Kassel: největší historický vodní systém na světě i skvost UNESCO

Kassel: největší historický vodní systém na světě i skvost UNESCO

Krajina v okolí Kasselu, dvousettisícového města na severu Hesenska, vesměs nevyniká dramatickými horizonty. Jak je ve středním Německu obvyklé, nevysoké vrchoviny střídají široká říční údolí, kraj pokrývá mozaika lesů, polí a sídel. Ale přece! Na západním okraji Kasselu se terén zvedá dlouhou vlnou až do výšky přes 500 nadmořských metrů, která výrazně převyšuje údolí řeky Fuldy.

Dílo vizionáře, které nemělo ve světě obdoby

Skvělé výlety

Obzory vám rozšíří neobyčejný poznávací zájezd. Na Raketa.cz najdete pestrou nabídku slev na skvělé výlety.

Právě v těchto místech se na přelomu 17. a 18. století rozhodl landkrabě Karel, tehdejší vládce státu Hesensko-Kasselsko, vybudovat zámecký park, který v Evropě neměl mít sobě rovného. Hlavní dominantou a nejvyšší částí parku se stal tzv. Oktogon s obří sochou boha Herkula, na nějž navazuje neméně velkolepý systém kaskád, který se posléze ve spodní části parku rozvětvuje do několika směrů. A právě systém těchto umělých vodních cest, původně uváděných "do provozu" pro potěchu panstva, učinil z parku Wilhelmshöhe světově ojedinělou atrakci.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Vodní show, jak se této atrakci zjednodušeně říká (ale nepředstavujte si žádný Disneyland), vyžaduje obrovské množství vody, jedno "představení" spolkne kolem 350 000 litrů. Zásobu zajišťuje umělá nádrž, ležící v lese jen nepatrně výše, než je Herkulova socha, a vodu rozvádí složitý systém kanálů a potrubí tak, aby jednotlivé vodní prvky byly synchronizovány.

Od Herkula dolů podél kaskád

Ojedinělá vodní show v parku Wilhelmshöhe byla poprvé předvedena v roce 1714. Dnes ji můžete v teplejším období roku vidět dvakrát týdně. Během čtyř letních nedělí lze shlédnout i noční představení s osvětlením.

Z hlediska pozorovatele je na tomto vodním systému fascinující zejména to, že postup vody shora dolů, tedy od Herkula k zámku, můžete sledovat jakoby v přímém přenosu. Voda se dolů přes kaskády, umělé stupně a tak dále valí poměrně pomalu a "čelo" můžete stíhat rychlejší chůzí.

Když se otevře klapka v mohutném vodotrysku, tak voda vystřelí pod tlakem osmi atmosfér do výšky padesáti metrů a za chvíli vodní vlna dospěje na umělý akvadukt a postupuje dolů dalším vodopádem. Možná chvílemi nebudete vědět, kudy se vydat dřív. Každopádně doporučujeme pořádné boty a neuškodí ani předem zajít do informačního centra u Herkulovy sochy a zhlédnout tamější videoprojekci, která celou vodní show představuje i z ptačí perspektivy.

Velká fontána a jezero

Víc než jen voda

K jedinečnému dojmu z kasselských vodních radovánek přispívá i velmi kvalitní umělecká výzdoba parku, sestávající z mnoha soch, menších i větších romantických staveb, to vše za využití rafinovaných krajinných průhledů. Koncept zámeckého parku je dílem italského architekta Giovanniho Francesca Guerniera, kterého landkrabě Karel v roce 1701 na tuto vpravdě kolosální práci najal.

Inspirace italskými vzory a Karlova vášeň pro italskou zahradní architekturu je tu zřejmá. Dokonce i podobu Herkulovy sochy zřejmě ovlivnila obrovská skulptura sv. Karla Boromejského nad jezerem Maggiore, kterou měl Karel při své italské cestě spatřit.

Steinhöferský vodopád

Kassel, Německo

Práce v parku Wilhelmshöhe ovšem pokračovaly i po Karlově smrti (vládl v letech 1670 až 1730). Teprve později vznikla i současná podoba zámku Wilhelmshöhe, který tvoří monumentální dominantu spodní části parku.

V zámku je vhodné zakončit prohlídku celého komplexu a zase jde o pastvu pro duši. Zdejší obrazárna totiž patří k nejkvalitnějším v celém Německu. K vidění tu jsou především vynikající díla holandských mistrů, včetně více než desítky Rembrandtů.

A pak už nastal čas i na přízemnější choutky. Café Jerôme v podzemí zámku totiž servíruje nejen kávu a báječné zákusky, ale dá se tam i dobře najíst. Tak výtečnou kreaci, kterou představovaly tamější plněné brambory, jsme už dlouho nejedli. V luxusním prostředí a za ceny, které se příliš neliší od těch českých.

Kassel, Německo. Letecký pohled na zámecký park s Herkulovou sochou

Stopy války i klid v luzích

Sjedete-li od zámku Wilhelmshöhe do centra Kasselu, dojmy se rychle mění. Město totiž v roce 1943 asi z 80 procent zničily britské nálety a poválečná dostavba patří k těm hodně málo zdařilým. Řečeno lapidárně, přednost byla dána "dopravně optimálním řešením". To ovšem znamená, že byl stržen i ten zbytek historické architektury, který přežil válku. Starý Kassel dnes už skoro nic nepřipomíná a po pravdě neexistuje mnoho důvodů, proč se v centru města dlouho zdržovat.

Oblouk od Herkula dolů ovšem můžete přece jen uzavřít v pozitivním duchu. V místech, kde řeka Fulda meandruje plochým údolím a rozvětvuje se do několika ramen, tedy kousek pod moderním městským centrem, totiž landkrabě Karel nechal vybudovat druhý impozantní parkový komplex, tentokrát zvaný Karlsaue (Karlův luh). Jeho nejkrásnější stavbou je široká Oranžerie, kterou kasselští vládci občasně užívali jako zimní útočiště.

Palác Wilhelmshöhe

Čertův most

Na rozdíl od dramatických scenérií parku Wilhelmshöhe působí rozsáhlé ploché luhy kolem Oranžerie mírným, uklidňujícím dojmem. Navečer si sem místní kluci chodí zahrát fotbal a po trávnících pobíhají joggeři. Jako na dlani budete mít celý komplex Karlsaue od budovy documenta Halle, která je centrem prestižních výstav moderního umění documenta, konaných jednou za 5 let. Příští bude v létě roku 2017.

Může se hodit

Jak se sem dostatPrahu dělí od Kasselu 500 kilometrů silniční trasy, která vede kolem Drážďan a Halle. Při použití veřejné dopravy strávíte na cestě 6 hodin (do Norimberku autobusem, pak rychlovlakem ICE) a na webu Deutsche Bahn (www.bahn.de) pořídíte jízdenku z Prahy v předprodeji obvykle za 39 - 59 eur.

Informace

Orientace na místěKassel má dvě nádraží. Důležitější je ICE Kassel-Wilhelmshöhe, vzdálené asi 2 kilometry od zámku, blíže centru pak leží Kassel Hauptbahnhof, kam však zajíždějí jen lokální spoje. Pár set metrů pod zámek Wilhelmshöhe vás ze středu Kasselu během 15 minut zaveze tramvaj č. 1. Městský autobus č. 22 jezdí v půlhodinových intervalech dokonce i k Herkulově soše v horní části zámeckého parku. Jízdní řády najdete na www.kvg.de.

Kassel, Německo- Zdroj: www.openstreetmap.org

Tagy: