Rodinný dům – koupit, postavit, nebo zrekonstruovat?

Rodinný dům – koupit, postavit, nebo zrekonstruovat?

Typový dům – většinou nic pro individualistyV představě o ideálním bydlení se lidé obvykle shodnou: rodinný dům v hezké a dopravně dobře dostupné lokalitě s občanskou vybaveností. Stále více lidí, kteří se poohlížejí po vlastním bydlení, proto zvažuje, zda si pořídit byt nebo za téměř stejnou cenu rodinný domek kousek za městem. Zejména těm, kteří dosud bydleli v malém panelákovém bytě, se většinou více zamlouvá druhá zmíněná možnost.

Nový rodinný dům lze pořídit několika způsoby. Nejjednodušší je si prostě vybrat znabídky typových novostaveb, které v rámci developerských projektů kolem velkých měst rostou jako houby po dešti. Kupující si tak mohou ušetřit starosti s přípravou, realizací i kolaudací stavby. Developer nebo realitní kancelář jim navíc zpravidla pomůže i s hladkým vyřízením hypotečního úvěru.

Nevýhodou hromadné výstavby bývá omezená možnost přizpůsobení podoby domu individuálním požadavkům jeho budoucích obyvatel. Značně omezena je také jejich kontrola a možnost ovlivnění kvality výstavby. Ceny materiálů i stavebních prací stále rostou a nejeden developer je nucen hledat úspory ber kde ber. Problémy se pak mohou objevit třeba až za několik let, kdy na jejich reklamaci už bude pozdě.

Noví majitelé domu ovšem mohou zažít zklamáni ještě daleko dříve. Zejména pokud si ho vybírali jen podle obrázků v reklamním katalogu. Ty totiž vždy vypadají téměř dokonale. Přijít na nevhodnost dispozičního uspořádání místností, absenci úložných prostor nebo třeba nízkou kvalitu použitých materiálů až po nastěhování je hodně nepříjemné. V takové situaci je pak každá rada drahá.

Individuální výstavba přináší spoustu starostíKomplikovanější cestou k pořízení nového rodinného domu je jeho výstavba podle individuálního projektu. Starosti obvykle začínají už při hledání vhodné parcely. Zajímavé stavební pozemky v hezkých lokalitách bývají drahé. Pokud drahé nejsou, zpravidla se na nich nedá stavět. V okolí velkých měst se dnes nabízejí hlavně rozparcelovaná pole pro satelitní městečka. Bydlení v nich však má k ideálu většinou dost daleko.

Dalším úskalím individuální výstavby bývá kvalitní projekt. Podcenění stavební přípravy a snaha ušetřit na projektu nakonec může stavbu hodně zkomplikovat a prodražit. Před jejím zahájením je vždy třeba absolvovat martyrium stavebního řízení a pak vybrat dodavatele. Hlavní porci starostí však přinese až její realizace. Zvláště rozhodne-li se stavebník práce sám koordinovat anebo se dokonce pokusí stavbu zvládnout svépomocí.

Rodinný dům – koupit, postavit, nebo zrekonstruovat?

Obtíže lze očekávat i při úvěrovém financování individuální výstavby. Hned na začátku může nastat problém se zajištěním hypotečního úvěru. Stavba rodinného domu totiž může být k tomuto účelu použita až po jejím zápisu do katastru nemovitostí. Ten lze provést jen na základě geometrického plánu, který může být zpracován, až když je patrné stavebně-technické a funkční uspořádání prvního nadzemního podlaží.

Do té doby musí být stavba financována z vlastních zdrojů, anebo musí být dána bance do zástavy jiná nemovitost. Hypoteční banky zpravidla uvolňují prostředky jen na základě předložených faktur podle stupně rozestavěnosti. Zároveň kontrolují, zda čerpání odpovídá rozpočtu stavby. V případě nesrovnalostí mohou čerpání úvěru pozastavit a obnovit ho až podle výsledku dohlídky provedené přímo na stavbě.

Překvapení na klíčNěkterým lidem rodinné domy z hromadné výstavby nevyhovují. Zároveň však nemají čas ani chuť se stavbě svého domu osobně věnovat. Raději si tedy dům nechají postavit kompletně "na klíč“. Pokud se jim podaří najít dobrého projektanta, seriózní stavební firmu a nekompromisní stavební dozor, nakonec si mohou ušetřit nervy, čas i peníze. Nutným předpokladem úspěchu je dokonalé smluvní zajištění zadávaných prací.

Bohužel realita je v řadě případů méně růžová. Nemá-li člověk známé, kteří by mu mohli doporučit firmu, s jejíž prací byli spokojeni, je výběr dodavatelů vždy sázkou do loterie. Už jen zadat výběrové řízení a pak správně vyhodnotit nabídky oslovených firem tak, aby byl nalezen optimální poměr ceny a kvality, není vůbec jednoduché. V Česku totiž zdaleka ne vždy platí, že dražší dodavatel musí odvést lepší práci a naopak.

Menší stavební firma nemusí být dostatečně stabilní a může postrádat technické vybavení i zkušené pracovníky. Pro velkou zase nemusí být stavba jednoho rodinného domu natolik zajímavá, aby jí věnovala náležitou pozornost. Klíčový význam má v každém případě stavební dozor, který by měl na stavbě vše ohlídat. Pokud však ani on svou roli nezvládne, může být investor nakonec velmi nemile překvapen.

Financování výstavby domu zajišťované jedním smluvním dodavatelem bývá o něco jednodušší, než když se dodavatelé na stavbě střídají. Řada větších stavebních firem dokonce může investorovi s vyřízením hypotečního úvěru pomoci. Pokračuje-li stavba podle schváleného harmonogramu a odpovídá-li fakturace uzavřené smlouvě, s čerpáním úvěru nebývá problém.

Více na Hypoindex.cz

Tagy: