vytisknout velikost písma Hloh: Který druh vybrat a jak ho zasadit?

vytisknout velikost písma Hloh: Který druh vybrat a jak ho zasadit?

Protože hlohy jsou dekorativní a velmi dobře snáší řez a tvarování, výborně se hodí obzvláště do stříhaných živých plotů. Během roku se jejich vzhled zajímavě mění, trny odrazují nevítané návštěvníky a poskytují také ochranu ptactvu, které si v hustých keřích rádo vytváří hnízda. Vzrůstnější druhy s kulovitou či deštníkovitou korunou vám zase mohou během léta posloužit jako slunečník.

Tři okrasné keře, které udělají parádu, přitom plodí výborné ovoce

Jak na výsadbu

Hlohy patří k pěstitelsky nenáročným dřevinám. Upřednostňují umístění na plném slunci a humózní, dobře propustnou půdu. Koupit je můžete buď v květináči, v tom případě se dají sázet nejen na jaře či na podzim, ale i během léta, nebo jako levnější prostokořenné. Nejlepší doba k jejich výsadbě nastává, jakmile jim opadají listy. Po jejich nákupu je však vysaďte co nejdříve, aby kořeny nezaschly, případně je založte do země, tím získáte trošku času navíc.

Před výsadbou odstraňte suché i poraněné části kořenů a sazenice dejte na noc do nádoby s vodou. Jejich následný růst můžete podpořit použitím hydrogelového přípravku – jedná se o práškový koncentrát, který ve vodním prostředí silně bobtná a vytváří gel, jenž po obalení kořenů zásobuje vysazené rostliny vodou.

Vykopejte dostatečně širokou jámu a rýčem narušte její stěny, aby se kořeny mohly rozrůstat i do okolní zeminy. Přidejte do ní dostatek kompostu, kterým hloh můžete pro dobrý růst přihnojovat i v dalších letech. Jámu prolijte, dřevinu vysaďte a dobře zalijte.

Bude-li to třeba, umístěte k ní kůl – ideálně ještě předtím, než ji budete zasypávat, aby se nepoškodily kořeny. Po zasypání hlohu zeminu ještě lehce přišlápněte a pro zapěstování korunky proveďte povýsadbový řez, je-li třeba, později už nebývá nutný: Odstraňte slabé, poškozené a špatně směřující výhony, ty, které jsou nedostatečně rozvětvené, zkraťte o jednu třetinu či polovinu.

Kalina: okrasný keř na zahradu

Druhy hlohu

Ve světě, ať už v Evropě, Asii nebo severní Africe, najdeme na padesát dalších druhů hlohu. V naší krajině můžete při procházkách objevit původní dva druhy – hloh obecný a hloh jednosemenný. Na první pohled si jsou hodně podobné, a protože se spolu mohou i křížit, ne vždy lze zcela jasně určit, o který z druhů se jedná.

Rozlišovacím znakem jsou listy – hloh obecný má tři až pět listových laloků a jsou méně vykrojené, hloh jednosemenný tři až sedm a jsou vykrojenější, hluboké – a také počet semen v malvici – jak název napovídá, hloh jednosemenný má jedno, hloh obecný dvě nebo tři. Podívejme se na ně blíže.

Okrasné keře s barevnými plody

Hloh obecný a jednosemenný

Hloh obecný (Crataegus laevigata nebo Crataegus oxyacantha) je listnatý, opadavý keř či nízký strom s trny dlouhými 2,5 centimetru. Dorůstá do výšky obvykle kolem pěti metrů (uvádí se, že může být až osmimetrový) a je známý také pod názvy dvousemenný či ostrotrnný. Pětičetné bílé až narůžovělé květy rostou v chocholících a nepříjemně páchnou, hmyz je však miluje. Překrásný je jeho kultivar ´Paul´s Scarlet´ se sytě růžovými až červenými květy.

Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) dorůstá šestimetrové výšky, větve má stejně jako hloh obecný porostlé trny a kvete bílými až narůžovělými květy. Plodem hlohů jsou takzvané hložinky, chutné červené kulaté malvice, zrající v září a říjnu, kdy je třeba je sbírat.

Hloh jednosemenný: odolná krása do ulic

Hloh peřenoklaný

Mezi další oblíbené druhy hlohu patří například hloh peřenoklaný (Crataegus pinnatifida), velkoplodý druh pocházející z Číny. Známý je pod názvem Big mao mao a v Asii jsou jeho tří až čtyřcentimetrové plody velmi oblíbené – konzumují se jak čerstvé, tak sušené, kandují se (takto upravené a napíchnuté na špejli se prodávají jako pouliční občerstvení), zpracovávají do marmelád.

Chuťově jsou lepší než plody našich původních hlohů, nakyslejší. Dozrávají během října a lze je delší dobu uchovávat čerstvé. Pro své léčebné účinky, podobné těm, jako má náš hloh jednosemenný, se používají v lékařství.

Keře hlohu peřenoklaného jsou menší, dorůstají do výšky kolem tří metrů. Charakterizují je velké, hlouběji laločnaté listy, lesklé z obou stran a téměř absence trnů. Upřednostňují nižší a střední polohy, ve vyšších potřebují teplé stanoviště, nicméně v těchto podmínkách pro ně už může být problematické vyzrávání plodů. Ve dřevě jsou ale dostatečně mrazuodolné.

Hloh peřenoklaný snáší i sušší polohy, je nenáročný na zavlažování, působí velmi dekorativně, obzvláště v období květu (bílé květy seskupené v okolících) a plodu (červené malvice zrají během října). Při výsadbě více exemplářů jim dopřejte asi čtyřmetrové rozestupy.

Jak pěstovat nenáročné keře s jedlými plody

Seženete i méně známé druhy a odrůdy

V nabídce zahradnictví se dají najít i další, méně známé druhy, například hloh Lavallův (Crataegus x lavallei), pro nějž jsou typické velké plody a pevné lesklé listy, které vydrží zelené až do listopadu, hloh tečkovaný (Crataegus punctata) z východu USA a Kanady či hloh východní (Crataegus orientalis) původem z krymského pohoří Karadag s velmi chutnými malvičkami žluté až oranžové barvy, většinou s jedním, méně často dvěma až čtyřmi semeny.

Keře nebo stromky uvedených druhů jsou v našich podmínkách pěstitelsky nenáročné a zcela mrazuvzdorné. Vybírat se dá také mezi vyšlechtěnými okrasnými odrůdami, které vás mohou zaujmout netypickou barvou květů či plodů. Počítejte však s tím, že nemají léčivé účinky.

Léčivé účinky hlohu

Především květy, ale také plody a listy hlohu jsou léčivé (vše se suší), používají se k léčbě nervových potíží, srdečních nemocí, k regulaci krevního tlaku a nespavosti, preventivně pro lidi ve stresových situacích či s vysokým pracovním nasazením. Čistí cévy, zlepšují krevní oběh, posilují srdce, rozšiřují žíly a tepny. Nemají kontradikce s jinými léky, takže se mohou bez obav užívat pravidelně.

Přichází čas sklizně hlohu a proskurníku

Tagy: