Kupte si ladoník a dejte kytkám přirozenou půdu, radí zahradník Ondřej Fous

Kupte si ladoník a dejte kytkám přirozenou půdu, radí zahradník Ondřej Fous

5. srpen 2021BouráníPodcasty, rozhovory, příběhyDalší podcasty, rozhovory a příběhyPlay / pause

JavaScript is required.

0:00/0:00volume<previous>next

Poslechněte si rozhovor v Bourání o stromech a květinách ve městech se zahradním architektem Ondřejem Fousem

Kopírovat

Sdílet na sociálních sítích

FacebookTwitterLinkedIn

Vložit audio na svůj web

Kopírovat
Poslechněte si rozhovor v Bourání o stromech a květinách ve městech se zahradním architektem Ondřejem FousemDélka audia38:18Foto Karolína Vránková, Český rozhlasOdebíratSdílet

Ondřej Fous je zahradník a také bojovník za práva stromů ve městě. Protože podle něj #stromnenídekorace.

Kupte si ladoník a dejte kytkám přirozenou půdu, radí zahradník Ondřej Fous

„Ke stromům se chováme jako k prostředí, jako by to byla lavička nebo koš,“ říká Ondřej Fous, zahradní architekt a zahradník ze Zámeckého zahradnictví Ctěnice. Strom je přitom živý a ve městě ho leccos trápí – co přesně?

Mluvili jsme o tom, čím stromy trpí. A proč je nutíme růst v prostoru, kde se cítí jako slepice v kleci. Probrali jsme taky několik stromových kauz z poslední doby. Má se javor na Smetanově nábřeží chránit nebo pokácet?

A jak se pozná spokojený strom? „Roste,“ vysvětluje jednoduše Ondřej Fous. Každý rok o dvacet třicet centimetrů. Radí také, co pro stromy v ulicích můžeme dělat. Zajímat se o ně, upozorňovat politiky na jejich potřeby anebo je aspoň občas zalít. „Pět desetilitrových kýblů, tak můžete udělat dobrý skutek,“ říká.

Mluvili jsme o stromech, o historii parků. O tom, jaké byly květinové trendy v roce 1890 a jaké jsou teď. A protože se blíží září, a tedy zahradnická sezona, došlo i na zahradnické tipy. Co si pořídit na zahrádku? A co udělat, když máte doma jenom kytku v květináči?Mimochodem, pokojovky se dnes produkují skoro továrním způsobem. „Sázecí stroje, rabovaná rašelina, chytrá hnojiva, plastové květináče. Jede se to v obrovských množstvích,“ říká Ondřej Fous. Takové kytky rychle rostou a rychle umírají. Jak je poznat? Jak jim pomoct? I to se dozvíte v tomhle zahradnickém Bourání.

autor:Karolína VránkováSdíletSpustit audioJak nás naladíte na DABu

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

Tagy: