Rekonstrukce bytu byl podfuk. Šokovaná majitelka příšerně naletěla
„V červenci loňského roku jsem se od svých známých dozvěděla, že je k prodeji byt u nich v ulici. Přišlo to jak na zavolanou. Dcera čekala miminko a já chtěla mladým v začátku pomoc. Hledala jsem pro sebe menší byt a svůj jim chtěla přenechat,“ říká Hana.
Spojila se s majitelkou doporučeného bytu a šla se na nemovitost podívat. „Byt 2+1 se mi ihned zalíbil. Vypadal útulně a velikost mi také vyhovovala. Během prohlídky jsem si místnosti několikrát prošla, vnímala jsem celkovou atmosféru a představovala si, jak si vše zařídím,“ popisuje svou první návštěvu.
FotogalerieZobrazit fotogalerii |
Majitelka Haně během prohlídky emotivně vyprávěla, jak byt rekonstruovali. Mluvila o nové kuchyňské lince s vestavěnými spotřebiči. Vychvalovala nové podlahy a kompletně vyměněné interiérové dveře. Tvrdila, že v průběhu rekonstrukce zazdili původní dveře ze vstupní chodby do kuchyně a z praktických důvodů vstup posunuli. Natěšená budoucí majitelka odcházela s dobrým pocitem.
„Následující půlrok se nic nedělo. Prodávající začala prohlašovat, že byt možná pouze pronajme. Nechtěla jej pouštět i proto, že na něm udělali spoustu práce,“ uvádí Hana, která se nakonec prodeje dočkala.
Do bytu se ale ještě před koupí chtěla podívat a domluvila si druhou prohlídku. Přesně ve stejný den v bytě probíhalo velké stěhování. „Totální chaos. Všude se válely hromady krabic a tašek, do toho tam pobíhalo malé dítě. Jednoduše na žádné detailní pozorování nebyl prostor ani čas, a tak jsem bytem jen rychle prošla a raději jej opustila.“
Právě v této chvíli však měla Hana zpozornět. Je naprosto nutné, aby si kupující nemovitost prohlédl a prověřil několikrát. Je také důležité mít na prohlídku klid a dostatečný časový prostor. „Kupující by si měli uvědomit, že nekupují věc za několik stokorun, nýbrž nemovitost v řádu milionů. Neměli by proto během prohlídky nikam spěchat, a pokud s sebou nemají odbornou asistenci v podobě inspektora nemovitosti, měli by se zaměřit na co nejdůkladnější prozkoumání celého bytu či domu,“ upozorňuje Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.
Špatně umístěná lišta za vestavěnou varnou deskou v zrekonstruované kuchyni
Položené PVC končí těsně pod kuchyňskou linkou.
Před podpisem kupní smlouvy se Hana s majitelkou sešla v advokátní kanceláři. „Přestože jsme již byly pevně dohodnuté, že mi byt prodá, připravila mi překvapení. Sdělila, že se objevili další lidé, kteří mají o byt zájem. A jestli chci byt opravdu koupit, je prý nutné, abych připlatila ještě 50 tisíc korun. Nechtěla už kvůli tomu ale měnit připravenou kupní smlouvu, takže jsem jí je měla dát na ruku. Na to jsem nepřistoupila,“ svěřuje se s nepříjemným zážitkem Hana. Prodávající od svého požadavku ustoupila a u advokátky vše proběhlo bez problémů.
Po převzetí bytu a podpisu předávacího protokolu s uvedenými stavy energií si Hana začala byt konečně důkladně prohlížet. „Najednou jsme měla nepříjemný pocit, že jsem naletěla a koupila zajíce v pytli. Původní majitelka mě neustále ujišťovala, že kuchyň je nedávno zrekonstruovaná. Já ale zjistila, že trouba je nefunkční a plynová varná deska a myčka jsou poničené,“ říká smutně Hana.
Místo nové kvalitní podlahy leželo na nevystěrkovaném betonu PVC, které končilo těsně na začátku kuchyňské linky. V chodbě byly poničené dlaždice a vydrolené spárování. Dveře nebyly vůbec zazděné, ale jen překryté sololitovou deskou a následně zamaskované tapetou.
Podivně vyplněná spára mezi stěnou a vestavěnou skříní v chodbě
Podlaha v chodbě má vydrolené spárování.
Místo nových dveří Hana objevila původní dveře z padesátých let, avšak polepené bílou tapetou. Někde tak šikovně, že se ani nedaly zamknout. V koupelně byla amatérsky nainstalovaná elektřina s nebezpečně vylézajícím kabelem u stropu.
Pošlete svůj realitní příběhSeriál Na pranýři V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám. Chcete využít služby zástupce kupujícího při koupi nemovitosti? Se seriálem Na pranýři máte slevu 5 000 korun na služby společnosti Alisen. Stačí vyplnit formulář ZDE. Projekt rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen má za cíl zlepšit kvalitu služeb a chování jednotlivých účastníků realitního trhu. E-knihu Jak koupit nemovitost si můžete stáhnout ZDE. |
„Takové praktiky bohužel na trhu čas od času pozorujeme. Prodávající byt vymaluje a provede nějaké kosmetické úpravy a poté byt vydává za zrekonstruovaný. Zkušeným okem to lze samozřejmě okamžitě poznat, ale laik to při běžném pohledu pozná hůře. Pokud chce mít kupující záruku, že nekoupí zajíce v pytli, tak by měl využít služby inspektora nemovitosti, který za své služby ručí,“ upozorňuje Tomáš Zima, hlavní inspektor ze společnosti Nemoinspekt.
Hana se nyní potýká s těžkostmi starého bytu a spoří na skutečnou rekonstrukci. „Mám navíc obavy, zda původní majitelka zaplatí daň z nabytí nemovitosti. Vzhledem k tomu, že jsem jí odmítla dát navíc oněch 50 tisíc korun, se bojím, že si bude tento rozdíl chtít kompenzovat právě tímto způsobem. A jelikož jsem podle zákona ručitelem, pokud ona daň nezaplatí, bude ji finanční úřad časem vymáhat po mně,“ říká ustaraně.
Bohužel se v tomto případě skutečně může stát, že pokud finanční úřad úhradu daně z nabytí nemovitých věcí nedostane, může ji vymáhat po paní Haně. Vždy se proto doporučuje použít k vyplacení kupní ceny jistotní účet a část připadající na platbu daně z něho uvolnit až po jejím zaplacení.