Podcast: Lucie pomáhá rodičům při ztrátě miminka. Důležité je rozloučit se, říká

Podcast: Lucie pomáhá rodičům při ztrátě miminka. Důležité je rozloučit se, říká

Autor:jim - 28. září 2021 • 05:00Sdílej:

Před 14 lety zažila Lucie Burdová bolestnou ztrátu. Narodila se jí mrtvá holčička a musela se s manželem neočekávaně vyrovnat s těžkou situací. Vyhledala proto pomoc u organizace Dlouhá cesta a nyní sama pomáhá projektem Prázdná kolébka lidem, kterým zemřelo miminko do jednoho roka života. „Já bych tě nejradši nechtěla poznat,“ říká ženám, z nichž mnohé se staly během léčby jejími kamarádkami.

Těhotenství Lucie bylo bezproblémové. Malý plod uvnitř jejího bříška rostl, jenže na svět přišla holčička bez života. Pitva podle Lucie neprokázala příčinu úmrtí. Není dne, kdyby na miminko nemyslela: „Konfrontace se smrtí, ztrátou miminka bude tu ženu provázet celý život. Mluvím z vlastní zkušenosti. Mám i s tou mrtvou holčičkou čtyři děti,“ vysvětluje poradkyně.

Podcast: Dětský profil jako pozvánka pro zloděje? Kožíšek radí, jak s dětmi čelit internetu

Sama potřebovala dost času, aby se ze ztráty vzpamatovala a vrátila se postupně do života. Našla si nové zaměstnání a dnes se částečně živí jako lektorka zumby. Právě tato bolestná zkušenost ji přivedla do Dlouhé cesty, kde před několika lety začala pracovat a nyní je koordinátorkou, poradkyně a průvodkyně. Obrací se na ni rodiče, ale také jejich příbuzní nebo kamarádi s radou, co mají v této nesmírně těžké životní situaci dělat pro jejich blízké.

Podcast: Lucie pomáhá rodičům při ztrátě miminka. Důležité je rozloučit se, říká

Pokud vám umřelo miminko nebo starší dítě, případně někoho takového máte v okolí a chcete mu pomoci, můžete se obrátit na organizaci Dlouhá cesta pod tímto odkazem.

Trpělivé okolí

Kamarádům a příbuzným Lucie radí základní věc: „To nejjednodušší je říct jim, že jste tu pro ně a kdyby cokoliv potřebovali, tak jim pomůžete,“ radí Lucie s tím, že si rodina nemá brát osobně, pokud budou chtít být partneři sami nebo žena bude zlá a náladová. „Každá jsme jiná, každá se přes to musíme dostat svým tempem a způsobem,“ prozrazuje zkušená maminka.

Rozlučte se s miminkem

Rodičům radí se v porodnici rozloučit s miminkem. „Porodní asistentky ho dneska obléknou, nějakým způsobem připraví, aby to bylo pro ně snesitelné. V porodnici nabízejí otisky nohou, rukou. I nyní máme domluvu s vybranými porodnicemi, že když ta žena se rozhodne miminko nevidět, protože to nezvládne, tak oni jí můžou miminko vyfotit a můžou tu fotku nabídnout později,“ popisuje Lucie Burdová, jak se péče o rodiče zlepšuje.

Podcast: Dával milionové půjčky, nyní trénuje psy. Za neposlušnost chlupáčů mohou lidé, myslí si Zlocha

Maminkám pak doporučuje vytvořit si doma na viditelném nebo skrytém místě malý oltář, kam si mohou vystavit pozůstatky po miminku. „Zde bude mít láskyplné vzpomínky, které ji budou spojovat s nenarozeným dítětem a kam se může vracet. Snažíme se, aby se ženy naučily o ten svůj příběh opírat a našly v něm zdroj síly. Něco, co by je někam posunulo a nebylo to jen zdrojem smutku a pláče,“ říká poradkyně.

Jak se se ztrátou miminka vyrovnávají tatínkové, co říct doma dětem těšícím se na sourozence a jak o smrti miminka mluvit s okolím, se dozvíte od Lucie Burdové v Blesk Podcast:

Video Blesk Podcast: Lucie pomáhá rodičům při ztrátě miminka. Důležité je rozloučit se, říká - Jiří MarekSdílej: Témata:smrtmiminkopomocúmrtírodičemaminkapsychologtátapsychologická pomocBlesk PodcastLucie BurdováDlouhá cestaSouvisející
Autista dojal v roli svědka na svatbě celý sál: Plakalo 170 lidí!
Brazilská modelka si mohla za půl milionu dolarů vzít arabského šejka: Radši se vdala sama za sebe
Znásilněná a mučená Nela (30) překvapila: Předčasně ukončila sbírku na svou pomoc!
Klouček Maxík (3) bojující s vážnou nemocí radostně hlásí: Už mám parťáka!
Královnu zbraní Julii v dětství znásilnili: Ženy by měly být ozbrojené, říká
Věčný záletník Albert Einstein: Oženil se se svou sestřenicí a podváděl ji se sekretářkou
REKLAMA
Fandění souseda se rozléhá celým naším bytem. Co byste mi poradili?
Prázdné ulice, obchoďáky i pláže: Muž o sobě tvrdí, že uvázl v roce 2027 a lidstvo vyhynulo
Tagy: