Budoucí maminky, zbystřete. Tyto vitaminy v těhotenství potřebujete

Budoucí maminky, zbystřete. Tyto vitaminy v těhotenství potřebujete

Snad každá žena v očekávání se po celý čas setká s nejednou radou, doporučením, co v těhotenství (ne)dělat. Určitě neexperimentujte, nedávejte na všechny „osvědčené” tipy z okolí. Ano, je potřeba dbát vyššímu zájmu o stravování a přísun důležitých látek pro vás a miminko, což ale neznamená řídit se úslovím, že v těhotenství se má jíst za dva.

Není totiž tak úplně pravdivé. Samozřejmě se tu a tam oddejte specifickým chutím, ovšem daleko více než na množství záleží na samotné skladbě stravy. Zde hrají klíčovou roli především vitaminy, které se postarají o správný vývoj dítěte, ale nemělo by ani vám nic chybět.

O krok dopředu

Ne vždy je snadné přijmout tělu potřebné látky z potravy. Zvláště tehdy, kdy pokrmy tepelně upravujeme. Právě proto je v jistých životních etapách, ročních obdobích, jako je například podzim, potřeba sáhnout po doplňcích stravy. Ty tělu dodají vše, oč si žádá. Pokud těhotenství teprve plánujete, je vhodnéjiž nyní zvýšit příjem některých vitaminů, především kyseliny listové. Tu odborníci doporučují konzumovat skutečně co nejdříve.

„Ideálně ihned po vysazení antikoncepce,“ doporučuje gynekolog a sexuolog Radim Uzel. Nedostatek kyseliny listové může totiž u plodu vést k vrozeným vadám nebo k potratům.

Kyselina listová je také nedílnou součástí při vývoji plodu v prvních dnech těhotenství, kdy o graviditě dotyčná nemusí vědět. Jelikož vitamin výrazně ovlivňuje mozek, míchu a nervovou soustavu plodu, je skutečně dobré s předstihem konzumovat právě kyselinu listovou. Důležité jsou však i další vitaminy, především jód, magnesium a vitaminy skupiny B.

Buďte rozumná

„V těhotenství je důležitá pestrá a pravidelná strava bohatá na bílkoviny, zeleninu, ovoce, ale také zdravé tuky a sacharidy. Ty najdete v oříšcích, mořských rybách, mořských plodech, fazolích, hrachu, ovesných vločkách nebo v celozrnných produktech,“ informuje lékař Karel Metyš, odborník na výživu těhotných.

Potřeba vitaminů je ovšem individuální, v každé fázi těhotenství se navíc trošku liší, je proto klíčové po celou dobu gravidity jíst komplexní doplňky stravy, tedy takové, které obsahují všechny potřebné složky.

Varovné signály, že vám chybí hořčík. Bolest hlavy, únava i křeče

Jednou z klíčových minerálních látek v těhotenství je hořčík, jehož nedostatek podle odborníků značně zvyšuje riziko vrozených vad potomka. Ovšem hodně se mluví také o předčasném porodu, nebo dokonce o potratu.

Gynekologové hořčík doporučují užívat již preventivně, protože pomáhá nejen v případě zvýšené únavy, ale i nepříjemného tvrdnutí těhotenského bříška či častých křečí v lýtkách. Přirozeně se vyskytuje v celozrnných produktech, oříšcích či slunečnicových semínkách. V období gravidity je však vhodné ho doplňovat i jinak než pouze stravou.

Rada: Jakmile se dozvíte onu novinu, zjistíte, že se zadařilo, bude z vás maminka, hned radikálně jídelníček neměňte. Tím můžete sobě i plodu uškodit. Raději změnu provádějte pozvolna.

Klidně si tu a tam zahřešte, ale čeho je moc, toho je příliš.

Které další vitaminy a minerály jsou důležité?

Zajistěte si příspěvek

Možná již takto vás děsí, jaké investice vás s příchodem potomka čekají. Snažíte se „držet” při zemi, nechcete dále utrácet, zvláště za vitaminy, když je můžete mít z běžně dostupného ovoce. Nemusíte si ale pořizovat hned několik krabiček s vitaminy. Některé společnosti nabízejí komplexní složení v jednom balení za výhodnější ceny.

Navíc, na doplňky stravy vám přispějí i pojišťovny. Ty nabízejí pro nastávající maminky různé speciálnía výhodné programy. U mnohých z nich se vztahují na již zmíněné vitaminy a doplňky stravy zakoupené v lékárně. Určitě si zjistěte, jak je to nyní právě u vaší pojišťovny, které benefity vám, coby budoucím maminkám, nabízejí.

Komerční sděleníVýhra v soutěžním kvízu měsíce

Červen je na Zdraví iDNES.cz zasvěcený vitamínům a potravinovým doplňkům. V tradičním soutěžním kvízu pět vylosovaných čtenářů, kteří odpoví na všechny otázky správně, vyhraje balení hořčíku na zmírnění únavy od firmy Dr.Nek. Kvíz se objeví na webu v pondělí 21. 6., výherce vyhlásíme o týden později.

Dr.Nek Pills Magnesium Forte Hořčík

Hořčík podporuje normální činnost nervové soustavy a psychickou aktivitu, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Příznivě působí na tvorbu bílkovin, pomáhá udržovat normální stav kostí a zubů, podílí se na činnosti svalů, podporuje energetický metabolismus. Vitamin B1 příznivě ovlivňuje činnost nervové soustavy, podílí se na udržování normální činnosti srdce. Vitamin B2 podporuje činnost nervové soustavy, přispívá k udržení normálních červených krvinek, normálního zraku i pokožky. Vitamin B6 se podílí na funkci imunitního a nervového systému, na regulaci hormonální aktivity a spolu s vitaminem B12 na normální tvorbě červených krvinek. Vitamin B12 podporuje imunitní systém, energetický metabolismus a psychickou činnost, pomáhá snižovat míru únavy a vyčerpání.

Zmírnění únavy

Tagy: