Rekonstrukce nebo novostavba? Každé má své pro a proti. Vždy se vám ale vyplatí rada odborníků

Rekonstrukce nebo novostavba? Každé má své pro a proti. Vždy se vám ale vyplatí rada odborníků

Obchodní ředitel společnosti Ekonomické stavby Martin Protiva v naší radioporadně na téma: vyplatí se rekonstrukce nebo novostavba?

Čtěte také

Při stavbách na klíč lze ušetřit řadu nákladů. Je výhoda, že dodavatel vše potřebné vyřídí od A do Z

„Jednoznačně rozhodnout úplně nelze. Vždy záleží na rozsahu rekonstrukce. Pokud jde o menší úpravy, například jen výměnu oken nebo zateplení, tak si myslím, že rekonstrukce není tak náročná. Pokud by se jednalo o rozsáhlejší práce, jako jsou předělávky příček nebo zásahy do nosných konstrukcí, tak už je to ovšem výrazně náročnější než v případě stavby nového domu."

Pokud někdo zdědil starý dům nebo se mu nějaká nemovitost zalíbila, a vůbec stavebnictví nerozumí, kde se může poradit? Kdo vyčíslí případné náklady na rekonstrukci?

„Je možné u stavební firmy udělat nezávazné konzultace. Projít si objemy investic, jaké záměry stavebník má. A podle toho je možné určit, jestli je vhodnější udělat rekonstrukci nebo starý objekt zdemolovat a postavit dům nový."

Rekonstrukce nebo novostavba? Každé má své pro a proti. Vždy se vám ale vyplatí rada odborníků

Se starým domem ovšem získává člověk i vlastní pozemek. Což může být výhoda.

„Je to tak. Stavební pozemky jsou v dnešní době trošku problém. Pozemků je málo a jsou drahé. Například tady v Hradci Králové výrazně cena pozemku převyšuje cenu nově stavěného domu."

Čtěte také

Co doporučit mladým rodinám, pokud chtějí žít ve vlastním a nedosáhnou na hypotéku?

„Hodně záleží na lokalitě, ale takový průměrný stavební pozemek pořídíte v Hradci Králové od 8 milionů korun výše. V okolí se dají sehnat pozemky okolo 4 milionů korun. A když půjdeme do vzdálenosti řekněme 30 kilometrů, tak můžeme pořídit pozemek už třeba za 1,5 milionu korun."

Je možné i starý dům předělat na moderní objekt, který nám bude co nejvíc šetřit energie?„U některých domů ano, záleží na stáří dané nemovitosti a jaké technologie budou použity. Je zapotřebí tento záměr vždy konzultovat s odborníky, stanovit si nějakou ekonomickou návratnost a následně se rozhodnout buď pro rekonstrukci nebo pro novostavbu."

Důležitým faktorem může být také citový vztah mezi majitelem a samotným objektem. Potom jsou lidé i ochotni víc investovat do oprav?

„Souhlasím. Mám svoji vlastní zkušenost, protože jsem v rodině rekonstruoval nemovitost. Ale člověk se musí smířit s tím, že ho to vyjde o třetinu až polovinu dráž než kdyby stavěl nemovitost novou."

Martin Protiva ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové|foto:Milan Baják, Český rozhlas

Celou radioporadnu s Martinem Protivou si můžete poslechnout v našem audio-archivu.

Tagy: