Gynekoložka Lucie šokuje: Covid pozitivní rodička s mrtvým plodem, trombóza těhotné i zápal plic

Gynekoložka Lucie šokuje: Covid pozitivní rodička s mrtvým plodem, trombóza těhotné i zápal plic

Nemocnice praskají ve švech, oddaluje se neakutní péče, ale i plánované operace, zdravotníci jsou unaveni a covid pozitivních pacientů přibývá. A také i těch těhotných pacientek. „Stoupá vztek a agresivita pacientů vůči personálu. Mají pocit, že nařízení udělal tento konkrétní lékař nebo sestra, a tak mu to tedy 'nandají',“ vypráví pro Deník.cz gynekoložka Lucie z porodnice ve Svitavách.

Koronavirus ONLINE: 22 663 případů za čtvrtek. A 3708 hospitalizovaných v ČR

Líčí, jak se jim z odděleních stávají covidária, sestřičky musejí jít pomáhat na covid stanicích. Když se objevují covid pozitivní, dochází tím i k následnému omezování oddělení, které přichází o lůžka. „Navíc v 'první linii' nestojí jen zdravotnický personál, ale také jejich rodiny. Máme velké množství přesčasů, vidíme mnohem víc neštěstí, jsme unavenější a cítíme bezmoc častěji než před rokem. To vše se odráží na naší psychice,“ dodává Lucie, která pracuje v porodnici ve Svitavách, v Mostě a ještě k tomu všemu na ambulanci v Litomyšli. Podobně se ostatně cítí celá řada zdravotníků.

Smutné příběhy

Jsou bohužel ale i svědky smutných, někdy až tragických příběhů. „Před pár dny jsem měla covid pozitivní rodičku s mrtvým plodem, v ambulanci jen za jedno dopoledne šest telefonátů covid pozitivních vyděšených těhotných, jedna z nich již se zápalem plic a druhá s trombózou,“ vypráví s tím, že za měsíc došlo k sedmi porodům extrémně nezralých dětí do 1000 gramů váhy.

Velký přehled: Co dělat po kontaktu s nakaženým? A rozdíly u očkovaných a neočkovaných

Za celý rok to je sedmnáct případů. Podle lékařky ale končí naštěstí dobře. Vzkazuje, že se matky nemusí bát očkování, strach je podle ní zbytečný. „Principem vakcíny je, že tělo 'si myslí', že vir je v organismu. Ve skutečnosti dostanete pouze bílkovinu, kterou skutečný vir má jen ve svém obalu a je zcela neškodná,“ vysvětlila pro Deník.cz

Když je covid pozitivní maminka, přenos na miminko je možný. Zatím ale nebyl jediný případ, při kterém by se tak stalo přes placentu. Největší pravděpodobností nákazy je tak přímý kontakt po porodu. „Pozitivní novorozeně jsem už také měla,“ dodala.

Vánoční trhy v Polsku: Hlava na hlavě, plno stánků a čeština. S opatřeními tam ale přitvrdí

Tagy: