Rukavice z druhé ruky: Šejdíři omývají ochranné pomůcky a nelegálně je prodávají dál

Rukavice z druhé ruky: Šejdíři omývají ochranné pomůcky a nelegálně je prodávají dál

Thajsko, průmyslová zóna na okraji Bangkoku. Malý sklad je plný odpadkových pytlů plných zdravotnických rukavic z různých materiálů a různých odstínů modré, nezřídka viditelně špinavých, ba se skvrnami od krve.

Vedle stojí plastový lavor naplněný modrým barvivem, v něm pár rukavic. Podle thajských úřadů se tu pracovníci snažili rukavice čistit a vracet jim nový vzhled. Pak je vkládali do nových obalů s logem firmy SriTrang, renomovaného thajského výrobce rukavic. Policie sem vtrhla v prosinci.

Ale byl to jen jeden z mnoha takových provozů, další v Thajsku nadále pracují. Snaží se využít vysoké poptávky po nitrilových rukavicích, kterou do nevídaných výšin vyhnala pandemie koronaviru a kterou se možná ještě roky nebude dařit plně uspokojit. A tak nekale zrecyklovaný odpad nabízí zdánlivě výhodné řešení nouze.

FBI varuje

CNN tento obchod vyšetřovala několik měsíců. Na základě záznamů o importu i díky některým konkrétním dovozcům CNN napočítala desítky milionů rukavic z druhé ruky, které už do USA dorazily. A jistě tyto odhalené dodávky budou jen špičkou ledovce. Jinde ve světě tomu nebude jinak.

Americká a thajská policie už věc vyšetřují. Hned v počátcích pandemie varovala FBI zdravotníky před podvodnými distributory ochranných pomůcek. „Na základě aktuálního náporu na dodavatelský řetězec mohou podvodníci slibovat vybavení, k němuž nemají přístup, aby těžili z urgentních potřeb zdravotnictví,“ uvedla federální policie. Zejména ale varovala před neplněním smluv, varovnými stopami mohly být třeba nestandardní platební podmínky, náhlé změny cen i náhlá zpoždění – například tvrzení, že se kontejner zdržel při celní prohlídce.

CE, KN95, R, NR: Co znamenají značky na respirátorech a jaké můžete použít opakovaně

Nynější podvodníci zboží skutečně dodávají – jenže nepoužitelné. „Přichází sem enormní množství špatného produktu, nekonečný proud špinavých, použitých a podřadných rukavic,“ popsal pro CNN Douglas Stein, který ochranné pomůcky dováží už desítky let. „Úřady si zřejmě až nyní začínají uvědomovat to ohromné měřítko. Aktuálně je to nejnebezpečnější komodita na Zeměkouli.“

Úřady naopak příliv šuntu i poněkud usnadnily, když byla o ochranné vybavení nouze – uvolnily pravidla pro jeho dovoz.

„Poté, co pandemie vážně narušila mezinárodní dodavatelské řetězce, nezbylo státům než spolu vzájemně bojovat o omezené dodávky ochranného vybavení. Nemocnice a další zařízení čelily klesajícím zásobám a překážkám v získávání nového,“ psala před rokem CNN. Nemocnice si samy vyráběly dezinfekce, doktoři používali respirátory vícekrát. A i když se zrovna vybavení sehnat dal, výrazně zdražilo a drahé zůstává.

Laxní pravidla

Dodnes zůstávají v platnosti mírnější regule pro import ochranných pomůcek. „To platí, pouze pokud rukavice mají odpovídající standard a označení dle regulí,“ upřesňuje FDA pro CNN.

Rukavice i další ochranné vybavení se vyrábí prakticky jen v Asii. Američtí lékaři smějí používat jen rukavice nitrilové, které vyrábí jen omezený počet specializovaných továren a i přírodního kaučuku na jejich výrobu je omezené množství. Renomované značky mají objednávky na několik let dopředu. A tak se na trhu začali objevovat i dodavatelé bez příslušné historie a reputace.

Kaučuk, klima a kapitalismus: Zázračný materiál začíná docházet. Pomůžou pampelišky?

Tarek Kirschen z Miami loni objednal dodávku rukavic v objemu kolem dvou milionů dolarů (44,4 mil. Kč), aby je přeprodal americkému distributorovi. „Začali nám volat pořádně naštvaní klienti, křičeli a řvali, že jsme jim to podělali,“ svěřuje se Kirschen pro CNN. Když mu do Miami dorazil druhý lodní kontejner, šel se na zboží sám podívat. „Byly to použité rukavice. Omyté, recyklované. Některé byly špinavé, na některých byly skvrny od krve, na dalších dokonce datum z předloňska. Nemohl jsem věřit svým očím,“ popisuje podnikatel. Zákazníkům vrátil peníze, rukavice vyhodil na skládku a v únoru 2021 upozornil federální úřad pro kontrolu léčiv (FDA).

Ujišťuje, že žádné z jeho rukavic nepoužili zdravotníci, avšak záznamy o dovozu podle CNN ukazují, že od téže thajské firmy – Paddy the Room – si další američtí distributoři pořídili skoro 200 milionů rukavic. Není zatím jasné, co se s nimi stalo či kolik z nich skutečně do USA dorazilo.

Rukavice potrhané, od krve

Většina dovozců se s novináři bavit nechtěla, ale další dva potvrdili, že dodávky byly podřadné, někdy dokonce ani nešlo o nitril. Firma Uweport přiznala, že zdravotnickým zařízením je neprodala, místo toho je se slevou udala do potravinářství a gastronomie.

US Liberty LLC obdržela zjevný šmejd jako od Paddy the Room, tak od další firmy z Vietnamu. „Rukavice děravé, poskvrněné, natrhlé, v různých barvách a odstínech,“ popsal prezident firmy Firas Jarrar.

Inspekce v losangeleském skladu firmy AirQueen odhalila tentýž šlendrián: díry, skvrny a latex či vinyl místo kvalitnějšího nitrilu. Šéf Louis Ziskin se ani nesnažil nemocnicím podřadný produkt prodat, přestože prakticky prosily. „Je šokující, že ti dodavatelé nebyli na černém seznamu,“ kroutí hlavou.

Pandemie se potáhne do dalšího roku, varuje expert. Způsobí to jeden důležitý faktor

Od Paddy the Room před vlastní dodávkou obdržel záznamy o nezávislé kontrole kvality; firma, jejímž jménem byla kontrola podepsána, potvrdila, že jde o zfalšované dokumenty.

I Ziskin tak počátkem roku kontaktoval lékový úřad, jakož i celní správu. Přesto reakce jen tak nepřišla, do USA v únoru dorazilo dalších 28 kontejnerů s víc než 80 miliony rukavic od Paddy the Room. V amerických přístavech se provádí jen minimum kontrol, podřadné zboží se zpravidla pozná až u koncového zákazníka.

Razie v přístavech

Až v srpnu FDA – pět měsíců po upozornění od dvou zmiňovaných podnikatelů – rozeslala svému personálu v přístavech, že se zásilky od Paddy the Room mají rovnou, bez kontroly, zadržovat. Celní stráž pro CNN uvedla, že zadržela na 40 milionů padělaných roušek a statisíce dalších ochranných pomůcek. Zadržela i nějaké zásilky rukavic, množství nespecifikovala.

Když se do USA dostalo tolik šuntu, znamená to, že selhal systém? zeptala se CNN ministerstva pro vnitřní bezpečnost, pod nějž celníci spadají. „Nevím, jestli je to správně formulovaná otázka,“ odpověděl agent speciálních operací Mike Rose. „Myslím, že všichni bychom rádi, aby se do USA nedostal jediný nebezpečný padělaný produkt – a myslím, že na tom pracujeme. Myslím, že jsme modelem pro celý svět, jak co nejlépe koordinovat úsilí mezi různými úřady, abychom skutečně zastavili takový dovoz, obchod a další kriminální aktivity související s covidem,“ doplnil agent s tím, že zátahů na padělané či jinak vadné ochranné pomůcky i další zboží už bylo přes dva tisíce.

Vychytávky blízké budoucnosti: Elektronický „nos“ rozpozná nemoci, sliny předpoví dlouhý covid

Jejich thajští kolegové se také snaží, ale vysledovat padělatele není zrovna snadné. Majitele onoho skladu odhaleného v prosinci zatkli, ale jeho nájemce se obvinit nepodařilo, šlo o obyvatele Hongkongu. Následovalo nejméně deset podobných razií. „Objem nelegálních rukavic, jež jsme našli, je enormní,“ popsala zástupkyně generálního tajemníka thajského lékového úřadu Supattra Boonsermová. Stejně to výrobu to nezastavilo. „Prostě se přesunuli na jiné místo, do jiného skladiště,“ vysvětluje pro CNN, proč se tento byznys jen tak nepodaří zarazit.

Agenti přistihli dělníky, kterak rukavice drhnou, dobarvují potravinářským barvivem, a aby jim rychleji schly, používají sušičky na prádlo. Často se rukavice sbírají v Číně či Indonésii a posílají na recyklaci do Thajska, uvedla Boonsermová.

Jiné šejdíře vystopovali thajští strážci zákona podle záznamů. V odhaleném skladišti Paddy the Room byly i krabice s označením firmy SkyMed. „To jsou rozhodně podvodníci,“ uvedla Boonsermová. Firma má licenci na dovoz zdravotnických rukavic z Vietnamu, ale do Thajska nikdy žádné nedovezla – a ani je v zemi nevyrábí.

Ale dokud pandemie nepoleví, nebo se nezvedne výroba, zasvěcení moc nevěří, že by se podvodníky podařilo zastavit: „Poptávka po rukavicích je stále vysoká. Stále čekají zákazníci,“ uvedla Boonsermová. „Je to zločinné ad absurdum v každém článku dodavatelského řetězce,“ uzavírá Stein.

Video Blesk Podcast: Rukama mi prošly stovky nekvalitních respirátorů, říká Aaron Günsberger - Blesk
Tagy: