Architekti si splnili sen o bydlení, rekonstrukce vám vyrazí dech

Architekti si splnili sen o bydlení, rekonstrukce vám vyrazí dech

Autoři rekonstrukce, která včetně projektu probíhala v letech 2014 až 2021, Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl z Atelieru 111 architekti, si za svůj nový domov vybrali historickou část malého jihočeského městečka, podle jejich slov „místo sice zanedbané, ale s poměrně silnou atmosférou a potenciálem“.

Zachovaná původní kamenná zeď je připomínkou doby vzniku původních domů.

„Místo nás od začátku lákalo pro svůj svérázný charakter a skvělou polohu. V úzkých ospalých uličkách, vedle travnatého plácku na Kozinově náměstí, jsme skryti před ruchem okolní dopravy, přitom nás jen pár kroků dělí od centra s obchody, službami a úřady, od škol, kina, divadla i nádraží. Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny,“ vysvětlují architekti a majitelé.

Jejich zrealizovaný projekt už získal jedno z nejvyšších tuzemských ocenění, Národní cenu za architekturu za rok 2021 v soutěži Grand Prix architektů v kategorii Rodinný dům, ale usiluje i o další úspěch, a to v soutěži Interiér roku 2021 v kategorii Rekonstrukce.

Do již sedmého ročníku soutěže se mohou architekti a interiéroví designéřihlásit už od 15. listopadu 2021, uzávěrka je 28. února 2022. Na základě ohlasů architektů, interiérových designérů, členů poroty, ale i přání fanoušků na sociálních sítích, se pořadatelé rozhodli rozšířit soutěž o kategorii Soukromý interiér – Nízkonákladové bydlení.

Upozornění: fotografie vznikly ještě předtím, než se rodina nastěhovala.

V centru, a přesto v soukromí

Architektům se podařilo na poměrně malé ploše vytvořit dostatečně velký obytný prostor s navazující venkovní terasou, podkroví s dětskými pokoji a hernou, ložnici s vlastním koupelnovým zákoutím, zahrádku s ovocnými stromy, dvě garážová stání a velkou dílnu se zdviží.

Objekt pro bydlení vznikl propojením dvou sousedních domů. Jeden z nich prošel na přelomu tisíciletí výraznou a hodně nešťastnou stavební úpravou, druhý byl doslova v havarijním stavu.

35 fotografií

„Souhmotí jsme zbavili nevhodných novodobých prvků, například velkého vikýře s balkonem a plastových oken. Za přizdívkami jsme objevili původní kamenné zdivo a drobné, pro nás cenné historické fragmenty,“ popisují manželé Weinzettlovi.

Architekti si splnili sen o bydlení, rekonstrukce vám vyrazí dech

Citlivě respektovali základní tvar a měřítko staveb, ale také původní materiály. Vnitřní členění přizpůsobili tomu, aby byl objekt přístupný ze dvou stran, pro pěší od náměstí a pro přijíždějící ze strany protilehlé.

Velké okno ve štítové dvorní fasádě je jejich odpovědí na jedinečný výhled na kostelní věž. Průhledy z interiéru do přiléhajících dvorků pak obohacují celkové vnímání prostoru.

Obnažené původní zdivo nechali architekti na mnoha místech pouze penetrovat a natřít bílou barvou. V kontrastu s velkými prosklenými plochami skvěle vynikne.

„Minimalistické pojetí nově proražených otvorů jsme záměrně ponechali v kontrastu s původními, tradičně dělenými okny,“ vysvětlují architekti.

Interiéry pojali minimalisticky, nesnažili se použít rustikální prvky, dobu vzniku staveb dostatečně zastupují různé stavební fragmenty nebo materiály. A samozřejmě minimalistické detaily, například kliky Lusy v povrchové úpravě titan černý matod tuzemského výrobce M&T, která bez problému odolá i vlhkému prostředí v koupelně.

Většina nábytku byla vyrobená na míru, vyjma čalouněného nábytku nebo židlí a drobných solitérů. Na podlaze je masivní dřevo a dále betonová stěrka, která se snadno udržuje.

O projektu

Projekt: 2014

Dokončení:2021

Plocha pozemku 500 m2

Zastavěná plocha:340 m2

Hrubá podlahová plocha:317 m2

Užitná plocha:228 m2

Obnažené původní zdivo nechali architekti na mnoha místech pouze penetrovat a natřít bílou barvou.

Autoři projektu

Atelier 111 architekti vznikl v roce 2007. Tým se postupně profiloval, mezi hlavní tvůrce dnes patří Veronika Indrová, Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl, zakladatel ateliéru.

V posledních letech se studio zaměřuje především na tvorbu bytových a občanských staveb včetně návrhu interiérů a na úpravy veřejných prostranství našich měst. Funguje v Praze a v jižních Čechách. Jeho achitekturu nejlépe charakterizuje kontextuální přístup, koncepční myšlení a střídmost.

Tagy: