Oprava za 27 milionů korun uzavře osecký kulturní dům

Oprava za 27 milionů korun uzavře osecký kulturní dům

ZLEPŠENÍ AKUSTIKY

Na otázku, co bude potřeba vyměnit, odpovídá starostka Lenka Říhová jedním slovem všechno. „Stropník potřebuje generální výměnu kanalizace, vodoinstalace i elektrorozvodů. Chceme také oživit zadní trakt a udělat tam posezení,“ vyjmenovává starostka Oseku, který kulturní dům vlastní.

„Také v sále je nutné udělat úpravy kvůli zlepšení akustiky. Pouze okna jsou na Stropníku dobrá, před dvěma lety jsme udělali nová,“ připomíná starostka.

Cesta z Teplic do Ústí trvá déle. Na vině je frézování silnice i stavba kruháče

Oprava za 27 milionů korun uzavře osecký kulturní dům

Projekt na rekonstrukci je hotový, výdaje dosáhnou částky 27 milionů korun. Pro město Osek jde v plánech na příští rok o největší investiční akci.

Objekt bude sloužit obyvatelům města do poloviny roku 2018. Po rekonstrukci, která bude trvat nejméně dva roky, by se měl opět v plné kráse stát centrem kulturního života v Oseku.

UVNITŘ SE ZASTAVIL ČAS

„Stropník už opravu potřebuje dávno. Když přijdete dovnitř, máte pocit, že se zastavil čas. Je dobře, že se s tím konečně začne něco dělat,“ říká Jana Horáčková, která do Oseku jezdí za příbuznými.

Jiří Vondra v publikaci Historie města Osek uvádí, že dům, kde dnes funguje Stropník, postavili v roce 1754 jako hotel „Císař rakouský“. Ve vlastnictví kláštera byl dlouho jediným hostincem v Oseku.

V polovině 19. století vznikl v nástavbě nad bývalou konírnou společenský sál, později opatřený jevištěm pamatujícím mnohá představení ochotnického divadla. Dnes je objekt na Klášterním náměstí kulturní památkou. Nad oknem v přízemí si můžete všimnout ozdobné kartuše s plastickým motivem tváře, opatským znakem a letopočtem 1754.

Tepličané neměli námitky. Třešňákův Kaufland má zelenou
Tagy: