V Paříži sankce, v Německu letáky. Tažení proti SUV pokračuje

V Paříži sankce, v Německu letáky. Tažení proti SUV pokračuje

Vážená řidičko, vážený řidiči,

Vaše auto je z následujících důvodů nepřiměřeně velké pro městský provoz:

Příliš CO2

Vaše auto spotřebuje (vážně se v letáku píše „spotřebuje“! – pozn. red.) více CO2 než malé auto, protože je:

Příliš místa

Vzhledem ke své velikosti zabírá vaše auto příliš mnoho místa na zaparkování, které pak není k dispozici pro:

Riziko nehod a škod

Ohrožujete další účastníky a účastnice silničního provozu, neboť:

Vyšší spotřeba materiálu při výrobě

Vzhledem k velikosti je výroba vašeho vozu nákladnější a spotřebuje se při ní více surovin

V Paříži sankce, v Německu letáky. Tažení proti SUV pokračuje

Vaše chování je nepřiměřené a egoistické

Tento leták našli řidiči za stěračem svého auta v německém Kolíně nad Rýnem v městské části Deutz.

Text má stejné uspořádání a grafickou podobu jako oficiální oznámení o pokutě, jaké město používá. Ovšem s tím rozdílem, že v záhlaví je místo oficiálního údaje „Město Kolín“ uvedeno „Město Klima“, a přinejmenším z formulace poslední věty (Vaše chování je nepřiměřené a egoistické) je zřejmé, že se v žádném případě nejedná o leták oficiálně vydaný městem.

Mluvčí města německému deníku Express potvrdil, že několik občanů nahlásilo nález tohoto letáku. Právní kroky město nicméně neplánuje: „Výroba a šíření letáku nenaplňuje skutkovou podstatu trestného činu, zvláště ne podvodu: Jejich autor se nepokouší předstírat, že se jedná o leták vydaný městem.“ Šanci na úspěch nemá ani občanskoprávní spor, neboť není jasné, kdo letáky vyrobil a distribuoval. Pokud by se ale objevily důkazy vedoucí k odhalení identity autora, bylo by možné právní stránku případu nově prověřit.

Reakce na leták jsou nicméně alespoň na facebooku velice kritické. Jeden z uživatelů si je jist: „Jde o závist těch, kdo takové auto nevlastní. V zásadě tu vůbec nejde o emise CO2, ale o ideologicky vedený třídní boj.“ Další se ptá: „Co přijde příště? Začnou se vyvěšovat cedule na velké domy, že na jejich stavbu bylo vynaloženo více materiálu a mají vyšší spotřebu energie na vytápění?“ Komentář k tažení proti SUV čtěte zde.

Všechno začalo v září během ekologických protestů v Berlíně, kde účastníci volali po zákazu SUV v německém hlavním městě.Po nehodě v centrální části Berlína, při níž přišli o život čtyři chodci včetně tříletého dítěte, se rozpoutala bouřlivá debata o SUV. Nehodu způsobil dvaačtyřicetiletý řidič sportovního terénního Porsche Macan, který vyletěl z vozovky. Nevoli vůči SUV pak projevili i aktivisté z organizace Greenpeace při protestech během autosalonu ve Frankfurtu, který začal krátce poté. Čtěte více zde.

V Paříži mají SUV platit víc

Podobně jako letákoví aktivisté v Kolíně začínají ovšem uvažovat na pařížské radnici. Cílem je regulace počtu SUV v metropoli pomocí odstupňovaných poplatků i vyšších daní. Ty by při koupi i parkování znevýhodňovaly příliš velké a těžké osobní vozy, naopak majitelé malých aut by platili snížené sazby.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Kategorie SUV, která v současné době tvoří 38 % všech nově registrovaných vozů ve Francii, je trnem v oku ekologů především kvůli vyšším nárokům na výrobu i vyšší spotřebě při pojíždění v centru města. Dalším argumentem je více zabíraného místa při parkování i větší náročnost na dopravní infrastrukturu. Náměstek pro dopravu pařížského magistrátu Christophe Najdovski proto zveřejnil názor, že bude třeba zavést systém malusů a bonusů a přimět obyvatele k preferování menších modelů automobilů.

„Záměr je omezit prostor, který zabírají neohrabané vozy SUV ve městě, ve prospěch menších vozů. Po městě jezdí hodně automobilů o váze jeden a půl nebo i dvě tuny, a přitom často vozí jen jednoho člověka. Taková vozidla by měla platit za veřejný prostor, který zabírají,“ prohlásil Najdovski, člen Stany zelených a od roku 2018 prezident Evropské federace cyklistů (ECF). Jak bude vypadat Paříž bez aut už radnice několik let testuje (uvidíte zde).

První již spuštěnou iniciativou bude zvýhodnění malých automobilů při parkování v podzemních garážích. Časem pak podobný trend pařížská radnice plánuje i na ulicích. „Pokud má automobil dvě tuny, měl by platit dvojnásobek proti autu, které má jen jednu tunu. To samé platí pro vozy větší než 1,80 m, které v parkovacích domech často zaberou dvě parkovací místa,“ říká radní.

5. září 2019

Tagy: