Nezapomeňte si změnit výši záloh. Na zdravotní pojištění se ta minimální mění už od ledna

Nezapomeňte si změnit výši záloh. Na zdravotní pojištění se ta minimální mění už od ledna

Sdílet

přidejte názor Gabriela Hájková3. 1. 2022

Osoby samostatně výdělečně činné, které odvádí na zdravotní pojištění zálohy v minimální výši, musí v brzké době upravit své trvalé příkazy (nebo jinou formu plateb). Minimální zálohy na zdravotní pojištění se totiž pro rok 2022 zvýšily na 2627 Kč měsíčně.

Navýšit odváděnou částku si musí všechny osoby samostatně výdělečně činné, které mají povinnost dodržet minimální vyměřovací základ a dosud platí současné minimum 2393 Kč, případně platí více než tuto částku, ale míň než 2627 Kč, vysvětlila mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Nezapomeňte si změnit výši záloh. Na zdravotní pojištění se ta minimální mění už od ledna

Více si přečtěte v článku Zdravotní pojištění 2022: Kolik si připlatíte na zálohách?

Zálohy pro OSVČ jsou splatné od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího, takže nejpozději musíte zvýšenou minimální zálohu na zdravotní pojištění zaplatit do 8. února 2022.

Patříte-li mezi OSVČ, za které platí pojistné stát (státními pojištěnci jsou např. důchodci, studenti, příjemci rodičovského příspěvku apod.), neplatí pro vás povinnost dodržet minimální vyměřovací základ. Zálohy jako OSVČ pak musíte posílat ve výši vypočtené podle skutečných příjmů a výdajů.

OSVČ, která je zároveň zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů, měsíční zálohy neplatí. Pojistné odvádí až ve výši vypočtené v každoročním přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.

Od 1. 1. 2022 došlo také k navýšení platby za státní pojištěnce. Vyměřovací základ za státního pojištěnce v roce 2022 činí 14 570 Kč a z toho vypočítané pojistné je ve výši 1967 Kč. Toto navýšení bylo stanoveno na základě Nařízení vlády č. 253/2021 Sb., ze dne 21. června 2021.

S růstem minimální mzdy se zvýšila také minimální záloha pro osoby bez zdanitelných příjmů. Pro rok 2022 je ve výši2187 Kč.

Minimální výše vyměřovacího základu pro výpočet pojistného zaměstnanců se od 1. 1. 2022 mění na částku 16 200 Kč, tzn., že zaměstnavatelé za zaměstnance budou odvádět na zálohách na zdravotní pojištění 2187 Kč od lednového výpočtu pojistného. Pojistné se odvádí od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce za všechny zaměstnance, na které se vztahuje povinnost dodržet minimální vyměřovací základ, dodala ještě Plívová.

Tagy: