Soukromý hrad Berštejn - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Soukromý hrad Berštejn - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Jak na to

Soukromý Berštejn

Hrad má na 99 let pronajatý už od roku 1972 Miloš Novák. Stará se o jeho údržbu a zároveň mu slouží trochu jako víkendová chata. Pokud se dá dohromady větší skupina milovníků historie, může mu zkusit zavolat na telefon 721 679 711 a objednat se na prohlídku. Úspěch ale není zaručen. Nájemci hradu se nelze divit. Podle vlastních slov byl už pětkrát vykraden a jednou dokonce přepaden.

Dodnes na hrad Starý Berštejn nevede žádná sjízdná cesta. I pěší turista má co dělat, aby vyšplhal ke hradbám.

Malá poznámka o kopci

Jindřich Jednooký z Dubé dělí roku 1402 majetek mezi mnoho synů. Jindřichu Hlaváčovi odkazuje ves Vrchovany a kopec nad ní.

Z neobvyklé zmínky o prázdném kopci nad vsí usuzuje o pět století později historik August Sedláček, že při tomto dělení měli Berkové v úmyslu postavit Berštejn.

Protože o pět let později Hlaváč zdědil nedaleké Jestřebí, má se za to, že Berštejn byl za tu dobu postaven.

Berkové a Vartenberkové

Nikdo neví, jestli to tak opravdu bylo, ale v každém případě je jasné, že Berštejn patří mezi velmi mladé hrady. Všechna důležitá obranná sídla tehdy už stála nejméně čtvrt tisíciletí.

O co tu vlastně šlo? Berštejn byl hrádkem, který doplnil stávající síť hradů. Nejspíš sloužil jako centrum malého panství. Historici se přou, jestli se o něj bojovalo, zda byl zastavován, prodáván, vydán husitům a posléze opuštěn nuceně nebo dobrovolně a kdo a kdy ho vůbec postavil a kdy ho opustil.

Jisté je, že v roce 1567 byl dole v rovině u Dubé dostavěn zámek Nový Berštejn. Zábavné na tom pro laika je, že hlavní role v jeho historii hráli Berkové a Vartenberkové, neboli potomci starobylých rodů Ronovců (měli v erbu zkřížené osekané větve) a Markvarticů (kromě Vartenberků byli jejich potomci například Valdštejnové, pánové z Michalovic, Zvířetic a Lemberka), příbuzní, obchodní partneři, sousedé a zároveň nepřátelé na život a na smrt.

Ukaž se ze všech stran

Každého návštěvníka Máchova jezera, Doks nebo Dubé dominantní Berštejn upoutá. Přitahuje jako magnet. Ani my jsme neodolali.

Byla by škoda přijet pod hrad autem, vyběhnout nahoru a zase se vrátit. Naplánovali jsme tedy výlet, abychom si mohli prohlédnout hrad ze všech stran.

Parkujeme auto, případně vystupujeme z autobusu, ve Vrchovanech před hospodou. Po žluté značce stoupáme vesnicí k hradu. Výstavné domy i udržované roubenky střídá zdevastovaná škola a rozpadlý kostel.

Nepřístupný hrad, daleké obzory

Samotný hrad je nepřístupný. Stezkou podél hradeb se však dostaneme na severní vyhlídkovou plošinu a při troše opatrnosti i na jih. Máme tak dokonalý rozhled od Krkonoš k Řípu.

Z Berštejna sbíháme lesem do žlutých pampeliškových polí. Stoupáme na prudký kopec Šedina. Pod jeho vrcholem se otevírá skrze les kouzelný průhled na Říp.

Stále po žluté značce jdeme k Černé roklí, měníme ji za zelenou, abychom se podívali do Braniborské jeskyně. Velký skalní převis pod Holým vrchem posloužil roku 1741 jako útočiště obyvatel před drancující pruskou armádou.

Dnes ho okupují trampové. Ohniště a sedátka mohou posloužit i vám.

Po další žluté značce sejdeme skrze hluboké vytesané úvozy do Chlumu, kde je otevřená druhá a poslední hospoda v okolí Berštejna. Mezi poli okolo božích muk se vracíme do Vrchovan.

Výlet je pro rázující chodce tak akorát na odpoledne, rodinky by měly počítat s celodenní chůzí. Hrad se jim při tom ukazuje pořád z nových a nových stran.

Výjížďka na horském kole

Pokud bychom jeli na horských kolech, trasu bychom si o něco prodloužili. Po žluté značce bychom jeli už z Dubé. Oba velké kopce, Berštejn a Šedinu lze zprava objet. Z Chlumu bychom se vraceli po silnici přes Nový Berštejn.

Prohlédli bychom si tedy staré i nové Berkovské sídlo. Zámek slouží jako hotel a okolo se hraje golf.

V souvislosti s Berštejnem nelze pominout Karla Hynka Máchu a jeho slavnou báseň Máj. Berštejn nazývá Pernštejnem a objasňuje ve svém deníku i další místopis: "Děj básně této koná se u města Hiršberg mezi horami, na nichž hrady Bezděz, Pernštejn, Houska a v dálce Roll k východu, západu, poledni a půlnoci ukazují." Jenom historické popraviště sem přenesl od Mladé Boleslavi.

Pro přesnost: Hirschberg je původní název pro Doksy a Roll je dnešní Ralsko.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Hrady a zámky na Horydoly

Andělská horaBardo (Polsko)Bělá pod BezdězemBerštejnBezdězBormio (Itálie)Budyšín/Bautzen (Německo)Carcassonne (Francie)Čachtice (Slovensko) a Čachtická paní (Slovensko) DěvínDobříšDrachenfels (Německo)Ehrenberg Reutte (Rakousko)Eilean Donan (Skotsko)Eltz (Německo)FalkenburkFalkenstein (Rakousko)Firmian - Sigmundskron (Itálie)HazmburkHerštejn StarýHořoviceChillon (Švýcarsko)ChyšeChoustníkJezeříKácovKadaňKamenice nad LipouKlenováKostelec nad Černými lesyKostelní BřízaKostomlatyKošťálovKrakovecKřivoklátKunětická horaKuřivodyLedniceLeontýnský zámečekLíšnoLužanyMoritzburg (Německo)Mydlovar / KostomlatyNeuschwanstein a Hohenschwangau (Německo)Nottingham (Anglie)Nový hrad KunraticeNymburkPeckaPísekPražský hradPřimdaRábíRadomierzyce (Polsko)RalskoReutte (Rakousko) Skokloster (Švédsko)Staatz (Rakousko)SychrovSionŠvihovTetínTower (Anglie)Trenčín (Slovensko)Vadstena (Švédsko)Valdek 1 a Valdek 2ZásadkaZbiroh 1 a Zbiroh 2Zborov (Slovensko)Žebrák

Kláštery a kostely

Altenburg: barokní kosmos benediktinů (Rakousko)Hrušková: Svatý Mikuláš pod Krudumem Chlum svaté Máří: Nanebevzetí Panny MarieKlášter HradištěLevý Hradec: kostelík svatého KlimentaMünchenreuth (Německo)Oberndorf: Stille Nacht (Rakousko)Pivoň: klášter augustiniánůPlasy: cisterciácký klášterPraha: rotunda svatého VáclavaStará Boleslav: kostel svatého VáclavaŘím: basilika svatého Petra (Vatikán)Tachov: SvětceWaldsassen: Nacistická freska v kapli u Münchenreuth (Německo)

Tagy: