Dům slavné krejčovské rodiny Bílků v Mrákově je opraven

Dům slavné krejčovské rodiny Bílků v Mrákově je opraven

1. listopad 202114:27, aktualizovánoZprávy

Dům u Bílků, jenž stojí na návsi v Mrákově, je zrekonstruován a od 28. října se opět otevřel návštěvníkům. Kdysi zde šily kroje vyhlášené chodské vyšívačky Anna a Marie Bílkovy. To všechno, co používaly a měly rády, v domě zůstalo a všichni zájemci si to dnes mohou prohlédnout.

Opravený dům u Bílků v Mrákově|foto:Jan Markup, Český rozhlas

Stavení u Bílků kdysi navštívili třeba Božena Němcová, Karel Havlíček Borovský, Karel Jaromír Erben nebo Jindřich Šimon Baar. Na konci 18. století v něm šil chodské kroje Jiří Bílek. Určitým středobodem Mrákova se dům stal i díky sestrám Anně a Marii Bílkovým. Celkem zanedbaný dům je nyní opraven a znovu otevřen návštěvníkům.

Před opravou domu bylo ve stropě mnoho děr a puklin a také opadávala omítka ze zdí. „Malinko jsme zde posunuli nábytek a odstranili jsme koberce, které zde byly, a máme tady původní prkennou podlahu,“ popsala Ludmila Kašová, předsedkyně Spolku přátel dolního Chodska.

Dům slavné krejčovské rodiny Bílků v Mrákově je opraven

Pokud chtějí zájemci dům navštívit a dozvědět se, jak se ve stavení u Bílků šily kroje a jak se zde žilo, mohou kontaktovat Spolek přátel dolního Chodska a členové spolku hosty domem rádi provedou. Pravidelná otevírací doba tedy není.

Domek změnil svou původní barvu

Omítka kdysi okrové stavby se změnila na modrou. „Inženýr Holoubek při provádění zdejší rekonstrukce loupal jednotlivé vrstvy omítky a zjistil, že zde byla bílá, šedá, žlutá, okrová a také tato modrá, která na jiném domě okolo není,“ konstatovala Ludmila Kašová. Nyní je možné domek u Bílků rozpoznat na návsi v Mrákově na první pohled.

Dům č.p. 3, který podle výpisu z pozemkové knihy stál v Mrákově ještě před rokem 1836, koupila obec v roce 2016. Následně se začalo s opravou rozdělenou do třech etap. V první etapě se opravila střecha, v další odvodnění domu a v poslední etapě se opravily vnitřní omítky, zhotovila se kompletně nová fasáda a renovace oken a dveří. Celkové náklady na odkup domu a jeho rekonstrukci vyšly na milion a 200 tisíc korun. Zhruba polovinu pokryly dotace z Plzeňského kraje.

autoři:Jan Markup,Iva Štěpánková|zdroj:Český rozhlas PlzeňSdíletSpustit audioJak nás naladíte na DABu

Nejnovější zprávy

Koronavirus v našem kraji

Zprávy z iROZHLAS.cz

Tagy: