hlásí nejméně nově nakažených za dva měsíce, ale více úmrtí

V Itálii za poslední den zaznamenali 236 úmrtí pacientů s koronavirem, což je zhruba o čtyři desítky více, než v pondělí. Pozitivní test na nemoc covid-19 mělo 1075 lidí, což je nejméně za dva měsíce. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany. Celkem v jihoevropské zemi od února zemřelo na komplikace infekce 29.315 lidí, což je nejvíce na světě po Spojených státech a Británii. Nakazilo se přes 213.000 lidí, více než 85.000 z nich se už ale plně uzdravilo.

18:26 Britská bilance převýšila tu italskou, ohlášeno 693 nových obětí

Oficiální bilance epidemie covidu-19 v Británii se stala tou nejvyšší ze všech zemí Evropy poté, co ministr zahraničí Dominic Raab na tiskové konferenci ohlásil 693 úmrtí zaznamenaných za 24 hodin. Celkem vláda hlásí 29.427 obětí, zatímco v Itálii dnes počet úmrtí oficiálně připisovaný nemoci z koronaviru stoupl na 29.315.

18:18 Liberec chce letos zrušit poplatky za restaurační zahrádky

Liberec chce letos zrušit poplatky za zahrádky před restauracemi, kavárnami nebo cukrárnami, každoročně jich na městských pozemcích povoluje kolem 35. Radnice tím chce zmírnit dopady nařízení vlády vydaného z důvodu epidemie covidu-19 na podnikání v obchodě, stravování a cestovním ruchu, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Kodymová. Novelu vyhlášky dnes schválili liberečtí radní, posvětit ji ještě musí zastupitelé.

18:02 Ropa výrazně zpevňuje vlivem uvolňování karanténních opatření

Ceny ropy dnes prudce rostou. Několik asijských a evropských zemí i amerických států uvolňuje karanténní opatření. Počítá se s oživením poptávky. V 17:40 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupala o necelých deset procent na 29,91 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 16,8 procenta na 23,82 dolarů za barel.

17:51 Z nemoci covid-19 se v ČR vyléčila už víc než polovina nakažených

Z nemoci covid-19 se v Česku vyléčila už víc než polovina nakažených. Vyléčených dnes před 17:30 bylo 3999, od rána jich přibylo 183. Počet případů nákazy se od dnešního rána zvýšil o 37 na 7878. Úmrtí s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, bylo dnes vpodvečer 254, o dvě víc než ráno. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od pondělní půlnoci počet případů nemoci vzrostl dnes zatím o 59. Je to víc než v pondělí za celý den, kdy bylo nových případů 38, ale ve čtvrtek v posledním pracovním dni před prodlouženým víkendem jich bylo 103. Lidí s potvrzenou nákazou je aktuálně 3625.

17:20 Za výhružky Prymulovi uložil litoměřický soud pokutu 50 tisíc

Pokutu 50.000 korun uložil litoměřický soud třiapadesátiletému muži za výhružky posílané e-mailem náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Podle vyšetřovatelů epidemiologovi například napsal, že pokud vyhlásí zákaz vycházení, nic dalšího už ve svém životě neudělá. Informaci o pokutě dnes zveřejnil zpravodajský portál iDNES.cz. Verdikt není pravomocný, muž proti němu může podat odpor.

16:30 Macron: Dovolená mimo Evropu Francouze v létě nečeká

Francouzi budou muset letošní letní dovolenou strávit v Evropě a není vyloučené, že se nakonec nepodívají ani za hranice Francie. Během návštěvy školy v Poissy nedaleko Paříže to dnes řekl prezident Emmanuel Macron. Země se chystá na první etapu uvolňování přísných opatření, které vláda přijala v boji s koronavirem.

16:14 V Chebské nemocnici přibylo nakažených, začne plošné testování

V chebské nemocnici je 12 dalších lidí nakažených covidem-19, je to devět zaměstnanců a tři pacienti. Kvůli nárůstu případů nákazy čeká všechny zaměstnance zařízení i jejich rodiny testování. Nenakažené pacienty nemocnice přemístí do jiných zařízení. ČTK o tom dnes informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Kraj chce nechat situaci v nemocnici prověřit nezávislým odborníkem. „Připravujeme převoz pacientů, kteří nemají nákazu koronavirem, z chebské nemocnice do jiných zdravotnických zařízení v našem kraji, nemocnic v Karlových Varech a Sokolově. V chebské nemocnici zůstanou izolováni nemocní covidem-19, kteří budou mít veškerou potřebnou péči,“ uvedla předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Jitka Samáková. V provozu zůstane onkologické oddělení, které je v odděleném pavilonu. Bude dál zajišťovat probíhající léčbu na lůžku a ambulantní chemoterapie. „Novou léčbu nezahajujeme,“ řekla Samáková.

16:11 Cyklistické Giro a Vuelta se budou po 34 letech překrývat

Cyklistické Giro d‘Italia odstartuje 3. října, Vuelta začne ve Španělsku 20. října. Nové termíny závodů, které byly kvůli pandemii koronaviru odloženy, oznámila Mezinárodní cyklistická unide (UCI). Poprvé po 34 letech se tak dvě akce Grand Tours dostanou do kolize, Giro totiž skončí pět dní poté, co odstartuje Vuelta.

16:00 Příspěvek OSVČ se bude vyplácet i po 30. dubnu, ale nezvýší se

Jednorázový příspěvek 500 Kč denně živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným, které poškodila epidemie koronaviru, se bude vyplácet i po 30. dubnu. Dnes to opakovaně schválila Sněmovna. Odmítla přitom pozměňovací návrh Senátu, který chtěl příspěvek zvýšit za květen na 700 korun denně a za červen až na 900 korun denně.

15:50 Španělé řeší prodloužení nouzového stavu, ve hře je nová vlna nákazy

Španělsku hrozí nová vlna šíření nákazy koronavirem, pokud poslanci ve středu neprodlouží nouzový stav o další dva týdny, tvrdí někteří poslanci vládní koalice. I premiér Pedro Sánchez podle místních médií varoval opozici, která už nechce další prodloužení podpořit, že tím způsobí „chaos zdravotního systému“. Podle právníků oslovených deníkem El Espaňol by po skončení nouzového stavu, platného zatím do soboty, začaly mít větší kompetence ve školství a zdravotnictví autonomní regiony, které by tak mohly uvolňovat omezení volného pohybu.

14:25 CzechTourism chystá plán obnovy turismu

Státní agentura CzechTourism připraví marketingový plán na obnovu cestovního ruchu. Vycházet přitom bude moci z platformy Mastercard Tourism Insights, díky které získá data z vyhledávačů, rezervačních a cestovních aplikací a sociálních sítí i transakční údaje. Snadněji tak bude moci analyzovat dopady koronaviru na turismus. Do platformy bude mít na rok bezplatný přístup. Digitální technologie podle generálního ředitele Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Michala Čarného ovlivňují cestování i chování turistů. „S daty od Mastercard dokážeme tvořit krátkodobé plány v reakci na aktuální situaci i střednědobé predikce šité na míru jednotlivým trhům a cílovým skupinám. Umožní nám například rozlišovat skupiny turistů podle jejich útrat, předvídat jejich preference a potřeby, a díky tomu lépe cílit marketingové nástroje,“ vysvětlil ředitel CzechTourism Jan Herget.

13:00 Rozvědky nemají důkazy o původu koronaviru z laboratoře

Zpravodajská aliance Five Eyes (Pět očí), v níž sdílejí informace tajné služby Spojených států, Austrálie, Kanady, Británie a Nového Zélandu, nemá informace o tom, že by koronavirus unikl z čínské laboratoře. Jejich vyjádření odporuje výrokům čelných představitelů USA, podle nichž virus vznikl v institutu ve městě Wu-chan. Například americký prezident Donald Trump na začátku května prohlásil, že má informace, které mu dávají vysokou míru přesvědčení o původu koronaviru ve virologickém ústavu v čínském Wu-chanu. Ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli řekl: „Můžu vám říct, že existuje značné množství důkazů o tom, že tohle (koronavirus) vzešlo z laboratoře ve Wu-chanu.“ Čína podobná obvinění opakovaně odmítá.

12:20 Grand Prix v Praze se odkládá na září

Plochodrážní Grand Prix České republiky se 13. června v Praze na Markétě podle očekávání neuskuteční. Závod seriálu mistrovství světa byl kvůli pandemii koronaviru a s ní souvisejícím opatřením přeložen na září. Přesný termín Mezinárodní motocyklová federace (FIM) ve spolupráci s promotérem a organizátory zveřejní později. Seriál Grand Prix měl původně začít v květnu v Polsku, ale závod ve Varšavě byl stejně jako následující díl v německém Teterowě odložen. Aktuálně první akcí v kalendáři je britská GP, která se má uskutečnit v polovině července v Cardiffu.

11:45 První případ nakažení bylo ve Francii už v prosinci

První případ nákazy koronavirem se ve Francii vyskytl už minimálně koncem loňského prosince, tedy téměř o měsíc dříve, než byla nemoc covid-19 oficiálně zaznamenána. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zjištění pařížské nemocnice, která podrobila zpětné analýze staré vzorky pacientů se zápalem plic. Yves Cohen, vedoucí resuscitačního oddělení v nemocnicích Avicenne a Jean Verdier na severovýchodním předměstí Paříže, řekl v neděli televizi BFM, že laboranti znovu otestovali vzorky 24 pacientů, kteří byli v prosinci a lednu negativně testováni na chřipku. „Z těch 24 jsme měli jednoho s pozitivním testem na covid-19 ze dne 27. prosince,“ uvedl s tím, že všechny vzorky byly kvůli vyloučení možné chyby otestovány hned několikrát. První tři případy nákazy předtím Francie evidovala 24. ledna.

11:25 Británie má 32.000 úmrtí, nejvíce v Evropě

Na nový typ koronaviru ve Velké Británii již zemřelo více než 32.000 lidí, nejvíce v zemích Evropy. Dosavadní nejvyšší počty zaznamenaných případů měla Itálie, více než 29.000 úmrtí. Informuje o tom agentura Reuters.

9:35 Taxikář nakažený koronavirem bude propuštěn domů

Známý taxikář, který se léčí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, bude dnes odpoledne propuštěn do domácího léčení. informuje o tom Česká televize. U pacienta s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci covid-19 v Česku byl použit experimentální lék remdesivir. Taxikáři byl experimentální lék remdesivir podáván nitrožilně po dobu deseti dnů na přelomu března a dubna.

8:44 V pondělí bylo otestováno 7500 lidí

Laboratoře v pondělí provedly 7500 testů na koronavirus, nejvíce za šest dní. Poměr nakažených k celkovému množství testovaných klesl na půl procenta. Informovala o tom Česká televize.

8:10 Počet nově nakažených v USA klesá

Ve Spojených státech zemřelo během 24 hodin kvůli koronaviru 1015 lidí, uvedla agentura AFP s odvoláním na Univerzitu Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie globálně monitoruje v ustavičně aktualizovaných číslech. Počet úmrtí, zaznamenaných mezi pondělními 20:30 místního času a předchozím dnem, představuje podle univerzity nejnižší údaj za měsíc. Celková bilance v USA dosáhla 68.689 úmrtí. Počet úmrtí ve Spojených státech za 24 hodin od začátku dubna neklesl pod 1000 mrtvých, připomněla AFP s tím, že od poloviny dubna je země obrazně zablokována na „náhorní plošině“, ze které se snaží sestoupit.

ÚTERÝ 5. KVĚTNA

20:45 Případů koronaviru v Praze je podle hygieniků 1739, úmrtí 78

V Praze počet případů nákazy novým typem koronaviru od nedělního večera stoupl o čtyři na 1739. Vyléčených z nemoci covid-19 za posledních 24 hodin přibylo pět, k dnešním 18:00 jich bylo 705. Počet úmrtí s tímto onemocněním se zvýšil o dvě na 78 případů.

20:30 Vnitro připraví kvůli opatřením novelu ústavního zákona

Vláda přerušila dnešní projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která by ministerstvu zdravotnictví dala například možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů nebo regulovat hromadné akce. Ministerstvo vnitra připraví do čtvrtka návrh dalšího postupu formou novely ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, uvedl na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet by měl ve čtvrtek znovu zasedat. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci řekl, že by se ústavní zákon mohl rozšířit o speciální stav pro případ epidemie. Principiálně se změnou problém nemá.

19:50 Od 11. května budou moci za prací do ČR i občané zemí mimo EU

Na území Česka budou moci od 11. května s negativním testem na koronavirus nového typu občané zemí mimo EU, a to kvůli sezonním pracím. Dnes o uvolnění pravidel zavedených kvůli epidemii koronaviru rozhodla vláda, informovalo ministerstvo vnitra.

19:45 Kabinet od 11. května ruší pracovní povinnost studentů medicíny

Vláda s účinností od 11. května zrušila pracovní povinnost, kterou měli uloženou studenti závěrečných ročníků zdravotnických oborů. Novinářům to po dnešním zasedání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

19:35 Program na podporu nájmů připraví ministr Havlíček do týdne

Stát podnikatelům postiženým v souvislosti s koronavirem přispěje 50 procent na nájem. Nájemce zaplatí pětinu a 30 procent majitel. Program bude na tři měsíce od 1. dubna do 30. června.

19:15 Jen přes přechody budou Češi jezdit za hranice nejméně do 13. 6.

Vláda na návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) prodloužila v souvislosti s epidemií koronaviru nového typu ochranu vnitřních hranic do 13. června. Od 11. května začnou současně pro všechny fungovat hraniční přechody, které zatím slouží pouze pendlerům a kamionům

18:30 Od rána přibylo 18 nových případů covidu-19, vyléčilo se 194 lidí

Počet lidí vyléčených z nemoci covid-19 stoupl od pondělního rána o 194 na 3786. Dva pacienti s koronavirem zemřeli, čímž celkový počet úmrtí stoupl na 251. Nově byla nemoc odhalena v 18 případech.

18:00 V Itálii přibylo za den nejméně případů nákazy od 10. března

V Itálii se za předchozích 24 hodin potvrdilo dalších 1221 případů nákazy koronavirem, informovala dnes místní civilní ochrana. Je to nejméně od 10. března.

17:30 Stát New York ohlásil další pokles úmrtí s covidem-19

V americkém státě New York v neděli na komplikace související s nemocí covid-19 zemřelo 226 lidí, což je další výrazný pokles. Za sobotu zemřelo 280 nakažených a před týdnem v úterý jich bylo 330.

17:00 Vláda uvolnila od 11. května mezinárodní dopravu pro cestující

Vláda schválila uvolnění mezinárodní osobní dopravy od 11. května. Informaci potvrdil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Železniční i autobusoví dopravci tak budou moci od příštího pondělí obnovit své linky do zahraničí.

16:50 Ošetřovné OSVČ se zvýší ze 424 na 500 korun za den, rozhodla vláda

Ošetřovné pro živnostníky kvůli uzavřeným školám či sociálním službám se zvýší ze 424 na 500 korun na den, a to od dubna. Vyšší částka se bude vyplácet nejdéle do konce června. Dostat ji mohou rodiče dětí do 13 let i starších školáků s postižením či lidé, kteří se po zastavení provozu sociálních služeb starají o starší či handicapované členy domácnosti.

16:40 Vláda podpoří i společníky malých s.r.o.

Po vzoru Pětadvacítky pro poškozené OSVČ půjde o přímou podporu vyplacenou formou kompenzačního bonusu ve výši 500 Kč denně za celkové období od 12. března do 8. června, tedy o max. 44 500 Kč, informoval kabinet v tiskové zprávě. Vláda schválila návrh novely zákona o kompenzačním bonusu připravený Ministerstvem financí. V tomto týdnu ho ve zkráceném jednání v rámci legislativní nouze projedná Poslanecká sněmovna a poté Senát. Program bude stejně jako Pětadvacítka pro OSVČ spravován a vyplácen Finanční správou, která začne přijímat žádosti po nabytí účinnosti zákona, což předpokládáme v průběhu příštího týdne.

15:30 Vlaky a autobusy by mohly od 11. května znovu jezdit za hranice

Mezinárodní železniční a autobusová doprava by měla začít znovu fungovat od 11. května. Uvolnění vládního opatření, které cesty dopravců do zahraničí kvůli pandemii koronaviru zakazovalo, v pondělí vládě navrhne ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Oznámil to na twitteru. Zákaz platil od 14. března.

15:10 Vláda schválila odložení EET do konce roku

Vláda na dnešním zasedání schválila odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechny vlny do konce letošního roku. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo financí. V úterý by se návrhem podle nedělního vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) měla zabývat Poslanecká sněmovna ve stavu legislativní nouze.

14:50 Škoda Auto dodala za 1. čtvrtletí meziročně o čtvrtinu méně aut

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala za první čtvrtletí letošního roku zákazníkům na celém světě 232.900 vozů, o téměř čtvrtinu méně aut než za první čtvrtletí loňského roku. Důvodem je podle firmy především pandemie koronaviru. Klesl i provozní zisk a tržby. Provozní zisk společnosti klesl o 25 procent na 307 milionů eur (asi 8,3 miliardy Kč), uvedla dnes firma v tiskové zprávě.

14:35 MPSV: Nezaměstnanost v dubnu vzrostla z březnových 3 na 3,4 procenta

Nezaměstnanost v Česku se v dubnu zvedla z březnových tří procent na 3,4 procenta. Přibylo 52.995 nových uchazečů o práci. Celkem úřady práce evidovaly 254.040 nezaměstnaných, tedy zhruba o 28.400 víc než před měsícem. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

14:20 Správa dosud dostala 476 924 žádostí o příspěvek OSVČ

Finanční správa dosud přijala 476.924 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Z toho vyřídila 444.603 žádostí a vyplatila 10,7 miliardy korun. Průměrná částka na jednu žádost je tak 24.622 Kč, uvedla správa na twitteru.

13:20 Novela zákona o veřejném zdraví upřesňuje pravomoci ministerstva, ale neumožní omezit pohyb lidí

Novela zákona o veřejném zdraví, kterou dnes projedná vláda, podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) pravomoci resortu pouze zpřesňuje. Neumožní mu omezit pohyb lidí, ale bude moci zakázat velké hromadné akce nebo nařídit nošení roušek i po skončení nouzového stavu 17. května, uvedl Vojtěch po tiskové konferenci ministerstva. Novela je reakcí na rozhodnutí soudu, který zrušil některá mimořádná opatření vydaná ministerstvem. Podle soudu měla být vydaná podle krizového zákona.

12:15 V ČR začali vědci vyvíjet vakcínu proti nemoci covid-19

Státní zdravotní ústav (SZÚ), Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) začaly společně vyvíjet vakcínu proti covidu-19. Zatím je v první, laboratorní fázi, budou další dvě. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. O vývoj vakcíny se snaží v mnoha zemích, ve fázi studií je i příprava léku.

10:40 V Rusku denní přírůstek nakažených druhý den překročil 10.000, přibylo 76 úmrtí

V Rusku druhý den po sobě denní přírůstek nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 překročil desetitisícovou hranici. Jen o málo přitom zaostal za rekordním údajem 10.633 oznámeným v neděli ráno. Celkově je v zemi evidováno 145.268 infikovaných. Přibylo 76 úmrtí nakažených, což je proti údajům za sobotu o 18 více.

10:30 eRoušku si mohou stáhnout i uživatelé iPhonů

Aplikace eRouška, která prostřednictvím technologie Bluetooth pomáhá s vyhledáváním lidí potenciálně nakažených koronavirem, je ode dneška dostupná i pro iPhony. Dosud jí mohli využívat jen uživatelé prostřední Android, kterých si jí stáhlo 160.000. Uvedli to dnes tvůrci eRoušky z platformy COVID19CZ. eRouška je součástí tzv. chytré karantény, která mimo jiné na základě dat o pohybu mobilních telefonů a platebních karet vytváří tzv. vzpomínkové mapy a pomáhá s bojem proti koronaviru.

9:45 V neděli přibylo 26 případů koronaviru, mrtvých je 249

V Česku v neděli přibylo 26 nových případů nákazy nemoci covid-19 na celkových 7781. Denní přírůstek byl o osm vyšší než v sobotu, ve srovnání s uplynulými dny ale zůstává velmi nízký a je na úrovni denních nárůstů z první poloviny března. Počet zemřelých s covid-19 se od nedělního večera zvýšil o čtyři na 249. Počet vyléčených vzrostl o osm, je jich celkem 3587.

8:20 MPO dnes začne přijímat žádosti do programu Technologie COVID-19

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pondělí v 10:00 zahájí příjem žádostí o dotace v programu Technologie COVID-19. Podnikatelé budou moci žádat o podporu od 250.000 do 20 milionů korun zejména na nákup strojů a zařízení pro zahájení výroby zdravotnických prostředků, pomůcek osobní ochrany, nebo likvidaci infekčního odpadu. Výzva je zaměřena na projekty související s bojem proti šíření koronaviru. Žádosti bude možné zasílat do 5. června. V programu je připraveno 300 milionů korun.

PONDĚLÍ 4. KVĚTNA

20:42 Ve Francii za den zemřelo 135 lidí s covidem-19. Další pokles

Ve Francii za den zemřelo 135 lidí s nemocí covid-19, a počet zemřelých ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech tak od 1. března dosáhl 24.895. Informovalo o tom dnes francouzské ministerstvo zdravotnictví. Nárůst počtu mrtvých je tak oproti předchozímu dni opět mírnější a nejnižší od 22. března. Znovu mírně poklesl také počet pacientů na jednotkách intenzivní péče.

20:15 Vzpoura starostů kvůli otevření škol

Starostka Paříže Anne Hidalgo a 300 jejích kolegů z regionu Ile-de-France „vážně“ žádají stát, aby odložil znovuotevření škol, které je postupně naplánováno od 11. května.

19:20 Vláda podle Babiše nebude žádat o prodloužení nouzového stavu

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nebude žádat Sněmovnu o prodloužení stavu legislativní nouze, který platí do 17. května. Babiš to dnes řekl v pořadu Televizní noviny: Speciál televize Nova. Kabinet původně chtěl nouzový stav až do 25. května v návaznosti na harmonogram rozvolňování opatření proti epidemii koronaviru.

19:01 Premiér Babiš připustil, že EET může být odložena do konce roku

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že elektronická evidence tržeb (EET) by se mohla odložit až do konce roku. Zároveň bude prosazovat snížení DPH u ubytovacích služeb z 15 na deset procent, protože tento sektor bude krizí způsobenou koronavirem zasažen nejvíce a zřejmě trvale. Babiš to uvedl dnes v rozhovoru pro Českou televizi.

18:31 V Itálii zemřelo za den 174 lidí s covidem-19, nejméně od března

V Itálii zemřelo za posledních 24 hodin 174 lidí nakažených koronavirem, je to nejméně od poloviny března. V sobotu přitom místní civilní ochrana oznámila 474 úmrtí s covidem-19, což bylo výrazně více než v pátek (269). Celkem v Itálii dosud zemřelo 28.884 lidí s covidem-19, uvedla dnes civilní ochrana.

17:24 Počet vyléčených z covid-19 se v ČR zvýšil na 3584, nikdo nezemřel

Počet vyléčených z covid-19 se v ČR v neděli do 17.30 zvýšil na 3584, nikdo nezemřel. Počet hospitalizovaných klesl na 308. Kumulativní počet nemocných se zvýšil na 7764.

16:17 Pompeo: Jsou důkazy, že koronavirus pochází z laboratoře ve Wuchanu

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že existuje „enormní důkaz“ o tom, že koronavirus má původ v jedné z laboraratoří v čínském Wuchanu. Řekl to v pořadu americké televize ABC. Pompeo zároveň prohlásil, že si nemyslí, že by virus byl vypuštěn úmyslně.

16:02 Letiště Paříž-Orly má zůstat uzavřené až do podzimu

Podle informací deníku Les Échos by letiště Paříž-Orly mělo zůstat uzavřeno až do podzimu vzhledem k očekávanému slabému oživení letecké dopravy. Letiště Charlese de Gaulla, které je v současné době zredukováno na tři terminály, by mělo stačit v létě k absorpci všech komerčních letů.

15:48 V Českém Těšíně i polském Těšíně dnes demonstrovalo asi 400 lidí

V Českém Těšíně i polském Těšíně dnes opět demonstrovali obyvatelé pohraničního regionu. Na obou březích řeky Olše se dnes po poledni sešlo asi 400 lidí. Požadovali hlavně otevření česko-polské státní hranice. Chtějí se znovu setkat se svými rodinami a přáteli. Pohyb přes hranice je omezený v důsledku opatření, která mají zabránit šíření koronaviru.

15:35 Letiště Vídeň nabídne testy na koronavirus

Letiště Vídeň nabídne při příletu cestujícím testy na koronavirus, aby se zabránilo jejich karanténě.

15:11 V Izraeli se po sedmi týdnech částečně otevřely školy

V Izraeli se dnes po sedmi týdnech částečně otevřely školy, které byly uzavřeny kvůli pandemii covidu-19. Některá města, včetně Tel Avivu či části Jeruzaléma, a oblasti s arabskou komunitou ale odmítly učebny zatím otevřít kvůli nejasným pravidlům a pozdním informacím od vlády o možnosti otevřít. Řada rodičů také nechala své děti doma v obavách z nákazy, jiní naopak otevření škol uvítali s tím, že budou moci do práce. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel.

14:44 Lukašenko chce v Minsku přehlídku k 9. květnu stůj co stůj

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je rozhodnutý uspořádat 9. května v Minsku vojenskou přehlídku k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce stůj co stůj. Bez ohledu na pandemii vyvolanou koronavirem a i přesto, že přehlídku kvůli infekci odložil dokonce i ruský prezident Vladimir Putin.

14:39 Počet obětí koronaviru v Nizozemsku překročil hranici 5000

V Nizozemsku za poslední den zemřelo dalších 69 lidí s onemocněním covid-19, čímž se celková bilance úmrtí zvýšila na 5056. Dnes o tom podle agentury Reuters informovaly zdravotní úřady této západoevropské země, která má asi 17,3 milionu obyvatel. Testy koronavirovou infekci nově prokázaly u 335 lidí, dohromady se nakazilo 40.471 osob. Úřady ale upozorňují, že skutečný počet nakažených je pravděpodobně vyšší, protože ne všichni pacienti s podezřením na covid-19 jsou testováni.

14:13 SPD navrhuje snížit daň z příjmů firmám s obratem do tří mil. Kč

Poslanci opozičního hnutí SPD navrhují snížit daň z příjmů malým firmám s ročními tržbami do tří milionů korun. Takové firmy by platily 15procentní daň místo nynějších 19 procent. Novelu zákona o daních z příjmů předložilo hnutí SPD ve Sněmovně.

13:41 Polsko hlásí 318 nových případů koronaviru a 15 zemřelých

V neděli polské ministerstvo zdravotnictví informovalo o dalších 318 potvrzených případech infekce koronavirem a o úmrtí 15 lidí. K dnešnímu dni bylo v Polsku kumulativně potvrzeno 13 693 infikovaných lidí, z nichž 678 zemřelo.

13:21 Rusko je nyní zemí s druhým největším denním přírůstkem covidu-19

Dynamika zvyšování denních přírůstků v počtu nových nakažení koronavirem je v současné době mimořádně vysoká v Rusku, kde byl dnes zaznamenán největší denní přírůstek přes 10.000 nakažených. Po Spojených státech je tak nyní Rusko zemí s nejvyšším denním přírůstkem nakažených covidem-19 ve světě.

12:50 V Singapuru se opět zvýšil denní přírůstek nově nakažených

V Singapuru se po pátečním snížení počtu nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v sobotu denní přírůstek opět zvýšil. Zatímco během pátku přibylo 447 potvrzených případů, tedy nejméně od poloviny dubna, dnes jich úřady za sobotu hlásily 657. Informovala o tom agentura Reuters. Městský stát Singapur, kde žije přibližně 5,7 milionu lidí, je jednou z asijských zemí nejhůře postižených pandemií nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Celkově se tam dosud potvrdilo 18.205 případů nákazy koronavirem, v drtivé většině u zahraničních dělníků.

11:59 Německý fotbal nemůže při restartu ligy počítat s privilegii

Německý ministr vnitra Horst Seehofer podporuje brzký restart fotbalové ligy. Zdůraznil ale, že fotbalisté nemohou při nastavování podmínek počítat s žádnými zvláštními úlevami. Karanténní opatření v případě pozitivního testu na koronavirus budou muset dodržovat stejně jako všichni ostatní občané.

11:28 Ve Španělsku za poslední den zemřelo 164 lidí s covidem-19

Ve Španělsku za poslední den zemřelo 164 lidí nakažených koronavirem, což je podle deníku El País nejméně od 18. března. Celkem zemřelo 25.264 lidí, vyplývá ze statistik tamního ministerstva zdravotnictví. Celkem se v zemi koronavirem nakazilo 217.466 lidí, od soboty tak přibylo 882 nově infikovaných. Co do počtu nakažených je Španělsko po Spojených státech nejhůře zasaženou zemí na světě.

11:18 Za sobotu na Slovensku přibyl jen jeden potvrzený případ

Na Slovensku mají za sobotu jen jeden nový případ koronaviru, ale otestovali 1450 lidí. 11 osob se vyléčilo, nikdo nezemřel.

10:52 V litoměřickém domově pro seniory končí karanténa

V litoměřickém Domově U Trati končí po více než měsíci karanténa. V zařízení zůstávají z původních 56 nakažených dva klienti, kteří mají stále pozitivní test na covid-19. Sedm klientů je v péči lékařů. Plošná karanténa, která byla uvalena na celé zařízení, se mění na izolační pokoje pro nakažené. Informovalo o tom na svém webu Centrum sociální pomoci Litoměřice, pod které domov patří.

10:40 rekordní počet úmrtí v Japonsku

Ministerstvo zahraničí nadále nedoporučuje cestovat do ciziny. Přeshraniční doprava zůstává komplikovaná

Japonsko zaznamenalo rekordní maximum 31 úmrtí na nový koronavirus v sobotu 2. května, což podle zdravotnických úřadů znamená, že celkový počet obětí v zemi se zvýšil na 517.

10:20 Johnson řekl, že existoval scénář pro případ jeho úmrtí

Britský premiér Boris Johnson, u něhož testy koncem března prokázaly nákazu koronavirem a měl těžký průběh nemoci, nemohl uvěřit, že během několika dnů se jeho zdravotní stav mohl tak zhoršit. V rozhovoru s deníkem The Sun bez dalších podrobností řekl, že existoval plán pro případ, že zemře.

10:00 V Rusku denní přírůstek nakažených překročil rekordních 10.000

Rusko druhý den za sebou zaznamenalo rekordní nárůst množství nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2. V sobotu krizový operační štáb informoval, že se denní přírůstek přiblížil k desetitisícové hranici, dnes oznámil dalších 10.633 infikovaných. Celkově je tak v zemi evidováno 124.054 pozitivních testů na koronavirus. Přibylo 58 úmrtí nakažených, což je však proti pátku jen o jednoho zemřelého více.

9:15 V Německu opět klesl počet nově nakažených i úmrtí s koronavirem

V Německu v sobotu opět klesl denní přírůstek lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i úmrtí pacientů s nemocí covid-19, kterou tento virus způsobuje. Infikovaných přibylo 793 a zemřelých 74. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI).Je to další snížení počtů proti předchozímu dni. Už sobotní ranní bilance byla podstatně příznivější než páteční.

7:27 Čína hlásí za sobotu dva nové případy nákazy koronavirem

Čína hlásí za sobotu dva nové případy nákazy koronavirem, zatímco v pátek to byl pouze jeden. S odvoláním na čínskou zdravotní komisi o tom dnes informovala agentura Reuters. Celkový počet potvrzených případů nákazy v Číně tak dosáhl 82.877.

7:00 Sobotní nárůst případů covidu-19 byl nejnižší za skoro osm týdnů

V Česku přibylo v sobotu 18 prokázaných případů nemoci covid-19. To je nejnižší denní přírůstek od 9. března. Sobotní bilanci ale pravděpodobně ovlivnil nižší počet provedených testů. Jejich počet zveřejní ministerstvo zdravotnictví dnes. Od začátku epidemie byl nový koronavirus v Česku prokázán u 7755 lidí.

NEDĚLE 3. KVĚTNA

23:14 Letecký most se zdravotnickým materiálem z Číny končí

Na ruzyňském letišti v Praze přistane v neděli kolem 07:00 poslední letadlo s nakoupeným zdravotnickým materiálem z Číny, který kvůli epidemii nového koronaviru objednalo ministerstvo vnitra. Od 20. března, kdy byl letecký most zahájen, přepravilo pět desítek letadel z Číny kolem 2000 tun roušek, respirátorů a dalšího materiálu, řekl mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář. Vnitro dosud za objednávky zaplatilo skoro čtyři miliardy korun.

20:50 Ve Francii zemřelo za den 166 lidí s covidem-19, pacientů je méně

Ve Francii zemřelo za poslední den dalších 166 lidí s koronavirem. Počet úmrtí tak dosáhl 24.760, oznámilo dnes francouzské ministerstvo zdravotnictví. Dnešní bilance úmrtí znamená nový pokles a klesají také počty hospitalizovaných ve francouzských nemocnicích.

20:20 Hranice s okolními státy by se podle Petříčka měly otevřít od července

Hranice Česka se sousedními státy by se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) měly plně otevřít od července. Nejdále je jednání se Slováky a Rakušany, nejsložitější bude asi jednání s Polskem, uvedl dnes ministr na svém blogu.

20:00 V bílovecké nemocnici se nemocí covid-19 nakazilo deset lidí

V bílovecké nemocnici se nemocí covid-19 nakazilo deset lidí. Jsou mezi nimi lékaři, zdravotnický personál a pět pacientů. ČTK dnes o rozšíření nákazy informoval hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Vedení Slezské nemocnice v Opavě dnes oznámilo, že se u nich podařilo šíření nemoci zastavit. Za poslední dva týdny zde hygienici nezaznamenali žádného nového pacienta.

19:45 Reprodukční číslo je ve Švédsku menší než jedna

Sledované takzvané reprodukční číslo ve Švédsku v posledních dnech kleslo pod hodnotou jedna. Znamená to, že jeden člověk s koronavirem SARS-CoV-2 nakazí v průměru méně než jednu další osobu. Potvrdil to v rozhovoru s televizí SVT hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell. Skandinávská země přitom k boji proti koronaviru přistupuje liberálněji než většina dalších států. Dosud například neuzavřela školy, obchody či restaurace.

19:20 V Kanadě zemřelo téměř 3500 lidí s covidem-19

V Kanadě počet mrtvých s koronavirem za posledních 24 hodin vzrostl o 223 na 3446, počet nakažených o 1915 na 55.572. Vyplývá to z údajů, které dnes podle agentury Reuters poskytl kanadský úřad veřejného zdraví.

18:20 Denní bilance obětí covidu-19 v Itálii výrazně vzrostla na 474 lidí

V Itálii za poslední den přibylo 474 lidí, kteří zemřeli na komplikace související s nemocí covid-19. Informovaly o tom dnes italské úřady. Je to výrazně více než v poslední době, například v pátek denní bilance úmrtí činila 269. Celkem v Itálii zemřelo už 28.710 lidí nakažených koronavirem. Země za poslední den eviduje 1900 nových případů infekce, v pátek to bylo o 65 případů více.

18:05 Za sobotu zatím v Česku přibylo 13 nových případů

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku za dnešek zatím stoupl o 13 na celkových 7750. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30. Počet lidí vyléčených z covidu-19 vzrostl od pátečního večera o 87 na 3446. Pět pacientů s koronavirem za stejnou dobu zemřelo, čímž počet úmrtí od začátku epidemie stoupl na 245.

17:25 V Británii zemřelo za den dalších 621 lidí s koronavirem

V Británii zemřelo za 24 hodin dalších 621 lidí s onemocněním covid-19. Dohromady už je v zemi evidováno 28.131 obětí koronaviru. Oznámil to dnes podle agentury Reuters britský ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick. Nárůst počtu obětí je nižší než předchozí den, kdy úřady hlásily dalších 739 mrtvých. Jenom v anglických nemocnicích zemřelo podle poslední denní bilance 370 nakažených.

17:07 Rakušané po sedmi týdnech nakupují ve velkých obchodech

Mnoho Rakušanů dnes využilo toho, že se po sedmi týdnech mohly otevřít všechny obchody, včetně nákupních center a prodejen s plochou nad 400 metrů čtverečních. Na některých místech se tvořily dlouhé fronty. Obchodníci ale upozorňují, že výpadek v tržbách, který utrpěli kvůli restriktivním protikoronavirovým opatřením, se jim dohnat nepodaří. S dneškem se v Rakousku otevřela i kadeřnictví.

16:30 Vláda se chystá za podnikatele zaplatit třetinu nájemného

Stát se chystá podnikatelům, kteří jsou v nájmu a museli kvůli dopadům šíření koronaviru zavřít, uhradit minimálně třetinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Třetinu nájemného by měl uhradit nájemce, třetinu nájemník a třetinu stát, řekl serveru iDnes premiér Andrej Babiš.

14:51 Počet lidí s covidem-19 v Nizozemsku překročil 40 000

Počet lidí nakažených koronavirem v Nizozemsku překročil hranici 40 000, když se od pátku zvýšil o 445 na současných 40 236. Komplikacím spojeným s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo dalších 94 pacientů. Smrtelná bilance se přiblížila hranici pěti tisíc, přesně činí 4987.

13:44 Evropa má 1,5 milionu nakažených, nejvíc z kontinentů

V Evropě je už přes půldruhého milionu potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvíc ze všech světadílů. Přes 140 000 infikovaných přitom v evropských zemích dosud zemřelo. Napsala to agentura AFP na základě vlastních výpočtů. Podle americké Univezity Johnse Hopkinse se na celém světě koronavirus zatím potvrdil u více než 3,3 milionů osob a mrtvých je přes 238 000.

Přehled nakažených koronavirem podle světadílů (řazeno podle počtu infikovaných ke 13:30 SELČ):

SVĚTADÍLNAKAŽENÝCHOBĚTÍVYLÉČENÝCH
Evropa1,508.719*140.598*528.339
Severní Amerika1,227.65771.926200.904
Asie537.97819.099277.985
Jižní Amerika190.749950863.915
Afrika41.677169714.099
Austrálie a Oceánie83701137134

zdroj: www.worldometers.info

12:00 Rusko zaznamenalo rekordní denní přírůstek nakažených

V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo 9623 lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je rekordní denní přírůstek. Celkově je tak v zemi evidováno 124 054 potvrzených případů nákazy. Od pátku zemřelo dalších 57 pacientů nakažených koronavirem a ruské úřady dosud registrují 1222 takovýchto úmrtí. Podle agentury TASS je nyní Rusko s přibližně 146 miliony obyvatel na sedmém místě na světě, pokud jde o množství lidí, kteří se koronavirem nakazili. Počet nových případů se proti pátečním denním údajům zvýšil o 21 procent. U 46,6 procenta nově infikovaných nebyly zaznamenány žádné symptomy onemocnění.

9:50 Počet provedených testů na koronavirus v pátek výrazně klesl

Zdravotníci v Česku provedli v pátek 4192 testů na nový koronavirus, výrazně méně než v předchozích dnech. Příčinou byl pravděpodobně státní svátek. Nemoc covid-19 v pátek testy prokázaly v 55 případech, tedy u 1,31 procenta vzorků. Od začátku epidemie byl koronavirus potvrzen v 7740 případech. Z nemoci covid-19 se dosud vyléčilo 3378 lidí, naopak 241 pacientů s koronavirem zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

8:52 Španělé smí po sedmi týdnech na procházky, ale v daných hodinách

Španělsko ode dneška dál zmírnilo omezení zavedená v polovině března kvůli koronaviru – po 48 dnech mohou jít lidé ven i sportovat a senioři mohou poprvé na procházku. V obcích větších než 5000 obyvatel ale musí všichni při vycházkách a sportování respektovat rozvrh hodin stanovený vládou podle věkových kategorií. Všichni musí také dodržovat bezpečnou vzdálenost, roušky se doporučují, ale nejsou povinné.

7:45 V Německu se výrazně snížil počet nově nakažených covidem-19

V Německu za poslední den zemřelo 94 pacientů s koronavirem, což je výrazný pokles oproti páteční bilanci, kdy bylo úmrtí 193. Pomalejším tempem rostl i počet nově potvrzených případů nemoci covid-19, kterých přibylo 945, což je nejméně za poslední týdny. V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, se dosud nakazilo 161.703 lidí, z nichž 6575 zemřelo. Za vyléčené institut považuje zhruba 129.000 lidí. Za poslední den se statistika zotavených zvýšila zhruba o 2100 případů, takže uzdravených přibylo dvakrát více, než nově infikovaných.

7:00 V pátek přibylo 55 nových případů nákazy koronavirem

V Česku v pátek přibylo 55 nových případů nákazy koronavirem. Jejich celkový počet tak stoupl na 7737. Z nemoci covid-19 se dosud vyléčilo už 3372 lidí, naopak 240 nakažených zemřelo. Ve srovnání s pátečním večerem stoupl počet vyléčených z nemoci covid-19 o 13 lidí. Počet prokázaných případů za pátek je nejnižší od pondělí, kdy hygienici zaznamenali 41 nově nakažených. Naopak ve čtvrtek do statistik přibylo 103 případů.

PÁTEK

22:49 USA povolily nouzové používání remdesiviru pro lidi s covidem-19

Úřady ve Spojených státech dnes povolily nouzové a omezené používání léku remdesivir, po němž se někteří pacienti s covidem-19 rychleji uzdravili. O rozhodnutí Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) informoval prezident Donald Trump. Remdesivir vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře a agentura AP připomíná, že jde o první lék, jenž zřejmě pomáhá lidem nakaženým koronavirem. Pro léčbu koronaviru zatím nejsou v USA schváleny žádné léky a remdesivir podle AP stále potřebuje formální schválení.

21:35 Astronauti, kteří poletí k ISS, musí nejprve do karantény

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a společnost SpaceX pokračují v přípravě letu kosmické lodi s posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) podle plánu a bez ohledu na epidemii koronaviru. Řekl to dnes při konferenci na dálku šéf NASA Jim Bridenstine. Start lodi je naplánován na 27. květen a půjde o první vzlet astronautů z Kennedyho vesmírného střediska za minulých devět let.

18:55 Pendleři na Folmavě protestují proti povinnému testování na covid

Na hraničním přechodu do Německa ve Folmavě na Domažlicku protestovala dnes podle policejních odhadů zhruba stovka pendlerů. Nelíbí se jim, že pokud chtějí denně přejíždět hranice mezi domovem a zaměstnáním, musí si povinně platit testy na koronavirus metodou PCR. Na akci byla i policie, která mimo jiné dohlížela, aby měli lidé roušky a aby se neshlukovali ve větších skupinkách. Zhruba hodinová akce se obešla bez narušení veřejného pořádku, řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

16:00 Většina pražských divadel se 11. května neotevře

Většina pražských divadel se 11. května neotevře, další vlna rozvolnění koronavirových omezení, kterou 30. dubna zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, jim podle jejich zástupců nepomůže. Podle nového ustanovení vlády do muzeí, galerií a výstavních síní bude smět od 11. května jen 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. V divadlech bude možné obsadit jen každou druhou řadu. Za daných podmínek se nevyplatí hrát ani Národnímu divadlu.

14:07 Povinnost štítu a roušky bude podle kadeřníků komplikací v práci

Povinnost nasazené roušky a štítu bude kadeřníkům komplikovat práci. Shodují se v tom, že se v této kombinaci bude velmi špatně dýchat. Někteří se obávají toho, že štít bude odrážet světlo a zkreslovat vidění například při střihu. Naopak nedostupnost štítů podle většiny není problém. Potíže kadeřníci nevidí ani v povinných dvoumetrových rozestupech. Vyplývá to z odpovědí kadeřníků.

13:38 WHO se chce podílet na objasňování původu nového koronaviru

Světová zdravotnická organizace (WHO) se chce podílet na čínském objasňování původu koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19. Dnes to podle časopisu Stern prohlásil mluvčí WHO Tarik Jašarević. Předpokládá se, že koronavirus se v Číně přenesl z netopýrů na člověka. Americký prezident Donald Trump ale ve čtvrtek prohlásil, že má informace ukazující na to, že virus vzešel z čínské laboratoře.

12:37 Uvolňování služeb je chaotické, hotely diskriminovány, píše AHR

Uvolňování služeb je chaotické a rozpačité, podpora státu pro podnikatele v ubytovacích a stravovacích službách nedostatečná. Ubytovací zařízení jsou diskriminována, měla by se otevřít už od 11. května, i za předpokladu limitované kapacity. V dnešní tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR).

12:01 Zástupkyně ombudsmana žádá ministry o rychlejší uvolnění opatření

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková žádá ministry zdravotnictví a práce a sociálních věcí, aby rychleji uvolnili opatření, která se dotýkají ohrožených rodin, lidí s postižením i jejich pečujících. V tiskové zprávě to dnes uvedl Stanislav Biler z tiskového oddělení Kanceláře veřejného ochránce práv. Některá z přijatých vládních opatření, která mají řešit epidemii koronaviru, podle Šimůnkové nepřiměřeně dopadají na zranitelné skupiny obyvatel.

10:01 Zákazníci na zahrádkách budou muset sedět 1,5 metru od sebe

Zákazníci na zahrádkách u restaurací od sebe budou muset sedět nejméně s odstupy 1,5 metru, pokud nebudou patřit k jednomu stolu. Při jídle a pití si budou moci sundat roušky, řekl dnes novinářům vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Na zahrádkách podle něj bude moci chodit obsluha. Provozovny se zahrádkou mohou mít otevřeno od 11. května, vnitřní prostory restaurací se budou moci zákazníkům otevřít o dva týdny později.

9:58 ZŠ musí bránit shlukování žáků, úřady stanoví pravidla pro roušky

Základní školy musí po návratu žáků zajistit, aby se při příchodu do školy neshlukovali na jednom místě. Kabinet ve čtvrtek informoval, že po přerušení výuky kvůli nemoci covid-19 od 11. května umožní návrat do školy deváťákům, aby se mohli připravovat na přijímací zkoušky. Žáci nebudou muset nosit roušky, pokud ve třídě budou mezi nimi dostatečné rozestupy, nasadit je budou muset při společných úkolech či při pohybu po škole, řekl dnes novinářům ministr školství Robert Plaga (ANO).

9:53 Kadeřníci, manikérky a pedikéry budou muset nosit roušku i štít

Kadeřníci, manikérky a pedikérky budou muset nosit roušku i ochranný štít. Nutné bude sledovat teplotu těchto pracovníků, při tělesné teplotě nad 37 stupňů nebudou moci pracovat, platí to i pro další symptomy nákazy novým koronavirem. Mezi zákazníky budou muset být dvoumetrové rozestupy, což platí i pro čekací zóny. Na dnešní tiskové konferenci k novým bezpečnostním a hygienickým standardům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

9:40 Muzea bude smět navštívit jeden člověk na 10 metrů čtverečních

Do muzeí, galerií a výstavních síní bude smět po jejich otevření v pondělí 11. května jen 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. V divadlech bude možné obsadit jen každou druhou řadu, v kinech by mělo dvojici diváků od dalších oddělit volné sedadlo. Na dnešní tiskové konferenci o hygienických požadavcích pro provozy otevřené po koronavirových omezeních to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

8:30 Trump tvrdí, že zná indicie o původu viru v čínské laboratoři

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že má informace, které mu dávají vysokou míru přesvědčení o původu koronaviru ve Virologickém ústavu v čínském Wu-chanu. Konkrétnější však na čtvrtečním tiskovém brífinku nebyl, uvedly tiskové agentury. Trump opět spekuloval o tom, že Čína vypustila koronavirus do světa strašlivým omylem nebo také záměrně. Na otázku jednoho z novinářů, zda viděl informace, které mu umožňují „vysokou míru přesvědčení“ o původu viru ve wu-chanské laboratoři, Trump odpověděl. „Ano, viděl.“

0:22 Koronavirus přesunul prvomájové oslavy stran na internet

Ve velmi omezené podobě se letos s ohledem na vládní opatření kvůli nemoci covid-19 odehrají připomínky dnešního Svátku práce. Prvomájová shromáždění se nemohou konat s ohledem na rozhodnutí kabinetu, které umožňuje na veřejně dostupných místech pobývat nejvýše v počtu deseti osob. Politické strany tak místo obvyklých akcí chystají především příspěvky na internetu, na tradiční místa vyrazí maximálně jednotlivci.

PÁTEK 1. KVĚTNA

22:36 ZUŠ si připravují možnosti pro omezený provoz od 11. května

Ředitelé základních uměleckých škol si nyní připravují různé scénáře, jak by školy mohly fungovat po částečném obnovení svého provozu od 11. května. Záležet bude na tom, jaké hygienické podmínky budou muset školy splňovat. Jejich ředitelé čekají hlavně na manuál s doporučeními, který ministerstvo školství představí v pátek

20:33 V 53 afrických státech se koronavirus potvrdil u 37 400 lidí

V západoafrické Ghaně se počet nakažených koronavirem za minulé dny zvýšil o 24 procent a překročil 2000. Prezident Nana Akufo-Addo tam před deseti dny zrušil uzávěru v hlavním městě Akkře a třímilionovém Kumasi. V celé Africe se podle agentury AP nákaza potvrdila u 37.400 lidí v 53 z 54 afrických států. Jediné Lesotho, které je domovem dvou milionů lidí, žádného nakaženého nehlásí.

19:03 Ruský premiér oznámil, že se nakazil koronavirem

Předseda ruské vlády Michail Mišustin dnes oznámil, že se nakazil koronavirem. Zároveň navrhl, aby ho po dobu nemoci zastoupil vicepremiér Andrej Belousov. S tím už podle agentury TASS vyslovil souhlas prezident Vladimir Putin, který také Mišustinovi popřál brzké uzdravení.

18:50 Velké letní festivaly letos v létě kvůli koronaviru nebudou

Velké kulturní akce, hlavně hudební festivaly s tisíci účastníky se letos v létě v ČR kvůli koronaviru konat nebudou. Po jednání vlády to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Vláda dnes také schválila návrh zákona o tom, že místo vrácení vstupného budou moci organizátoři kulturních akcí dát zákazníkům vouchery na příští kulturní akci. Kulturní akce s účastí do 100 lidí se budou moci podle dnešního rozhodnutí vlády konat od 11. května.

18:43 Deváťáci budou moct do škol na konzultace od 11. května

Deváťáci se budou od 11. května moct vrátit do škol kvůli přípravě na přijímací zkoušky. Bude to dobrovolné a scházet se žáci budou moct na konzultacích do 15 osob. Rozhodla o tom dnes vláda při jednání o další vlně rozvolňování podmínek chování v epidemii. Podmínky návratu do škol v době epidemie koronaviru pro poslední ročníky základních škol tak budou podobné jako v případě závěrečných ročníků středních škol, které se připravují k maturitám a závěrečným zkouškám.

18:25 Vysokoškoláci se budou moct scházet k výuce po 15 lidech

Na vysoké školy se budou moct od 11. května vrátit studenti všech ročníků ve skupinách do 15 osob. Omezení počtu se nevztahuje na praktickou výuku a praxi. Rozhodla o tom dnes vláda. V omezeném režimu už fungují vysoké školy od minulého a tohoto pondělí postupně v omezeném režimu. Společné aktivity nyní mohou ale plnit pouze nanejvýše v pěti lidech.

18:00 Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti

Vláda jednoznačně schválila zrušení daně z nabytí nemovité věci, informovala ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

17:00 Roušky nebudou od pátku muset nosit např. děti ve školkách nebo moderátoři

Nosit roušky nebudou od pátku muset děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo. Povinnost se nově nebude vztahovat také na moderátory a redaktory vystupující v rozhlasových či televizních pořadech ve studiu a bez hostů. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které dnes schválila vláda.

16:56 Zeman mluvil s prezidentem Číny, poděkoval mu za ochranné pomůcky

Prezident Miloš Zeman dnes telefonicky mluvil s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Poděkoval mu za dodávky ochranných pomůcek pro boj s koronavirem, čínský prezident naopak poděkoval za českou humanitární pomoc. Si Ťin-pching zároveň pozval Zemana na oficiální návštěvu Číny. Český prezident potvrdil účast na summitu 17+1, které se účastní středo- a východoevropské země a Čína. Konat by se měl na podzim. Pražský hrad to uvedl na svém webu.

16:30 Pendleři zřejmě budou muset na test jednou do měsíce

Vláda podle informací ČTK ulevila pendlerům. Test na koronavirus budou muset předložit na hranicích jednou za měsíc místo dosavadních dvoutýdenních intervalů. Kabinet věc dnes znovu diskutoval po týdnu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nelze s testováním skončit kvůli šíření viru přes rodiny lidí, kteří jezdí každý den do práce za hranice.

13:45 Německo prodlouží většinu opatření, otevře muzea, hřiště a zoo

Německá vláda chce prodloužit většinu opatření proti koronaviru nejméně do 10. května. Dříve budou moci otevřít muzea, zoo nebo dětská hřiště. Vyplývá to podle agentury DPA z návrhu usnesení pro dnešní jednání kancléřky Angely Merkelové s ministerskými předsedy spolkových zemí. O možném výraznějším uvolnění omezení mají politici rozhodovat 6. května.

12:50 WHO nadále doporučuje roušky především zdravotníkům a nakaženým

Světová zdravotnická organizace (WHO) nadále doporučuje, aby roušky a respirátory jako ochranu před koronavirem, nosili především zdravotníci a nakažení. Na internetové tiskové konferenci WHO to prohlásila krizová koordinátorka této organizace Dorit Nitzanová. Ta rovněž řekla, že veřejnost musí roušky chápat pouze jako doplněk celého souboru preventivních opatření. Česko je jednou ze zemí, které až na výjimky nařídilo obyvatelstvu povinné nošení roušek na veřejnosti.

12:20 VFN a Bulovka dostaly remdesivir pro deset pacientů, čeká Motol

Pražské Nemocnice na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice dostaly lék remdesivir, každá pro deset pacientů. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové čeká na dodávku dnes nebo o víkendu také Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice svaté Anny v Brně. Do nemocnic, které mají pacienty s covidem-19 se rozváží i japonský lék favipiravir. Dostala ho pražská Thomayerova nemocnice, nemocnice v Opavě a požádáno má i Bulovka, Fakultní nemocnice v Ostravě a Hradci Králové.

11:20 Covidem-19 dosud onemocnělo 343 zdravotních sester a 167 lékařů

Ve zdravotnictví bylo dosud nakaženo koronavirem od začátku epidemie v ČR podle údajů krajských hygienických stanic 343 zdravotních sester a 167 lékařů, včetně zubních. Mezi ostatními zdravotními pracovníky mělo pozitivní test na covid-19 zatím 305 lidí. V celém Česku ministerstvo zdravotnictví eviduje na 7580 případů nemoci. Vyplynulo to z informací, které na dnešní tiskové konferenci zveřejnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

10:00 Nová strategie bude podle ministra testování v ohniskách nákazy

Ministerstvo zdravotnictví má novou strategii proti šíření koronaviru. Chce plošnější testování v místě, kde se objeví ohnisko nákazy. Testování tak má být více efektivní. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle jeho náměstka Romana Prymuly jsou těmito regiony například Chebsko nebo Domažlicko.

9:30 Z covidu-19 se vyléčilo 40 procent nakažených, zemřelo 227 lidí

V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 227 lidí, počet vyléčených vzrostl na 3120, což je přes 40 procent z dosud nakažených. Ve středu nikdo z nakažených nezemřel, stalo se to poprvé od poloviny dubna. Od počátku nákazy ministerstvo eviduje 7581 případů, ve středu přibylo 75 nemocných a laboratoře provedly přes 7000 testů. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

8:50 Podle statistiků bude na konci května 8500 nemocných s covidem-19

Podle nejnovějších predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bude na konci května v ČR celkem asi 8500 nakažených covidem-19. Počítá s průměrným růstem v příštím měsíci o 15 případů denně. Vyplývá to z prezentace ÚZIS na dnešní tiskové konferenci. Před týdnem statistici předpovídali na konci května 9000 nemocných.

7:50 Ve středu přibylo 75 případů covidu-19, nikdo nezemřel

Denní přírůstek onemocnění covid-19 se drží osmý den pod stovkou, ve středu jich přibylo 75. Je to ale o něco víc než předchozí dny, kdy laboratoře zjistily méně než šest desítek případů. Celkem se v Česku od začátku března nakazilo 7579 lidí. Oproti údajům z večera se vyléčilo dalších 12 nakažených, nyní je jich 3108. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 227 lidí a podle dosavadních informací na webu ministerstva zdravotnictví nikdo z nakažených během středy nezemřel, což je poprvé od poloviny dubna. Nejnovější údaje o počtu nakažených, uzdravených i obětech zveřejní ministerstvo na webu kolem 8:30, stejně jako kolik bylo provedeno testů za uplynulý den.

6:00 Vláda prodlouží stav nouze, projedná další opatření ke koronaviru

Vláda na dnešním zasedání po souhlasu Sněmovny prodlouží stav nouze, který by jinak skončil se začátkem května. Na programu má kabinet ANO a ČSSD i další opatření k epidemii nového typu koronaviru, zabývat by se měl například jednorázovým příspěvkem 500 korun denně i pro malé firmy s ručením omezeným či mimořádnými dotacemi pro poskytovatele sociálních služeb.

Čtvrtek 30. dubna

22:09 Bílý dům připravuje velkou operaci na urychlení vývoje vakcíny, tvrdí Bloomberg

Americká vláda potichu připravuje velkou operaci s cílem urychlit vývoj koronavirové vakcíny. Napsala to agentura Bloomberg s odvoláním na osoby obeznámené s vládními plány. Bílý dům prý chce mít do konce roku připraveno 100 milionů dávek vakcíny. Do projektu, který má kódové označení Operace rychlost světla, se zapojí privátní farmaceutické firmy, vládní agentury a armáda, uvedla agentura.

21:14 Stovky lidí protestovaly v Praze proti postupu vlády

Stovky lidí v Praze protestovaly proti tomu, jak vláda postupuje a komunikuje v době koronaviru. Nesli transparenty vyjadřující nedůvěru vládě a požadující otevření škol. Setkání avizoval předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář jako procházku, které jsou i v době vládních opatření povoleny. Přestože chtěl přimět své příznivce k protestům především prostřednictvím sociálních sítí, sešlo se dnes několik set lidí, podle organizátorů až 3000. Lidé se po 18:00 scházeli u letenského kyvadla a pomalou chůzí s rozestupy došli přes Letenskou pláň až k vládní Kramářově vile.

20:04 Polsko, Maďarsko a Slovensko mají údaje ke koronaviru stabilní

Údaje o denním přírůstku osob nově nakažených koronavirem a úmrtí spojených s touto infekci jsou nadále stabilní v Polsku, v Maďarsku a na Slovensku. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných úřady těchto tří zemí. Varšava ale v posledních dnech naznačuje mírně stoupající tendenci v počtech nakažených.

19:17 Stát se může zaručit 150 miliardami korun za úvěry pro firmy

Stát se bude moci zaručit 150 miliardami korun za komerční úvěry pro firmy s nejvýše 500 zaměstnanci. Od bank by pak mohly získat na obnovu své činnosti po epidemii koronaviru zhruba 495 miliard korun, řekla senátorům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Poskytnutí státní záruky schválila horní komora Parlamentu v zákoně, který nyní dostane k podpisu prezident. Stát bude prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) ručit za úvěry sjednané do konce letošního roku.

19:00 Británie po změně metodiky eviduje přes 26 000 obětí

Británie k dnešnímu dni eviduje již 26 097 mrtvých s koronavirem, což je druhý největší počet v evropských zemích. Počet obětí nákazy skokově vzrostl poté, co britské úřady začaly do statistik započítávat zemřelé ze všech prostředí, například z pečovatelských domů, které jsou nákazou silně zasaženy. Dosud přitom uváděly jen počty úmrtí v nemocnicích a naposledy v úterý informovaly o 21 678 obětech. Agentura Reuters nicméně upozorňuje, že mezinárodní srovnání jsou obtížná právě kvůli nesourodnosti dat z jednotlivých států.

18:27 Počet obětí koronaviru v Itálii se snížil na 323

Počet obětí nákazy koronavirem v Itálii vzrostl za poslední den o 323, což je ale méně než o den dříve. Tehdy úřady informovaly o 382 mrtvých. Denní nárůst nakažených je podobný – 2086 oproti 2091, o kterých úřad civilní ochrany informoval v úterý.

18:20 USA žádají po Číně přístup do laboratoře ve Wu-chanu

Washington znovu vyzval čínské úřady, aby umožnily kontrolu virologické laboratoře ve Wu-chanu, kterou někteří označují za původce nákazy koronavirem způsobujícím covid-19. Ministr zahraničí Mike Pompeo na tiskové konferenci ve Washingtonu prohlásil, že svět se musí seznámit s tím, jak ve Wu-chanu epidemie vznikla. „Peking musí být transparentní,“ řekl ministr.

17:56 Z covidu se v ČR vyléčilo přes 3000 lidí, nikdo dnes nezemřel

Počet vyléčených z covidu-19 se v Česku přehoupl přes 3000. Dnes se uzdravilo 137 lidí, celkem jde už o 3096 vyléčených. Nikdo s nemocí covid nezemřel, což se stalo naposledy 15. dubna. Definitivně to potvrdí až údaje po půlnoci. Nových případů nákazy zatím testy prokázaly 59, tedy stejně jako za celé úterý. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:25.

17:30 Hasiči plošně nezakážou pálení čarodějnic

Hasiči kvůli epidemii nového koronaviru plošně nezakážou pálení čarodějnic. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Podle něj nechá hasičský sbor takovéto případné rozhodnutí v kompetenci jednotlivých krajů. Hasiči již dříve upozornili, že by kvůli suchému počasí měli být lidé velmi opatrní při pálení ohňů. „Samozřejmě platí, že během případného pálení čarodějnic nebo akcí na 1. máje je potřeba dodržovat příslušná nařízení vlády. To znamená dodržovat skupinky maximálně deseti osob, příslušné rozestupy a samozřejmě platí to, že je stále potřeba nosit roušky,“ řekl Jan Hamáček.

16:55 Jurečka podal trestní oznámení kvůli nákupům ministerstva zdravotnictví

Předseda lidovců Marian Jurečka podal k Městskému státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení kvůli nákupům ochranných pomůcek proti koronaviru ministerstvem zdravotnictví. Domnívá se, že úřad nesplnil svou zákonnou povinnost plnit úkoly nejhospodárnějším způsobem. Jurečka trestní oznámení opírá o informace z médií o nákupech pomůcek proti koronaviru u firem, které v minulosti měly malé nebo žádné tržby.

16:52 Senát schválil delší lhůtu pro prodej a stažení starších cigaret

Cigarety se starým kolkem bude možné prodávat a stahovat z trhu až do konce června. Prodloužení lhůty o jeden měsíc dnes v novele zákona o spotřebních daních schválil Senát. Přijatá novela také osvobozuje od spotřební daně vylité pivo, které nemohly pivovary kvůli omezujícím opatřením prodat. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Důvodem pro prodloužení lhůty pro stahování a doprodej cigaret jsou komplikace spojené s pandemií koronaviru.

16:27 Deváťáci by se mohli vrátit do ZŠ od 11. května, řekl Plaga

Ministr školství Robert Plaga (ANO) jedná s epidemiology o možném návratu deváťáků do základních škol od 11. května. Vládní harmonogram uvolňování opatření ve školství předpokládá, že by se mohli vrátit do lavic nejdříve v červnu. Podle ministra by se ale měli mít možnost připravit na přijímací zkoušky na střední školy podobně jako studenti posledních ročníků středních škol na maturity. Domnívá se, že příznivý vývoj epidemiologické situace by to mohl umožnit. Řekl to v České televizi.

16:25 Polský premiér trvá na volbách prezidenta v květnu

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki řekl, že trvá na uspořádání prezidentských voleb v květnu, a to bez ohledu na nynější pandemii způsobenou koronavirem. Podle něj to vyžaduje polská ústava. Opozice na druhé straně stupňuje odpor proti konání voleb v původním termínu 10. května, přičemž poukazuje na nebezpečí šíření nemoci covid-19.

16:13 Ministerstvo má mít podle novely možnost omezit hromadné akce i dopravu

Chystaný návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví dává ministerstvu zdravotnictví možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Úřad má mít pravomoc nařídit povinné používání ochranných prostředků nebo dezinfekci. Sdělila to mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Novela, kterou se vláda má zabývat v pondělí 4. května, by měla podle úřadu umožnit pokračovat v současném plánu uvolňování přijatých opatření až do 25. května i v případě, že nouzový stav skončí 17. května.

15:40 Zdravotní platby státu ve dvou krocích významně vzrostou

Platby státu do veřejného zdravotního pojištění za děti nebo důchodce vzrostou od června o 500 korun měsíčně z nynějších 1067 korun. Od ledna to bude o dalších 200 korun za měsíc. Předpokládá to novela, kterou schválil Senát hlasy všech přítomných členů. Předlohu, která souvisí s epidemií nového koronaviru, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Změna reaguje na propad příjmů a zároveň zvýšení výdajů systému zdravotního pojištění.

15:29 Řízení kvůli přestupkům za zrušená opatření se zastaví, řekl Hamáček

Správní orgány budou podle názoru právníků ministerstva vnitra muset zastavit řízení proti lidem, kteří se dopustili přestupků proti opatřením kvůli šíření nákazy novým koronavirem, která později zrušil soud. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Delikty spáchané v době od 23. března do 27. dubna nebude podle něj možné trestat. Pražský městský soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby.

13:50 Fakultní nemocnice Brno nabízí samoplátcům testy na koronavirus

Fakultní nemocnice Brno nabízí testování na koronavirus i samoplátcům. Cena je 2900 korun, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Pavel Žára. Testy jako první v kraji pro samoplátce zavedla už v úterý Nemocnice Znojmo. V kraji je k dnešku 443 potvrzených případů nemoci covid-19, v ČR 7504.

12:15 Ošetřovné zavedené kvůli zavření škol vzroste na 80 procent

Ze 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu vzroste ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi. Senát dnes novelu schválil hlasy 64 ze 68 přítomných členů, proti nebyl nikdo. Dávku nově dostane vedle zaměstnanců i část lidí, kteří pracují na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

11:00 Latinská Amerika eviduje 9000 úmrtí s covidem-19, 5000 v Brazílii

V Latinské Americe zemřelo podle oficiálních statistik téměř 9000 lidí z celkem 177.000 osob, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Reálné počty jsou ale vyšší, protože v regionu se provádí málo testů. Navíc podle Panamerické zdravotnické organizace (OPS) nákaza koronavirem v regionu ještě vrcholu nedosáhla.

10:30 Dušek: Epidemiologická situace se lepší, denně je pod 60 případů

Epidemiologická situace v souvislosti s nemocí covid-19 se v České republice lepší, už několik dní je méně než 60 nových případů za den. Novinářům to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek. Testů je přitom stejně nebo mírně více. Podle Duška se covid-19 v populaci nikde nekontrolovaně nešíří, je ale třeba dát pozor na některá lokální ohniska. Zmínil například Chebsko, Domažlicko a částečně Zlínsko.

10:00 Z covidu-19 se vyléčilo skoro 3000 lidí, zemřelo 227 nakažených

V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 227 lidí. Od večera se počet obětí zvýšil o dvě. Uzdravilo se už 2960 nakažených, což je o 18 víc než v úterý večer. Od začátku března bylo dosud zjištěno 7504 případů nákazy novým koronavirem, aktuálně je nakažených 4317 lidí. Za úterý přibylo 59 infikovaných a laboratoře provedly 8665 testů, což je druhý nejvyšší počet od začátku testování.

9:15 Provozní zisk automobilky Škoda klesl ve čtvrtletí o čtvrtinu

Automobilce Škoda Auto v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk o 25,1 procenta na 307 milionů eur (8,3 miliardy Kč). Příčinou je nižší objem prodeje, vývoj směnných kurzů a také výdaje související s emisemi. Tržby se ve čtvrtletí snížily o dvě procenta na 4,8 miliardy eur (130,5 miliardy Kč).

7:35 Počet obětí koronaviru v USA přesáhl bilanci padlých ve Vietnamu

Zdravotní komplikace související s koronavirem si podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) vyžádaly ve Spojených státech více mrtvých než počet amerických obětí války ve Vietnamu, kde v 60. a 70. letech minulého století padlo 58.318 Američanů. USA jsou koronavirem nejhůře postiženou zemí světa, dosud se zde podle JHU nakazilo přes milion lidí, z nichž 58.365 zemřelo.

Středa 29. dubna

23:40 Brazílie má přes 5000 mrtvých s covid-19, víc než Čína

V Brazílii zemřelo v souvislosti s onemocněním covid-19 již více než 5000 lidí. V sousedním Peru přitom počet nakažených překonal hranici 3 .000 lidí. V Brazílii zemřelo za posledních 24 hodin 474 pacientů s diagnózou covid-19, čímž byl překonán tamní smutný rekord. Brazílie tak po dnešku eviduje více zemřelých než pevninská Čína, kde se virus objevil na sklonku loňského roku poprvé.

22:00 New York eviduje nejnižší počet úmrtí od konce března

Ve státě New York za posledních 24 hodin zemřelo s COVID-19 podle guvernéra Andrewa Cuoma 335 osob, což je nejméně od konce března. Denní bilance mrtvých nadále klesá, v pondělí Cuomo ohlásil 337 a v neděli 367 obětí. Nemocnice nyní přijímají méně než tisícovku nemocných denně. Testování podle Cuoma prokázalo, že smrtnost na covid-19 je ve skutečnosti zřejmě nižší, než se dřív předpokládalo, protože infikován byl ve skutečnosti vyšší počet osob, z nichž část lékaře nevyhledala. Karanténa a zákaz vycházení bez naléhavé příčiny budou nicméně prodlouženy i po 15. květnu, kdy končí platnost nynějších restrikcí, řekl dále. V některých částech státu, který je s 20 miliony obyvateli po Floridě druhým nejlidnatějším na atlantickém pobřeží USA, budou ale moci být omezení uvolněna, pokud bude dostatečná lůžková kapacita v nemocnicích a pokud bude zajištěno dostatečné testování a trasování nakažených, konstatoval guvernér.

21:50 Vláda chce posílit kompetence ministerstva zdravotnictví

Vláda v pondělí projedná novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by posílila kompetence ministerstva zdravotnictví. Sněmovna by se normou mohla zabývat následující den a projednat ji ve stavu legislativní nouze, řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by upravené kompetence ministerstva zdravotnictví umožnily zachovat restriktivní opatření, která chce vláda udržet do 25. května, i po skončení nouzového stavu. Sněmovna dnes rozhodla o jeho prodloužení do 17. května, přestože vláda žádala o 25. květen.

20:40 Řecko začíná s rozvolňováním opatření od 4. května

Řecká vláda podobně jako několik dalších zemí z regionu jižní Evropy oznámila, že hodlá po prvním květnovém víkendu začít uvolňovat ochranná opatření přijatá v reakci na šíření koronaviru. Řecko bude od 4. května postupně otevírat ekonomiku a částečně povolí volný pohyb obyvatel. „Jelikož jsme zadrželi první vlnu viru, jsme nyní připraveni přesunout se do druhé fáze, do postupného uvolňování opatření,“ řekl premiér Kyriakos Mitsotakis v televizním proslovu. Řekové se budou moci od 4. května volně pohybovat, nicméně jen v rámci svého okresu. Otevřít bude moci asi 10 procent uzavřených podniků, mezi nimi knihovny, kadeřnictví a salóny krásy, obchody s elektronikou a sportovním vybavením či zahradnictví. Ve veřejné dopravě, v nemocnicích a u kadeřníků bude povinné nošení ochranné roušky. Lidé budou moci sportovat venku, soukromé pláže však zůstanou zatím uzavřené.

19:54 Poslanecká sněmovna prodloužila nouzový stav do 17. května

Nouzový stav a s ním i hlavní vládní omezení proti šíření nového koronaviru budou moci trvat zatím do neděle 17. května. S prodloužením stavu nouze do tohoto data dnes souhlasila Sněmovna podle návrhu poslanců KSČM, kteří v dolní komoře tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD. Vláda chtěla, aby nouzový stav mohl pokračovat až do pondělí 25. května, a to v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí hlavně obchodu a služeb. Kabinet v žádosti varoval před tím, že pokud by omezení skončila najednou, hrozilo by „závažné riziko významného zhoršení epidemiologické situace“.

19:44 Británie vyšetřuje vzácnou dětskou chorobu

Britští lékaři prověřují, zda neexistuje spojitost mezi vzácnou zánětlivou chorobou, jež postihuje děti, a nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus. Na tiskové konferenci to dnes podle Reuters prohlásil ministr zdravotnictví Matt Hancock. Ministr tvrdí, že je nyní brzy na to činit jasné závěry. Hancock před novináři řekl, že jej velice znepokojují zprávy o dětech v těžkém stavu kvůli onemocnění, které by mohlo mít návaznost na covid-19. Podle odborníků se nákaza podobá syndromu toxického šoku či Kawasakiho nemoci, což je onemocnění, které způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce. Vzácná nemoc má příznaky, které se často objevují u pacientů, jejichž zachvácený imunitní systém se snaží bojovat s infekcí. Patří mezi ně vysoká horečka, nízký krevní tlak, vyrážky a dušnost. Syndrom se může projevovat rovněž bolestmi břicha, zvracením a průjmem.

19:18 Počet nakažených v USA přesáhl milion

Počet Američanů infikovaným koronavirem dosáhl jednoho milionu, uvedla dnes ve svém propočtu agentura Reuters. Podle statistiky americké univerzity Johnse Hopkinse přesáhlo množství nemocných 990.000. S diagnózou covid-19 zemřelo v zemi přes 56.000 lidí. Za posledních 18 dnů se podle Reuters počet nakažených v USA zdvojnásobil a tvoří dnes třetinu všech infikovaných ve světě. V dubnu se každý den ve Spojených státech v průměru nakazily 2000 lidí. Vzhledem k omezeným testovacím kapacitám považují zdravotníci za jisté, že skutečný počet nakažených je ještě vyšší.

18:41 Počet vyléčených lidí z covidu-19 se v Česku blíží 3000

Od dnešního rána se v Česku vyléčilo z nemoci covid-19 sto lidí a dva zemřeli. Počet vyléčených tak stoupl na 2942 a mrtvých na 225. Případů nákazy dnes zatím přibylo 41, což je stejný nárůst jako za celé pondělí. Pondělní přírůstek byl nejnižší od 13. března. Případů nákazy bylo v Česku od začátku března zjištěno 7486, aktuálně se s covidem-19 potýká 4319 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

18:34 V britských nemocnicích zemřelo dalších 586 pacientů s covidem-19

V britských nemocnicích zemřelo dalších 586 pacientů s covidem-19. Celková bilance obětí nemoci, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, tak v zemi vzrostla na 21 678. Británie začne od středy denně zveřejňovat také údaje o počtu lidí, kteří s covidem-19 zemřeli doma či v zařízeních, která pečují o seniory. Dosud tato data úřady zveřejňovaly i s více než týdenním zpožděním.

18:27 V Itálii se koronavirus potvrdil už u více než 200 000 lidí

Itálie dnes jako třetí země na světě překonala hranici 200 000 lidí, u nichž se od začátku pandemie potvrdila nákaza koronavirem. Za poslední den tam přibylo 2091 nakažených. Na komplikace spojené s onemocněním covid-19 v zemi zemřelo dalších 382 lidí, což je více, než úřady hlásily za poslední dva dny. I tak se však jedná o třetí nejnižší údaj za téměř šest týdnů.

18:06 Babiš dorazil do Lán na pravidelnou schůzku se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil dnes v podvečer do Lán, kde ho čeká pravidelné jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Na schůzce v prezidentském letním sídle by se dnes politici měli zbývat především vývojem epidemie koronaviru v Česku. Babiš dnes ve Sněmovně obhajoval návrh na prodloužení nouzového stavu do 25. května, dokdy mají trvat hlavní restriktivní opatření, jež vláda kvůli epidemii přijala.

17:07 Francie začne v květnu rozvolňovat, otevřou se školy i obchody

Nadešel čas, aby Francie začala uvolňovat opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru. Ve francouzském parlamentu to dnes prohlásil premiér Édouard Philippe, který rovněž představil plán postupného rozvolňování opatření od 11. května. Toho dne by se měly znovu otevřít školky a základní školy na prvním stupni i obchody s jiným než nezbytným zbožím. O týden později se začnou postupně otvírat i 2. stupně základních škol, ale jejich žáci budou povinně nosit roušky, řekl Philippe.

16:44 Státy EU chtějí koordinovat otevírání hranic

Země Evropské unie chtějí postupné otevírání vnitřních hranic koordinovat a přistupovat k němu až v případě příznivého vývoje šíření nemoci covid-19. Shodli se na tom ministři vnitra členských zemí EU na videokonferenci věnované zejména očekávanému rušení koronavirových omezení. Nejprve by mělo dojít na oblasti se srovnatelně nízkým rizikem šíření viru, řekl chorvatský ministr vnitra. Prezidenti a premiéři unijních zemí minulý čtvrtek podpořili plán Evropské komise na postupné a vzájemně sladěné uvolňování restrikcí, které jednotlivé státy zavedly v rámci prevence šíření koronaviru. Brusel v této cestovní mapě doporučil, aby státy postupně nahradily nouzové stavy cílenými opatřeními v podobě plošného testování či chytré karantény. V případě dlouhodobějšího příznivého vývoje počtu nakažených by podle komise mohly země koordinovaně přistoupit k otevírání vzájemných vnitřních hranic, po němž by teprve mělo následovat otevření vnějších hranic unie.

15:20 Celosvětově se může nakazit až miliarda lidí

Mezinárodní záchranný výbor (IRC) varoval, že celosvětově se novým typem koronaviru může nakazit až jedna miliarda lidí, pokud nebude rozvojovým zemím poskytnuta nezbytná humanitární pomoc. Konkrétně jako ohrožené země výbor jmenoval Afghánistán a Sýrii. IRC také varuje, že v nestabilních zemích může na koronavirus zemřít až kolem 3 milionů lidí.

12:20 Ekonomika letos může podle odhadů klesnout až o 11 procent

Česká ekonomika by mohla v letošním roce klesnout kvůli dopadům šíření koronaviru o 6,5 až 11 procent, vyplývá z odhadů analytiků. Zároveň ale ekonomové upozorňují, že odhady jsou v současnosti velmi nejisté kvůli dalšímu nepředvídatelnému vývoji situace nejen v Česku, ale i v zahraničí. Příští rok pak většinou ekonomové očekávají poměrně silné oživení ekonomiky, ta by tak mohla podle některých odhadů stoupnout až o devět procent. Na předkrizovou úroveň se ale podle ekonomů vrátí ekonomika až během roku 2022.

11:30 Vojtěch: Nouzový stav umožní mít epidemii pod kontrolou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) varoval před návratem nárůstu počtu nemocných koronavirem, jak se to stalo v Japonsku a Singapuru. Všichni členové vládního hnutí ANO ve Sněmovně budou hlasovat pro prodloužení nouzového stavu k 25. květnu.

11:00 Ropa obnovila silný propad, WTI ztrácí 20 procent na 10,20 USD

Ropa na světových trzích obnovila prudký pokles, červnový kontrakt na americký typ West Texas Intermediate (WTI) odepisuje kolem 20 procent a drží se jen těsně nad deseti dolary za barel. Vliv má i nadále nedostatek skladovacích kapacit, nově se ale podle analytiků přidávají obavy, že poptávka po ropě se po skončení pandemie způsobené koronavirem bude zvyšovat jen pomalu. Severomořská ropa Brent, která je klíčovým měřítkem pro stanovování cen ropy ve světě, odepisuje kolem 4,5 procenta na 18,97 USD.

10:15 Festival ve Varech letos nebude, je odložen o rok

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se letos kvůli situaci kolem koronaviru neuskuteční. Organizátoři dnes v tiskové zprávě uvedli, že plánovaný 55. ročník se bude konat až příští rok od 2. do 10. července. V původním termínu 3. až 11. července se ale letos uskuteční speciální verze tradiční přehlídky Vary ve vašem kině, která nabídne divákům kin po celé České republice snímky vybrané programovým oddělením festivalu.

9:15 Rakousko ruší omezení pohybu, brzy otevřou restaurace a hotely

Rakousko dál uvolní opatření proti šíření koronaviru, přičemž od pátku budou mít lidé opět plnou volnost pohybu.Uvedl to ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Na veřejnosti mají lidé od sebe držet metrový odstup, scházet se mohou v maximálně desetičlenných skupinách. Restaurace se v alpské zemi otevřou 15. května, o dva týdny později mohou začít fungovat i hotely.

8:50 Hamáček: Doba na přípravu zákona odškodnění bude až po epidemii

Doba na možnou přípravu odškodňovacího zákona, k jehož vytvoření vybídla vládu opoziční TOP 09, bude podle vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) až po konci epidemie nemoci covid-19. Hamáček dnes ve Sněmovně zdůraznil, že krizový zákon je napsán na to, aby řešil situaci především při povodních a podobných přírodních katastrofách. Hovoří tak o náhradě materiální škody, nikoliv o odškodnění například za uzavření restaurace, dodal.

8:30 Od úterý budou opět platit parkovací zóny, v Praze až 11. května

Od úterý už nebudou v Česku zrušené zóny placeného parkování ve městech a obcích. Vláda zrušila příslušné krizové opatření, kterým o tom dřív rozhodla. Kabinet zrušil zóny od 16. března jako jedno z opatření proti šíření epidemie koronaviru, dosud platné usnesení počítalo s tím, že platit se nebude do konce nouzového stavu. Praha obnoví platnost modrých zón až 11. května, napsal na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

7:00 Čína podle Trumpa mohla zabránit rozšíření nákazy do světa

Spojené státy vedou opravdové vyšetřování ohledně počínáni Číny v reakci na propuknutí koronavirové nákazy, uvedl americký prezident Donald Trump. Nevyloučil, že USA budou požadovat od Číny odškodnění za to, že nezabránila tomu, aby se nákaza rozšířila do celého světa.

Úterý 28. dubna

21:40 ČR daruje San Marinu ochranné pomůcky proti koronaviru

Česká republika pošle desítky tisíc kusů ochranných pomůcek San Marinu pro boj proti novému typu koronaviru. Vláda dnes schválila na návrh ministerstva vnitra zaslání obdobné pomoci, kterou před třemi týdny do malé republiky na Apeninském poloostrově poslat odmítla. Předání mají zajistit ministři vnitra a zahraničí. Dar podle příslušného usnesení zahrnuje 70.000 kusů ochranných roušek, 10.000 respirátorů třídy FFP2, 100 ochranných obleků, 100 ochranných brýlí a 10.000 kusů ochranných rukavic. O pomoc požádalo Českou republiku ministerstvo zahraničních věcí San Marina na konci března.

20:30 Pro studii kolektivní imunity k dnešku otestovali 18 185 lidí

Do pondělí bylo v Česku pro studii kolektivní imunity otestováno 18 185 lidí z řad veřejnosti. Otestovat se má celkově 27 tisíc lidí z různých skupin obyvatelstva. Organizátoři nyní vyzývají k účasti převážně osoby pozvané Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

20:20 Pořadatelé akcí přišli jen v březnu o pět miliard korun

Tuzemští pořadatelé společenských a veřejných akcí přišli jen v březnu kvůli epidemii koronaviru o pět miliard korun. V současnosti již jsou škody několikanásobně vyšší. Agentury přišly o 80 i více procent zakázek.

20:00 Vojtěch: Oblečení se bude moci zkoušet od 11. května

Oblečení by si lidé mohli v kamenných prodejnách smět znovu začít zkoušet od 11. května. Sprchy a šatny v posilovnách a fitness centrech by se mohly otevřít spíše až na konci května. S obnovením fungování bazénů a kin vláda počítá v poslední vlně uvolňování, tedy od 25. května.

19:30 Ve Francii je dohromady přes 23 000 zemřelých s covidem-19

Ve Francii zemřelo v souvislosti s onemocněním covid-19 od začátku pandemie již 23 293 lidí. Za poslední den úřady zaznamenaly 437 nových obětí, což je nárůst oproti klesající tendenci předchozích tří dnů.

18:15 Británie hlásí nejmenší dubnový přírůstek zemřelých s covidem-19

V Británii zemřelo za posledních 24 hodin 360 pacientů na komplikace způsobené onemocněním covid-19. Je to nejmenší denní přírůstek za duben, nižší údaj tamní úřady zaznamenaly naposledy 30. března, kdy epidemie v zemi propukala.

18:00 Maláčová: Firmy by si mohly odložit odvody za květen až červenec

Firmy by si mohly případně odložit sociální odvody od května do července. Uhradit by je musely do 20. září se sníženým penále. To by místo nynějších zhruba 4,5 procenta dlužné částky mohlo činit jedno procento. Shodla se na tom vláda.

17:45 Vláda schválila oddlužení šesti nemocnic, celkem dostanou 6,5 miliard

Vláda v pondělí schválila oddlužení šesti velkých státních nemocnic v Praze a Brně. Původně ministerstvo zdravotnictví navrhovalo 7,7 miliardy korun, vláda podporu snížila na 6,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr Adam Vojtěch (za ANO).

17:20 Worldometers: Koronavirus se prokázal u více než tří milionů lidí

Koronavirus se po celém světě potvrdil již u více než tří milionů lidí. Uvádí to specializovaný server worldometers.info. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie rovněž globálně monitoruje, chybí k překročení této hranice něco přes 7000 potvrzených případů.

17:00 Vláda prodloužila kurzarbeitový program Antivirus i na květen

Vláda v pondělí rozhodla o prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus s příspěvky na náhrady mezd, a to do konce května. Informovalo o tom ministerstvo práce. Program pokrýval zatím období od vyhlášení nouzového stavu od 12. března do konce dubna. Ministryně Jana Maláčová uvedla, že zřejmě nejde o poslední prodloužení.

16:00 Výdaje rozpočtu a fondů navrhuje MF příští rok na 1,792 bilionu

Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok výdajové rámce státního rozpočtu a státních fondů na 1,792 bilionu korun. V roce 2022 by to mělo být 1,811 bilionu korun a o rok později 1,825 bilionu Kč.

15:30 Do Česka se vrátí fotbal. LFA schválila znovuzahájení ligy od 25. května

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace (LFA) v pondělí schválil, že 25. května bude znovuzahájena sezona první a druhé ligy. Obě soutěže jsou kvůli pandemii nového koronaviru od března přerušeny.

15:00 MF: Veřejné finance skončí letos ve schodku 5,1 procent HDP

Veřejné finance se letos dostanou do schodku 5,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňského přebytku 0,3 procenta HDP. Celkový veřejný dluh by pak měl letos stoupnout na 37 procent HDP z loňských 30,8 procenta HDP.

14:30 Rakousko o letní turistice jedná s EU, otevře se možná Čechům

Letní pobyty cizinců v Rakousku a zahraniční dovolené Rakušanů mohou být reálné, vzájemná turistika bude ale omezená jen na ty státy, které v tažení proti koronaviru dosahují podobných výsledků jako alpská republika.

13:30 V Íránu zemřelo dalších 96 lidí s koronavirem, mrtvých je už 5806

Za uplynulých 24 hodin v Íránu zemřelo dalších 96 lidí nakažených koronavirem, čímž celkový počet lidí, kteří v islámské republice zemřeli s nemocí covid-19 vystoupil na 5806. S odvoláním na dnešní sdělení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Koronavirus se v Íránu, který patří k pandemií nejvíce zasaženým zemím na světě, potvrdil už u 91.472 lidí.

12:35 V Rusku přibylo 6198 nových případů nákazy, obětí je 794

Rusko hlásí za posledních 24 hodin 6198 nových případů nákazy koronavirem, což je téměř o 200 méně než předchozí den. Celkem je v zemi 87.147 nakažených a 794 lidí s nemocí covid-19 zemřelo; za poslední den přibylo 50 nových úmrtí, informoval zpravodajský server The Moscow Times.

12:15 Šest nemocnic má dostat 7,7 miliardy na oddlužení

Ministerstvo zdravotnictví chce šesti velkým nemocnicím poskytnout příspěvek 7,7 miliardy korun na oddlužení. Návrh, který reaguje na jejich kritickou ekonomickou situaci, musí schválit vláda. Příspěvek by se měl týkat Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Nemocnice na Bulovce, Thomayerovy nemocnice, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Fakultní nemocnice Brno. Nemocnice peníze použijí na úhradu závazků po splatnosti.

11:40 Karlovarský kraj žádá vládu o nasazení vojáků i ve zdravotnických zařízeních

Karlovarský kraj žádá o změnu vládního usnesení, aby bylo možné vojáky nasadit nejen v sociálních, ale i ve zdravotnických zařízeních, uvedl v pondělí vicepremiér a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Záležitost chce dnes projednat ve vládě, ve středu by se jí měl zabývat na plenárním jednání i krizový štáb. Pokud by kraj žádal pouze o vyslání vojáků do sociálních zařízení, podle Hamáčka je vláda připravena armádu nasadit okamžitě.

10:40 Mezi pražskými hasiči zůstává jeden nakažený koronavirem

Mezi pražskými hasiči zůstává jeden s pozitivním testem na koronavirus a v karanténě 11 hasičů. Pětadvacet hasičů, kteří se nakazili, se vyléčilo a pět čeká na druhý negativní test. Proti minulému čtvrtku počet hasičů s pozitivním testem na covid-19 tak klesl o čtyři.

10:00 Karlovarský kraj má kvůli Chebsku druhý největší počet nakažených hned po Praze

Na Chebsku se v posledních dnech rychle zvyšuje počet lidí nakažených koronavirem. Nejvíce zasažené jsou Mariánské Lázně, kde je už 51 lidí s pozitivními testy, informoval starosta města Martin Kalina (Piráti). Za týden to tam znamená nárůst o 42 případů. Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví z dnešního rána je z Karlovarského kraje 350 nakažených, to je téměř 119 nakažených na 100.000 obyvatel. Vyšší podíl má jen Praha s téměř 128 nakaženými na 100.000 obyvatel.

9:15 Z covid-19 se v Česku vyléčilo 2555 lidí, zemřelo 221 nakažených

V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 221 lidí. Od večera se počet obětí zvýšil o jednu. Uzdravilo se zatím 2555 nakažených, což je o deset víc než v neděli večer. Případů nákazy bylo v Česku od vypuknutí epidemie zjištěno 7404. Aktuálně nemocných je 4628, v nemocnicích bylo 360 pacientů s covid-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

7:40 Automobilka Škoda Auto obnovila výrobu ve všech třech závodech

Automobilka Škoda Auto obnovila dnes v 6:00 výrobu ve všech třech svých výrobních závodech v České republice. ČTK to řekl vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera. Škoda Auto zastavila kvůli koronaviru výrobu 18. března večer. Odstávku několikrát prodloužila. Nyní tedy výrobu rozjíždí téměř po šesti týdnech.

PONDĚLÍ 27. dubna

20:50 Pro pendlery vznikne odběrové místo na Dolním Dvořišti

Testy v neděli v jižních Čechách potvrdily dva nové případy lidí s nemocí covid-19. V kraji tak od začátku epidemie koronaviru prokazatelně onemocnělo 171 lidí, aktuálně pozitivních je 73 Jihočechů. Příští týden začne fungovat kvůli pendlerům odběrové místo pro samoplátce na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti, další takové odběrové místo zřídí hygienici v Českých Budějovicích. V tiskové zprávě o tom informovala ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:38 V New Yorku klesá počet úmrtí, chystá se harmonogram uvolňování

Denní bilance úmrtí v americkém státě New York poprvé v tomto měsíci klesla pod hranici 400, oproti sobotě se snížila o 70 na 367. Na pravidelné tiskové konferenci to řekl guvernér Andrew Cuomo. Podle starosty města New York Billa de Blasia je i přes pozitivní zprávy na případné uvolnění karanténních opatření ještě brzy. Podmínkou pro zmírnění restrikcí je, aby klesající trend pokračoval nejméně dalších deset dní.

20:23 Chytrá karanténa dle části hygieniků hledání nemocných neurychlí

Systém chytré karantény je účinný, pokud přibývají stovky nakažených. Při nízkých počtech případů dohledání nemocných a jejich kontaktů neurychluje. V otevřeném dopise vládě a poslancům to uvedlo šest desítek epidemiologů a hygieniků z krajských hygienických stanic a některých zdravotnických institucí. Ohradili se proti tomu, že by chtěli být „zadržovatelem pokroku“. Systém chytré karantény se v Česku spustí 1. května. Podle záměru by měl urychlit vyhledávání nakažených a umožnit rychlejší návrat izolace.

19:45 Odborníci v Brně potřebují vyšetřit ještě 1000 lidí

Odborníci ve stanech na testování kolektivní imunity v souvislosti s pandemií koronaviru od čtvrtečního rána na dvou stanovištích v Brně otestovali do dnešních 17:50 celkem 3999 lidí. Vyplývá to z údajů na stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

19:18 Ve Francii přibylo 242 mrtvých s covid-19, nejméně za měsíc

Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo 242 lidí s nemocí covid-19. Nižší denní přírůstek obětí než ten dnešní měla Francie naposledy 25. března. Celková bilance mrtvých s covid-19 od počátku epidemie stoupla na 22 856, informovala dnes s odvoláním na zástupce ministerstva zdravotnictví agentura AFP. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 vzrostl ve Francii na 124 575.

18:59 Nákup bojových vozidel pěchoty se nakonec možná neodloží

Nákup bojových vozidel pěchoty pro armádu za více než 50 miliard korun se nakonec možná odkládat nebude. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pravidelném vystoupení na facebooku řekl, že ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se má zabývat jejich financováním. Dříve Babiš několikrát připustil, že by zakázka na pěchotní bojová vozidla mohla být kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru posunuta.

18:38 Vodáci mohou na řeky bez roušek

Vodáci mohou na řeky i v době koronavirové epidemie, musí však dodržet některá omezení. Na raftech mohou spolu být pouze členové rodiny, u dalších plavidel by pak měl být zachován odstup dvou metrů. Společně však může jet skupina lodí s celkem až deseti lidmi. Při splouvání řeky by vodáci neměli nosit roušky, protože by je mohla ohrozit při převržení. V tiskové zprávě to uvedla Asociace vodní turistiky a sportu. Větší hrozbou tak pro vodáky a jejich koníček je spíše sucho. To stále více omezuje splavnost řek.

18:30 Kurzarbeit by se mohl prodloužit ještě minimálně na květen, řekl Babiš

Kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky státu firmám na náhrady mezd, který je zatím do konce dubna, by se mohl prodloužit nejméně o měsíc. Navázat by na něj mohl případně dobrovolný odklad sociálních odvodů pro firmy. V České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). O odložení odvodů by vláda mohla jednat Vodáci mohou na řeky s mírnými omezeními, ovšem bez roušekpondělí.

18:00 V Itálii zemřelo 260 lidí s koronavirem, nejméně od půlky března

V Itálii za poslední den zemřelo 260 lidí s koronavirem, což je nejméně od 14. března. Oproti předchozímu dni, kdy se bilance také dostala na nejnižší úroveň za poslední týdny, se počet mrtvých snížil o více než 150. Celkový počet obětí dosáhl 26.644. Informoval o tom úřad civilní ochrany. V jihoevropské zemi se nyní snižují i počty nově nakažených, dnes jich úřady hlásí 2324. Celkem mělo v Itálii pozitivní test na koronavirus 197.675 lidí.

17:00 V Británii přibylo 413 obětí covid-19, nejméně od konce března

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 413 lidí s onemocněním covid-19. Ve srovnání se sobotními daty je mrtvých téměř o polovinu méně. Celkem se bilance obětí nemoci, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, vyšplhala v Británii na 20.732.

16:35 Pomůže nám, že nejsme v eurozóně, říká viceguvernér ČNB

Česko má v současné hospodářské situaci výhodu, že není součástí eurozóny. V rozhovoru poskytnutém německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekl viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora. „Výhody toho, že nejsme součástí eurozóny, výrazně převažují,“ uvedl viceguvernér Mora v rozhovoru. Krize, kterou způsobilo šíření koronaviru, podle něj bude mít dopad na soudržnost eurozóny. Viceguvernér počítá mimo jiné s tím, že „debata kolem takzvané fiskální unie znovu získá na intenzitě“.

16:15 Dušek: Musíme se zaměřit na návrat k běžnému životu

Česká republika epidemii nového koronaviru zvládla a nyní je třeba se zaměřit na kontrolovaný návrat k normálního životu, řekl v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se bude podle ředitele Zdeňka Kabátka snažit o to, aby se zdravotnictví dostalo do běžného režimu koncem června. Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík ale očekává, že to bude až po prázdninách. „Teď už máme všechny důkazy na to, abychom řekli, že vše je velmi velmi pozitivní. Infekce jde stále dolů. Každý jednotlivý den, který měříme, ukazuje na to, že nejenom že nedochází k nekontrolovatelnému šíření, ale dokonce šíření zastavujeme,“ uvedl Dušek. Jeden nakažený podle něho může nakazit méně než jednoho dalšího člověka, konkrétně méně než 0,7 jiné osoby. „Doba nějakého, v uvozovkách, strašení je v České republice naštěstí pryč,“ zdůraznil Dušek.

16:10 Kapacita testovaných se v Praze naplnila

V Praze se dnes před 15:00 naplnila potřebná kapacita dětí testovaných v rámci studie kolektivní imunity, která má zjistit výskyt nemoci covid-19 v populaci. Zájemci byli otestováni v Kateřinské zahradě. V Praze tak už byly naplněny všechny potřebné věkové kategorie s výjimkou chronicky nemocných pacientů, které zve Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), a lidí, které k testování vybízí Český statistický úřad (ČSÚ). Řekla to mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petra Klusáková. Za tři dny bylo v Česku vyšetřeno přes 12.000 z plánovaných 27.000 lidí, uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná. Testuje se i v dalších městech v republice.

15:10 Po nouzovém stavu bude v zemědělství scházet 5000 pracovníků z ciziny

V tuzemském zemědělství bude v případě zrušení nouzového stavu chybět až 5000 pracovníků ze zahraničí. Zhruba tolika cizincům pracujících v zemědělství totiž skončí platnost víza a budou tak muset opustit ČR. V dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Už nyní podle něj v oboru chybí přes 3000 lidí. Podle předsedy opoziční KDU-ČSL Mariana Jurečky lze situaci řešit i mimo nouzový stav. Resort zemědělství zároveň chystá další program na podporu malých podniků. „V okamžiku, kdy skončí nouzový stav, budou muset všichni pracovníci za zahraničí s prodlouženými vízy opustit Českou republiku. Jde o pracovníky, kteří mají propadlá víza, ale ty jsou prodloužena pouze po dobu nouzového stavu,“ uvedl Toman. Podle něj jde až o 5000 lidí z celkového počtu 20.000 zahraničních pracovníků. Nedostatek pracovníků se navíc bude v létě prohlubovat.

13:30 Kalousek chce pro podnikatele příspěvek na fixní náklady

Stát by měl podle předsedy poslanců opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska přispět na úhradu stálých nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením k omezení šíření koronaviru zavřít své provozovny. Řekl to v dnešní Partii televize Prima. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že sociální demokracie takový model od počátku navrhovala, je ale v pravomoci ministerstva průmyslu a obchodu. „Sociální demokracie navrhla od počátku britský model, to znamená kupříkladu 80 procent fixních nákladů… My o tom můžeme znovu zahájit diskusi, pevně doufám, že nějakým způsobem dospějeme k řešení,“ řekla Maláčová.

13:05 Izrael rozvolňuje opatření

Izrael dnes povolil otevření některých obchodů, které mají vchod z ulice. Místní úřady rovněž v rámci uvolňování opatření kvůli pandemii koronaviru zváží umožnit dětem vrátit se do škol, informovala agentura Reuters. I nadále jsou ale zavřená obchodní centra a trhy, kde by se mohlo shromažďovat velké množství lidí. Restaurace mají dovoleno nabízet jídla s sebou, původně mohly provozovat jen rozvozy.

11:50 Boris Johnson se od pondělí vrací do práce

Britský premiér Boris Johnson, který musel být začátkem dubna hospitalizován kvůli těžkému průběhu nemoci covid-19, se v pondělí vrátí do práce. Velmi se na to těší. Potvrdil to dnes ministr zahraničí Dominic Raab, který nyní Johnsona zastupuje ve vedení země. Jak Raab dodal, vláda nebude spěchat s uvolňováním opatření zavedených kvůli šíření koronaviru a „bude jednat opatrně“, aby se vyhnula opětovnému nárůstu infekcí a tím pádem i opětovnému zavedení přísných opatření. To by totiž vedlo k poškození důvěry veřejnosti, myslí si šéf britské diplomacie.

11:30 Španělsko hlásí 288 nových úmrtí, nejméně za měsíc

Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 288 lidí. Je to nejmenší denní přírůstek za více než měsíc, informovala dnes s odvoláním na statistiku tamního ministerstva zdravotnictví agentura Reuters. V sobotu 47milionová země hlásila 378 mrtvých, celková bilance obětí je nyní 23.190.

10:45 Itálie začne obnovovat 4. května výrobu

Itálie začne od pondělí 4. května v rámci uvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru obnovovat průmyslovou výrobu, školy v zemi se ale opět otevřou až v září. Prohlásil to premiér Giuseppe Conte.„V této chvíli pracujeme na tom, aby se podařilo znovuotevřít velkou většinu podniků od zpracovatelského průmyslu až po stavební,“ řekl Conte italskému deníku La Repubblica. Detaily plánu by měly být zveřejněny v příštích dnech, dodal. Společnosti budou muset podle italského premiéra ještě před svým otevřením přijmout přísná zdravotně-bezpečnostní opatření.

10:15 Prudce rostou případy v Singapuru

V Singapuru prudce vzrostl počet nových případů nakažení koronavirem. Zatímco za sobotu úřady evidovaly 618 případů, v neděli jich už bylo 931. Podle ministerstva zdravotnictví je ale většina nakažených ze zahraničí, kteří do Singapuru dojíždějí za prací. Ze stálých občanů země je nově nakaženo pouze 15 lidí. Singapur je dlouhodobě považován za jednu ze zemí, které s nemocí bojují vůbec nejúspěšněji na světě. Země zatím eviduje 13 624 případů nákazy a 12 úmrtí na koronavirus.

9:25 Německo dosud zaznamenalo 154.175 nákaz a 112.000 vyléčených

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem se v Německu za sobotu zvýšil o 1737 na 154.175. Kolem 112.000 lidí se už ale uzdravilo, uvedl Institut Roberta Kocha (RKI). Uzdravených je teď každý den více než nově infikovaných. V sobotu jich podle odhadu RKI bylo na 2200. Sestupný trend je patrný i pokud jde o úmrtí osob nakažených koronavirem. V sobotu institut spadající pod německé ministerstvo zdravotnictví jich zaznamenal 140, od začátku epidemie celkem 5640. Je to méně, než v pátek, kdy bylo zaznamenáno 179 úmrtí, a ve čtvrtek (227 úmrtí). Většina nákaz i úmrtí nadále spadá na trojici spolkových zemí – Bavorsko (40.912 případů a 1596 úmrtí), Severní Porýní-Vestfálsko (31.669 případů a 1096 úmrtí) a Bádensko-Württembersko (30.761 případů a 1237 úmrtí).

8:35 Denní nárůst případů covid-19 v Česku se čtvrtý den drží pod stovkou

Počet případů nákazy novým typem koronaviru v sobotu stoupl v Česku o 79 na 7352. Denní přírůstek se čtvrtý den po sobě drží pod stovkou a je druhý nejnižší od 13. dubna.

7:20 Mexiko hlásí 1305 obětí koronaviru, Argentina prodloužila omezení

Mexické ministerstvo zdravotnictví v sobotu evidovalo bezmála 14.000 případů nákazy koronavirem včetně 1305, které skončily smrtí. Známých nakažených v Mexiku za den přibylo 970 a mrtvých 84, informovala agentura Reuters. Výrazně nižší bilanci hlásila Argentina, jejíž vláda nicméně prodloužila platnost celostátní karantény do 10. května.

5:00 Čína ohlásila 11 nově odhalených nákaz, žádné další oběti

Na území pevninské Číny byla v sobotu nákaza koronavirem odhalena u 11 lidí, tedy o jednoho méně než v pátek, uvedla dnes čínská Národní zdravotnická komise. Vláda zároveň nehlásila žádné nové úmrtí v souvislosti se šířením viru SARS-CoV-2, informovala agentura Reuters.

NEDĚLE 26.4.

22:02 CDC: Lidí nakažených koronavirem je v USA už přes 895.000

Počet případů nákazy koronavirem se ve Spojených státech zvýšil o 30.181 na 895.766, počet úmrtí pak vzrostl o 1623 a vyšplhal se na 50.439. Oznámilo to dnes americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Data z USA se liší podle zdroje, CDC svou aktuální bilanci uvádí k 16:00 místního času z předchozího dne. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která pandemii nemoci covid-19 sleduje celosvětově, uváděla překonání hranice 50.000 mrtvých už předtím.

21:15 New York zdvojnásobí kapacitu testování, lidí v nemocnicích ubylo

Americký stát New York zdvojnásobí kapacitu testů na koronavirus na 40.000 denně, vzorky budou nově sbírat i lékárny, řekl dnes na tiskové konferenci guvernér Andrew Cuomo. Ten zároveň oznámil, že počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 klesl na 13.000, nejnižší úroveň za poslední tři týdny.

21:00 Na 100 zadržených v Berlíně na demonstraci proti omezování

Demonstrace proti omezování v době epidemie v Berlíně přerostly v násilnosti, policie zadržela asi stovku protestujících.

20:52 Německá šťára odhalila ilegální kadeřníky

Důkladná německá policie v sobotu podle agentury AFP objevila dva ilegální kadeřnické salóny ukryté ve sklepech domů v Bavorsku.

19:32 Počet mrtvých s covid-19 ve světě překročil 200.000

Počet mrtvých v souvislosti s koronavirem celosvětově překročil 200.000. Specializovaný server Worldometers nyní uvádí 200.812 obětí. Hranice 100.000 na základě dřívějších propočtů agentur Reuters a AFP přitom padla teprve 10. dubna. Trvalo tedy pouze 15 dnů, než se počet mrtvých zdvojnásobil. Prvního zemřelého s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zaznamenalo čínské město Wu-chan 9. ledna. Hranici 50.000 mrtvých svět překonal o 83 dní později, k překročení hranice 100.000 obětí stačilo jen osm dní.

19:00 Ve Francii zemřelo za den 369 lidí s covid-19, nejméně od března

Ve Francii se už druhý den drží bilance úmrtí lidí s nemocí covid-19 rekordně nízko. Za poslední den zemřelo v nemocnicích a pečovatelských zařízeních 369 lidí, nejméně od konce března. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. V pátek bylo mrtvých v souvislosti s koronavirem 389. Celkem má Francie 22.614 obětí koronaviru.

18:21 Itálie hlásí nejméně úmrtí od března, klesá i počet nakažených

Bilance obětí koronaviru v Itálii se za poslední den zvýšila o 415, což je nejméně od poloviny března. Nejnižší za pět dní je i počet nově nakažených, pozitivních testů provedli zdravotníci od pátku 2357. Informoval o tom úřad civilní ochrany. Celkově v zemi zemřelo od začátku epidemie 26.384 osob s nemocí covid-19, nakazilo se přes 195.000 lidí. V současné chvíli je v Itálii infikováno koronavirem kolem 105.000 lidí, počet nakažených klesá už šestý den v řadě.

17:39 Z covid-19 se v ČR vyléčilo 2453 lidí, zemřelo 218 nakažených

Lidí vyléčených z nemoci covid-19 způsobené koronavirem přibylo v Česku od pátečního večera 82 na 2453. Počet úmrtí nakažených koronavirem podobně jako v předchozích dnech vzrostl mnohem mírněji, za posledních 24 hodin o čtyři na 218. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30. Počet potvrzených případů covid-19 stoupl za dnešek zatím o 60 na 7333. Nemocných je tak v Česku aktuálně 4662, z toho v nemocnicích bylo podle údajů z dnešního rána 385 lidí s koronavirem. Počet hospitalizovaných od úterý klesal.

16:38 Air France zahájí dobrovolný plán odchudu zaměstnaců

Air France zahájí dobrovolný plán odchodu zaměstnanců v rámci krize způsobené epidemií, uvedl generální ředitel Ben Smith v rozhovoru pro deník Les Echos. Společnost Air France-KLM oznámila v pátek, že získala podporu ve výši 7 miliard eur z Francie, nizozemská vláda plánuje poskytnout pomoc ve výši 2 až 4 miliardy eur. Ben Smith nepředpokládá návrat k normálu nejméně do dvou let.

16:30 Británie má přes 20.000 obětí koronaviru, za den zemřelo 813 lidí, nejvíce od úterý

Počet obětí koronaviru v Británii překročil 20.000. V nemocnicích zemřelo za poslední den 813 pacientů, což je nejvíce od úterý a o 129 více, než v pátek. Informovalo o tom na twitteru ministerstvo zdravotnictví. Nakažených evidují úřady od začátku epidemie 148.377, za posledních 24 hodin přibylo téměř 5000 infikovaných.

15:15 Nizozemsko má za den 120 úmrtí s covid-19, Belgie 241

Nizozemsko má za poslední den 120 mrtvých s onemocněním covid-19, což je více než v pátek. Celkový počet smrtelných případů v zemi s přibližně 17,5 milionu obyvatel tak vystoupil na 4409. Ve své denní bilanci to dnes uvedl Nizozemský institut pro veřejné zdraví (RIVM). Počet potvrzených případů nákazy vzrostl o 655 na 37.190. Skutečná čísla jsou pravděpodobně vyšší, protože ne všechny podezřelé případy jsou testovány, dodal ústav. V pátek hlásil 112 úmrtí.

15:10 V Praze naplnily testovací kapacity u dospělých

V Praze byla dnes odpoledne naplněna kapacita odběrů pro studii kolektivní imunity vůči covid-19 i u dospělých ve věku 18 až 39 let. Dnes dopoledne byla kapacita naplněna již u dospělých osob v kategorii 40 až 59 let a v kategorii 60 až 89 let. Testovat se tak budou v dalších dnech pouze děti. ČTK to dnes řekla mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková.

14:49 Německo se během předsednictví EU zaměří na boj s virem

Německo se během svého šestiměsíčního předsednictví Evropské unii, které začne 1. července, zaměří na boj s koronavirem a na sociální a ekonomické dopady současné pandemie. Bude se ale také zabývat otázkami týkajícími se životního prostředí. Prohlásila to dnes německá kancléřka Angela Merkelová. „(Předsednictví) bude jasně dominovat téma boje s pandemií a její následky,“ řekla Merkelová ve videonahrávce, kterou zveřejňuje každý týden. Jak dodala, dokud nebude existovat vakcína, virus bude i nadále ovlivňovat život v Evropě.

14:01 Na italské lodi kotvící u Nagasaki je už 148 nakažených

Nákaza koronavirem se potvrdila již u 148 členů posádky italské výletní lodi, která kvůli opravám kotví u japonské prefektury Nagasaki. Japonské úřady dnes oznámily, že na koronavirus otestovaly už všechny lidi na palubě, nakažených jich je zhruba čtvrtina.

13:33 Na hranici v Těšíně lidé protestovali proti jejímu uzavření

Lidé z příhraničí dnes v Českém Těšíně i sousedním polském Těšíně protestovali proti uzavřené hranici. Volali především po návratu k rodinám i do práce. Uzavřená hranice totiž rozdělila mnohé rodiny a řadě lidí znemožnila dojíždění za prací. Lidé vybavení transparenty prošli mezi hraničními mosty po obou stranách řeky Olše, která dělí obě města. Už v minulosti si přes řeku prostřednictvím zavěšených plachet vyměňovali vzkazy. Dnes na sebe při protestním pochodu volali, mávali a vzájemně se povzbuzovali.

13:28 Španělsko hlásí 378 nových úmrtí, za den je to mírný nárůst

Španělsko registruje za poslední den 378 nových úmrtí lidí s onemocněním covid-19. Jde o mírný nárůst proti předchozímu dni, kdy zemřelo 367 lidí, informoval dnes španělský list El País. V zemi, která má asi 47 milionů obyvatel, se se od února potvrdilo 223.759 případů nákazy. Z toho 22.902 lidí zemřelo a naopak 95.708 se uzdravilo.

13:05 Počet nakažených v Rusku ze zvýšil o 5966, jde o další nárůst

Počet nakažených koronavirem v Rusku se za poslední den zvýšil o 5966. Jde o mírný nárůst proti předchozímu dni, kdy přibylo 5849 infikovaných, oznámil dnes operativní štáb boje s nákazou. Celkový počet nakažených tak vzrostl na 74.588.

12:30 Gates: Pandemie způsobená koronavirem je mou nejhorší noční můrou

Spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft a jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates řekl, že celosvětová pandemie způsobená koronavirem je jeho nejhorší noční můrou. Gates to řekl v rozhovoru s listem The Times. Jeho nadace je nyní nejspíš největším sponzorem Světové zdravotnické organizace (WHO). Gates dodal, že je připraven financovat výrobu několika vakcín ještě dřív, než budou schváleny, aby pak mohly být distribuovány co nejrychleji to bude možné.

11:50 Tři americké státy začaly uvolňovat opatření vůči koronaviru

Americké státy Aljaška, Oklahoma a Georgia začaly uvolňovat omezující opatření zavedená kvůli šíření koronaviru. Nově mohou mít otevřeno podniky poskytující péči o tělo, například kadeřnictví nebo restaurace. Od Američanů, kteří nově otevřené podniky navštíví, se ale nadále očekává, že budou mezi sebou dodržovat rozestupy a zakrývat si nos i ústa, informoval dnes server BBC.

11:15 V M.Lázních se koronavirem nakazili pacienti i personál nemocnice

V Mariánských Lázních na Chebsku se nákaza novým typem koronaviru výrazně rozšířila. V pátek přibylo v Karlovarském kraji 12 nakažených, z toho osm nových případů je v Mariánských Lázních, potvrdil dnes ČTK starosta Martin Kalina (Piráti). Mariánskolázeňská nemocnice na svém facebooku uvedla, že se nakazili zaměstnanci i pacienti.

11:07 V linkových autobusech v hradeckém kraji se opět platí jízdné

V Královéhradeckém kraji se ode dneška v linkových autobusech opět platí jízdné a nastupuje se do nich předními dveřmi. Skončilo tak mimořádné opatření kvůli epidemii covid-19, které kraj zavedl 17. března. Opatření mělo omezit kontakt mezi řidiči a cestujícími a snížit riziko přenosu koronaviru na řidiče. ČTK to dnes řekla mluvčí kraje Sylvie Velčovská.

10:51 Podle belgického zdravotního institutu je imunizováno 4,3% tamní populace

Celkem 4,3% populace v Belgii si vyvinulo protilátky proti koronavíru a imunita obyvatel vůči Covid-19 se za dva týdny zdvojnásobila. Vyplývá to ze zdravotnické studie zveřejněné v sobotu, uvedla RTL.

10:35 V Praze už nebudou v rámci průzkumu testovat seniory a lidi nad 40 let. Kapacita se naplnila

V Praze byla dnes naplněna kapacita odběrů pro studii kolektivní imunity vůči koronaviru u seniorů a lidí ve věku 40 až 59 let. Chybí naopak děti a mladiství. Od neděle 26. dubna je pro ně vyhrazeno testovací místo v Kateřinské zahradě nově už od 10:00. ČTK to dnes řekla mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková. V hlavním městě bylo testováno za dva dny více než 3000 lidí z 5000 plánovaných. Testování v Praze zajišťuje 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Armáda České republiky.

10:26 O testování v Olomouckém kraji má největší zájem střední generace

Na všech čtyřech odběrových místech v Olomouckém kraji se v pátek otestovalo více lidí, než bylo přihlášeno do rezervačního systému. O testování, které je součástí studie kolektivní imunity proti covid-19, mají zájem především dobrovolníci z řad střední generace. Lidé mezi 40 až 59 lety obsazují nejčastěji nejen oba odběrové stany v Olomouci, ale i odběrová místa v Uničově a v Litovli.

10:00 Německo hlásí 2055 nově nakažených, což je méně než o den dříve

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu se za den zvýšil o 2055 na 152.438. S odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI) to dnes uvedla agentura Reuters. Proti předchozím dnům jde o mírný pokles, v pátek země informovala o 2337 nově nakažených. Počet úmrtí s nemocí covid-19 se zvýšil o 179 na 5500. O den dříve RKI oznámil 227 nových úmrtí.

9:32 Dopingové podvodníky chytíme i během pandemie, tvrdí Coe

Šéf Světové atletiky Sebastian Coe varoval sportovce na celém světě, aby si nemysleli, že mohou současné koronavirové krize využít k beztrestnému porušování antidopingových pravidel. Chytíme vás, pohrozil potenciálním podvodníkům.

9:12 Belgie oznámila plán na zmírnění opatření kvůli koronaviru

Belgická premiérka Sophie Wilmésová oznámila detailní plán na pozvolné zmírňování omezujících opatření zavedených proti šíření koronaviru. Podle nových pravidel budou moci všechny obchody v zemi otevřít 11. května, školy pak následující týden 18. května – bude nicméně omezen počet studentů ve třídě, uvedla BBC. Jak ale premiérka dodala, vše se ještě může změnit a „nic není vytesáno do kamene“.

8:35 Počet uzdravených v ČR stoupl na 2 389, jeden člověk do rána zemřel

V Česku dosud s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, zemřelo 215 lidí. Od večera počet obětí stoupl o jednu. Uzdravilo se zatím 2389 nakažených, v pátek večer bylo vyléčených o 18 méně. Potvrzených případů nákazy je v Česku 7273. V pátek přibylo 86 případů, což byl druhý nejnižší nárůst za tento týden, laboratoře tento den provedly 7073 testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

8:05 Čína má 12 nových případů nákazy, jednou tolik než předchozí den

Pevninská Čína oznámila za pátek 12 nových případů nákazy koronavirem. To je jednou tolik než předchozí den, kdy Čína evidovala šest případů. Nikdo na nemoc nezemřel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Národní zdravotnickou komisi. Celkem 11 případů bylo takzvaně importovaných, tedy takových, kdy se lidé nakazili v zahraničí. O den dříve to byly pouze dva případy.

7:55 Narkomafie v Latinské Americe je pružná, nákaza ji prý nepoloží

Kvůli pandemii nemoci covid-19, která uzavřela hranice a téměř zastavila mezinárodní leteckou dopravu, mají podle některých analytiků existenční starosti také drogové kartely v Latinské Americe. Podle jiných expertů, které tento týden citoval server BBC Mundo, se ale narkomafie už adaptovaly na novou situaci.

7:30 Koronavirus může snížit tržby evropských vinařů o polovinu

Uzavření barů a restaurací s cílem zabránit šíření nového koronaviru snížilo celosvětově prodej vína a tržby evropských vinařů mohou klesnout o polovinu. Uvedla to ve svém odhadu Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno (OIV). Prodej vína se sice zřejmě opět zvýší, jakmile se uvolní omezení pohybu. Krize by však mohla způsobit nezvratné změny v tomto odvětví, píše agentura Reuters.

SOBOTA 25.4.

21:38 Praha chce dřívější spuštění parkovacích zón, záleží na vládě

Hlavní město chce, aby vláda uspíšila spuštění parkovacích zón. V pátek se na tom shodli zástupci pražského krizového štábu. Z rozhodnutí vlády je fungování zón pozastaveno ve všech českých obcích po dobu trvání nouzového stavu. Zástupci Prahy požadují, aby v případě prodloužení nouzového stavu do 25. května, o kterém bude hlasovat Sněmovna, vláda spustila fungování zón už 11. května. Jejich absence podle nich způsobuje v metropoli dopravní problémy.

21:13 Pražskou zoo bude moci navštívit jen 8500 návštěvníků denně

Zoologická zahrada v Praze se návštěvníkům otevře ve standardní otevírací době v pondělí 27. dubna. Počet návštěvníků však bude omezen na 8500 osob denně. Zakoupení vstupenky na místě nebude možné, uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Vládní opatření proti nemoci covid-19 uzavřela zoo veřejnosti 13. března. Loni do zoo přišlo 1 456 526 návštěvníků, o 8000 více než v rekordním roce 2016.

20:35 Francie ohlásila nejmenší denní počet zemřelých od konce března

Francie zaznamenala za poslední den 389 nově zemřelých s nemocí covid-19, což je nejméně od konce března. Nadále ubývá také počet lidí v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče. S odkazem na vyjádření zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôma Salomona o tom informoval list Le Figaro. Francie eviduje od začátku pandemie již 22 245 pacientů, kteří zemřeli po komplikacích způsobených koronavirem. V současné chvíli je v zemi 122 577 nakažených lidí.

19:32 V Praze a Brně bylo za první dva dny studie vyšetřeno 5000 lidí

V Praze bylo za první dva dny studie kolektivní imunity proti covid-19 vyšetřeno přes 3000 lidí z 5000 plánovaných. Nejvíc nyní chybí vzorků od dětí, výzkumníci jich potřebují ještě asi 800. Naopak nejméně jsou potřeba vzorky dospělých nad 40 let a seniorů, vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Studie má ukázat, kolik lidí v ČR už nemoc způsobenou novým typem koronaviru prodělalo a mají protilátky. Celkem je v plánu otestovat 27 000 lidí.

19:03 Praha má sedm nakažených za 24 hodin, nejmíň od půlky března

Nových případů nemoci covid-19 přibylo v Praze od čtvrtečního večera sedm na celkových 1668. Je to nejnižší denní přírůstek od 12. března, kdy byla nákaza novým koronavirem prokázaná rovněž u sedmi lidí. Počet vyléčených pacientů vzrostl proti čtvrtečnímu večeru o 55 na 533. Tři lidé s koronavirem v hlavním městě za stejnou dobu zemřeli, jejich úhrnný počet od začátku epidemie tak stoupl na 70. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

18:50 Vyléčených z covid-19 přibylo v ČR od čtvrtka o desetinu

Lidí vyléčených z nemoci covid-19 způsobované koronavirem přibylo v Česku od čtvrtečního večera o desetinu na 2371. Počet úmrtí nakažených koronavirem podobně jako v předchozích dnech vzrostl mnohem mírněji, a to za posledních 24 hodin o dvě procenta na 214. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet potvrzených případů covid-19 zatím stoupl za dnešek o 49 na 7236. Nemocných je tak v Česku aktuálně přes 4600, z toho v nemocnicích jsou podle údajů z dnešního rána asi čtyři stovky lidí s koronavirem.

18:32 V Itálii zemřelo za den nejméně nakažených od 19. března

V Itálii za poslední den zemřelo 420 pacientů s koronavirem, což je nejnižší denní bilance od 19. března. Celkem má Itálie téměř 26 000 obětí nemoci covid-19. Počet infikovaných vzrostl o 3021, tedy více, než ve čtvrtek. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany.

17:51 V USA zemřelo s koronavirem již přes 50 000 lidí

Komplikacím doprovázejícím nákazu koronavirem podlehlo ve Spojených státech již přes 50 000 lidí. Uvádí to aktuální bilance americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která pandemii nemoci covid-19 sleduje celosvětově. Koronavirus se podle JHU dosud prokázal u více než 870 000 obyvatel USA, což je nejvíce na světě.

17:48 Lufthansa kvůli viru počítá se zrušením 10 000 pracovních míst

V největší německé letecké společnosti Lufthansa v důsledku koronavirové krize zanikne zhruba 10 000 pracovních míst. Předpověděl to šéf podniku Carsten Spohr. Očekává rovněž, že firma bude po skončení krize provozovat o stovku méně letadel. Před vypuknutím pandemie způsobené koronavirem aerolinky zaměstnávaly kolem 130 000 lidí a provozovaly zhruba 760 letadel, napsala agentura DPA.

17:23 Babiš a Vojtěch odmítli, že by u vydávání restrikcí udělali chyby

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odmítli, že by vláda udělala chybu, když část restriktivních opatření přeměnila z krizových rozhodnutí na opatření ministerstva zdravotnictví. Dnes to řekli na tiskové konferenci. Ministerská opatření ve čtvrtek zrušil soud jako nezákonná, podle něj měla vláda rozhodovat na základě krizového zákona. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) rozhodnutí soudu nebude mít vliv na případné spory o náhradu škody.

16:44 Roušky bude povinné nosit nejméně do konce června, potvrdil Vojtěch

Opatření proti šíření koronaviru, jako je udržování odstupu, dezinfekce a roušky, budou platit nejméně do konce června. Dřívější slova náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly potvrdil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pravidla pro roušky by podle něho měla platit pro příští dva měsíce, pak lze uvažovat o jejich rozvolňování například podle místa pohybu. Vojtěch také uvedl, že uvažuje o uvolnění z povinnosti nosit roušky u některých skupin. Jmenoval umělce, kterým rouška znemožňuje práci.

16:40 České dráhy od neděle obnoví provoz čtyř linek

České dráhy obnoví od neděle provoz na části dálkových linek. Jde o linky z Prahy do Břeclavi, Chebu, Karlových Varů a na Valašsko. Další linky bude dopravce obnovovat postupně podle poptávky cestujících i objednatelů spojů. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Provoz postupně obnovují i ostatní dopravci.

15:40 Sociální služby postupně obnoví provoz od 27. dubna, uvedla Maláčová

Sociální služby začnou od pondělka postupně obnovovat provoz, a to nejdřív jen na dálku po internetu či telefonu. Postupně pak začnou fungovat i v terénu či ambulantně v květnu. Jako poslední by se mohly 8. června otevřít stacionáře a terapeutické dílny pro všechny klienty kromě seniorů. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní s návrhem souhlasila vláda. Sociální služby se kvůli šíření nákazy novým koronavirem uzavřely 16. března.

15:00 Opozice chce znát argumenty pro prodloužení nouzového stavu

Opoziční strany chtějí nejprve slyšet argumenty vlády, než se rozhodnou, zda v Poslanecké sněmovně podpoří prodloužení nouzového stavu. Podle předsedy ODS Petra Fialy lze v případě, že důvody kabinetu budou rozumné a opatření maximálně zdrženlivá a s jasným plánem jejich uvolňování, diskutovat o prodloužení o jeden až dva týdny. Vláda chce požádat Sněmovnu o prodloužení stavu nouze do 25. května, nyní platí do čtvrtka 30. dubna.

13:53 Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu

Vláda dnes schválila materiál ministerstva zdravotnictví, na základě kterého požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Na dotaz to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ve čtvrtek vládní představitelé uvedli, že chtějí prodloužení nouzového stavu do 25. května, aby bylo možné zachovat restriktivní opatření přijatá kvůli epidemii koronaviru. Nyní platí nouzový stav do 30. dubna.

12:30 Zabijačku v Osvětimanech vyhodnotila policie jako přestupek

Zabijačku, která se před týdnem uskutečnila u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, vyhodnotili policisté jako přestupek. Spočívá podle nich v porušení zákazu shromažďování povoleného počtu osob. O přestupku policie informovala Krajskou hygienickou stanici ve Zlíně, která je kompetentní rozhodnout o případné sankci, řekl dnes policejní mluvčí Petr Jaroš.

12:08 Do ČR budou moci od pondělí přicestovat někteří občané EU

Občané států Evropské unie budou moci od pondělí přicestovat do České republiky, pokud přicestuje za účelem výkonu ekonomické činnosti a doba jejich pobytu nepřesáhne tři dny. Na hranicích ale budou muset předložit nejdéle čtyři dny starý negativní test na koronavirus. Po jednání Ústředního krizového štábu to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na delší dobu budou moci přicestovat například sezonní pracovníci za předpokladu, že jejich zaměstnavatel splní dané podmínky.

12:05 Ochrana hranic s Německem a Rakouskem potrvá dalších 20 dní

Vláda ve čtvrtek znovu rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích s Německem a Rakouskem o 20 dnů. Na tiskové konferenci po dnešním jednání pléna Ústředního krizového štábu to řekl jeho šéf ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Trvat by tak měly do půlnoci 14. května.

11:42 Vláda nechce řešit krátkodobé výjezdy, třeba za nákupy, řekl Babiš

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neřeší a ani nechce řešit krátkodobé výjezdy mimo Česko, například na nákupy či výlety. Hromadná turistika nefunguje a Češi by měli utrácet doma, řekl předseda vlády Českému rozhlasu Radiožurnál, když popisoval uvolnění volného pohybu, jak o něm ve čtvrtek večer rozhodla vláda. Podle rozhodnutí kabinetu se při návratu musí člověk prokázat maximálně čtyři dny starým negativním testem na koronavirus.

11:15 Sněmovna by mohla jednat o prodloužení nouzového stavu 28. dubna

Sněmovna by mohla o prodloužení nouzového stavu v České republice jednat v úterý 28. dubna. V České televizi (ČT) to dnes řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Chtěl by jednání v omezeném režimu, kterého by se neúčastnilo všech 200 poslanců. Nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii koronaviru nyní platí do 30. dubna.

10:54 Bohoslužby s 15 lidmi se mohou konat už ode dneška

Bohoslužby a náboženské obřady s účastí do 15 osob už se mohou v českých a moravských kostelích konat ode dneška. Vláda je původně chtěla povolit od 27. dubna, na čtvrtečním jednání ale schválila dřívější termín. Účastníci takových setkání ale musejí dodržovat pravidla, která vyplývají z usnesení vlády.

10:11 Za první den studie promořenosti covid-19 bylo vyšetřeno 3892 lidí

Za první den studie kolektivní imunity, která má zjistit výskyt nemoci covid-19 v populaci, bylo v Praze, Brně a Litoměřicích otestováno 3892 lidí. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejnil první data o počtech otestovaných ke čtvrteční 18:00, následný součet k 23:00 ukázal ještě asi o 600 testů víc. Dnes začalo testování také v Olomouci, Uničově a Litovli. Na dalších místech se vydávají pořadová čísla, aby lidé nemuseli hodiny čekat ve frontách. Za první den se tak zvládla asi sedmina potřebných testů. Mimopražská testovací místa se otevřela v 8:00, pražská v 10:00.

9:34 Ministerstvo zahraničí nadále nedoporučuje cestovat do ciziny

Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje necestovat do zahraničí, přestože je ode dnešního den znovu povolené překročit hranice. Na svých internetových stránkách upozorňuje na to, že v jiných státech stále platí restrikce omezující pohyb cizinců, a že přeshraniční doprava zůstává komplikovaná.

8:34 Roušky se budou nosit nejméně do června, předpokládá Prymula

Opatření proti šíření koronaviru, jako je udržování odstupu, dezinfekce a roušky, budou platit nejméně do konce června, předpokládá náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V České televizi (ČT) dnes uvedl, že kvůli dodržování těchto omezení se nezrychlí otevírání škol, protože školy musejí s dodržováním těchto pravidel počítat.

7:45 Vláda by dnes měla schválit žádost o prodloužení nouzového stavu

Ministerstvo zdravotnictví dnes vládě předloží materiál týkající se prodloužení nouzového stavu. Kabinet by měl formálně schválit, že požádá Poslaneckou sněmovnu o to, aby nouzový stav trval do 25. května. V současnosti platí do 30. dubna. Všichni členové kabinetu podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) s prodloužením nouzového stavu souhlasí. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že vláda o to Sněmovnu požádá už v pátek.

PÁTEK 24. DUBNA

22:20 Vojtěch kvůli verdiktu soudu o opatřeních MZd neodstoupí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) neuvažuje o rezignaci kvůli dnešnímu rozhodnutí soudu zrušit čtyři opatření jeho úřadu, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Novinářům po jednání vlády řekl, že opatření byla klíčová pro zvládnutí pandemie v ČR. K rezignaci vybízeli Vojtěcha někteří opoziční politici. Kabinet opatření přijal znovu jako krizová opatření vlády podle krizového zákona, na což měl čas do pondělí.

22:10 Lidé budou od pátku opět moci cestovat do zahraničí

Lidé budou moci od pátku opět cestovat do zahraničí díky uvolnění zákazu volného pohybu osob. Týká se to i dovolených. Při návratu do vlasti se lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset jít do dvoutýdenní karantény. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

22:05 Pro seniory musí kraje nově zajistit 10 lůžek na 100.000 obyvatel

Kraje budou muset nově zajistit pro seniory s nemocí covid-19 pouze deset volných lůžek na 100.000 obyvatel. Dosud to bylo 60 lůžek. Hejtmanům vadilo to, že opatření je plošné a nerespektuje podle nich reálné potřeby jednotlivých krajů.

Předchozí události jste mohli sledovat zde.

Tagy: