Sluneční dům ve Hvězdárně v Úpici čeká letos rekonstrukce

Sluneční dům ve Hvězdárně v Úpici čeká letos rekonstrukce

Záměrem kraje je zrekonstruovat Sluneční dům tak, že zde vytvoří moderní návštěvnické a odborné centrum shromážděním většiny astronomických pozorovacích výstupů a dat do jednoho místa. V rámci projektu s názvem Návštěvnického a odborného pozorovacího astronomického centra vznikne v objektu Slunečního domu takzvaná pozorovací místnost a pracoviště pro vizualizaci a pozorování včetně meteorologického a seismického stanoviště, do kterého povedou výstupy z celooblohových kamer, registrace meteorů a případně dalších měření.

V druhé místnosti bude technika pro zpracování dat, která umožní prezentovat návštěvníkům základní principy zpracování dat včetně jejich katalogizace a archivace. Každý návštěvník uvidí skutečný vědecký výzkum.

Kraj si od toho slibuje také přilákání více odborníků a zájemců o tuto problematiku a zatraktivnění návštěvnických programů jak pro dospělé, tak děti.

S financováním projektu pomůže dotace v rámci výzvy ministerstva pro místní rozvoj na podporu cestovního ruchu. Radní Královéhradeckého kraje již schválili podání žádosti o tuto dotaci. Předpokládá se, že stavební úpravy včetně dodávky interiérového vybavení vyjdou zhruba na 3,5 milionu korun včetně DPH, kdy by výše zmíněné dotace mohla tvořit 50 % výdajů z celkového rozpočtu.

Zahájení prací kraj plánuje na podzim roku 2022.

Sluneční dům ve Hvězdárně v Úpici čeká letos rekonstrukce


Lidová Hvězdárna v Úpici (nedaleko Trutnova) byla založena v roce 1959. Je určena široké veřejnosti. Nabízí možnost exkurze pro školky, školy a jiné objednané skupiny, večerní pozorování, noci na hvězdárně, výjezdy na táborové základny a pochopitelně populární přednášky pro veřejnost. Odborně se hvězdárna zaměřuje na pozorování Slunce, radioastronomii a astrofotografii.

Sledovat dění na obloze díky hvězdárně v Úpici můžete na jejich fcb stránce: https://www.facebook.com/obsupice.

Průlet hvězdárnou v Úpici můžete zažít i v tomto videu.


Kateřina SekyrkováZdroj: Královéhradecký krajFoto: fcb Hvezdárna v Úpici
Tagy: