iRozhlas Sihkský dědeček možná vypěstoval nejdelší okurku na světě, pomohla prý zálivka a modlitba

iRozhlas Sihkský dědeček možná vypěstoval nejdelší okurku na světě, pomohla prý zálivka a modlitba

Když se řekne, že nastala „okurková sezóna“, většinou se tím nemyslí období, kdy se tato zelenina sklízí, ale spíše doba, kdy se toho příliš neděje. Angličané říkají tomuto času „silly season“, tedy „hloupé nebo bláznivé období“. Okurky ovšem rostou taky, a tak mohla řada britských médií přinést příběh pětasedmdesátiletého Sikha z anglického Derby, který vypěstoval možná nejdelší okurku na světě. Prý díky pravidelným modlitbám.

Od stálého zpravodajeLondýn Sdílet na FacebookuSdílet na TwitteruSdílet na LinkedInTisknoutKopírovat url adresuZkrácená adresaZavřít

Tři hodiny denně seděl Raghbir Singh Sanghera vedle okurky, modlil se za její růst a za štěstí a zdraví své rodiny. Ve skleníku si dokonce vyrobil sedátko, na které každé ráno usedal. Tam se také nechal zvěčnit se svojí rekordní okurkou, která je ještě delší, než jeho sněhobílé vousy. Rekordmanka měří 51 palců, tedy 129,5 centimetrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sihkský dědeček vypěstoval nejdelší okurku na světě, pomohla prý zálivka a modlitba

iRozhlas Sihkský dědeček možná vypěstoval nejdelší okurku na světě, pomohla prý zálivka a modlitba

„Dědeček je teď už v důchodu, každý den se stará o zahradu. Loni vypěstoval 39 okurek. Letos těžce pracoval, modlil se k Bohu a podařilo se mu dosáhnout světového rekordu,“ popsal BBC vnuk úspěšného pěstitele.

Dosavadní světový rekord zapsaný v Guinessově knize pochází rovněž z Británie, konkrétně z Walesu, kde v roce 2011 narostla okurka dlouhá 107 cm.

„Pro pěstování okurek je důležité zachovat ve skleníku volné proudění vzduchu, to zabrání vzniku plísňových onemocnění a samozřejmě dostatečná zálivka. Okurky potřebují hodně vody,“ popsal zásady úspěšného pěstování okurek zahradník Mark Greenhalgh ze slavného zahradnictví Hayes Garden.

Síkhský pěstitel z Derby přidal mezi rady jak pěstovat okurky ještě modlitbu. Jak ale upozornila BBC, s případným rekordem může být svízel: podle odborníků muž možná vypěstoval obří meloun cukrový, který sice vypadá jako okurka, patří do stejného rodu, ale salátová okurka to není.

A jen u této zeleniny se rekordy zaznamenávají. A tak se Raghbir Singh Sanghera stane možná držitelem prvenství ve zbrusu nové disciplíně. Tak jako tak, až přijde čas, zeleninu odnese Raghbir do sikhského chrámu v Nottinghamu a tam jim rozdělí mezi své souvěrce.

Jaromír MarekSdílet na FacebookuSdílet na TwitteruSdílet na LinkedInTisknoutKopírovat url adresuZkrácená adresaZavřít

Tagy: