Golfového trávníku dosáhnete jedině vřetenovou sekačkou

Golfového trávníku dosáhnete jedině vřetenovou sekačkou

Vřetenové sekačky každý zná v podobě ručních přístrojů, staré modely se dodnes najdou v nejednom sklepě. Prvotní vzpomínkou, která se vybaví, je velká dřina. Rotující nože byly poháněny od pojezdových koleček. Ve spojení s mnohdy špatně seřízeným a tupým nožem byly v posilování svalů lepší než fitcentrum.

I dnes se prodávají ruční varianty, oproti minulosti je možné vybavit je i sběrným košem, cena se pohybuje zhruba od 1 500 korun podle modelu a vybavení. Vyrábí je například Stiga, Brill či AL-KO.

K vřetenovým sekačkám Gardena je možné dokoupit i koš

Existují ale i elektrické modely, za něž není třeba dát celou výplatu. Jediným výrobcem na našem trhu je Gardena, která nabízí šňůrový model 380 EC za zhruba 6 500 korun, o tisícovku víc zaplatíte za akumulátorovou variantu 380 AC, která na jedno nabití poseká asi 300 m2 trávníku. K těmto modelům je možné za 800 korun přikoupit koš. Tyto sekačky nejsou vybaveny pojezdem.

Královnu v kategorii vřetenových sekaček představuje anglická značka ATCO. Je výjimečná tím, že místo koleček používá k pohonu (i elektrické mají pojezd) válec. Tím dosáhne na trávníku pruhovaného nebo šachovnicového efektu, jaký známe z golfových hřišť nebo fotbalových trávníků. Kdo zatouží po Rolls-Royce mezi vřetenovými sekačkami, musí se ale připravit na větší vydání: nejlevnější elektrický model se záběrem 30 cm stojí asi 14 tisíc korun, za hodinu poseká 600 m2 plochy.

Nůž musí čistě uříznout papír

Stroje ATCO používají motory Kawasaki

Proč vřetenovou

"Není to málo, ale je to cena za kvalitu a 88letou tradici značky. V Anglii se prakticky jinak neseče a podle toho ty trávníky taky vypadají," říká odborný poradce firmy ATCO Tomáš Šena. "A často přicházejí lidé, kterým na trávníku záleží a koupili si opravdu drahou značkovou rotační sekačku. Ne že by nesekala, ale nedokázali s ní dosáhnout efektu golfového trávníku. Rozdíl je totiž i ve výšce sečení. Tam, kde rotační sekačky končí, my začínáme. Ty nejlepší rotační mají výšku střihu asi dva centimetry, obecně to bývá spíš kolem tří. Kdežto naše sekačky sekají už od šesti milimetrů," vysvětluje.

Vlevo benzinový model Balmoral, uprostřed nejvyšší hobby model Royale, vpravo elektrická verze, vše s pojezdem

Tyto sekačky se prodávají i v benzinových verzích, většinou jsou vybaveny tichými motory Kawasaki. Oproti rotačním sekačkám nebývají motory u běžných modelů tak výkonné, z principu to nepotřebují, přesto některé dokážou "běžet" až rychlostí 8 km za hodinu. Při vysypávání koše není třeba vypínat motor, vřeteno se zastaví s vypnutím pojezdu. Kdo ale seká ve správném intervalu, nebude mít s častým vysypáváním problém. Vřeteno hází do koše jen několikamilimetrové ústřižky.

Díky válcům (zadní je dělený kvůli snadnějšímu otáčení) se váha roznáší na větší plochu než u "kolečkových" modelů, v zemi nevznikají rýhy. Špičkový model Royale má dokonce mezi nabízeným příslušenstvím i sedátko s válcem, čímž se tak trochu podobá rideru.

Podívejte, jak se jezdí se sedátkem:

Golfového trávníku dosáhnete jedině vřetenovou sekačkou

Střihem proti stresu

Tráva je po useknutí rotační sekačkou ve stresu a vynakládá veškerou energii na rychlé hojení ran, aby zabránila vniknutí chorob a plísní. Za tři dny jsou rány zhojeny a tráva začíná rychle růst, aby dohnala ztráty. Naproti tomu vřetenová sekačka stébla stříhá o protiostří, stejně jako nůžky. Takový řez je čistý, krátký, rychle se zahojí a stres je minimální. Proto takový trávník je neustále zelený, roste pomaleji, více odnožuje do stran, neroste tolik do výšky, tráva je hustší.

Rozdíl mezi trávou useknutou klasickou rotační sekačkou a ustřihnutím pomocí vřetenové

Anglický trávníček ovšem není zadarmo, vyžaduje stálou péči. Sekejte tak často, jak nízký trávník chcete mít. Pokud ho chcete mít úplně nejnižší, sekejte denně vřetenovou sekačkou na 6 mm (tak se upravují greeny), chcete-li 10 mm, tak sekejte 3x týdně, a chcete-li 20 mm, sekejte 2x týdně. Je třeba nikdy nestříhat víc než 1/3 délky stébla. To znamená, že když někdo odjede na 14 dní na dovolenou, měl by sekačku nastavit na největší výšku a tu den za dnem postupně snižovat na původní délku trávy.

Začněte s doséváním

Tím, že si pořídíte vřetenovou sekačku, uděláte ale jen první krok k dokonalému trávníku. Mimo to je třeba dbát na provzdušňování, zavlažování a dosévání vhodnými semeny.

Pro anglický trávník volte směsi, které obsahují více než 70% podíl travních druhů, jako jsou kostřavy červené výběžkaté, kostřavy červené krátce výběžkaté, kostřavy červené trsnaté a kostřavy ovčí. Tyto druhy mají výbornou schopnost vytvořit jemný a hustý koberec. Vyvarujte se levných směsí, ty mohou obsahovat odrůdy, které nejsou vhodné pro české klimatické podmínky. Trávník pak může během zimy zcela vymrznout anebo může mít vegetační období až při vyšších teplotách. Doporučují se travní směsi z českých šlechtitelských stanic.

Kvalitní travní směs vysejte do pročištěného trávníku v doporučené dávce a celý trávník jemně potáhněte (pocukrujte) slabou vrstvičkou trávníkového substrátu. Substrát můžete rozhrnout obrácenou stranou dřevěných nebo plastových hrábí anebo si můžete pořídit hrablo či síť, jako se používá na urovnávání antukových kurtů.

Na greenu se seká denně

Pokud chcete vyrovnat trávník do maximální roviny, použijte k tomu křemičitý písek (ten, který se používá při plážovém volejbale), zrnitost by měla být 0-2 mm. Použijte klidně 4 litry písku na 1 m2 a důkladně ho rozprostřete. Jakmile písek proschne, začnou se zrnka propadávat mezi stébly trav a do 14 dnů pomalu ani nepoznáte, že jste tam nějaký písek dali.

Potřebuje vzduch

Trávu živí kořeny! Udělejte všechno proto, aby se ke kořenům dostal vzduch, protože v půdě umožňuje pohyb vody a živin. Dobře udržovaný trávník snese extrémní zátěž, aniž byste to na něm poznali. Nemá ale cenu pokoušet se budovat anglický trávník na místech, kde se mu nikdy nebude dařit, například tam, kde na dvoře parkujete s autem.

Benzinová sekačka s výměnnou kazetou pro pročesávání

Vzduch pro kořeny zajistíte právě tím, že budete trávník občas pískovat, budete ho často vyhrabávat. U sekaček ATCO je možné přikoupit pročesávací kazetu, která se nasadí místo vřetene a vyhrabe veškerou stařinu.

Pravidelně provádějte vertikutaci (aspoň 2x ročně) a nejvíce zatížená místa provzdušňujte (rycí vidle zaryjte do země, lehce přizvedněte drn a vidle vytáhněte – díry můžete zasypat křemičitým pískem). Pro vertikutaci platí, že čím máte hustší trávník, tím se tento zásah méně podepíše na vzhledu trávníku.

Automatické zavlažování lze naprogramovat

Zavlažování trávníku je také významné pro jeho konečnou kondici. Nezavlažujte denně, to trávě nijak neprospívá. Musíte dostat vodu ke kořenům, alespoň do hloubky 10 cm. Z tohoto důvodu je efektivnější zavlažovat třeba každý třetí den, ale větší dávkou. Potřeba kvalitního trávníku je 25–40 litrů vody na 1 metr čtvereční za týden. Po závlaze můžete vyrýpnout kus trávníku a podívat se, jak hluboko se voda dostala.

Tagy: