Volvo V60 D6 PHEV – Nejdřív radosti, ale pak i starosti (a to velký)

Volvo V60 D6 PHEV – Nejdřív radosti, ale pak i starosti (a to velký)

Musím napsat, že auto jsem si opravdu oblíbil a plug in hybrid je přesně to řešení, které mi v současnosti vyhovuje u auta na každý den. Jestli Vás zajímá užívání tohoto auta, doporučuji přečíst si původní recenzi (odkaz). Tady to bude o servisu.

A tak to začalo

Auto mi dělalo velkou radost přibližně jedenáct měsíců – až do osudného dne, 17. července 2020.Po asi 12 km bezproblémové jízdy z práce vyskočila hláška o poruše hybridu a naskočil spalovací motor. Byl jsem asi 2 km od domu, tak jsem dojel do garáže a auto vypnul. Další start už byl ale systémem zakázán. Hned jsem vytušil, že jsem se pravděpodobně přidal ke všem ostatním majitelům tohoto auta a budu měnit klima kompresor. Většina ale může autem dál jezdit na nafťák. U mě s autem nešlo vůbec pohnout.

Zde musí každý majitel udělat těžké rozhodnutí. První možností je nechat vše opravit ve Volvu. Když jsem auto kupoval, tak jsem četl o částkách do 1.000 €, takže dejme tomu 26.000 Kč. Pro mě, jako uživatele do té doby levných aut, to byla fakt vysoká částka za servis a doufal jsem, že mě to nepotká (jak jsem se mýlil). Ale v tuto chvíli už se na fórech psala částka spíše kolem 30-33.000 Kč. Obrovskou výhodou této možnosti je, že Volvo poskytuje doživotní záruku na vyměněný díl – to znamená, že v případě, že se kompresor znovu porouchá, tak ho vymění bezplatně znovu. Záruka platí na majitele, takže jen dokud to auto budu vlastnit já. Nepříjemné je, že se opravdu ty kompresory některým kazí znovu a znovu. Druhou možností je pak v60service.hu. Je to pán v Budapešti, který se těmito hybridy zabývá a už podle fotek je vidět, že s tím má bohaté zkušenosti. Zde by prý oprava (a ne přímo výměna) vyšla pod 20.000 Kč. Problém trochu je, že majitel servisu mluví pouze maďarsky a jakákoli domluva je pak obtížná. Zatím jsem na jeho práci nezaznamenal stížnosti, tak snad to dělá dobře.

Už jsem opravdu uvažoval, že si půjčím odtahovku a auto povezu do Maďarska, ale nakonec jsem asi nenašel dost odvahy a auto odtáhl do Volvo České Budějovice. (Tady musím všechny upozornit – zkontrolujte si vaše pojistky, protože odtah některé pojišťovny garantují pouze při nehodě a porucha do toho nespadá. Velmi „příjemné“ zjištění.)

Zde měli volný termín až po necelých třech týdnech. Hybrid na servis tu měli poprvé a každý krok konzultovali s vedením Volva v Praze. Několikrát jsem jim tuto závadu popisoval a …

Původně jsem měl připravených pár dlouhých odstavců o tom, jak to ve Volvo ČB probíhalo. Ale co kdyby to tu někdo z nich četl…. Zkrátím to – s hybridem sem prosím vůbec nejezděte. Po třech měsících auto odvážím na odtahovce v nezměněném stavu (ale s „pěkným“ účtem za nic) do Volvo Vysočany.

Ve Volvu Vysočany je to pak úplně jiný příběh. O pár hybridů se tu už starají a pár kompresorů vyměnili. Bylo příjemné konečně mluvit s někým, kdo o autě něco ví. Oprava byla slíbena do týdne. Bohužel při přesnější kalkulaci vychází cena o dost výš, než jsem čekal – cca 45.000 Kč. Musel jsem to chvilku vstřebávat, ale co mi zbývá. Díly byly objednané a výměna proběhla hladce.

Happy end?

Ještě ne. Objevil se nový problém. Doteď jsem se nedozvěděl, jak přesně se to stalo, ale pravděpodobně s poruchou kompresoru zároveň „praskly“ pojistky baterie, které hlídají proces nabíjení baterie. Problém je, že tyto pojistky jsou přímo v obalu baterií a oficiálně se v žádném servisu v ČR měnit nesmí, avšak technicky to možné je. Trvalo měsíc a půl, než v servisu vykomunikovali s Volvo ČR, že přijede nějaký proškolený technik a pojistky vymění s jeho asistencí. Druhou možností bylo odtáhnout auto do Německa, kde to prý mají asi 3 servisy povolené, ale když si představím ty účty za odtah a práci DE servisu … Tenhle problém prý zatím v ČR vidí poprvé a nemělo by se tedy jednat o něco, s čím by měl případný zájemce o auto počítat.

Každopádně po čekání na přípravky pro výměnu, se podařilo celou baterii z kufru auta vyndat, otevřít, zmíněné pojistky vyměnit a zas to všechno poskládat zpět. V tuhle chvíli jsem měl největší obavy o baterii. Auto stálo od půlky července do začátku února s vybitou baterií venku, celou zimu na mrazu. Sice mě ujišťovali, že to nevadí, ale musím říct, že jsem z toho pár nocí nespal.

Po více jak půl roce jsem se těšil, že už se mi auto konečně vrátí. Auto začalo fungovat, ale pouze jako klasický spalovák – baterii v kufru jako by auto ignorovalo. Tohle nakonec byl spíš kuriózní problém. Auto si pamatovalo, že už se do něj více jak půl roku netankovalo a jezdilo jen na naftu, aby tu starou co nejrychleji spálilo. Nakonec stačilo varování o staré naftě odstranit diagnostikou a auto konečně začalo jezdit na baterii, jak má.

Shrnutí

Teď by se to hodilo celé shrnout. Bohužel musím napsat, že s výměnu klima kompresoru musí počítat každý (i budoucí) majitel tohoto auta. Dobrá zpráva je, že je u nás minimálně jeden servis, který s tím má zkušenosti a ví jak na to, včetně vícenásobného proplachu, který se dřív často vynechával. Taky doba opravy (když to jde bez komplikací) je včetně objednání dílů do jednoho týdne. Pozitivem je hlavně doživotní záruka. Špatnou zprávou je pak výsledná cena kolem 45.000 Kč. Každý si musí vyhodnotit, jestli je to ok. Přijde mi to jako asi tak trojnásobek toho, co bych považoval za normální. Mě to vyšlo ještě o několik tisíc víc za pojistky v baterii a hlavně práci. Asi zkrátka nejsem zvyklý na dražší auta, a především ceny autorizovaných servisů. :(

Volvo V60 D6 PHEV – Nejdřív radosti, ale pak i starosti (a to velký)

Takže teď konečně happy end?

Jo, tak k tomu máme u mého auta ještě daleko. Další problém se ukázal ještě ten den. Auto sice jezdilo, jak má (takže na baterii) a po vybití se chovalo jako full hybrid (rekuperace z kopce, rozjezdy jen na elektriku a tak), ale nešlo nabíjet externě. Zkoušeli jsme všechno – nabíjet ze zásuvky, z wallboxu, z nabíjecí stanice… Nakonec jsem přivezl i svojí vlastní nabíječku, jestli to nepůjde třeba jen s ní (vlastně jsem předtím jinou nikdy nevyzkoušel), ale bohužel nefungovalo nic. Po každém pokusu se jen červeně rozblikala kontrolka nabíjení a diagnostika vypsala příliš vysoké napětí. Tohle je u plug-in hybridu docela problém, protože pak celý tento koncept pohonu nedává smysl. Uzavřeli jsme tedy po více jak půl roce původní zakázku na výměnu klima kompresoru, auto jsem si ani nebral a rovnou se otevřela nová na opravu nabíjení.

Zkušenosti s touto vadou v ČR zas asi nikdo nemá a muselo se prý vše konzultovat Volvem ve Švédsku přes české zastoupení. Nakonec byl za viníka této chyby označen měnič napětí instalovaný v autě, který má na starosti ze střídavého proudu 230V z klasické zásuvky udělat stejnosměrných 400V. Napětí na vstupu bylo v pořádku, ale na výstupu nebylo žádné. Samotný měnič je umístěn přímo na obalu baterií a vede přes něj i jedna smyčka termoregulačního okruhu (chlazení nebo vyhřívání baterií), takže demontáž nic moc. Nový měnič je k dispozici. Cena po započítání slevy na starší auta i všemožných dalších slev? 29.000 Kč. To už je na mě moc.

Shodou okolností pracuji ve firmě, která se zabývá osazováním desek plošných spojů. Máme tu pár odborníků, a pokud je na desce mechanický problém (nefunkční komponenta a podobně), tak ho najdeme. Šance jsou tak 50:50. Podařilo se a našli jsme špatnou komponentu – MOSFET IXFB100N50P. Dostupnost? 2 ks jsou na skladě v americkém Houstonu. Nikde jinde žádný nemají a očekávané dodávky jsou za 6 měsíců. Okamžitě kupuju, za týden už ho pájíme na desku a odvážím do Volva. A teď se připravte ….

Nepomohlo to. Mechanicky fungují jednotlivé komponenty (tedy ty které jsme byli schopni zkontrolovat) standardně, ale problém trvá. Na vině může být nějaký z větších čipů (a že jich tady je, je to poměrné komplikovaná deska, která má na sobě na kolmo napájené ještě 2 menší…) nebo programování. Celou věc komplikuje, že pro tuto desku nejsou dostupné schémata zapojení. Kdyby se tím chtěl někdo zabývat, tak je to Eltek Power Charger 3kW.

Hledám různě po internetu a nacházím v Polsku (kde taky jinde) použitý měnič za 19.000 Kč. A teď co zvolit? Po více jak 9 měsících už tohle chci mít prostě za sebou a objednávám ve Volvu originál. Do týdne namontováno a přichází mi od mechanika fotka zelené LEDky u nabíjeného auta. I oni sami si oddechli, že už se toho konečně zbaví. Ve mně se mísilo nadšení z plně funkčního auta s obavami nad fakturou. A obavy se bohužel vyplnili. Částka 53.000 Kč je pro mě šílená.

Tak už je konečně vše v pořádku?

Ano. Auto konečně funguje, jak má. Auto se mi vrátilo 17. května 2021, tedy přesně na den 10 měsíců od poruchy. Pár týdnů pak trvalo, než jsem začal mít auto zase rád, ale teď se na něj vždycky před jízdou znovu těším. Naštěstí se ani nepotvrdili moje obavy o baterii a stále na ni najedu stejných cca 42-45 elektrických kilometrů. Celkem jsem ale zaplatil přes 100 tisíc. Jen když to píšu, tak se mi třesou prsty. Pro mě, jako obyčejného zaměstnance je tohle prostě strašná částka, za kterou jsem před Volvem kupoval celá. Ještě jednou opakuju, že je třeba počítat s výměnou klima kompresoru. Zbytek by snad nastat neměl, ale na druhou stranu vyloučit nelze nic ….

Vyplatí se koupit si Volvo V60 D6 plug in hybrid?

Mám spočítáno, že mi na palivu s mým nájezdem ušetří cca 25.000 Kč ročně. Rok jsem s autem jezdil, 10 měsíců pak stálo v servisu – když s ním budu jezdit ještě 3 roky, tak se mi oprava zaplatí. Pak je tu ještě rozdíl v pořizovací ceně oproti klasické verzi, ale ta už není moc výrazná (max. nižší desítky tisíc). Takže když budu jezdit tímto autem ještě řekněme 4 další roky (a nepotká mě nic významného), vyjde mě to asi finančně nastejno, jako bych si koupil klasickou verzi (ale zážitky z jízdy jsou na jiné úrovni). Kdybych opravoval jen klima kompresor, jako většina, byl bych na svém asi po dvou letech vlastnictví, a to už jde. Kdo jezdí víc, asi by se mu to vrátilo o něco málo dřív. Problémem je taky to, že jakoukoli závadu na elektrice bude řešit jen Volvo servis, ostatní na to sahat nechtějí. Takže pokud si někdo chce koupit Volvo V60 D6 kvůli tomu, aby ušetřil, doporučit ho nemůžu. Ale já si ho kupoval kvůli výkonu a v této oblasti je to stále super.

A koupil bych si ho znovu…

…když už tohle všechno vím? Pere se to ve mně. Nad odpovědí přemýšlím už několik dní, protože vím, že o tom budu psát, ale stále nevím. Teď už ho mám zas rád, a když bych v něm nyní seděl, tak řeknu, že bych si ho stejně vybral. Ale když tu sedím u počítače a vzpomínám, kolik mě to stálo nervů, času a peněz … fakt nevím.

Hodně mi zkušenostmi pomohl zdejší člen jirih, kterému bych chtěl tímto znovu poděkovat.

A otázka do diskuse: Jakou největší částku jste jednorázově platili za servis, a přišlo vám to adekvátní?

Tagy: