vytisknout velikost písma Vyzkoušejte lopuch – dobře chutná, zpomaluje stárnutí a čistí krev. Jak ho pěstovat?

vytisknout velikost písma Vyzkoušejte lopuch – dobře chutná, zpomaluje stárnutí a čistí krev. Jak ho pěstovat?

Je to vyhledávaná pochoutka

Děti mají rády květy, které tvoří ježaté kuličky a které se tak dobře zachytávají na oblečení nebo ve vlasech. Ženám se květy asi nejvíc líbí ve váze, kde v kombinaci s jinými lučními rostlinami vytváří působivé dekorace.

Lopuch roste okolo cest a plotů, v příkopech i na loukách. Lze jej však i pěstovat, což se určitě vyplatí při časté konzumaci. Vědí to v Číně i Japonsku, kde se lopuch považuje za lahůdku. Z rostliny lze konzumovat křupavé čerstvě vyrostlé výhonky, oloupané řapíky nahradí s klidem zeleninu – lze je jíst syrové nebo uvařit jako chřest. Zvláštní delikatesou je dřeň, která má jemnou oříškovou chuť. Oproti tomu listy jsou hořké a nedobré.

Kořeny jsou asi jeden metr dlouhé, mají nejvíce léčivých účinků z celé rostliny, ale jen v případě, než rostlina poprvé vykvete. Proto se sbírají od podzimu do jara dalšího roku.

Kostival neboli černý kořen: Jak jej pěstovat a připravit z něj mast

Nebojte se pěstování

Lopuchům se bude dařit v písčitohlinité půdě, která má dostatek humusu. Naopak nevhodné jsou půdy kyselé, které prosychají. Lze pěstovat v hrobcích či řádcích, osivo se sází na jaře do hloubky zhruba 1 centimetr. Během vegetace je třeba provést dvě proorávky, jednu po vyražení lopuchu, druhou asi za 14 dní.

Jam čínský – světelný kořen, který léčí i omlazuje. Jak ho pěstovat?

Lopuchů jsou u nás tři druhy – lopuch plstnatý, lopuch větší a lopuch menší. Všechny tři druhy mají velmi podobný vzhled i zdravotní účinky, takže je při sběru není třeba rozlišovat. Sbírá se kořen, který se vykopává brzy na jaře, dřív než rostlina vyžene listy. Kromě něj lze použít ještě mladé listy a semena.

Pročistí celé tělo

Rostlina je bohatým zdrojem vlákniny, vitaminu B6, hořčíku a draslíku, obsahuje i silice, inulin, třísloviny a další minerální látky. Díky svému složení má lopuch bohaté pročišťující účinky na celé tělo – dokáže čistit krev, zbavit ji toxinů i stop těžkých kovů, zlepšuje funkci lymfatického systému, vyvolává pocení, působí projímavě a pomůže i se zadržováním vody. Dokonce dokáže mírně rozpouštět močové a žlučové kameny.

Kromě toho také upravuje zažívání a snižuje hladinu cukru v krvi, podporuje činnost sleziny. Protože má protizánětlivé účinky, uplatní se při léčbě různých kožních problémů – proti plísním, kožním vřídkům, beďarům i mastné pleti, stejně jako při léčbě angíny.

Jak pěstovat zázvor doma i na zahradě: Co potřebuje tato tropická bylina?

V případě otoků přiložte podrcené listy lopuchu, které zaberou i na svědivou vyrážku či modřinu. Díky své schopnosti zbavit tělo toxinů zpomaluje stárnutí a zmírňuje jeho projevy.

Vyzkoušejte odvar z lopuchu a vlasy vám poděkují

Lopuch má příznivé účinky na růst vlasů, pomáhá proti vypadávání, při lupech i při jejich maštění. Dokonce opticky zvětšuje jejich objem. Odvar tedy rozhodně stojí za zkoušku.

Na odvar budete potřebovat 5 lžic kořene lopuchu (nebo mladých listů), 5 lžic natě kopřivy, 3 lžíce listů břízy, 3 lžíce listů (oplodí) z ořešáku a 2 lžíce květů heřmánku. Kromě lopuchu všechny bylinky smícháme.

Pokud máme kořen, přivedeme k varu půl litru vody a jednu lžíci kořene 3 až 5 minut povaříme. Listy lopuchu nevaříme, jen je přelijeme vroucí vodou. Přidáme lžíci směsi ostatních bylin a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a můžeme používat jako oplach po šamponu či k masáži pokožky hlavy. Pro podporu růstu vlasů a k odstranění lupů se doporučuje tento odvar používat dvakrát týdně.

Jak vyrobit jitrocelovou mast: Hojivý zázrak jen ze dvou ingrediencí

Tagy: