Musilovi bydlí na Roatánu. Na ostrovu v Karibiku staví rodinné domy

Musilovi bydlí na Roatánu. Na ostrovu v Karibiku staví rodinné domy

Na Roatánu se teplota vzduchu ve dne i v noci pohybuje okolo 28 stupňů Celsia a teplota moře může být i vyšší. Neexistují zde žádní jedovatí hadi ani pavouci. Jako poslední objevený ostrov v Karibiku se stále vyvíjí. Hodně lidí ocení i první jazyk angličtinu a úřední jazyk španělštinu. Jediným náboženstvím je křesťanství.

S touhou po dobrodružství se prohlubovala i naše láska a my si řekli své „ano“ pouhý měsíc před odletem. Tím se naše cesta na Roatán stala zároveň i svatební a my měli argument pro naši starostlivou rodinu, která nám dala požehnání.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Posledním dílkem do naší skládačky bylo zajištění ubytování, které se nám podařilo najít prostřednictvím sociální sítě. Tím jsme zahájili naši novou životní etapu se slovy: „Všude dobře, proč být doma“.

Ubytovali jsme se uprostřed černošské vesničky v Sandy Bay na severozápadní straně ostrova. Náš dřevěný apartmán za 500 dolarů měsíčně měl dvě ložnice, jednu pro nás a druhou pro návštěvy. Skromné vybavení kuchyně tvořila pouze lednička, starý plynový sporák, mikrovlnka a dřez.

Domácí přepych s myčkou na nádobí, kuchyňskými roboty a dalšími moderními přístroji, na které denně spoléháte, jsme vyměnili za pohled na tančící kolibříky, čerstvé kokosy ke snídani, pobíhající zelené ještěrky a koupání se s delfíny.

Není divu, že v tropickém pásu narazíte na invazi mravenců, komáři vás štípnou častěji než doma a přívalový déšť vám proteče skrz okna. Ale přesto je to jen zlomek toho, co vám ostrov na oplátku vrátí.

Výzva do ciziny

Své bydlení a zkušenosti z ciziny pošlete na adresu bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí.

K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

Jako většina mladých lidí jsme ani my dva nevydrželi dlouho odpočívat a už týden po příletu jsme začali nabízet nemovitosti jednoho developerského projektu v hlavním přístavu Coxen Hole, kam pravidelně přiváží transoceánské lodě tisíce turistů ze Spojených států.

Většina z našich klientů přichází se stejným cílem jako my, vybudovat si bezpečné zázemí daleko od vlivu světových mocností. Místní lidé jsou neuvěřitelně přátelští a milí. Ochota vás nepřestane udivovat.

Musilovi bydlí na Roatánu. Na ostrovu v Karibiku staví rodinné domy

Oproti jiným zemím ve střední Americe je fajn, že i cizinci zde mohou vlastnit dům včetně pozemku. Pro představu třeba 3+kk apartmány v chráněném italském rezortu se dají koupit za 59 tisíc dolarů, v přepočtu 1,4 milionu korun.

Výhodou pro stavbu domu jsou také velice nízké pořizovací náklady na materiály. I kvalitní dřevo jako mahagon nebo cedr jsou až desetkrát levnější než v USA. Na ostrově narazíte i na neobyčejně zručné řemeslníky, například truhláře a řezbáře.

Náš původní dům byl celý ze dřeva, bydleli jsme v prvním patře.

Kvůli dojíždění za určitými projekty jsme se přestěhovali do oblasti Flowers Bay, která leží na jihozápadní části ostrova. Pronajali jsme si malý zděný domeček přímo u moře s bazénem a palapou (altánkem) s houpacími sítěmi. Zajímavostí je, že celý komplex byl původně vybudován pro bývalého prezidenta George Bushe, který zde měl trávit čas rybařením a odpočinkem.

Platíme 575 dolarů měsíčně za nájem a internet včetně kabelové televize, na jejímž ovladači se utvořila vrstva prachu, protože jsme ji nikdy nezapnuli. Ostatní náklady na bydlení jsou velice nízké v porovnání s Českou republikou.

Voda se využívá především dešťová a za tu platit nemusíte. Pitná voda se kupuje v barelech, jeden vyjde na 37 korun. Plyn je tady také levný a lahev, která stojí cca 370 korun, vydrží 2 až 3 měsíce.

Nejdražší položkou je elektřina. Ta vychází na 0,35 dolaru za 1 kWh. Tato cena by se měla brzy snížit, jak nám prozradil jeden kolumbijský investor, který plánuje transformaci celého ostrova na tzv. zelenou energii, využívající především slunce a vodu. Do budoucna by měla cena klesnout na 0,20 dolarů za 1 kWh.

Člověk toho na ostrově moc nepotřebuje. Sice jsou tu o něco dražší nájmy, ale zase ušetříte na jídle a oblečení. Zelenina, ovoce, rýže, obiloviny, maso, ryby a plody moře jsou cenově dostupné a dá se říci, že v bio kvalitě, aniž by tady někdo řešil, co je to “bio”. Ostrovem prochází pouze jedna silnice a doprava mezi plážemi vás nevyjde draho, protože litr nafty stojí přibližně 18 korun.

Stále zelený Roatán je málo známý ostrov v Karibiku.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Tagy: