V tornádem zničené obci jde dnes k zemi poslední dům

V tornádem zničené obci jde dnes k zemi poslední dům

Článek

Dnes to po jednání krizového štábu v Podivíně řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). „Celkem bylo ke stržení určeno asi 200 domů z 1 200 zasažených, zhruba polovinu poslali k zemi hasiči a zboření druhé části zajistili sami majitelé,“ řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán.

V tornádem zničené obci jde dnes k zemi poslední dům

Český červený kříž bude lidem se zničenými domy proplácet náklady na odhadce, který určí výši škody. Dokument od odhadce je potřeba pro žádost o dotaci na obnovu poničeného domu nebo stavbu nového domu, který nahradí ten zdemolovaný. „Český červený kříž oznámí, kdy v místě bude, určí vyčleněné hodiny a lidé mu budou moci nosit doklady od odhadce nebo projektanta. V obcích jsou kontakty na více než 100 lidí, kteří jsou připraveni tuto práci udělat,“ řekl Grolich.

Bouře poškodily asi 1 200 domů, většina jde zrekonstruovat. Majitelé mohou žádat o dotace z ministerstva pro místní rozvoj až dva miliony korun a také o třímilionový úvěr na 30 let s jednoprocentním úrokem. Peníze lze získat i z veřejných sbírek a od neziskových organizací.

Bez pomoci by neměli zůstat ani lidé, kteří neměli dům zkolaudovaný, a proto nedosáhnou na podporu z ministerstva. Podle Grolicha by jim měly pomoci humanitární sbírky, kde se vybralo přes miliardu korun. „V naší krajské sbírce máme nižší desítky milionů a jsme také schopni toto řešit. Bude to řešit správní rada a budeme čekat na to, jak se k tomu postaví ostatní. Peníze budeme nechávat na dofinancování nejproblematičtějších věcí. Když budeme přispívat na individuální věci, tak na tyto případy, které nejsou pokryté,“ řekl Grolich.

Bouře s tornádem o rychlosti zhruba 300 kilometrů v hodině si poslední červnový čtvrtek vyžádaly šest životů a desítky zraněných. Zničily domy, auta i zeleň.

Tagy: