Krkonošská železnice v Martinicích - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Krkonošská železnice v Martinicích - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Na zdejší železnici stojí některé nádražní budovy, například v Hrabačově a Rokytnici nad Jizerou, opuštěné a v dezolátním stavu. Zatéká do nich, chátrají.

Správa železnic je chtěla zbořit. Vrchlabský starosta Jan Sobotka k tomu uvádí: "Jednání se posunulo pozitivním směrem. Dohodli jsme, že bourání starých budov nádraží není v plánu. Naopak jsme získali příslib spolupráce ve smyslu vrátit budovám relativně původní stav. Chceme společně řešit využití a rekonstrukce."

Bude na samotných obcích, Svazku Krkonoše a Spolku Martinice, co a jak bude s budovami dál. Je zadáno zpracování studie, která napoví, co a jak dává ekonomicky smysl a jak s budovami nádraží naložit. Varianty jsou různé, od bezplatného převodu na obce, po majetkové spolu podíly se Správou železnic.

Naučná stezka nádraží Martinice

Stezka okolo areálu železniční stanice Martinice v Krkonoších vznikla díky Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších. Má devět zastavení, na kterých se dozvíte zajímavé informace o jednotlivých budovách a technických zařízeních, jejich účelu a funkci.

Stezka vede po silnici od nádraží před samoobsluhu, následně zpět pod viaduktem okolo zvoničky k vodárně a cestou nad nádražím k bývalému strážnímu domku. Délka je 1,3 km od startu až k poslednímu devátému zastavení, a stejnou vzdálenost ujdete po cestě zpět.

Pojizerský Pacifik

Na výstavbě regionální železnice mají hlavní zásluhu Jan hrabě Harrach a tehdejší místní podnikatelé. Dráha významně přispěla k hospodářskému rozvoji kraje, jehož se stala neodmyslitelnou součástí.

Pro oživení železnice i údolí a posílení turistické atraktivity, připravila destinační společnost Krkonoše – svazek měst a obcí pro letošní letní víkendy zajímavý program. Každou sobotu od 10. července do 28. srpna1 zve na výlety Pojizerským Pacifikem s kulturním programem.

INFO: Krkonoše - svazek měst a obcí

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Tagy: