Poznejte známé neznámé německé metropole Stuttgart a Frankfurt

Poznejte známé neznámé německé metropole Stuttgart a Frankfurt

Předvánoční nákupy mandlí a rozinek, hořlavých tesilových záclon, jakož i kvalitních kožených bot. Pro několik generací Čechů toto vše symbolizovaly východoněmecké Drážďany. Později se k nim připojily Řezno, Norimberk, Mnichov a Berlín. Pojďme teď ale navštívit dvě jiné metropole, vzdálenější a málo známé – Stuttgart a Frankfurt nad Mohanem.

První z nich přišlo za války o své historické centrum a charakterizuje jej mezinárodní letiště i zrcadlící se mrakodrapy, kam postupně přesidlují bankovní instituce z Londýna opouštějícího EU. Stuttgart pak ve svém centru chová zrekonstruované původní hrázděné domy a barokní kostely, ale nese také jednoznačnou stopu automobilových značek a je i díky nim jedním z nejbohatších německých měst. Ať už jedete na víkend nebo za obchodem, stojí za to podívat se pořádně.

STUTTGART

Hlavní město Bádenska-Württemberska – Stuttgart leží na jihozápadě Německa na řece Neckar, která je přítokem Rýna. Obývá jej na 600 000 obyvatel, byť má celá oblast přibližně 5,5 milionu obyvatel, a jedná se tak o čtvrtou nejlidnatější část Německa. Stuttgart je známý svým mezinárodním charakterem, 40 % obyvatel nejsou Němci.

Město zapuštěné do údolí mezi vinicemi po stranách lemují vilové čtvrti se zahradami. Centrum okolo Starého města je příjemně rušné. Lidé pracují na počítačích nebo odpočívají na zelených plochách četných parků, posedávají u kašen na dohled barokních budov i poblíž Königstrasse vedoucí do Starého města.

Středu Starého města vévodí „rynek“ Schillerplatz zaplněný od listopadu do posledního místečka dřevěnými domky ozdobenými ve vánočním stylu. Zdejší trhy mají víc než třistaletou tradici a každoročně je navštíví na tři miliony návštěvníků. Odnáší si odtud nejen vzpomínky, ale i typické dřevěné hračky, vonné svíce, postavičky z Betléma či kandované ovoce máčené v čokoládě.

Tagy: