Jihlava chce opravit chátrající tábor, součástí bude přírodní koupaliště i hvězdárna

Jihlava chce opravit chátrající tábor, součástí bude přírodní koupaliště i hvězdárna

Vedení Jihlavy chce zachránit chátrající areál Hájenka Černé lesy u Brtnice. Ten až do roku 2021 sloužil téměř celoročně dětem z jihlavského domu dětí a mládeže, který je dlouhodobým nájemcem a provozovatelem. Vlastníkem je město.Areál Hájenka je kvůli špatnému technickému stavu zavřený od loňského roku. Náklady na opravu jsou odhadovány na 40 milionů korun bez DPH.

Jihlava chce opravit chátrající tábor, součástí bude přírodní koupaliště i hvězdárna

Areál byl v loňském roce uzavřen kvůli špatnému technickému stavu. Vedení Jihlavy proto uspořádalo architektonickou soutěž, aby mohlo hájenku zachránit. „Soutěž hodnotím kladně. Byla tam spousta zajímavých nápadů. I když jsem očekával o něco větší kreativitu, jsem ve výsledku spokojen. Samozřejmě s vítězem návrhu budeme teď muset probrat budoucí projekt a některé věci ještě doladit,“ uvedl jihlavský radní David Beke.

Venkovní jídelna a multifunkční hřiště

Součástí areálu by nově měla být například sportovní část s multifunkčním hřištěm nebo přírodní koupaliště na slunné východní straně domu. Celý prostor by ohraničovaly nově uspořádané a opravené chatky, které budou sloužit k ubytování, venkovní umývárna a sauna. Změn se dočká i hlavní budova. „Ve střední části domu je naplánována prostorná jídelna s novým zázemím, která bude zároveň i společenskou místností stejně jako zrekonstruovaná stodola. Krytá venkovní jídelna určená pro letní tábory se může změnit na zimní zahradu s výhledem na areál. Veškeré ubytování uvnitř domu je situováno do podkroví, kde budou menší i větší pokoje. Nedílnou součástí bude i hvězdárna,“ doplnila Kateřina Bezděkovská z útvaru městského architekta.

Vítězné návrhy si mohou zájemci v těchto dnech prohlédnout v hale MHD a od 7. ledna v přízemí magistrátu v hale Turistického informačního centra. Během února pak lze výstavu navštívit v Domě dětí a mládeže Jihlava.

Náklady na opravu celého táborového areálu Hájenka Černé lesy jsou odhadovány na 40 milionů korun bez DPH a rekonstrukce je v plánu v letech 2023 až 2025.

  • jihlava, jihlavsko
  • Tagy: