Z hrůzy designérky vykouzlily skvělý prostor pro rodinu s miminkem

Z hrůzy designérky vykouzlily skvělý prostor pro rodinu s miminkem

Slovenka Andrea a český řidič Štefan jsou spolu už šest let. Andrea šla do Česka za prací, kterou na Slovensku nesehnala, část vydělaných peněz posílala pravidelně domů mamince. Nečekané těhotenství (o dítě se marně pokoušeli tři roky) je zaskočilo. Příjem rodiny zůstal jen na Štefanovi.

Vybavení místnosti se neslo pod heslem „co dům dal“...

Předloni v prosinci se stěhovali do starého domu, v lednu partnerovi šťastná Andrea oznámila radostnou událost. Za dva měsíce stihl šikovný Štefan vybudovat koupelnu a zavést teplou vodu.

Jakžtakž upravit na bydlení však zvládl jen jednu velkou místnost, která teď slouží jako kuchyň, jídelna, obývací a dětský pokoj i ložnice.

Dětský pokoj si přáli vytvořit v nezateplené přístavbě, která však víc než budoucí prostor pro dítě připomínala opuštěný sklad. Co teď? Andrea zkusila štěstí a přihlásila se do televizní show Postav si sen (kvůli koronavirové krizi si její účastníci musí „svůj sen“ postavit sami). Věřila, že obětavý Štefan a jeho kamarádi si s proměnou poradí.

Z ubytoven do starého domu

Andrea se seznámila se Štefanem na ubytovně, několik let se stěhovali po různých podnájmech a ubytovnách, až si za uspořené peníze ze stavebního spoření a na úvěr koupili starý dům, ovšem ve špatném stavu.

Vlastními silami se pustili do rekonstrukce, ale pro bydlení zvládli upravit jen jednu centrální místnost, ve kterém se nyní odehrává veškerý život rodiny. Velkým problémem je vytápění domu. Starými okny profukuje, v místnosti jsou pouze kamna na tuhá paliva. Ve vedlejší místnosti se netopí vůbec a prostor není nijak zateplený.

Řešení proměny připadlo na dvě nové tváře, architektku Hanu Šmejkalovou a designérku Jaroslavu Hájkovou. Protože jde o přibližně 150 let starou chalupu s dřevěným trámovým stropem v hlavní místnosti, padla volba na moderní venkovské pojetí interiéru. Ačkoliv Andrea toužila po pokoji pro Miu, rozhodly se designérky proměnit obě místnosti.

Ložnici, která je docela prostorná, navrhly tak, aby ji bylo možné časem rozdělit na dvě samostatné zóny, aby v budoucnu měla Mia dostatek vlastního prostoru pro první krůčky a objevování světa.

21 fotografií

A jak se na proměnu dívají designérky Jaroslava Hájková a Hana Šmejkalová? „Hlavním problémem původního stavu byla absence řešení vytápění domu. Sice jsme poměrně rychle nalezly cestu, jak se s tím vypořádat, ale ukázalo se, že nestačí pouze dodat nová výkonná kamna. Všemi konstrukcemi se ztrácelo teplo, bylo tedy nutné zateplit stropy a vyměnit shnilá stará okna. Stávající komín byl také v naprosto zoufalém stavu, musely jsme řešit jeho kompletní vyvložkování.“

A designérky prozrazují i další úskalí: „Plánované umístění kamen v hlavní obytné místnosti nakonec možné nebylo, to kvůli 80 cm tlusté nosné zdi, do které nešlo vyvrtat otvor pro připojení ke komínu.“

Z hrůzy designérky vykouzlily skvělý prostor pro rodinu s miminkem

Vše nakonec dopadlo dobře, umístění kamen v chodbě se ukázalo jako ideální pro budoucí rozšíření obytných prostor, které rodina plánuje, až miminko povyroste. V obývacím pokoji vzniklo mnohem víc volného prostoru „pro bydlení“.

Při proměně se pořádně zapotil nejen Štefan, ale také jeho kamarádi a synovec. Nakonec ze šestičlenné party zbyli jen tři, často tak pracovali až do půl páté ráno…

Kdopak by se barev bál

Pokud jde o vybavení, sáhly designérky po interiéru v odlehčeném venkovském stylu s moderním nádechem, přece jen jde o starý dům v malé vesnici.

Nové dveře a zárubně jsou repliky klasických dveří z mořeného masivního dřeva. Skvěle ladí se stropními trámy.

„Andrea má velmi ráda živé barvy, to jsme při tvorbě konceptu bohatě využily. Jako hlavní paletu jsme vzaly přírodní a teplé tóny hnědé, béžové a smetanové, materiálově potom dřevo, kámen a kov. To vše jsme doplnily výraznými akcenty červené, zelené a žluté. Dominantou celého prostoru se staly výrazná červená sedačka a zelený jídelní stůl,“ popisují autorky návrhu.

Velmi zajímavým prvkem v interiéru jsou také nové dveře, kopie klasického stylu v krásném provedení mořeného masivního dřeva.

Jako tradičně nechyběly při předávání slzy, kterým se neubránily ani designérky. Ty dojala nelíčená radost Andrey, která může být na svého partnera opravdu hrdá, byť on na okolí často působí jako „týpek“, jak jej s úsměvem popsala sama Andrea.

Na další premiérový díl se můžete těšit po velikonoční přestávce na Primě v pondělí 12. dubna v 21:35. Půjde o kvalitní prostor na spaní a na hraní v paneláku.

Náklady na proměnu

Stavební materiál: 91 083 Kč

Kuchyňská linka: 62 306 Kč

Spotřebiče: 67 137 Kč

Dveře, zárubně a kování: 28 549 Kč

Sedací souprava a křeslo: 73 320 Kč

Nábytek, dekorace a doplňky: 101 075 Kč

Podlaha a montáž: 83 000 Kč

Krbová kamna: 47 030 Kč

Celkem: 553 500 Kč

Tagy: