Na počátku byla chata a na samotném konci Casa Mirador

Na počátku byla chata a na samotném konci Casa Mirador

zobrazit 12 fotek

Odvážný projekt rekonstrukce a rozšíření formálně nenápadné chaty dal vzniknout nečekaně luxusní stavbě, zasazené do dramatické krajiny. Kde jedna spokojená rodina přečkala měsíce pandemických karantén.

Na počátku byla chata. Svým pojetím spíše skromnější dřevostavba, jinak vcelku tradičních dispozic, s obyčejnou sedlovou střechou. Zasazená, na naše poměry, do poněkud divočejší krajiny vysokých hor, příkrých svahů, rozeklaných údolí, konstantní mlhy a deštných pralesů. Nacházíme se totiž v Ekvádoru, kde s nadmořskými výškami ani dešťovými srážkami nešetří. Objekt s užitnou plochou 120 metrů čtverečních svým původním provedením nijak extrémně nevynikal, nicméně byl dost dobrý na to, aby tu jednou za čas mohla celá rodina trávit poklidné společné dovolené. Protože jinak všichni čtyři její členové rodiny svou práci a zaměstnání spojili s cestováním po světě, a tak se jim momenty pohromadě staly svátečná vzácností. Změnila to až pandemie covid-19, která všem možnost vyjíždět za hranice silně omezila.

Od vnějšího prostředí se přístavba izoluje luxusem vyhřívaného a klimatizovaného prostoru, ale nikoliv vizuálně. (Foto: Jag Studio)Z někdejší ne úplně komfortní chaty se stalo plnocenné obydlí, v němž mohou lidé odpočívat i pracovat. Prostě normálně žít. (Foto: Jag Studio)Nahloučenost a stísněnost městských apartmánů a bytů tu rozhodně nepocítíte. Příroda je hned za okny, a denní režim tu má přirozený charakter. (Foto: Jag Studio)Kuchyně, obývací pokoj i jídelna si uchovávají propojený a otevřený styl. Pro soukromí jsou určené pokoje v původní části dřevostavby, tady rodina funguje pohromadě. (Foto: Jag Studio)

Jak z obyčejné chaty udělat dům s vyhlídkou?

Zcestovalá rodina se dvěma dcerami se rozhodla tento čas nepromarnit, a chtěli jej strávit zase spolu. Ne ve stísněném a nahloučeném bytě v promořené metropoli, ale raději na čerstvém vzduchu a v přírodě, tedy tradičně na chatě. Ta ale k delšímu, časově neomezenému pobytu, nebyla úplně způsobilá. Koneckonců, byla to jen obyčejná chata v horách. Proto se její obyvatelé velmi dynamicky rozhodli ve spolupráci s architekty standardní formát chaty rozšířit, a povýšit její obyvatelnost na novou, vyšší úroveň. Původní dřevostavba, krytá profilem sedlové střechy, si přitom v sobě uchovala zázemí obytných pokojů, stará kuchyně byla přepracována na rozšířenou koupelnu, ze staré koupelny se stala nová toaleta… a novou kuchyni s jídelnou a fantastickým obývacím pokojem si nechali vytvořit na ploše 65 metrů čtverečních. Kde přesně?

V podstatě na visuté zastřešené terase, podepřené konstrukcí ve svahu a přilepené k původnímu objemu dřevostavby. Něco jako hrubý plán na takové rozšíření asi muselo existovat už před koronakrizí, protože jinak si těžko vysvětlit, že se celou realizaci podařilo provést v řádu týdnů, než měsíců. A tak se v podstatě celá rodina sešla už „v novém“ obydlí. Které si už nezaslouží nazývat chatou, ale spíše vznešeněji, Casa Mirador. Dům s vyhlídkou. K rychlosti stavby pochopitelně přispěla šikovnost architektů, dovednosti řemeslníků a fakt, že přístavba se mohla opřít o prefabrikovanou ocelovou rámovou konstrukci, která vznikala z jednotlivých modulů, sestavených na místě. Doplnění dřevěných součástí bylo také bez problémů, a jediným menším zádrhelem byla přeprava rozměrných skleněných výplní na místo stavby.

Centrální blok, s integrovaným krbem a kuchyňskou linkou, je vlastně jedinou vnořenou pevnou strukturou do přístavby o 65 metrech čtverečních. (Foto: Jag Studio)K rodinné pohodě nemůže chybět ani dřevo praskající v krbu. Mihotavé plamínky hřejí, zatímco za okny se šedivá mlha mění v noc. (Foto: Jag Studio)

Místo pro rodinu

Drobné komplikace ale blednou před charakterem výsledku. Přístavba skutečně nezůstává dlužná nic titulu vyhlídky: transparentní obal temperovaného/tvrzeného skla obkružuje celé rozšíření, a otevírá tak interiér strhujícím rozhledům. Na soutěsku pod sebou, hory porostlé pralesy. Utěsněná vnější obálka si pouští přírodu až skoro na dotek k sobě, a hranice mezi interiérem a exteriérem se rozplývají v mlze. Byť vizuálně přístavba chaty vyjadřuje křehkost, nestability se tu bát nemusíte. Bytelné kotevní prvky usazují rozšířenou část do svahu, trojitým systémem kovových částí vytváří vnější skelet, a prochází celým objektem od základů až po střechu. Vnitřní prostor je překvapivě volný, až na centrální formu nezastavěný. Je to neomezený balkon, obývací pokoj s nekonečným výhledem, jídelna bez hranic.

Vzdušnost nezastavěného prostoru se snaží uchovat i nejrůznější úložné prvky a policové systémy. Nevytváří bariéru, ale spíše průnik v prostoru. (Foto: Jag Studio)Napojení starého na nové je plynulé, bez ostrého zlomu. Tam, kde byla původní chata, zůstaly pokoje k obývání. Nachází se za posuvnými dveřmi. (Foto: Jag Studio)Casa Mirador překvapuje zpracováním, i rychlostí konstrukce. Architekti zmiňují, že od plánu k finalizaci projektu to trvalo méně než tři měsíce. (Foto: Jag Studio)Úzkost z toho, že nemůžete ven, vás tu trápit nebude. Příroda dodává přístavbě harmonii, která je pro utužení rodinných vazeb potřebná. (Foto: Jag Studio)

Úprav se dočkala i stará obytná část dřevostavby: přibyly tu světlovody, a také nové podlahové vytápění. Nově tu také za panelovým ostěním vznikly úložné prostory. A k provoznímu zázemí přibyl i septický tank s čističkou odpadních vod. Aby přírodní krása, která je všude kolem, pobytem lidí neutrpěla. Těžko odhadovat, jak omezení sociálních kontaktů dopadlo na ostatní obyvatele Ekvádoru. Ale obyvatelé Casa Mirador si na ně rozhodně nestěžovali. Konečně měli chvilku trávit čas pohromadě, jako jedna rodina. A kvalitní práce architektů jim k tomu poskytla víc než příjemné zázemí, které je karanténami neoddělilo od přírody okolo.

Materiály: RAMA estudio

Foto-kredit: Jag Studio

Casa Mirador, studie (Zdroj: RAMA estudio)Přečíst další článek
Tagy: